Games

Recenzia Xiaomi Mi 11 Lite 5G: Vlajkovú loď už nepotrebujete

Odľahčená vlajková loď má v rukáve niekoľko tromfov. Okrem podpory 5G, o čom svedčí už samotný názov zariadenia, chce zaujať podareným tenkým dizajnom, pekným displejom, veľmi slušným výkonom a pomerne zaujímavou cenou. Táto recenzia poodhalí všetky kladné, ale aj záporné vlastnosti smartfónu Xiaomi Mi 11 Lite 5G.

Časti recenzie

Xiaomi Mi 11 Lite 5G: Parametre

Rozmery 160,5 x 75,7 x 6,8 mm
Hmotnosť 159 gramov
Displej AMOLED, 6,55″, 2400 x 1080p, 90 Hz, 20:9, Corning Gorilla Glass 6
Procesor Qualcomm Snapdragon 780G (5 nm)
RAM a úložisko 6/128 GB
Batéria a nabíjanie 4250 mAh, 33 W nabíjanie (33 W nabíjačka v balení)
Bezpečnosť Snímač odtlačkov prstov na boku
Fotoaparát Hlavný snímač – 64 MP, f/1.8
Ultra-širokouhlý – 8 MP, f/2.2
Makro – 5 MP, f/2.4Selfie – 20 MP, f/2.2
Zvuk Stereo reproduktory
3,5 mm jack nie
infračervený port áno
Systém a nadstavba Android 11, MIUI 12.0.8.0
Vodoodolnosť IP53
Cena 379 €

Podrobnejšie parametre nájdete v našom katalógu.

Balenie

Strednú triedu smartfónov našťastie ešte nepostihol trend balení bez nabíjačiek. Tá, ktorá je dodávaná k Mi 11 Lite 5G, má maximálny výkon 33 W. Kábel má z jednej strany USB-C konektor, druhá strana patrí klasickému veľkému USB. Poteší základný priehľadný kryt. Ten dorovná výstup pre fotoaparát vzadu, a tak sa nemusíte obávať o jeho prípadné poškriabanie.

Toto príslušenstvo nie je na strednú triedu od Xiaomi nijako prekvapivé. Čo ma ale naozaj prekvapilo, je redukcia z USB-C na 3,5 mm audio jack. Ďakujeme, Xiaomi, aj keď ja káblové slúchadlá už veľmi dlho nepoužívam. Poslednými položkami v krabici je samozrejme dokumentácia a kovový nástroj na vyberanie SIM karty.

Konštrukcia a dizajn: Tenký, tenký, tenký

Práve konštrukcia je jedným z najväčších ťahákov novinky. A mne sa veľmi páči. Xiaomi Mi 11 Lite 5G je až neuveriteľne tenký. Hrúbka 6,8 mm je v dnešných časoch skôr výnimkou než pravidlom. Časy, kedy sa výrobcovia predbiehali v tom, ktorý ponúkne tenšie zariadenie, sú už dávno preč. So zúžením tela samozrejme súvisí aj veľkosť batérie. Našťastie, v tomto smere to až také hrozné nie je. Výrobcovi sa podarilo do takto tenkého tela vtesnať batériu s kapacitou 4250 mAh.

Xiaomi Mi 11 Lite 5G
Zadná strana | Foto: Redakcia

Celkovo je smartfón pomerne veľký. Výška a šírka sú už na dnešné pomery tradičnejšie (160,5 x 75,7 mm), vyčnieva (aj keď nie doslova) len hrúbka. Výsledok je taký, že mám v ruke pocit pomerne krehkého a ľahkého zariadenia, ktoré sa mi neskutočne páči.

Dobrý dojem z konštrukcie umocňuje sklenená zadná strana, ktorá je matná. Aj v čiernom farebnom vyhotovení veľmi dobre odoláva odtlačkom prstov a aj prachu. Avšak pripravte sa na zachytávanie mastnoty. Preto by som radšej volil svetlejší variant.

