Sociálne siete majú problém s nekontrolovateľným šírením ruskej propagandy
Od začiatku vojny na Ukrajine je po celom internete možné sledovať zvýšenú aktivitu účtov propagujúcich ruskú stranu. Zatiaľ, čo niektorí používatelia to riešia zablokovaním a prípadným nahlásením, iní sa zas dajú ovplyvniť. Veď to je vlastne cieľom sociálnych sietí – zaujať a následne “namotať” užívateľa, aby chcel viac obsahu o danej téme. V roku 2023 ale ruská dezinformačná kampaň dosiahla na internete zatiaľ najvyššie čísla v histórii. O jej nekontrolovateľnom šírení informuje internetový portál BBC.
Najväčší problém má Meta a X
Už v predošlých mesiacoch bolo reportované, že pro-kremeľské účty zatiaľ najviac oslovujú populáciu na Meta platformách – z väčšej miery ide hlavne o Facebook, ktorý dnes už preferuje skôr staršia časť populácie. Na Telegrame sa počet používateľov, ktorí sa o túto tému zaujímajú, strojnásobil. Taktiež bolo zistené, že pravidlá používania sa nedodržiavajú hlavne vo východnej Európe, kde je problém s kontrolou obsahu kvôli jazykovej bariére.
Najväčší nárast je ale spozorovaný na platforme X – bývalý Twitter. Odkedy prevzal vedenie Elon Musk, s pravidlami to tam bol trochu taký “divoký západ.” Zo začiatku neprebiehala skoro žiadna kontrola, neskôr to bolo zmenené na pár základných pravidiel. Od momentu, keď nastala zmena vedenia, sa ruská propaganda začala po sociálnej sieti šíriť nekontrolovateľnou rýchlosťou.
Systém starého vedenia tiež nebol ideálny, ale vybrané “limitované” účty už neboli ďalej ponúkané. K tomu sa Musk vyjadril 9. apríla a potvrdil, že už nebude naďalej limitovať prokremeľské účty. Podľa neho ide o “slabý krok na zapojenie sa do cenzúry len preto, že to robia iní.” Tiež sa vyjadril, že “ponechanie našej slobodnej tlače, keď iní tak nemajú, je znakom sily.”
Nové zákony by mali propagandu obmedziť
Na začiatku tohto mesiaca sa ale rozhodla do situácie vstúpiť Európska únia s novým zákonom o digitálnych službách, z originálu DSA (Digital Services Act). Týmito pravidlami sa po novom budú musieť riadiť všetky veľké spoločnosti, ktoré spravujú sociálne siete. Spadajú pod to služby, ktoré majú minimálne 45 miliónov aktívnych používateľov mesačne. DSA bude vyžadovať agresívnejší prístup ku kontrole dodržiavania pravidiel. Patria tam hlavne dezinformácie a nenávistné prejavy. Za porušenie sa budú udeľovať pokuty.
Náš tip
Máte Signal alebo Telegram? Pozor, aby neboli falošné. Útočníci vás cez ne môžu sledovať