Games

Recenzia Nokia X20: Drahší zástupca strednej triedy

Nokia je na našom trhu so svojimi smartfónmi už dlhšiu dobu stabilne usadená. Aj napriek tomu, že mnohí ľudia často siahajú po jej konkurencii, to neznamená, že jej zariadenia sú na zahodenie. Mnoho zariadení s logom tejto legendárnej fínskej značky je podceňovaných ľuďmi, ktorí možno ani nemajú s jej modernejším prevedením žiadne skúsenosti. Na druhú stranu je možné, že ich odradili modely prvej alebo druhej generácie, ktoré mali k pomyslenej dokonalosti poriadne ďaleko. Novinky, ktoré boli vydané v minulom alebo aktuálnom roku sú už trochu iné. Nová Nokia X20 síce stojí viac, no pre niekoho bude rozhodne stáť za to.

Operačný systém Android 11 – v jeho čistej verzii
Displej 6,67 palcov, Full HD+ (1080 x 2400 pixelov), LCD IPS, pomer strán 20:9, 60 Hz, hustota 395 pixelov na palec
Procesor Qualcomm Snapdragon 750G
Operačná pamäť 8 GB LPDDR4X
Ukladací priestor 128 GB možnosť rozšírenia o microSD kartu
Fotoaparáty Primárny 64 MP (f/1.79), ultra širokouhlý 5 MP, 2 MP hĺbkový, 2 MP makro
Batéria a nabíjanie 4 470 mAh Li-Polymer, podpora pre 18 W nabíjanie
Konektivita 5G, 3,5 mm audio jack, USB-C, Bluetooth 5.0, dvojpásmová WiFi, NFC, GPS, A-GPS, GLONASS, Galileo
Cena 369 €

Časti recenzie:

Balenie: Už aj Nokia si dovolila vylúčiť nabíjačku

Spočiatku som si myslel, že recenziu začnem pre strednú triedu veľmi zvyčajným spôsobom a zároveň prezradím, ako výkonnú nabíjačku v balení nájdeme. Nuž, krabička pre smartfón Nokia X20 žiadnu neobsahuje. HMD Global sa tak snaží nadviazať na kontroverzný trend vynechávania základného príslušenstva z balenia.

Nie som si istý či práve Nokia by v tom mala pokračovať, ale vidím to tak, že onedlho s tým začnú aj iní výrobcovia. Spoločnosť, ktorá tento mobil vyrobila, nám tak pribalila klasický kábel s koncovkami USB-A a USB-C, spolu s ekologickým obalom. Ten je údajne vyrobený z plne recyklovateľného materiálu.

Nokia X20
Nokia X20 | Foto: Redakcia

Jeho dizajn sa mi nepáči, no dávam Nokii palec hore za ochranu životného prostredia. Tento kryt na zadnú stranu je mimochodom menej odolný, jeho plastová alternatíva vydrží viac.

Po pár dňoch pravidelného používania mobilu s nasadeným obalom sa na tomto kryte začali objavovať drobné známky používania a pri tlačidlách na pravom boku zariadenia sa škaredo deformuje. Okrem toho v balení ešte nájdeme nevyhnutnú technickú dokumentáciu a ďalšie “papierovačky”.

Konštrukcia a dizajn: Kompletne plastový telefón má i niečo do seba

Značka Nokia si ustanovila svoj dizajn a drží sa ho v prípade viacerých aktuálnych modelov a aj ich predchodcov. Azda najtypickejším znakom je logo výrobcu v spodnej brade telefónu spolu s kruhovitým modulom pre fotoaparáty. Keď som už začal tou spodnou bradou, tak tá je dosť hrubá. Chápem, že sa ho spoločnosť rozhodla okrášliť práve svojim logom.

Nokia X20
Nokia X20 | Foto: Redakcia

Rámčeky okolo displeja sú na dnešné pomery taktiež celkom hrubé, no nejde o nič hrozné a zvyknete si. Predný „selfie“ snímač si svoje umiestnenie našiel v prostriedku hornej časti obrazovky, nad ktorým sa nachádza reproduktor na telefónne hovory. Máme čo dočinenia s „hole-punch“ výrezom, ktorý mi príde fajn, no osobne sa mi viac páči, keď je umiestnený v ľavom hornom rohu. Ide ale o osobné preferencie.