Xiaomi Mi 11 Lite 5G fotoaparat
Fotoaparát | Foto: Redakcia

Dojem tenkého smartfónu ešte viac umocňuje rovná zadná strana, modul fotoaparátu do nej decentne zapadne. Ak sa vám dizajnovo páči fotoaparát vlajkového Mi 11, v tomto prípade tiež nebudete sklamaní. Priznám sa, že fotografie v tomto smere klamú, naživo je zariadenie oveľa krajšie. Fotoaparát nad okolitý povrch zadnej strany síce vystupuje, no nie výrazne. Za mňa veľmi dobre dopĺňa jednoduchú “žiletkovskú” zadnú stranu.

Všetko je tam, kde má byť

Konštrukciu nebudem len chváliť. Rám je bohužiaľ plastový, čo mi osobne veľmi neprekáža, no niekomu by mohlo. Predsalen, nie je to vlajková loď a prednosti má úplne niekde inde. Telo ponúka aj zvýšenú odolnosť voči vode (IP53). To znamená, že nejaký ten dážď zvládne v pohode, ale na ponáranie to nie je.

Čo sa týka tlačidiel, tie sú všetky pekne vpravo. Takto sa mi to páči. Pri zamykaní alebo zmene hlasitosti tak nehrozí náhodné stlačenie tlačidla oproti. Na to zamykacie som si musel chvíľu zvykať, je o niečo tvrdšie a stlačenie bolo spočiatku také neisté, no zvykol som si veľmi rýchlo.

Xiaomi Mi 11 Lite 5G
Foto: Redakcia

Vrchná strana obsahuje infračervený port, za čo Xiaomi chválim. Ľavá je úplne prázdna a na spodku sa nachádza klasická kombinácia USB-C konektora a reproduktora s mikrofónom. Nechýba tu ani slot na SIM kartu a pamäťovú kartu (zdieľaný). Druhý z dvojice reproduktorov je zároveň aj slúchadlom pre telefonovanie. Rámiky okolo displeja sú tenké a oceňujem, že ich hrúbka je po celom obvode prakticky rovnaká.

Xiaomi Mi 11 Lite 5G má snímač odtlačkov prstov na správnom mieste

V poslednom čase sa mi snímače odtlačkov prstov na boku zapáčili. Sú rýchle, spoľahlivé a presné. Trendovejšie je to síce mať v displeji, ale osobne som skôr za jednoduchosť používania ako za nejaký trend. A z tohto dôvodu Xiaomi chválim.

Snímač je umiestnený priamo v zapínacom tlačidle a funguje výborne. Počas dvoch týždňov sa mi ani jeden jedinýkrát nestalo, že by môj prst nerozoznal ihneď na prvýkrát. Snímače v displeji toto jednoducho nedokážu. Okrem vysokej presnosti som sa mohol spoľahnúť aj na bleskovú rýchlosť. Odomknuté som mal vždy a okamžite.

Jediný problém, ktorý je spojený so snímačom na boku, je to, že oň častokrát rukou zavadím pri vyťahovaní z vrecka a telefón zavibruje, čím ma upozorní na neúspešný pokus o odomknutie.

Displej Xiaomi Mi 11 Lite 5G sa jednoducho podaril

Trúfam si tvrdiť, že tejto cenovej kategórii ide o displej bez kompromisov. A to doslova. V porovnaní s parametrami vlajkových lodí stráca len maximálnym jasom, ktorý je v tomto prípade na úrovni 800 nitov. Na priamom slnku som ale nemal absolútne žiadny problém s čitateľnosťou. Skôr by som povedal, že patrí medzi najlepšie spomedzi všetkého, čo som doteraz testoval. A presne o to ide.

Xiaomi Mi 11 Lite 5G
Selfie fotoaparát a tenké rámiky | Foto: Redakcia

Displej má uhlopriečku na dnešné pomery štandardnú, 6,55″ a FHD+ rozlíšenie, ktoré je plne postačujúce. Nechýba ani obnovovacia frekvencia na úrovni 90 Hz. Zaujímavé je, že od výroby je nastavená na základných 60 Hz, zrejme kvôli šetreniu batérie. V nastaveniach môžem zvoliť len jednu alebo druhú možnosť. Dynamické prepínanie medzi nimi v závislosti od používania tu bohužiaľ nie je.

