Recenzia Samsung Galaxy Z Flip3: Lepšie a lacnejšie “véčko”
Nebolo to tak dávno, kedy sme sa dočkali predstavenia nových skladacích smartfónov z dielne juhokórejského giganta Samsung. Recenziu na drahší nedávno predstavený model Samsung Galaxy Z Fold3 5G už nájdete na našom portáli. Teraz sme sa pozreli na druhú z predstavených skladacích noviniek, Samsung Galaxy Z Flip3. Oproti svojmu predchodcovi prináša mnohé vylepšenia, no jedna výrazná nevýhoda ostala nanešťastie zachovaná. Ide o moju prvú skúsenosť s podobným zariadením. Aký je teda tento telefón v praxi? Oplatí sa doň zainvestovať, alebo by ste sa mali obzrieť po niečom inom, výhodnejšom?
Contents
Ohybný mechanizmus
Čo sa týka konštrukčného spracovania, tak podľa dostupných informácií by malo ísť o radikálne vylepšenie, v porovnaní s predchádzajúcim modelom Samsung Galaxy Z Flip 5G. Druhá generácie tohto “véčka” priniesla lepší ohýbací mechanizmus a vo všeobecnosti lepšie konštrukčné spracovanie. Poteší aj certifikácia vodoodolnosti IPX8. Tou sa telefón vyznačuje aj napriek tomu, že sa na jeho konštrukcii nachádza veľké množstvo otvorov a záhybov. Vodoodolná je totiž samotná matičná doska zariadenia, na ktorú bola nanesená špeciálna oleofóbna vrstva, odpudzujúca tekutiny.
Z kvality konštrukčného spracovania mám skvelý pocit. O ohyb v strede obrazovky sa vôbec nebojím, všetko vyzerá byť vyrobené veľmi pevne. Neviem, aké by to bolo po pár mesiacoch až rokoch používania, no v priebehu niekoľkých dní môjho testovania som si nevšimol, že by konštrukcia nejako oslabla. Počas otvárania zariadenia nie je počuť žiadne zvuky, až dokým sa nedostaneme takmer k úplne vodorovnej polohe. V tejto pozícii je počuť veľmi mierne “praskanie”, no nemyslím si, že ide o niečo, čo by mohlo byť problematické. Zatváranie smartfónu je viac uspokojujúce a návykové, ako jeho otváranie. V zatvorenom stave telefón držia magnety, ktoré vytvárajú pekný zvuk a prinášajú pocit prémiového vyhotovenia.
Po konštrukčnej stránke nemám ohybnému mechanizmu čo vytknúť. Niekomu možno bude prekážať malá priehlbinka v displeji v mieste ohýbania, no ja som ju plne ignoroval a registroval som ju iba počas dotykov. S tým som však rátal a bol som na ňu akosi predom pripravený. Samsung Galaxy Z Flip3 5G v zloženom stave je síce malý na výšku, avšak podstatne mohutnejší na hrúbku. Počas nosenia smartfónu vo vrecku nohavíc som vôbec nemal pocit, že sa vo vnútri ukrýva mobilný telefón. Aspoň je mi svojou hmotnosťou neprekážal.
Konštrukcia a dizajn
Poďme si teraz povedať niečo o dizajne. V zloženom stave ide o veľmi kompaktného a pohľadného pomocníka, ktorý najmä v mnou testovanom farebnom prevedení pripomína nejakú ženskú kozmetiku. Možno je to iba môj pocit. Vrchnú časť tvorí farebne odlíšená sekcia so sekundárnym vonkajším displejom a zbytok zadnej strany, ktorá sa presúva až do druhej polovice zariadenia. V prostriedku zadnej strany sa nachádza predel, nevyhnutný pre zabezpečenie ohýbania. Tvorený je matným kovovým materiálom, ktorý vyzerá super a o jeho kvalite rozhodne nepochybujem. V otvorenom stave je telefón celkom tenký. Aj napriek nižšej hmotnosti pôsobí celistvým dojmom a po chvíľke používania aj zabudnete, že používate skladací telefón, čo nie je nutne na škodu. Ak si počas svojho používania displej nijak špecificky nenakloníte, váš zážitok z používania bude hodný hocijakému inému smartfónu.