Prejdime k bokom zariadenia. Ten pravý je doplnený o tlačidlá na reguláciu hlasitosti a hlavné zapínacie tlačidlo. Ľavá hrana neostala prázdnou a nachádza sa na nej tlačidlo na vyvolanie Google asistenta, ktoré v nastaveniach nie je možné preprogramovať na vykonávanie inej užitočnej aktivity. Nad týmto prvkom ešte nájdete hybridný slot na dve nanoSIM karty, respektíve kombináciu jednej pamäťovej microSD karty a nanoSIM.

Nokia X20
Nokia X20 | Foto: Redakcia

Spodná hrana je taktiež zaujímavá, pretože disponuje 3,5 mm audio jack konektorom. Nič, čo by nebolo pre túto cenovú kategóriu nezvyčajné, no stále to poteší. Vedľa neho sa potom nachádza primárny mikrofón využívaný počas telefónnych hovorov, nabíjací a dátový USB-C konektor a primárny reproduktor. Vrch smartfónu má na sebe len druhý mikrofón.

Zadná strana je už typickou pre značku Nokia. V jej strede sa nachádza logo výrobcu. V prostriedku vrchnej časti mobilného telefónu nájdeme kruhovitý modul so štyrmi senzormi, okrášlený o „Zeiss“ logo. Vľavo od fotoaparátov si svoje miesto našiel dvojtónový LED blesk. Táto zadná strana je vyhotovená z plastu, tak ako aj boky zariadenia.

Nokia X20
Nokia X20 | Foto: Redakcia

Priam lacno to nepôsobí, vyhotovenie má blízko k prémiovejšiemu pocitu. Hlavným plusom však je, že na polykarbonáte nie sú tak viditeľné odtlačky prstov a iné nečistoty. Ide o veľmi jemný materiál, ktorý je príjemný na dotyk.

Displej: Patrí do (pod)priemeru dnešnej strednej triedy

Displej smartfónu Nokia X20 má 6,67-palcovú uhlopriečku. Ide o IPS LCD zobrazovač, ktorý sa žiaľ nemôže pochváliť vyššou obnovovacou frekvenciou. Má len obyčajných 60 Hz. Rozlíšenie panela činí 1080 x 2400 pixelov, čo nám dáva hustotu 395 pixelov na palec a dnes už štandardný pomer strán 20:9.

Nokia X20
Nokia X20 | Foto: Redakcia

Obrazovka je krytá sklíčkom Corning Gorilla Glass 5. Výrobca žiaľ neaplikoval žiadnu ochrannú fóliu na displej, takže si ju v prípade záujmu budete musieť zaobstarať sami, respektíve siahnuť po jej lepšej alternatíve v podobe tvrdeného skla. Displej samotný nevyzerá na prvý pohľad vôbec zle, no pozornejšie oko si povšimne takzvaný „light bleeding“ v oblastiach, kde displej siaha k čiernym rámikom, hlavne na spodnej strane.

Nokia X20 vyváženie bielej
Možnosti úpravy vyváženia bielej | Foto: Redakcia

Čierne „tiene“ sa potom nachádzajú v okolí výrezu pre predný „selfie“ fotoaparát. Ide o drobnosti, ktoré však naznačujú, že ide o lacnejší telefón. Skvelé by bolo, keby Nokia X20 naozaj aj bola tým lacnejším telefónom. Pozorovacie uhly mi vyhovovali, tak ako aj minimálny jas, ktorý v noci nedráždil oči. Vďačiť je možné aj režimu filtrácie modrého svetla, ktorého aktiváciu som si nastavil automaticky po západe slnka. Ide o vec, ktorá sa už nachádza na každom Android smartfóne, no vždy ju rád spomeniem.

Menej mi už vyhovoval maximálny jas, ktorý na priamom slnku nemusí  byť postačujúci. Farebné podanie taktiež nemá na OLED displeje, no s tým som samozrejme počítal. Jednotlivé zobrazovacie body si vďaka FullHD+ rozlíšeniu nevšimnete.