Celkovo je tento AMOLED displej veľmi dobrý. Výbornú čitateľnosť na slnku som už spomínal, farby sú veľmi pekné a pozorovacie uhly príkladné. V tomto smere nemám absolútne žiadnu výhradu. Displej je úplne rovný, nie je tu žiadne zahnutie po bokoch, čo je len a len dobre.

Xiaomi Mi 11 Lite 5G
Foto: Redakcia

Nastavení je tu pomerne veľa, ale na to sme si v prípade nadstavby MIUI už akosi zvykli. Môžem si zmeniť farebnú schému. Na výber mám zo sýtych farieb, pôvodných farieb alebo automatické nastavenie, čo je zároveň aj predvoleným nastavením. Farebné podanie je následne možné celkom podrobne manuálne upravovať. Spokojný bude naozaj každý.

Výkon a Pamäť

Xiaomi Mi 11 Lite síce nie je osadený vlajkovým procesorom od Qualcommu z radu 8, ale rozhodne sa nemá za čo hanbiť. Práve naopak. Aj sedmičková séria Snapdragonu je dostatočne výkonná. A nový Snapdragon 780G, ktorý sa tu nachádza, je nielen výkonný, ale aj úsporný a moderný. Svedčí o tom aj 5 nm výrobná technológia.

V praxi to znamená, že som nemal problém s akoukoľvek hrou. PUBG na maximálnych nastaveniach ukazovalo priemerne 45-48 fps a hranie bolo maximálne plynulé. Ani po dlhšom hraní som necítil výrazné prehrievanie, trochu teplejšia bola len vrchná časť zariadenia vedľa fotoaparátu. Tu sa pravdepodobne nachádza procesor.

Výborný výkon procesora zabezpečí bezproblémový pohyb v menu, ak k tomu pripočítam 90 Hz obnovovaciu frekvenciu, v ruke držím smartfón, ktorý je rýchly navonok a aj zvnútra. V porovnaní s Redmi Note 10 Pro, ktorý som testoval nedávno, je Mi 11 Lite rýchlosťou systému ďaleko vpredu.

Úložisko ponúka kapacitu 128 GB, čo je pomerne dostatočná hodnota. Samotný systém si zoberie 14 GB, zostatkový priestor je určený pre dáta používateľa. K dispozícii je slot na pamäťové karty microSD, no ten je bohužiaľ zdieľaný so slotom na druhú SIM kartu.

Čo sa týka operačnej pamäte, 6 GB mi počas testovania stačilo a nezaznamenal som žiadne problémy, ktoré by boli spojené s nedostatkom RAM. Ale priznávam, 8 GB vy vyzeralo určite lepšie, minimálne na papieri.

Xiaomi Mi 11 Lite 5G má “len” MIUI 12.0.8.0.

Xiaomi Mi 11 Lite 5G som testoval s Androidom 11 a nadstavbou MIUI 12.0.8.0. Z verzie nadstavby som trochu sklamaný, očakával by som najnovšiu MIUI 12.5, na ktorú už nejaké modely aktualizované boli. V prípade noviniek by to mala byť akási samozrejmosť. Pre istotu som aktualizáciu skúsil vyhľadať aj manuálne, ale nič.  Očakávam, že tento model bude medzi tými, ktoré aktualizáciu dostanú v najbližšom čase.

Nadstavba je každému používateľovi Xiaomi alebo Redmi smartfónov veľmi dobre známa. Vzhľad klasického Androidu mení na nepoznanie a pridáva obrovské množstvo užitočných nastavení a funkcií. Najväčšiu výhradu mám k množstvu zbytočných predinštalovaných aplikácií a hier, našťastie sa dajú pomerne jednoducho odinštalovať. Na začiatku to chcelo trochu nervov, kým som sa všetkého nechceného zbavil.

Slušné stereo reproduktory

3,5 mm audio jack síce na tele tohto smartfónu nenájdete, ale redukcia v balení je príjemným prekvapením. To sa už nevidí často. Na druhú stranu, osobne už dlho používam bezdrôtové slúchadlá a späť by som sa nevrátil. Pre hráčov a ľudí, ktorí majú svoje kvalitné káblové slúchadlá, sa ale môže hodiť.