Prednú časť telefónu tvorí displej, na ktorom je nalepená kvalitne vyzerajúca plastová fólia. Tú rozhodne nezlepujte, chráni samotný displej pred poškodením. Nedokonalosti na ohybnej obrazovke by vznikli takmer okamžite. Keďže je vyhotovená z plastu, poškriabať ju môžete aj svojim nechtom, čo by ste rozhodne nechceli. V prostriedku hornej časti zobrazovača si miesto našiel predný “selfie” snímač. K hrúbke rámčekov v okolí panela nemám žiadne negatívne poznámky. Myslím si, že ich Samsung urobil tak tenkými, ako sa len dalo. Iné klasické vlajkové lode ich majú síce o čosi tenšie, no rozhodne nejde o žiadnu hanbu a ide o moderne vyzerajúce zariadenie ako spredu, tak aj zozadu.
Na spodnej hrane smartfónu sa nachádza nabíjací a dátový USB-C port, spolu s dvojicou drobných dierok, pravdepodobne ukrývajúcich mikrofón. Umiestnenie si sem našiel aj primárny reproduktor. Sekundárny sa nachádza nad displejom a dokáže slúžiť aj ako hlasitý reproduktor pre vytvorenie stereo zvukového výstupu. Využijete ho aj počas telefonovania. Na vrchu sa usídlil sekundárny mikrofón. Pravý bok pozostáva s tlačidiel na reguláciu hlasitosti a tlačidla na zapnutie a vypnutie telefónu. V ňom je ukrytá čítačka odtlačkov prstov. Vo vrchnej časti ľavého boku sa nachádza slot na jednu nanoSIM kartu. Samsung Galaxy Z Flip3 5G teda postráda Dual SIM funkcionalitu a možnosť rozšírenia vnútornej pamäte o microSD kartu. Na záver spomeniem, že na tele smartfónu sa nachádza veľmi veľké množstvo plastových predelov na antény. Do dizajnu to však nijako výrazne nezasahuje a povedal by som, že to jednoducho patrí ku každému telefónu, ktorý je vyhotovený z kovu.
Displeje
Samsung Galaxy Z Flip3 5G sa môže pochváliť ohybným, 6,7-palcovým displejom s Full HD+ rozlíšením (1080 x 2640 pixelov). Hustota približne 426 pixelov na palec je viac než dostatočná a Quad HD+ rozlíšenie by v tomto prípade len uškodilo výdrži už tak malej batérie. Telefón však aj napriek rozmernej uhlopriečke obrazovky je celkom kompaktný, pretože displej je možné v jeho strede ohnúť na polovicu. Aj v otvorenom stave mi prišlo, že môj Samsung Galaxy S21 Ultra je mohutnejším zariadením. Niečo na tom aj pravdy bude, keďže táto skladacia novinka je celkom ľahká a tenká. To som už však odbočil od témy, vráťme sa späť k displeju. Ide o Foldable Dynamic AMOLED 2X s vysokou obnovovacou frekvenciou 120 Hz, štandardom HDR10+ a vysokým jasom, ktorý pri maximálnej úrovni dosahuje až 1200 nitov. Pomer zobrazovača k prednej strane zariadenia je zhruba 84,7 percent.
Pravdepodobne viete, že nový Samsung Galaxy Z Flip3 5G má aj druhý displej na svojej vonkajšej strane. Ide o Super AMOLED panel s 1,9-palcovou uhlopriečkou a rozlíšením 260 x 512 pixelov, ktoré je pri tejto veľkosti viac než dostatočné. V nastaveniach je možné nastaviť funkciu druhej obrazovky. Zvoliť je možné viaceré zobrazenia hodín a mnohé widgety, ktoré vám povolia rýchle akcie v zatvorenom stave smartfónu. Myslím si, že funkcionalít by sem mohlo byť viac, no stále lepšie, ako nič. Obidva displeje vyzerajú skvelo, majú výborné pozorovacie uhly a sýte farby.
Hlavný displej je navyše vďaka 120 Hz obnovovacej frekvencii extrémne plynulý. Nemal som absolútne žiadny problém s jeho čitateľnosťou na priamom slnku a taktiež ani s minimálnym jasom, ktorý v noci nebol agresívny na oči. Automatický jas funguje spoľahlivo, avšak niektorých môže znepokojiť automatická voľba maximálneho jasu po zapnutí aplikácie fotoaparátu. Automatické nastavenie to vždy tak nastaví, čo nie je vítanou vlastnosťou. Ak budete chcieť niečo odfotiť v tme, automatický jas vám bude robiť zlosť.
V nastaveniach displeja si môžete nastaviť adaptívnu alebo štandardnú plynulosť pohybu. Štandardná stojí pre 60 Hz, plynulá pre 120 Hz. Rozlíšenie obrazovky meniť možné nie je, no na HD+ by som ho i tak neznižoval. Full HD+ je minimum a viac potrebovať nebudete, no niektorí milovníci Quad HD+ obrazoviek sa nájdu.
Prsty po displeji kĺžu skutočne dobre a ani sú na ňom veľmi viditeľné odtlačky prstov, čo ma celkom prekvapuje, pretože na povrchu plastovej obrazovky sa nachádza fólia. V tomto prípade však ide o kvalitnejší materiál. Neviem, ako bude vyzerať po pár týždňoch až mesiacoch používania, no verím, že je bude možné nahradiť inou vhodnou alternatívou.
Multimédiá
Samsung Galaxy Z Flip3 5G si hravo poradí aj s multimediálnym obsahom. Neprekáža mu ani ohyb v strede displeja. V prípade, že by ste sa rozhodli zariadenie ohnúť, obsah sa presunie na hornú polovicu obrazovky. Veľmi pohodlne takto môžete sledovať napríklad YouTube videá. Video v iných aplikáciách sa vám už neprispôsobí. Novinka sa vyznačuje stereo reproduktormi, ktoré hrajú dostatočne nahlas, no výrazne im chýba basová zložka. Čím vyššie pôjdete s hlasitosťou výstupu, tým menej kvalitného zvuku sa dočkáte.
Takto to už zvyčajne býva pri reproduktoroch v lacnejších modeloch a to je problém. Samsung Galaxy Z Flip3 5G do nižšej cenovej kategórie rozhodne nepatrí. Povedzme si však pravdu, ak budete chcieť kvalitnejší zvukový výstup, použijete bezdrôtové Bluetooth slúchadlá alebo ich USB-C alternatívu. Iní zas využijú bezdrôtový externý reproduktor. Implementované reproduktory budú plne postačovať na sledovanie videí a prichádzajúce notifikácie či hovory vďaka ich viac než dobrej maximálnej hlasitosti pravdepodobne neprepočujete.
Operačný systém
Operačným systémom sa stal Android 11 s používateľskou nadstavbou One UI 3.1.1. V čase môjho testovania sa na zariadení nachádzala júlová bezpečnostná záplata aj napriek tomu, že tá septembrová už bola vydaná. Verím však, že Samsung Galaxy Z Flip3 5G bude dostávať plnohodnotné aktualizácie rovnako, ako napríklad modelový rad Samsung Galaxy S21, ktorý svojich používateľov príjemne prekvapí bezpečnostným updatom spravidla hneď po začiatku mesiaca. Prostredie je známe z viacerých smartfónov od tohto juhokórejského giganta.
One UI je grafické prostredie, prispôsobené na používanie pomocou jednej ruky. Či už sa vám na prvý pohľad zapáči alebo aj nie, po istom čase si naň zvyknete a možno si ho aj priam zamilujete. Optimalizácia je na perfektnej úrovni. Samsung ponúkne pre svojich klientov viacero zaujímavých funkcií. Za zmienku stojí aj asistent Bixby, ktorý je podľa môjho názoru často podceňovaným a z vášho Samsung ekosystému dokáže vyťažiť takmer maximum. Chápem však, že viacerým jedincom príde alternatíva od Google sympatickejšia. Predinštalovaných aplikácií v systéme nájdete hneď niekoľko, ide však o užitočné apky od Samsungu, Googlu či Microsoftu. Viaceré z nich som aj reálne využil. Vhod môže niekomu prísť implementácia bočného panela, ktorý povoľuje prístup k viacerým skratkám, aplikáciám, kontaktom, nástrojom, k predpovedi počasia a mnohým ďalším šikovným vecičkám, ktoré potom nemusíte ručne vyhľadávať.