Výkon a pamäť: Faktory, ako použitý procesor a optimalizácia nesklamali

Na začiatku testovania som sa z viacerých zdrojov, vrátane rôznych aplikácií na identifikáciu vnútorných komponentov dozvedel, že srdcom Nokia X20 je čipset od amerického giganta Qualcomm, Snapdragon 480. Ten je určený predovšetkým pre lacnejšie zariadenia. Nebolo to pre mňa práve príjemným zistením, keďže Nokia X20 stojí takmer 400 eur.

Každopádne, z výkonu smartfónu som bol veľmi príjemne prekvapený. Až som sa čudoval, ako skvelo dokázal výrobca svoj telefón optimalizovať. Neskôr som stránky s parametrami skontroloval opätovne a informácie už boli aktualizované. Nokia X20 disponuje proceosorom strednej triedy Qualcomm Snapdragon 750G, ktorý sa do tejto cenovej kategórie bez pochýb zaraďuje.

Nokia X20
Nokia X20 | Foto: Redakcia

Mobil sa neseká, no nemôžem zaručiť, či jeho chod bude takmer vždy takto bezproblémový. Určite ale bude na tom lepšie, ako hocijaké lacnejšie alternatívy. Nokia bude aj tento model dlhšiu dobu podporovať softvérovými aktualizáciami. Procesoru sekunduje 6 GB alebo 8 GB operačnej pamäte. Úložisko pre používateľské dáta má však v oboch prípadoch kapacitu 128 GB, no stále je tu možnosť jeho rozšírenia pomocou microSD karty. Ja mám na test verziu s 8 GB RAM.

Môžeme byť radi, že vo vnútri telefónu Nokia X20 sa nakoniec nachádza procesor Snapdragon 750G

Počas testovania som nemal absolútne žiaden problém s výkonom smartfónu. Aplikácie na pozadí ostali aj dlhšiu dobu po skončení ich používania a multitasking fungoval super. Vďačiť môžem práve skvelej optimalizácii a pomerne výkonnému čipu pod kapotou. Mimochodom, počas minulého roka som testoval model Nokia 5.3, čo bola moja úplne prvá skúsenosť so smartfónom tohto výrobcu. Úprimne, bol som sklamaný hlavne z optimalizácie.

Teraz je to už všetko inak a nové mobily Nokia sa nebudem obávať odporučiť. Zahrať si môžete aj nejakú tú hru, i keď tie graficky náročnejšie tituly už nemusia ísť v najvyššej snímkovej frekvencii. Grafický test v aplikácii AnTuTu Benchmark ma veľmi nepresvedčil, no nakoniec Nokia X20 získala slušných 326 161 bodov.

Multimédiá: Veľký displej ako základ pre konzumáciu multimediálneho obsahu

Nepochybujem o tom, že Nokia X20 je skvelým nástrojom na konzumáciu multimediálneho obsahu. Vďačiť je možné práve 6,67-palcovej obrazovke, ktorá dokáže prehrávať obsah v dobrom podaní.

Nokia X20
Nokia X20 | Foto: Redakcia

Keďže jeden reproduktor nie je ideálny, nemá ani náznak basovej zložky a celkovo kvalitou príjemne neprekvapí, odporúčam pripojenie slúchadiel. To je možné buď pomocou drôtových alebo bezdrôtových slúchadiel. Obidve možnosti fungujú pohodlne, pretože Nokia X20 disponuje 3,5 mm audio jackom.

Operačný systém: Poteší milovníkov čistého Androidu bez zbytočných vecí navyše

Pred pár rokmi sme počuli o programe Android One a mnohí si pod nim predstavovali pravidelnosť aktualizácií, hodných Pixelov od samotného amerického giganta Google. Nuž, presne tak to nebolo no bezpečnostných aktualizácií sa majitelia týchto zariadení dočkali predsa len o čosi skôr, v porovnaní s konkurenciou. Stále je totiž na samotnom výrobcovi, aby systém optimalizoval pre svoj vlastný hardvér, čo väčšine trvalo pomerne dlho.

