Škodí batériám smartfónov extrémne rýchle nabíjanie? Mýty a fakty o nabíjaní
Batérie v smartfónoch sa síce neustále vylepšujú, no tempo zvyšovania výkonu jednoducho nestíhajú. Dnes máme na trhu smartfóny, ktoré vydržia deň bežného používania bez nabíjačky. A keďže významného predĺženia výdrže batérie sa len tak ľahko nedočkáme, výrobcovia sa zameriavajú na rýchlejšie nabíjanie.
EÚ pokračuje v snahe zaviesť USB-C ako nový nabíjací štandard. Návrh je o krok bližšie k schváleniu
Zoznam Android smartfónov, ktoré podporujú bezdrôtové nabíjanie
OPPO ukázalo na MWC 2022 svoju technológiu 240 W nabíjania
Samsung Galaxy S22: O koľko rýchlejšia je 45 W nabíjačka oproti 25 W?
Dnes už bežne nájdeme smartfóny s 50 W nabíjacím výkonom a vyšším. Veľmi rýchle nabíjanie ponúkajú smartfóny od Huawei, Samsungu či Xiaomi. Práve tento čínsky výrobca je už na čísle 120 W, čo je naozaj extrémne rýchle nabíjanie.
Contents
Plne nabité za menej ako 20 minút
V praxi to znamená, že batéria s kapacitou 5000 mAh sa z 0 na 100 % nabije za menej ako 20 minút. So stúpajúcim nabíjacím výkonom stúpajú aj obavy o životnosť batérie. Veď predsa všetci vieme, že čím rýchlejšie nabíjanie, tým vyššia záťaž pre batériu. Ako to teda je?
Udávaný výkon je maximálny, nie stály
V prvom rade si musíme uvedomiť, že číslo 120 neznamená, že tento výkon je dostupný po celý čas nabíjania. Ide o maximálny možný výkon, ktorý zariadenie dosiahne za ideálnych podmienok v ideálnej okolitej teplote a s ideálnou teplotou batérie. A samozrejme len po určitý krátky čas nabíjania, väčšinou v rozmedzí od 15 do 35 % nabitia batérie. Čím viac je batéria nabitá, tým nižší nabíjací výkon je dostupný. Takto funguje napríklad aj rýchle nabíjanie elektromobilov.
Nové technológie udržiavajú nabíjanie pod kontrolou
Hoci sa samotná technológia anódy a katódy nemení, v poslednom období sa výrazne zlepšili systémy správy napájania v moderných zariadeniach, vrátane použitia umelej inteligencie. Tieto technológie majú na starosti to, aby bol vždy využitý maximálny možný výkon s ohľadom na životnosť batérie.
Najnovším trendom je takzvané duálne nabíjanie. Batéria je v tomto prípade rozdelená na dve samostatné bunky. To znamená, že v praxi sa nenabíja jedna batéria s kapacitou 5000 mAh, ale dve 2500 mAh batérie, každá maximálnym výkonom 60 W.
Rýchlemu nabíjaniu pomáhajú aj ďalšie technológie, ako napríklad Multiple Tab Winding. Ide o použitie viacerých anód a katód v batérii, čím sa znižuje odpor, cesta prúdenia elektrónov a lepšie udržiava správna teplota. Alebo Mi-FC, ktorá presne meria prúd a voltáž počas nabíjania a dovoľuje rýchlejšie napájanie aj pri naplnení sa kapacity.
Množstvo kontrolných systémov
K dispozícii sú aj ďalšie kontrolné systémy, ktoré majú zabezpečiť ideálne nabíjanie. V nových Xiaomi smartfónoch sú ich podľa výrobcu desiatky. Ide o použitie viacerých anód a katód v batérii, čím sa znižuje odpor, cesta prúdenia elektrónov a lepšie udržiava správna teplota. Alebo Mi-FC, ktorá presne meria prúd a voltáž počas nabíjania a dovoľuje rýchlejšie napájanie aj pri naplnení sa kapacity.
Aj z týchto dôvodov výrobcovia odporúčajú používanie originálnych nabíjačiek a káblov, ktoré však pomaly z predajných balení miznú. Je samozrejme logické, že ak máte smartfón s podporou 120 W nabíjania a nabíjate ho 20 W nabíjačkou, viac ako 20 W z nej nedostanete. A platí to aj opačne. Ak je nabíjačka výkonnejšia, smartfón si z nej zoberie len taký výkon, ktorý potrebuje.
Vhodné prostredie je veľmi dôležité
Veľký vplyv na zdravie batérie má teplota. Batérie všeobecne neobľubujú prílišné teplo, ale ani zimu. Z tohto dôvodu napríklad počas hrania nikdy nedostanete také rýchle nabíjanie, ako keby ste telefón nechali ležať na stole. Každý výrobca pri batériách využíva takzvaný “buffer.”. To znamená, že reálna kapacita batérie je vždy vyššia a v skutočnosti nedosiahnuteľná. Čím väčší tento buffer je, tým je väčšia šanca, že batérie vydrží dlhšie.
Ako všetci určite viete, životnosť batérie sa udáva v cykloch. Jeden cyklus je vlastne jedno plné nabitie (z 0 do 100 %). Avšak práve takéto nabíjanie sa neodporúča, pretože skracuje životnosť batérie. Ideálne by bolo, keby sa úroveň nabitia batérie udržiavala medzi 30 – 80 %. V praxi to je niekedy nedosiahnuteľné, no ak môžete, radšej telefón nechajte chvíľu na nabíjačke aj v prípade, keď máte napríklad 50 % batérie. Menej krátkych nabíjaní jej určite uškodí menej ako jedno plné nabitie.
Zhrnutie. Ako to teda je?
Áno, rýchle nabíjanie batériám určite škodí, no nie tak výrazne, ako by sa mohlo zdať. Ak budete váš smartfón pravidelne nabíjať rýchlo a dodržíte všetky náležitosti, batéria vám po roku určite len tak neodíde. Smartfóny sú vybavené technológiami, ktoré nápor na batériu účinne znižujú. To znamená, že extrémne rýchleho nabíjania sa rozhodne obávať netreba a jeho pozitíva určite prevládajú nad negatívami. Pre čo najdlhšiu životnosť batérie odporúčame používať originálne nabíjačky, vyhýbať sa horúcim miestam (palubovka v aute na priamom slnku a podobne) a hlavne nenechať smartfón úplne vybiť. Smartfóny taktiež nie je nutné nabíjať doplna, pokiaľ to situácia nevyžaduje.
Náš tip
Podľa čoho si vyberáte nový smartfón? Aký je najdôležitejší parameter?