Výkon a pamäť
Pre mnohých veľmi potešujúcou správou je, že Samsung pre novú sériu ohybných telefónov vynechal čipy domácej výroby a nahradil ich procesormi z dielne amerického giganta Qualcomm. Reč je o čipsetoch Snapdragon 888 a konkrétne v modelu Samsung Galaxy Z Flip3 5G odvádza veľmi dobrú prácu. Čas od času je možné pocítiť výraznejšie zahrievanie, no nejde o žiadnu katastrofu a ako rýchlo sa mobil zohrial, tak rýchlo zvyčajne aj vychladol.
Výkonu je priam na rozdávanie a Samsung Galaxy Z Flip3 5G počas môjho testovania ani raz nezaváhal. Systém beží plynulo a bez zasekaných animácií. Skvelému multitaskingu napomáha aj dostatok operačnej pamäte. Tá má v tomto prípade 8 GB, čo je napríklad o proti ďalšiemu prémiovému modelu Samsung Galaxy S21 Ultra menej o 4 GB. Hlavné však je, že rozdiel je úplne nebadateľný. Zakúpiť si môžete verziu so 128 GB alebo 256 GB interného ukladacieho priestoru typu UFS 3.1.
Fotoaparáty
Začnime papierovými parametrami. Hlavný snímač má 12 MP a svetelnosť f/1.8. Senzor má pixely o veľkosti 1.4 µm a poteší taktiež aj optická stabilizácia obrazu. Druhý fotoaparát má ultra širokouhlý záber so 123-stupňovým zorným poľom. Clona sa v tomto prípade zastavila na hodnote f/2.2. Senzor má 12 MP a jednotlivé pixely majú fyzickú veľkosť 1.12 µm. Predný “selfie” snímač má rozlíšenie 10 MP, svetelnosť f/2.4 a 1.22 µm pixely.
Teraz si poďme niečo povedať o ich schopnostiach v praxi. Schopnosti primárneho fotoaparátu sú dobré, no rozhodne sa neradia do cenovej kategórie v okolí 1 000 €. Kvalita snímačov sa pohybuje niekde pri vyššej strednej triede mobilných telefónov. Do tejto kategórie však Samsung Galaxy Z Flip3 5G rozhodne nepatrí. Preto ide o mierne znepokojenie, ktoré môže od kúpy niektorých odradiť. Fotografie vyhotovované za dňa mi niekedy prídu také fádne s nižšou úrovňou detailov po celom obrázku. Možno som len zvyknutý na senzory s vyšším rozlíšením. 12 MP je síce viac než dosť, no po zobrazení fotografie na počítači si všimnete menšie množstvo detailov. Na obrazovke smartfónu ale fotografie vyzerajú skvelo, tak ako aj po ich zavesení na sociálne siete. Ostrosť snímkov je dostatočná. Kontrast vyzerá dobre, režim HDR funguje tak, ako má. Nočné fotografie sú na danú cenu podpriemerné.
S ubúdajúcim svetlom ide kvalita rapidne dole a napríklad s takým Samsungom Galaxy S21 Ultra nie je vo všeobecnosti možné kvalitu fotoaparátov testovaného zariadenia porovnávať. Škoda. Ultra širokouhlý senzor robí fotografie ako modely strednej triedy. Aj za denného svetla teda fotografie majú menšie množstvo detailov, ale aspoň farby ostávajú rovnaké, v porovnaní s primárnym objektívom. Nemusíte sa však obávať, že by Samsung Galaxy Z Flip3 5G nebol schopný vytvárania pekných záberov. Fotoaparáty sú celkovo dobré, len nesiahajú na iné telefóny z tejto cenovej kategórie. Pre tých, ktorí chcú mať pekné fotky na sociálnych sieťach, bude skladacie novinka viac než dostatočná. Na zadnej strane telefónu sa nenachádza žiaden teleobjektív. Všetky priblížené fotografie sa teda budú vytvárať pomocou digitálneho zoomu z primárneho senzoru, ktorého rozlíšenie však na takéto úkony nie je dostatočné. Priblížené fotografie teda nebudú stáť za nič. Úprimne som však jeden z minima používateľov, ktorý si na kvalitný teleobjektív potrpí, čiže väčšine z vás nebude chýbať takmer vôbec.
Ukážkové fotografie:
Konektivita
Súčasťou každého moderného smartfónu musí byť aj dostatočná konektivita. V tomto prípade ide o viac než dostatočnú, pretože sa so Samsungom Galaxy Z Flip3 5G pripojíte aj k najmodernejšej mobilnej sieti piatej generácie, alebo skrátene aj 5G. Túto funkcionalitu som otestovať nemohol, no minimálne 4G LTE funguje úplne bez problémov.
Rovnako je na tom aj telefonovanie. Druhú stranu som vždy počul čisto a zreteľne, tak ako aj druhá strana mňa. Samsung Galaxy Z Flip3 5G disponuje dvojpásmovým WiFi pripojením, nízkoenergetickou technológiou Bluetooth 5.1 a lokalizačnými službami, ako GPS, A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDC. Chýbať nesmie ani NFC na uskutočňovanie bezkontaktných platieb v obchodoch. Kvôli absencii 3,5 mm jack konektora nie je možné počítať s FM rádiom. Prenos dát a nabíjanie prebieha prostredníctvom portu typu USB-C vo verzii 3.1.
Batéria
Azda najväčšou slabinou skladacieho smartfónu Samsung Galaxy Z Flip3 5G je výdrž jeho integrovanej Li-Pol batérie. Tá má kapacitu 3300 mAh a jednoznačne sa radí k tým najnižším kapacitám akumulátora v najvyššej triede mobilných telefónov súčasnosti. V priemere som sa dočkal výdrže, hodnej troch štvrtín jedného dňa, čo je veľmi zlé. Chcel by som, aby mi smartfón vydržal minimálne jeden deň. V tomto prípade sa to nekoná a budete buď musieť obmedziť svoje používanie alebo si jednoducho zvyknúť nosiť so sebou nabíjačku alebo powerbanku.
Mimochodom, spomínanú nabíjačku si budete musieť dokúpiť osobitne, pretože v balení žiadnu nenájdete. Nerátajte ani s nabíjacím a dátovým USB-C káblom. Spoliehať sa budete musieť na svoje staré príslušenstvo. Ak nijaké nemáte, tak smola, šup-šup do obchodu po nové. Samsung Galaxy Z Flip3 5G podporuje nabíjanie o maximálnom výkone 15 W. Tento fakt je potrebné brať do úvahy pri výbere nového adaptéra. Spomeniem, že zariadenie podporuje i 10 W bezdrôtové nabíjanie a 4,5 W reverzné nabíjanie, vďaka ktorému viete nabiť iné zariadenia, ako napríklad ďalší smartfón, inteligentné hodinky či bezdrôtové slúchadlá. Nuž, úprimne si povedzme, s tak malou batériou budete radi, že máte zopár cenných percent nabitých pre váš telefón a nie pre ďalšiu elektroniku.
Záverečné zhodnotenie
Hneď na začiatok by som rád prezradil, že kúpou skladacej novinky Samsung Galaxy Z Flip3 5G chybu rozhodne neurobíte. Pokiaľ chcete niečo nadčasové, tak smartfónom s ohybným displejom určite zaujmete. Sám som si nenápadne všimol zopár ohromených náhodných ľudí, ktorí si tento mobil v mojej ruke všimli. Ide o zariadenie, ktoré pritiahne pozornosť nielen fanúšika technológií, ale i bežného človeka, ktorý sa o telefóny nezaujíma. Stojí však takáto frajerina za približne 1 000 €?
Podľa mňa áno, ak sa vyrovnáte s nedokonalosťami, ktorými sa vyznačuje. Jeho vonkajší displej dokážete prakticky využiť, no stále nie je možné pomocou neho rýchlo odpovedať na správy a ďalšie notifikácie, čo vás núti telefón neustále otvárať. Fotoaparáty nie sú tak skvelé, ako na iných vlajkových lodiach a batéria je na tom veľmi zle. Často s ňou nedáte ani jeden deň. Aj napriek tomu som si Samsung Galaxy Z Flip3 5G zamiloval a má svoje zvláštne čaro. Som však presvedčený, že budúcnosť prinesie lepšie skladacie smartfóny s nižšou cenovkou. Výkonu je na rozdávanie, operačný systém je super a po stránke konštrukcie dizajnu ide o niečo, čo nemá konkurenciu. Zopár modelov sa síce nájde, no Z Flip3 5G je v tejto cene absolútnym unikátom.
Galaxy Z Flip3 5G – technické špecifikácie | ||||
Displej | Hlavný displej | 6,7” (17 cm) FHD+ Dynamic AMOLED 2X (22:9) Infinity Flex Display
2640 x 1080 425 ppi Adaptívna obnovovacia frekvencia 120 Hz |
||
* Rozmer sa udáva ako uhlopriečka. Hlavný displej Galaxy Z Flip3 5G meria 6,7” ako plný obdĺžnik a 6,6” s ohľadom na zaoblené rohy. Skutočná zobrazovacia plocha je vzhľadom k zaobleným rohom menšia. | ||||
Predný displej | 1,9“ (4,8 cm) Super AMOLED
260 x 512 302 ppi |
|||
* Rozmer sa udáva ako uhlopriečka. Predný displej Galaxy Z Flip3 5G meria 1,9” ako plný obdĺžnik a 1,8” s ohľadom na zaoblené rohy. Skutočná zobrazovacia plocha je vzhľadom k zaobleným rohom menšia. | ||||
Rozmery a hmotnosť | Zložený | 72,2 x 86,4 x 17,1 mm (pánt) – 15,9 mm (voľný koniec) | ||
Rozložený | 72,2 x 166,0 x 6,9 mm | |||
* Do hrúbky modelu Galaxy Z Flip3 5G v rozloženom stave sa nepočíta rámik hlavného displeja. | ||||
Hmotnosť | 183 g | |||
Fotoaparát | Predný fotoaparát | 10 MPix selfie fotoaparát: f2,4, veľkosť pixelu: 1,22 μm, uhol záberu: 80˚ | ||
Zadný duálny fotoaparát | 12MP Ultra Wide Camera: f2,2, veľkosť pixelu: 1,12 μm, FOV: 123˚ | |||
12MP Wide-angle Camera: Dual Pixel AF, OIS, f1,8
veľkosť pixelu: 1,4 μm, FOV: 78˚ Super clear glass with Corning® Gorilla® Glass with DX Up to 10x digital zoom, HDR10+ recording, Tracking AF |
||||
Procesor | 5 ㎚ 64-bit Octa-Core Processor
※ 2,84 ㎓ (max. rýchlosť) + 2,4 ㎓ + 1,8 ㎓ |
|||
Pamäť | 8 GB RAM a 256 GB ukladací priestor (UFS3.1)
8 GB RAM a 128 GB ukladací priestor (UFS3.1) |
|||
*Dostupnosť sa mení na jednotlivých trhoch. Skutočná kapacita ukladacieho priestoru závisí od trhu, modelu, veľkosti súborov a ich formátu. | ||||
Batéria | 3300 mAh (typická hodnota) duálna batéria* | |||
* Typická hodnota podľa nezávislých laboratórnych testov. Typickou hodnotou sa rozumie priemerná odhadovaná hodnota vzhľadom k odchýlkam kapacity batérie u testovaných vzoriek podľa štandardu IEC 61960. Meraná (minimálna) kapacita je 3203 mAh. Skutočná výdrž batérie závisí na prostredí v sieti, typu využitia a pod. | ||||
Nabíjanie | Rýchle nabíjanie s káblom i bezdrôtovo* Wireless PowerShare**Rýchle nabíjanie 15 WRýchle bezdrôtové nabíjanie 10 WSpätné bezdrôtové nabíjanie 4,5 W |
|||
*Káblové nabíjanie je kompatibilné s QC2.0 a AFC, bezdrôtové nabíjanie je kompatibilné s WPC a PMA **Systém Wireless PowerShare je obmedzený na Samsung alebo iné smartfóny s bezdrôtovým nabíjaním WPC Qi, ako sú modely radu Galaxy S21, Galaxy Z Fold2, Galaxy Note20, Galaxy Note20 Ultra Galaxy S20, S20+, S20 Ultra, Galaxy Z Flip, Galaxy Note10, Note10+, Galaxy S10e, S10, S10+ S9, S9+, S8, S8+, S8 Active, S7, S7 edge, S7 Active, S6, S6 edge, S6 Active, S6 edge+, Note9, Note8, Note FE, Note5, a nositeľné technológie ako Galaxy Watch Active, Gear Sport, Gear S3, Galaxy Watch alebo Galaxy Buds. Nemusí fungovať s určitým príslušenstvom, krytmi či zariadeniami iných značiek. V závislosti na sieťovom prostredí môže ovplyvniť príjem hovorov alebo dátové služby. |
||||
Odolnosť voči vode | IPX8 | |||
*IPX8 – zodpovedá testovacím podmienkam pri ponore do 1,5 m v sladkej vode na 30 minút. Neodporúča sa pri kúpaní v mori či bazéne. Nie je odolný voči prachu. | ||||
Operačný systém | Android 11 | |||
Siete | [LTE]*: Enhanced 4X4 MIMO, 7CA, LAA, LTE Cat.20 [5G]**: Non-Standalone (NSA), Standalone (SA), Sub6 / mmWave |
|||
* Skutočná rýchlosť závisí od krajiny, operátora a prostredia.
**Vyžaduje optimálne pripojenie 5G. Skutočná rýchlosť závisí od krajiny, operátora a prostredia. |
||||
Konektivita | [Wi-Fi 6E] 802.11 a/b/g/n/ac/ax HE160 MIMO, 1024QAM
[Bluetooth] Bluetooth® v 5.2 (LE až 2 Mb/s), USB Type-C, NFC, lokalizačné služby (GPS, Galileo, Glonass, BeiDou) |
|||
* Pokrytie Galileo a BeiDou je obmedzené. BeiDou nie je v niektorých krajinách dostupné. | ||||
SIM karta | 1x eSIM a 1x Nano SIM | |||
* SIM karty sa predávajú samostatne. Dostupnosť závisí od krajiny a operátora. *Dostupnosť eSIM sa môže líšiť v závislosti od softvérovej verzie, krajiny a operátora. Skontrolujte, či váš operátor eSIM podporuje. |
||||
Platby | Samsung Pay
Kreditné a debetné karty: podpora MST, resp. NFC |
|||
* Dostupné vo vybraných krajinách. Riešenia a funkcie sa môžu líšiť na jednotlivých trhoch, u operátorov a poskytovateľov služieb. | ||||
Senzory | Kapacitná čítačka odtlačkov prstov (po strane), akcelerometer, barometer, gyroskop, geomagnetický senzor, Hallov senzor, senzor prítomnosti, svetelný senzor | |||
Autentifikácia | Blokovanie: obrazec, PIN, heslo
Biometrické blokovanie: odtlačok prsta, rozpoznávanie tváre |
|||
*Rozpoznávanie tváre funguje len v rozloženom stave s predným fotoaparátom. | ||||
Audio | Stereoreproduktory
Priestorový zvuk s technológiou Dolby Atmos (Dolby Digital, Dolby Digital Plus) Podpora audioformátov: MP3, M4A, 3GA, AAC, OGG, OGA, WAV, AMR, AWB, FLAC, MID, MIDI, XMF, MXMF, IMY, RTTTL, RTX, OTA, APE, DSF, DFF Bluetooth Dual Audio: k telefónu Galaxy Z Flip3 je možné pripojiť dve zariadenia Bluetooth a prehrávať audio cez obe zariadenia súčasne. Scalable Codec: Vylepšené Bluetooth pripojenie pri interferencii rádiových vĺn. Nahrávanie Kvalita nahrávania je vylepšená vďaka mikrofónu High AOP, ktorý minimalizuje skreslenie v hlučnom prostredí. |
|||
* Pri prehrávaní DSD64 a DSD128 záleží na formáte súboru.
*Pri dvoch rôznych zariadeniach je možné zaznamenať drobný rozdiel v kvalite zvuku. *K dispozícii len u istých typov príslušenstva značky Samsung alebo AKG. *AOP: Acoustic Overload Point |
||||
Video | Podpora videoformátov: MP4, M4V, 3GP, 3G2, AVI, FLV, MKV, WEBM TV pripojenie Bezdrôtové: Smart View (zrkadlení 1080p pri 30 obr/s) |
|||
Zabezpečenie | Technológia Knox: monitoring a ochrana v reálnom čase. Antivír, prevencia malware Bezpečná zložka: bezpečný priestor v zariadení na aplikácie, fotografie, videa a pod. |
|||
*Antivírové a antimalwarové programy sa v jednotlivých krajinách líšia. Dostupnosť závisí od krajiny a operátora. | ||||
Farebné varianty | Krémová, zelená, fialová, čierna (Phantom Black)
Exkluzívne farebné varianty na Samsung.com: šedá, biela, ružová |
|||
Obsah základného balenia | Galaxy Z Flip3 5G, dátový kábel, špendlík na SIM kartu, základný návod | |||
*Niektoré z uvedených súčastí nemusia byť dostupné v závislosti na zakúpenom modeli alebo na miestnom trhu. Farba balenia môže závisieť od farby modelu. | ||||
Jas | HBM: (hlavný displej) 900 nit (predný displej) 935 nit
Max: (hlavný displej) 1200 nit |
Konkurencia pre Samsung Galaxy Z Flip3 5G
Samsung Galaxy Z Flip 5G
Pokiaľ by ste si želali ušetriť a stále chcete “ohybné véčko”, poslúžiť stále dokáže Samsung Galaxy Z Flip3 5G. Ten má 6,7-palcový ohybný Dynamic AMOLED displej s Full HD+ rozlíšením (1080 x 2636 pixelov), 8-jadrový procesor Qualcomm Snapdragon 865+ s 8 GB RAM a 256 GB interného ukladacieho priestoru typu UFS 3.1, duálny fotoaparát s rozlíšeniami 12 MP a 3 300 mAh batériu. Vonkajší displej je podstatne menší a využijete ho na zobrazovanie času. Dostať ho je možné výhodne napríklad aj z druhej ruky.
Samsung Galaxy Z Fold3 5G
Spolu s modelom Samsung Galaxy Z Flip3 5G bol predstavený aj nový Samsung Galaxy Fold3 5G. Ten má v roztvorenom stave až 7,6-palcový displej s Quad HD+ rozlíšením a obnovovacou frekvenciou na úrovni 120 Hz. Qualcomm Snapdragon 888, v kombinácii s 12 GB RAM a 512 GB internej pamäte zaručuje poriadnu dávku výkonu. Kapacita batérie je 4 400 mAh.
Motorola razr 5G
Posledným konkurentom pre Samsung Galaxy Z Flip3 5G je Motorola RAZR. Teda, tá ani nie je priamo konkurenciou, no disponuje podobným skladacím mechanizmom. Inak ide prakticky o smartfón strednej triedy s predraženou cenovkou. 6,2-palcový displej tohto mobilného telefónu nesie rozlíšenie 876 x 2142 pixelov. Ide o 60 Hz panel. RAM má 8 GB a vnútorné úložisko zas 256 GB. Kapacita batérie činí len 2 800 mAh.