Nokia je dlhodobým zástancom programu Android One. Pokiaľ ide o softvérové aktualizácie, spoločnosť HMD Global zaručuje trojročnú podporu pre svoje modely, čo je super. Firmy sú povinné dodávať aktualizácie minimálne dva roky, tak určite poteší, že Nokia ešte ten jeden rok pridala. Operačným systémom smartfónu Nokia X20 sa stal Android 11 v jeho prakticky čistej verzii.

Predinštalovaný bol možno Netflix, no nie som si na sto percent istý. Nemáme tu ani žiadne prídavné funkcie na štýl Motoroly, ktorej mobily disponujú čistým Androidom a apkou “Moto”, ktorá pridáva zaujímavé vymoženosti. Niečo také by som chcel vidieť aj v prípade Nokie, no iná skupina ľudí bude práve rada za kompletne nerušené prostredie.

Bonusom sú len prídavné tapety od Nokie, ktoré zrejme ukazujú krásy domovského Fínska. “Google Experience” je ešte zdokonalený (alebo znepríjemnený?) tlačidlom na vyvolanie hlasového asistenta od Google na ľavom boku zariadenia. To nie je možné v nastaveniach nijako preprogramovať a slúži len na túto činnosť.

Pokiaľ ide o funkcie, nájdeme tu len tie z čistého Androidu. Nemáme tu žiadnu aplikáciu galérie, spoliehať sa je nutné na Google Fotky. O tých z mojich skúseností viem povedať, že nie sú určené pre každého a niektorým jedincom by viac vyhovovala dedikovaná aplikácia na prezeranie fotografií a videí v pamäti zariadenia. Úprimne sa mi systém, riadený čisto Googlom páči.

Odomykanie: Rýchly skener odtlačkov v zapínacom tlačidle je prednosťou smartfónu Nokia X20

Zapínacie tlačidlo modelu Nokia X20 má v sebe integrovaný skener odtlačkov prstov. Ten funguje výborne a je určite lepší, ako viaceré čítačky odtlačkov prstov, integrované priamo pod displejom. Zapamätá si už typicky päť prstov a funguje rýchlo a spoľahlivo. Počas môjho testovania som s nim nemal jediný problém.

Odomykanie smartfónu Nokia X20
Odomykanie | Foto: Redakcia

S čím som však problémy už mal, bolo odomykanie pomocou tváre. To popravde nefungovalo vôbec. Predpokladám, že ide o softvérovú chybu, ktorú čoskoro výrobca napraví. Naskenoval som si tvár v nastaveniach a funkciu odomykania tvárou som aktivoval.

Telefón sa jednoducho neodomkol a pochybujem, že z uzamknutej obrazovky sa vôbec rozpoznávanie tváre zaplo. Rýchlosť a spoľahlivosť tejto funkcie som tak otestovať nemohol a celú dobu som sa spoliehal na skvelý skener odtlačkov prstov na pravom boku zariadenia.

Fotoaparáty: Mierne podpriemerné zadné fotoaparáty a skvelý “selfie” snímač

Hneď na úvod dokáže zaujať štvorica snímačov v kruhovitom module na zadnej strane. Reálne ale využijete len dva fotoaparáty – ten primárny a ultra širokouhlý. Hlavný senzor má rozlíšenie 64 MP, no vyhotovené snímky majú rozlíšenie 16 MP. Dochádza totiž k spájaniu štyroch pixelov do jedného pre vytvorenie celkovo kvalitnejšej fotografie a pre poňatie väčšieho množstva svetla. Svetelnosť tohto senzoru činí f/1.79.

Nokia X20
Nokia X20 | Foto: Redakcia

Ultra širokouhlý fotoaparát má rozlíšenie 5 MP. Nakoniec sa na smartfóne Nokia X20 nachádza aj dvojica 2 MP fotoaparátov, pričom prvý z nich slúži na vytváranie portrétových fotografií a ten druhý potom fotografuje makro. Pokiaľ ide o kvality použitých fotoaparátov, rozprávať sa budeme o mierne podpriemerných kvalitách na danú cenovú kategóriu.

Za dobrých svetelných podmienok v exteriéri sa dočkáte fakt skvelých výsledkov. No úprimne si myslím, že dobre vonku fotia i lacnejšie modely. Dôležité je zistiť, aké sú výsledky za zhoršeného svetla. Vynikajúce nie sú, no obstáť dokážu. Fotografie nie sú veľmi ostré, prídu mi mäkké s malým množstvom detailov. Za to však cez deň niekedy excelujú, čo ma prekvapilo.

Nokia X20
Nokia X20 | Foto: Redakcia

Podmienky ale musia byť priam výborné a Nokia si poradí aj s vysokým dynamickým rozsahom, kontrastom a fotografie majú realistické, živé farby. Ultra širokouhlý snímač už tak dobrý nie je, no veľa som od neho neočakával. Poslúži pre prípadné fotografie scenérií, no aj v tých prípadoch by som sa radšej rozhodol pre primárny senzor.

Nokia X20 má primárny senzor so 64 MP rozlíšením

Keďže rozlíšenie hlavného fotoaparátu smartfónu Nokia X20 je pomerne vysoké (64 MP), je možné vytvoriť celkom obstojné priblížené zábery jednoduchým vyrezávaním z fotografie (digitálne priblíženie). Tu je už viditeľná strata na kvalite. Myslím si, že konkurencia fotí lepšie, no nejde o žiadnu katastrofu a na príležitostné fotenie ide o vhodný telefón.

Najpríjemnejším prekvapením bol pre mňa “selfie” fotoaparát, nachádzajúci sa v kruhovitom výreze v prostriedku hornej časti displeja. I keď počas vytvárania fotografie v aplikácii fotoaparátu snímka nemusí vyzerať dobre, po stlačení spúšte post-processing urobí svoje čaro. Vaše “selfies” tak budú vždy vyzerať veľmi slušne, ostro a s vysokým dynamickým rozsahom.

Video je možné nahrávať v 1080p pri maximálnej snímkovej frekvencii 60 fps. Ukážkové videá sú natáčané v 30 fps. Zaujať dokáže režim so zvýšenou stabilizáciou nahrávaného obrazu či funkcia, ktorá utlmí vietor vo zvuku videoklipu.

Ukážkové fotografie zo smartfónu Nokia X20:

“Selfie” fotoaparát na Nokia X20:

Ukážkové video zo smartfónu Nokia X20:

Ukážkové video s funkciou redukcia šumu vetra zo smartfónu Nokia X20:

Ukážkové širokouhlé video zo smartfónu Nokia X20:

Batéria: Na dané špecifikácie priemerná až podpriemerná výdrž

Hneď na úvod by som rád opätovne spomenul, že v balení smartfónu Nokia X20 nenájdete žiadnu nabíjačku, len nabíjací a dátový USB konektor. Ten má samozrejme koncovky USB-A a USB-C. Test rýchlosti nabíjania sme teda nerobili, pretože sme využívali neoficiálne nabíjacie adaptéry. Rozprávať sa teda budeme viac menej o výdrži batérie na jedno nabitie. Tá má kapacitu 4470 mAh, čo vôbec nie je zlá hodnota.

Nokia X20
Nokia X20 | Foto: Redakcia

Koniec koncov ma ale celkom mrzí jej koncová výdrž. Nokia X20 vás síce prevedie vo väčšine prípadov celým dňom, čo je dobré, no super by bolo, keby večer ostalo ešte niekoľko ostávajúcich percent nabitia nazvyš. Myslím tým aj používanie z dlhodobejšieho hľadiska, pretože ako sa bude kapacita akumulátora postupom času prirodzene degradovať, jeho reálna kapacita nebude musieť stačiť na jeden celý deň bez nutnosti nabíjania.

Čo toto všetko v reálnej praxi znamená? Nuž to, že nová Nokia X20 vám v priebehu celodenného používania ponúkne poväčšine prípadov menej ako štyri hodiny zapnutej obrazovky, čo je priemerný až mierne podpriemerný výsledok najmä pokiaľ vezmeme do úvahy nemalú kapacitu batérie.

Po pár mesiacoch používania bude táto výdrž ešte o niečo horšia, no nejde o katastrofu. Menej náročný používateľ bude spokojný. Pokiaľ ale telefón často v ruke nemáte, nepoteším vás. Režim spánku nemá Nokia vyriešený najlepšie a pár percent vám bude ubúdať aj vo vrecku či na stolíku.

Konektivita: Použitý čipset povoľuje rozličné pripojenia k okolitému svetu

Jednou z najčastejšie spomínaných tém v dnešnej dobe v spojitosti s mobilnými zariadeniami je budovanie 5G sietí. Tie v našej krajine rozšírené nie sú a dlhú dobu ešte bude vládnuť staré dobré 4G LTE. To dnes navyše častokrát predčí i samotné 5G ako v rýchlosti, tak aj v dosahu signálu a spoľahlivosti.

Určite však stojí za zmienku, že implementovaná čipová sada vo smartfóne Nokia X20, Qualcomm Snapdragon 750G, povoľuje pripojenie k najmodernejším mobilným sieťam piatej generácie. To som samozrejme otestovať nemohol, no dokážem povedať, že klasické LTE-čko fungovalo bezproblémovo. Samsung má možno lepší príjem signálu, no výraznú úlohu mohli v ten moment zohrávať aj iné faktory.

Nokia X20
Nokia X20 | Foto: Redakcia

S pripojením k mobilným sieťam sa spájajú aj telefónne hovory a SMS správy. SMS samozrejme fungovali, no počas hovorov sa druhá strana častokrát sťažovala na to, že ma počujú, akoby som sedel niekde v hromadnej doprave, pritom som bol sám v tichej miestnosti. Presvedčil som sa o tom aj sám a volajúci z telefónu Nokia X20 skutočne znie trochu tlmene s jemným šumom v pozadí. Nebol to najlepší zážitok z telefonovania.

Vinu by som jednoznačne hodil na menej kvalitný mikrofón. Telefón sa vyznačuje prítomnosťou 3,5 mm audio jack konektora, slúžiaceho na pripojenie drôtových slúchadiel, USB-C portom vo verzii 2.0 či dvojpásmovou Wi-Fi. Je tu aj Bluetooth 5.0 s podporou kodeku aptX HD pre prenos zvuku do bezdrôtových slúchadiel, NFC, staré dobré FM rádio a lokalizačné služby ako GPS, A-GPS, GLONASS a GALILEO.

Záverečné zhodnotenie: Je Nokia X20 tým lepším zástupcom strednej triedy smartfónov?

Poviem vám pravdu, že zo začiatku som o tomto telefóne trochu pochyboval. Dôvodom bola hlavne pomerne zlá skúsenosť s minuloročným modelom Nokia 5.3. Teraz však vidím, že sa veci zmenili a Nokia X20 je slušným zástupcom strednej triedy inteligentných mobilných zariadení. Je tu veľa vecí, ktoré sa niekomu nemusia páčiť, ale za to aj mnoho dôvodov, prečo si kúpiť práve tento telefón.

Určite mnohí tohto zástupcu strednej triedy od Nokie odmietnu kvôli lacne vyzerajúcej, plastovej konštrukcii. V ruke je skúsenosť úplne iná a aj keď som zvyknutý na prémiovejšie spracovanie, používanie mobilného telefónu, vyhotoveného z na dotyk jemného plastu by mi vôbec neprekážalo. Určite umelá zadná strana nie je spracovaná tak skvelo, ako napríklad na plastovom Samsungu Galaxy S21, no rozhodne nemám z tohto smartfónu nejaký extrémne lacný pocit, práve naopak.

Nokia X20 | Foto: Redakcia

Dobrý dojem pre niekoho spraví rozmerný displej, ktorý však má okolo seba hrubé rámčeky. Aspoň že tá spodná brada je okrášlená logom značky Nokia. Myslím si, že Nokia X20 má dostatok výkonu, no v dnešnej dobe bol smartfón dokonale plynulý, je poväčšine prípadov potrebný aspoň 90 Hz displej. Ten by ale na druhú stranu uškodil výdrž batérie, ktorá ani teraz nie je veľmi oslňujúca.

Nokia X20 má jednoducho mnoho plusov a mínusov, ktoré musí pred kúpou zhodnotiť samotný používateľ. Určite by som tento smartfón neodporučil náročnejšiemu používateľovi. Ide o spoločníka pre tých, ktorý si nepotrpia na vyššiu obnovovaciu frekvenciu displeja, na kvalitné zadné fotoaparáty a jednou z ich priorít je práve prítomnosť čistého Androidu s dobre odladeným prostredím. Cena telefónu sa zvykne pohybovať pod hranicou 400 € a predáva sa u nás vo farbe “Nordic Blue”.

Konkurencia pre smartfón Nokia X20

Samsung Galaxy A52 je schopným zariadením, ktoré dokáže Nokii X20 konkurovať. Prednej strane tomuto modelu dominuje 6,5-palcová obrazovka s rovnakým Full HD+ rozlíšením (1080 x 2400 pixelov) a samozrejme taktiež aj zhodným pomerom strán 20:9. Uspokojivé výsledky dosiahne primárny fotoaparát s opäť rovnakým rozlíšením 64 MP.

Samsung Galaxy A52
Samsung Galaxy A52 | Foto: Redakcia

Na zadnej strane nájdeme kvarteto objektívov. Integrovaný akumulátor má kapacitu 4500 mAh. Ako ste si asi povšimli, ide o veľmi podobný smartfón. Väčšina sa zrejme aj preň rozhodne, keďže je o približne 30 € lacnejší.

Xiaomi Mi 11 Lite je podarene vyzerajúci smartfón, ktorý zaujme hneď viacerými vlastnosťami. Okrem popredného dizajnu poteší aj 6,55-palcovým displejom s Full HD+ rozlíšením (1080 x 2400 pixelov). Ide o obrazovku s podporu pre HDR10+, disponuje 1 miliardou farieb a má zvýšenú obnovovaciu frekvenciu na úrovni 90 Hz. V ľavom hornom rohu v takzvanom “hole-punch” výreze sa nachádza 20 MP “selfie” snímač.

Xiaomi Mi 11 Lite 5G
Xiaomi Mi 11 Lite 5G | Foto: Redakcia

O pohon zariadenia sa stará spoľahlivý procesor Qualcomm Snapdragon 780G. Podobne je na tom fotografická výbava telefónu. Hlavný 64 MP senzor je doplnený o ultra širokouhlý s rozlíšením 8 MP a 5 MP makro objektívom. Batéria má kapacitu 4250 mAh a podporuje rýchlu formu nabíjania o výkone 33 W.

Na záver by som do konkurencie ešte rád zaradil model Realme 8 Pro. Ten je na papieri veľmi zaujímavý. Vpredu má displej so 6,4-palcovou uhlopriečkou a Full HD+ rozlíšením (1080 x 2400 pixelov). Zaujme predovšetkým vysokým jasom, ktorý v najvyšších hodnotách dosahuje až 1000 nitov. Výkon je trochu slabší a stará sa oň čipset Qualcomm Snapdragon 720G.

Realme 8 Pro displej
Realme 8 Pro | Zdroj: GSMarena.com

Nejde však o nič hrozné a spolu so 6 GB až 8 GB RAM a 128 GB interného ukladacieho priestrou na používateľské dáta ide o skvelé zariadenie za cenu len 299 €. Zaujímavá je fotografická výbava modelu. Primárny senzor má rozlíšenie až 108 MP. Sekunduje mu 8 MP utlra širokouhlý fotoaparát.

Kvarteto objektívov na zadnej strane uzatvára dvojica 2 MP snímačov, slúžiacich na vytváranie makro fotografií a záberov s rozmazaným pozadím (portrétový režim). Batéria má kapacitu 4500 mAh a podporuje až 50 W nabíjanie, čo je v tejto cenovej kategórii raritou.

Fotografie boli vytvorené fotoaparátom Canon EOS R.

canon logo

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *