Soudní spor investorů a CD Projektu skončil dohodou » Vortex
Společnost CD Projekt vedla už od konce roku 2020 soudní spor se skupinou investorů, kteří vývojáře žalovali kvůli Cyberpunku 2077. Konkrétně kvůli neuspokojivému technickému stavu, který nad rámec problémů způsobených koncovým zákazníkům způsobil i ztrátu reputace studia a především pokles ceny akcií. Investor Andrew Trampe, který byl hybatelem žaloby, napadnul skutečnost, že vedení muselo nepochybně vědět, v jakém stavu se Cyberpunk 2077 nachází, a přesto dali svolení k vydání nebo dokonce přinutili svými rozhodnutími vývojářský tým hru po několika odkladech konečně vydat bez ohledu na výslednou kvalitu. Trampe a další investoři tak nabyli přesvědčení, že vedení CD Projektu spáchalo podvod, na což herní společnost reagovala odpověďmi, že se hodlá bránit. Nakonec se už na konci roku 2021 začalo mluvit o dohodě a padla také konkrétní částka, kterou měl CD Projekt investorům vyplatit a kterou v těchto dnech (přes Gamespot) potvrdil oblastní soud v Kalifornii a spor je u konce.
Vše proběhlo tak, jak bylo naznačeno před více než rokem – tedy mimosoudně a prostřednictvím částky 1,85 milionů dolarů, které CD Projekt vyplatí žalující straně. Z části pokrývají finance veškeré náklady na soudní řízení a je v ní i blíže nespecifikovaná výše, která připadne přímo investorům. Ti s nabídkou souhlasili, ačkoliv původně svou škodu vztaženou na pokles ceny akcií vyčíslili na 11 milionů dolarů. Spokojili se však s tím, že CD Projekt pokrývá necelých 17 procent ztráty a zbytek je považován za přiměřené investiční riziko, navíc s vidinou nápravy díky dalším projektům v budoucnu a pravděpodobnému nárůstu ceny akcií. Žádný bližší komentář k dohodě zúčastněné strany nepřidaly.
Na závěr proto zmíníme asi nejkritičtější bod, na základě kterém vystavěl Trampe a další investoři svou žalobu, kterým bylo faktické přiznání vedení CD Projektu, že situaci podcenilo a ignorovalo signály, které jasně naznačovaly, že minimálně dokončení verzí hry pro Xbox One a PlayStation 4 vyžaduje ještě více času. I přesto ale dál CD Projekt prodával svoji hru v předprodeji a neumožnil novinářům adekvátně otestovat právě ony konzolové verze, což byl další bod žaloby investorů. Dlouho však nebylo známo, jaké požadavky žalující strana vlastně měla, což se naplno vyjasnilo až v aktuálním dokumentu a jde o zmiňovaných 11 milionů dolarů. Na každý pád ale můžeme tento spor považovat za uzavřený a hledět na aktuální situaci a samozřejmě i výhled do budoucna. Posledním větším počinem vývojářů byl next-gen update pro Zaklínače 3, který rozhodně nepotěšil všechny hráče, zvláště ty na PC. Budoucnost studia se pak bude točit kolem nové zaklínačské ságy, remaku prvního dílu a přirozeně i pokračování Cyberpunku, ovšem ještě před tím, než dorazí první a zároveň jediné placené příběhové DLC pro Cyberpunk 2077 s podtitulem Phantom Liberty.