Čo ma zaujíma viac, sú stereo reproduktory. Jeden sa nachádza na spodku, druhý je priamo nad displejom a slúži aj ako slúchadlo pri telefonovaní. S ich prejavom som bol spokojný. Hrajú poriadne nahlas a v rámci možností aj kvalitne. Nie je to síce iPhone či Motorola edge+, ale vzhľadom na cenu sú na tom veľmi dobre. Pri vyšších hlasitostiach (takmer max) je už počuť skreslenie zvuku, ktoré je povšimnuteľnejšie ako v prípade spomínaných modelov.

V porovnaní s iPhonom 12 Pro, ktorý som zhodou okolností mal vedľa Xiaomi Mi 11 Lite 5G, nehrá vôbec zle, no na kvalitu iPhonu proste nemá. Výšky sú o niečo menej výrazné a iPhone o niečo lepšie zvláda aj basy. maximálna hlasitosť je porovnateľná.

Fotoaparát sa nemá za čo hanbiť

Xiaomi Mi 11 Lite 5G nechce zaujať množstvom zbytočných objektívov. Sú tu len tri a každý má svoje opodstatnenie. K hlavnému snímaču s rozlíšením 64 MP sa pridáva ultra-širokouhlý s rozlíšením 8 MP a päťmegapixelový makro objektív.

Xiaomi Mi 11 Lite 5G
Fotoaparát | Foto: Redakcia

Za čo musím Xiaomi pochváliť, je fotoaplikácia. Obsahuje všetky potrebné nastavenia a režimy, je prehľadná a rýchla. Jediné, čo mi trochu prekážalo, bolo  niekedy pomalšie prepínanie medzi hlavným a ultra-širokouhlým objektívom.

Kvalita fotografií z hlavného objektívu je na danú cenovú kategóriu veľmi dobrá. Sú dostatočne detailné a ponúkajú veľmi dobrý dynamický rozsah. Lepší, ako by som čakal. Sú ale trochu viac saturované, čo je na jednu stranu dobré, no nemuselo by to sedieť používateľom, ktorí hľadajú čo najreálnejšie výsledky. V čase pred západom slnka som trochu bojoval so správnym vyvážením bielej, softvér mal problém odhadnúť to správne.

S ubúdajúcim svetlom to až také zlé nie je, samozrejme na danú cenovú triedu. Aj nočné fotografie majú dostatok detailov a šumu nie je až tak veľa, ako by som očakával. Škoda, že snímač neponúka optickú stabilizáciu obrazu, nočné fotky by boli ešte lepšie.

Nočný režim pre oba snímače

Nočný režim je k dispozícii aj pre ultra-širokouhlý fotoaparát a odporúčam ho používať vždy, kedy to len ide. Tento snímač už v noci taký dobrý nie je. Prejavuje sa jeho slabšia citlivosť na svetlo a samozrejme aj nižšie rozlíšenie. Nočný režim mu pomáha pomerne výrazne.

Cez deň, počas pekného slnečného počasia, urobíte aj s týmto snímačom veľmi pekné širokouhlé zábery, no zázraky nečakajte. Fotky sú trochu mäkšie a niekedy mi chýbajú detaily. V porovnaní s konkurenciou ide o akýsi priemer, ktorý nenadchne, no ani nesklame.

Ukážkové fotografie

Makro snímač osobne veľmi v láske nemám a niektorí výrobcovia dokazujú, že sú trochu zbytočné, keďže ich vedia nahradiť ultra-širokouhlými objektívmi s automatickým zaostrovaním. Xiaomi Mi 11 Lite našťastie nemá klasický slabý dvojmegapixelový makro objektív bez zaostrovania. Tento snímač má rozlíšenie 5 MP a dokáže aj zaostrovať. Makro fotografie tak nevyzerajú vôbec zle, práve naopak.

Selfie fotoaparát má rozlíšenie rovných 20 megapixelov. Najlepšie ho využijete pri fotení v peknom počasí, kedy získate dostatok detailov a slušné zábery. Celkovo ale tento fotoaparát vo svojej triede nijako nevyniká, je skôr priemerný. Potešila ma však veľmi dobrá stabilizácia selfie videa.

Video

Čo sa týka videa, niekomu by mohla chýbať možnosť natáčať 4k so 60 snímkami za sekundu. Pri tomto rozlíšení je k dispozícii len 30 fps. Hlavný snímač dokáže natáčať aj FHD video so 60 fps. Ak radi natáčate ultra-širokouhlé videá, uspokojiť sa budete musieť s FHD rozlíšením a maximálne 30 fps. Avšak video nie je vôbec zlé. Optická stabilizácia obrazu síce chýba, no tá elektronická odvádza skvelú prácu.

Dobrá výdrž, veľmi rýchle nabíjanie

4250 mAh nie je na dnešné pomery vôbec veľa, skôr ide o podpriemernú hodnotu. A tak som sa výdrže batérie obával. Moje obavy sa našťastie nepotvrdili. 6 hodín SOT som dával pomerne pohodlne, a to s aktivovanou 90 Hz obnovovacou frekvenciou. Pri 60 Hz by som zvládol aj viac.

V preklade to znamená, že na deň bez nabíjačky som sa mohol vždy spoľahnúť, večer mi ešte nejaké to percento batérie zostalo. Trúfam si povedať, že nenároční používatelia by mohli zvládnuť aj dva dni bez nabíjačky.

Teší ma aj pomerne nízka spotreba batérie pri nečinnosti. S vypnutým always on displejom mi v noci za 8 hodín klesla úroveň nabitia batérie len o 2-3 %, samozrejme v offline režime.

Som rád, že rýchle nabíjanie sa pomaly, ale isto dostáva aj do strednej triedy a nie je výsadou len tých najdrahších modelov. V balení Xiaomi Mi 11 Lite 5G sa nachádza nabíjačka s výkonom 33 W, ktorá batériu nabije z 0 na 100 % za menej ako hodinu. Namerané hodnoty počas testu si môžete pozrieť nižšie.

Test rýchlosti nabíjania

  • 15 min: 35 %
  • 30 min: 69 %
  • 45 min: 95 %
  • Celkové nabitie: 0:54

Xiaomi Mi 11 Lite 5G: Záverečné hodnotenie

Nedostatky sa mi vzhľadom na cenu Mi 11 Lite 5G hľadajú ťažko. Som síce dlhodobým používateľom vlajkových modelov, ale rozhodne by som nemal problém prejsť aj na takúto strednú triedu. Ponúka všetko, čo by mal vyvážený smartfón mať, za cenu, ktorá nie je vôbec zlá.

Medzi jeho najlepšie vlastnosti patrí veľmi pekný 90 Hz displej, atraktívny dizajn a pochváliť musím aj veľmi dobrý výkon, ktorý zabezpečuje moderný 5 nm procesor. Poteší aj ochranný kryt alebo redukcia na 3,5 mm audio jack v balení. A ani fotoaparáty nie sú vôbec zlé.

Prijal by som možnosť natáčať 4K video so 60 snímkami za sekundu, 30 fps je maximom. Ultra-širokouhlý fotoaparát tiež nevybočuje z priemeru a pripravte sa na množstvo zbytočných predinštalovaných aplikácií a hier. Nadstavba by v prípade novinky tiež už mohla byť MIUI 12.5 a nie staršia.

Konkurencia

Priamym konkurentom je Samsung Galaxy A52 5G, ktorý je však o niečo drahší. Jeho výhodou je plná vodoodolnosť IP68 a displej má vyššiu obnovovaciu frekvenciu. Xiaomi ponúka vyšší výkon, fotoaparát Samsungu má optickú stabilizáciu obrazu. Za zmienku stojí plastové telo Samsungu, zatiaľ čo Mi 11 Lite 5G má zadnú stranu zo skla.

Samsung Galaxy A52
Samsung Galaxy A52 | Foto: Redakcia

Veľmi zaujímavým modelom je aj Motorola moto g100 s procesroom Qualcomm Snapdragon 870. Dizajnom pôsobí oproti Xiaomi trochu neohrabane, no ponúka 5000 mAh batériu, avšak nabíjanie je pomalšie. 90 Hz displej je bohužiaľ len typu IPS, čo môže byť jeho najväčšou nevýhodou.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *