Games

Richard Garriot opět zmiňuje návrat Ultima Online » Vortex

V roce 1997 spatřila světlo světa Ultimat Online. Masivní multiplayerová online hra od Originu vzala hráče do světa v té době velmi populární série Ultima, ale nabídla hraní s ostatními živými hráči, kterých bylo půl roku po vydání více než sto tisíc. Obrovská míra volnosti, pěkná izometrická grafika a hlavně neúprosné PvP souboje, v nichž vítěz bral úplně všechno. Ačkoliv nešlo o první MMO, Ultima Online pomáhala utvářet celý žánr, dala mu ono „masivní“ označení a je právem považovaná za legendu. U jejího zrodu navíc stál vizionář Richard Garriot, který si je slávy i tehdejší popularity hry stále dobře vědom a už mnohokrát v minulosti naznačoval, že by se ani trochu nebránil pokračování. Nyní ho zmínil opět a již poněkolikáte rozproudil debatu v duchu – co by, kdyby.

Garriot před několika dny na Twitteru zavzpomínal na to, kterak jeho tým přišel s označením MMO namísto dlouhé roky používaného MUD – multi-user dungeon či dimension – a vypíchnul, že Ultima Online zaznamenala mnohem větší úspěch, než lidé z Electronic Arts očekávali. Připomněl také, že jeho tým stál za ustavením termínu shard a samotným prvkem, tedy kopírováním herních oblastí, aby se do nich vešlo více hráčů. Na to konto se pak ozval jeden z fanoušků a potvrdil, že nic jako Ultima Online se od té doby neobjevilo, což Garriota nepochybně potěšilo a současně povzbudilo k dalším úvahám.

Co by mohlo nahradit zážitek z Ultimy Online? Podle lorda Britishe by to mohla být updatovaná verze či pokračování, ovšem se zachováním naznačených pravidel PvP soubojů. Na rozdíl od moderních her se totiž UO nesnažila hráče nijak výrazně chránit a v podstatě kdykoliv se vydali za hranice měst či jiných bezpečných lokací, hrozila jim ztráta všeho, co měli u sebe a na sobě. Zatímco například v Diablu IV – použijme jej jako moderní příklad i s respektováním, že nejde o čistokrevné MMO – se váš postih minimalizuje na ztrátu PvP měny, ale nikoliv vašeho vybavení. Z jedné strany to možná snižuje určitou frustraci, ale z té druhé potlačuje napětí a strach, které hraní UO doprovázely.

Oprášená Ultima Online

Pokud si chcete zavzpomínat, ale stejně tak třeba poprvé zjistit, jaká Ultima Online vlastně je, musíme samozřejmě připomenout plány na spuštění hry Ultima Online: New Legacy. V mírně modernizovaném duchu ji připravují aktuální vývojáři Ultimy Online ze studia Broadsword, leč zatím neznáme datum vydání. Po odkladu z loňského roku na letošní se zdá, že by shard mohl být spuštěn v nadcházejících týdnech, jisté ale zatím není nic. Pro více informací určitě sledujte oficiální stránky hry, kde se to nad rámec New Legacy stále hemží nejrůznějšími updaty a informacemi o hře, která stále funguje a baví mnoho hráčů.

Další herní návrat, který Garriot zmínil, by pak bylo pokračování klasické Ultimy, případně předělávku čtvrtého dílu z roku 1985, který si slavný vývojář zřejmě oblíbil. I to by bylo nepochybně lákavé, uvážíme-li, že poslední díl této série vyšel téměř před čtvrtstoletím, ale i tohle přání naráží na jeden velký problém. Práva na Ultimu a Ultimu Online vlastní Electronic Arts, pro které Garriot nepracuje a zřejmě postrádá jakékoliv páky na to, aby přemýšlení nad značkou zvrátil a oživil k ní přístup. „Jediné, co zbývá, je koupit EA,“ zavtipkoval proto a všechny slibné úvahy a představy zase rázem smetl ze stolu. Nezdá se totiž příliš pravděpodobné, že by lidé z EA měli zájem vracet se k takhle staré značce, natož rojíždět vlastní MMO, ale hezké by to bylo, ne, že ne…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *