Recenzia Motorola edge 30 fusion: Nečakaný zásah do čierneho
Motorola edge 30 fusion sa môže spočiatku javiť ako najmenej zaujímavý model spomedzi trojice noviniek, ktoré boli predstavené spoločne. Opak je však pravdou. Ide o telefón, ktorý v sebe zlúčil skvelý dizajn, dostatočný výkon, dobré fotoaparáty, rýchle nabíjanie a zaujímavú cenu. Dokáže obstáť v porovnaní s konkurenciou? Toto je recenzia smartfónu Motorola edge 30 fusion.
Recenzia Motorola edge 30 fusion je rozdelená na niekoľko častí:
Contents
- 1 Recenzia Sony Xperia 1 IV: Cena a dostupnosť na Slovensku
- 2 Recenzia Motorola edge 30 fusion: Tabuľka s parametrami
- 3 Motorola edge 30 fusion: Balenie
- 4 Konštrukcia a dizajn: Toto sa naozaj podarilo
- 5 Snímač odtlačkov prstov
- 6 Displej: 144 Hz v hlavnej úlohe
- 7 Výkon a pamäť: Osvedčený minuloročný čipset
- 8 Systém, konektivita a zvuk
- 9 Recenzia Motorola edge 30 fusion: Fotoaparát a video
- 10 Dobrá výdrž, rýchle nabíjanie a nabíjačka v balení
- 11 Záverečné hodnotenie: Prekvapivo dobrá
- 12 Recenzia Motorola edge 30 fusion: Konkurencia
Recenzia Sony Xperia 1 IV: Cena a dostupnosť na Slovensku
Motorola edge 30 fusion bola predstavená 8. septembra, oficiálny predaj na Slovensku bol už spustený. K dispozícii je variant s 8 GB RAM a 128 GB úložiskom za odporúčanú maloobchodnú cenu 599 eur.
Recenzia Motorola edge 30 fusion: Tabuľka s parametrami
Rozmery | 158,48 x 71,99 x 7,45 mm |
Hmotnosť | 175 gramov |
Displej | pOLED, 144 Hz, 6,55″, 2400 x 1080p |
Čipset | Qualcomm Snapdragon 888+ |
RAM | 8 / 12 GB |
Úložisko | 128 /256 GB |
Fotoaparát | 50 MP, f/1.8 13 MP, f/2.2 |
Batéria | 4400 mAh |
Cena | 599 € |
Motorola edge 30 fusion: Balenie
Predajné balenie sa nesie v duchu ekológie. Krabička je vyrobená z recyklovaného papiera, rovnako aj priehradky, ktoré sa nachádzajú vnútri. Dokonca aj nabíjačka či kábel sú zabalené v takomto papieri. Nielenže je to ekologické, ale vyzerá to celkom atraktívne.
Áno, Motorola edge 30 fusion ponúka stále plnohodnotné balenie. To znamená nabíjací adaptér s USB-C konektorom a výkonom 68 W, rovnako aj obojstranný USB-C kábel. Ďalej tu máme kovový nástroj na vyberanie SIM karty a potrebnú dokumentáciu. Príjemným spestrením je základný ochranný kryt. Ten síce nepatrí medzi najkvalitnejšie, ale svoju úlohu splní dobre. Navyše sa v ruke nešmýka, čo sa o samotnom telefóne povedať nedá.
Konštrukcia a dizajn: Toto sa naozaj podarilo
Motorola ako výrobca smartfónov v poslednom čase akoby dospel. Ak by som mal vymenovať najväčšie dôvody na kúpu práve tohto telefónu, jedným z nich by určite bol dizajn. Priznám sa, že už dlho som nebol z konštrukcie nejakého smartfónu takto nadšený.
Motorola sa v prvom rade chváli hrúbkou, ktorá je len 7,45 mm. Ide o príjemne tenké zariadenie, čo je v ruke naozaj cítiť. Pocitu “tenkosti” prispieva aj zaoblenie prednej a zadnej strany k okrajom. Samotný rám však nie je zaoblený, ale hranatý. To zase zlepšuje istotu úchopu a ešte pridáva na atraktivite celkového dizajnu. Naozaj to vyzerá extrémne dobre.
Pochváliť musím aj matnú povrchovú úpravu skla na zadnej strane. Rám je samozrejme kovový, predná strana (displej) je chránená sklom Corning Gorilla Glass 5. V porovnaní s najbližšou konkurenciou vyzerá nová Motorola edge 30 fusion veľmi kompaktne, no zároveň aj moderne.
Jedinou výhradou ku konštrukcii je absencia zvýšenej odolnosti voči vode. Nejaké to ošpliechanie vodou by však mal bez problémov vydržať, aspoň to tvrdí výrobca. Certifikácia tu však nie je.
Hardvérové tlačidlá sú umiestnené pekne na pravej strane, takto sa mi to páči. Zamykacie tlačidlo je v ideálnej výške, je vrúbkované a výborne dostupné. Dvojtlačidlo ovládania hlasitosti sa nachádza nad ním.
Zadná strana zaujme nielen matnou povrchovou úpravou, ktorá nezachytáva odtlačky prstov, ale aj oblasťou fotoaparátu. Tu je tiež vidieť, že smartfóny od Motoroly dizajnovo dospievajú. Ostrovček s fotoaparátmi je dosť výrazný na to, aby zaujal, no nepreháňa to. Celkový dizajn je taký industriálny, nevtieravý, no zároveň celkom atraktívny. Keďže je fotoaparát umiestnený v hornej ľavej časti, smartfón sa po položení na stôl kýve.
Horná strana ukrýva sekundárny mikrofón slúžiaci na lepšie odhlučnenie okolia a nápis Dolby Atmos. Na spodku sa nachádza USB-C konektor a slot na 2 SIM karty, avšak bez podpory pamäťových kariet. Je tu samozrejme aj jeden z dvojice stereo reproduktorov, ten druhý sa nachádza nad displejom.
Snímač odtlačkov prstov
Rýchly a spoľahlivý. Takto by som snímač odtlačkov prstov integrovaný v displeji označil dvomi slovami. Umiestnený je síce možno až príliš nízko, no nie je to nič, na čo by sa nedalo zvyknúť. Počas pridávania odtlačku odporúčam mať ruku nasmerovanú na spodok telefónu, nie na bok, ako som to zvykol robiť doteraz. Takýmto štýlom sa mi totiž odtlačok pridať nepodarilo. Až potom som si všimol informáciu o tom, ako to urobiť správne.
V každom prípade, ak už máte odtlačok nastavený, nemôžem sa vôbec sťažovať. Snímač je dostatočne rýchly, presný a spoľahlivý. Presne tak, ako by to malo byť.
Displej: 144 Hz v hlavnej úlohe
Motorola sa nedávno rozhodla, že zapracuje aj na kvalite displejov, ktoré ponúka vo svojich modeloch. Základom je, aby mali novinky OLED panely, čo samozrejme spĺňa aj Motorola edge 30 fusion.
Konkrétne ide o P-OLED panel s FullHD+ rozlíšením a uhlopriečkou 6,55″. Je pekne natiahnutý až po okraje, hrúbka rámiku nad ním a pod ním je rovnaká, čo je tiež skvelé. Na bokoch je jemne zaoblený, čo síce nemusí sedieť každému, no ja som počas používania nemal žiadne problémy s náhodnými dotykmi a podobne.
Samozrejmosťou je podpora HDR10+, maximálny jas sa vyšplhal až na úroveň 1100 nitov. Čitateľnosť na slnku je výborná, mal som možnosť priamo porovnať aj s novým Asus ZenFone 9, pričom táto Motorola na tom bola na slnku oveľa lepšie. Poteší aj základná ochrana displeja v podobe predinštalovanej fólie.
OLED panel zabezpečí aj výrazné a sýte farby, na môj vkus možno až príliš. Našťastie si viem v nastaveniach farby displej upraviť podľa seba. 144 Hz obnovovacia frekvencia je niečo, čo okrem smartfónov Motorola ponúkajú len herné smartfóny. Rozdiel v porovnaní so 120 Hz je prakticky neviditeľný, no aj napriek tomu dávam palec hore.
V nastaveniach si môžem vybrať medzi 144 Hz, 60 Hz alebo automatickým nastavením. Počas testovania som mal väčšinu zvolené práve automatické nastavenie. V tomto režime však displej nejde až na 144 Hz, maximom je 120 Hz, najčastejšie z dôvodu šetrenia energie využíva 90 Hz.
Vylepšený je aj always on displej, ktorý však úplným always on nie je. Nedokáže totiž svietiť neustále. V minulosti ma hnevalo jeho rozsvietenie po tom, čo zariadenie detegovalo pohyb. Displej sa mi často rozsvecoval na stole, čo ma rušilo. V nastaveniach si môžem našťastie zvoliť jeho rozsvietenie aj po ťuknutí a detekciu pohybu vypnúť. Taktiež sa môže rozsvietiť po príchode nejakej notifikácie. No a konečne tu máme aj dizajn digitálnych hodín, ktoré doplnili (za mňa nie príliš pekné) analógové hodiny.
Výkon a pamäť: Osvedčený minuloročný čipset
Motorola edge 30 fusion je vybavená minuloročným čipsetom Qualcomm Snapdragon 888+. To ale neznamená, že je to zle. Práve naopak. V porovnaní s aktuálnymi čipsetmi strednej triedy je stále podstatne výkonnejší a pri zohľadnení problémov s prehrievaním novšieho Snapdragonu 8 Gen 1 je toto rozhodnutie podľa mňa správne.
V benchmarkoch samozrejme rekordy netrhá, ale stále si bez problémov zahráte aj náročné hry bez sekania. Počas testovania som nezaznamenal žiadne problémy s prehrievaním, a to som ho mal počas celého týždňa na dovolenke v Grécku, kde bolo stále veľmi teplo.
Vysoký výkon sa pozitívne podpísal aj pod rýchlosť systému ako takého. Motorola edge 30 fusion patrí medzi svižné zariadenia. Napomáha tomu určite aj vysoká obnovovacia frekvencia. Na svoje si tak prídu aj tí najnáročnejší používatelia. V rámci výkonu teda nemám absolútne žiadne výhrady.
Čo sa týka operačnej pamäte, máme tu základ v podobe 8 GB RAM. Táto hodnota je stále plne postačujúca. Pokiaľ by sa vám zdalo málo, zariadenie vie pridať ďalšie 2 GB z rýchleho vnútorného úložiska. Počas testovania som problém s nedostatkom operačnej pamäte nepociťoval. Aplikácie sa zbytočne nezatvárali a všetko bolo tak, ako by sa na 600-eurový telefón patrilo.
Celková kapacita vnútorného úložiska je 128 GB, čo je síce postačujúca hodnota, no niekomu by to stačiť nemuselo. Bohužiaľ, slot na pamäťové karty tu nie je, takže si pred kúpou dobre rozmyslite, či vám to bude stačiť. Tento smartfón sa síce vyrába aj vo variante s 12 GB RAM a 256 GB úložiskom, no na Slovensku sa (zatiaľ?) nepredáva.
Systém, konektivita a zvuk
Motorolu mám osobne veľmi rád. Páči sa mi, že vo svojich smartfónoch ponúka prakticky čistý operačný systém Android. To ale neznamená, že tu nenájdeme zaujímavé vylepšenia a úpravy. Tie sú stále prítomné, no dizajn čistého Androidu veľmi nemenia.
A to je dobre. Na trhu nemáme veľa smartfónov, ktoré by ponúkali takto čistý systém. Okrem Pixelov či ZenFonu 9 je tu prakticky len Motorola. A práve edge 30 fusion môže byť skvelou alternatívou napríklad k Pixelu 6. Má vyšší hrubý výkon, je dizajnovo atraktívnejšia a ponúka rýchlejšie nabíjanie.
Nedostatkom v priamom porovnaní je najmä dĺžka softvérovej podpory. Výrobca sľubuje 2 veľké aktualizácie Androidu a 3 roky bezpečnostných aktualizácií. Ak do úvahy zoberiem aj fakt, že táto novinka prišla s Androidom 12 v čase, kedy je už dostupný Android 13, pre Motorolu to nevyzerá najlepšie. Prakticky to znamená, že edge 30 fusion dostane aktualizáciu na Android 13 (s ktorým už mala byť podľa mňa predstavená), Android 14 a koniec.
Ak plánujete prechod zo staršej Motoroly na novšiu generáciu, stále sa môžete spoľahnúť na funkcie navyše v podobe návykových gest. Všetky tieto funkcie sú sústredené v aplikácii s názvom Moto, ale po novom ich (aspoň väčšinu z nich) nájdete aj v nastaveniach telefónu. Ak ste tak na vašej Motorole ešte neurobili rozhodne odporúčam ich vyskúšať.
Nechýbajú tu všetky nové vlastnosti Androidu 12, ako napríklad automatická zmena farebného režimu po zmene pozadia. Motorola však išla ešte ďalej a ponúka aj možnosť vytvoriť si vlastné štýly. Jednoducho si tak upravím nielen farby systému, ale napríklad aj tvar ikôn, typ písma a podobne.
Potešia stereo reproduktory, ktoré vôbec nehrajú zle. Ten spodný je o niečo hlasnejší, takže úplne dokonalý stereo efekt nedostanete. So zvukovým prejavom som ale veľmi spokojný. V rámci konektivity samozrejme nechýba ani 5G, s príjmom signálu som počas testovania nemal ani najmenší problém.
Recenzia Motorola edge 30 fusion: Fotoaparát a video
Motorola sa snaží preraziť aj v tejto oblasti, a to najmä novým modelom edge 30 ultra s 200-megapixelovým hlavným fotoaparátom. Lacnejší model je v rámci fotovýbavy hardvérovo o niečo slabší, no zdanie môže klamať. Hlavný snímač má v tomto prípade rozlíšenie 50 megapixelov, svetelnosť f/1.8, optickú stabilizáciu obrazu a naozaj extrémne rýchle zaostrovanie. Vytvára snímky s rozlíšením 12,5 MP (spája 4 pixely do jedného), no fotografovať je možné aj v maximálnom 50-megapixelovom rozlíšení.
Doplnený je o 13-megapixelový ultra-širokouhlý objektív, ktorý poteší automatickým zaostrovaním. To znamená, že je schopný vytvárať aj veľmi slušné makro zábery. Posledným do tretice je dvojmegapixelový makro snímač. Ja by som tu radšej videl aspoň základný teleobjektív s dvojnásobným optickým priblížením.
Aplikácia je už stará známa, s množstvom rôznych nastavení. Jej prostredie je stále intuitívne a prehľadné, pričom neustále sa zlepšuje. Skritizovať musím to, že pri automatickom nastavení jasu pri otvorení foto aplikácie ho hneď zvýši na maximum. Cez deň by mi to až tak nevadilo, no v noci je to dosť nepríjemné. Zvládol by som to ešte aj počas samotného fotografovania, no po zatvorení aplikácie fotoaparát trvá asi 1-2 sekundy, kým sa jas vráti na pôvodnú hodnotu.
A v noci nie je veľmi príjemné pozerať sa na displej s takmer maximálnym jasom. Rovnaký problém mal nedávno napríklad aj Samsung, našťastie nová nadstavba One UI 4 to vyriešila a jas sa pri fotografovaní zbytočne nezvyšuje. Dúfam, že to onedlho opraví aj Motorola.
Fotografie vytvorené hlavným snímačom počas pekného slnečného dňa sú výborné, s dostatkom detailov a často aj pomerne presnými farbami. Niekedy to síce trochu uletí, ale celkovo sa veľmi nemám na čo sťažovať. Fotografie z ultra širokouhlého fotoaparátu až také dobré nie sú, v tejto cenovej kategórii však ide o priemer, prípadne jemný nadpriemer.
V zhoršených svetelných podmienkach je to s ním horšie (menej detailov, viac šumu), tu je jasným kráľom hlavný snímač. Prekvapil ma nočný režim, a to v dobrom, ale aj v zlom. Ultra širokouhlej fotografii dokáže naozaj výrazne pomôcť. To isté platí aj v prípade fotografie vytvorenej hlavným snímačom, avšak je až taký agresívny, že z noci bez problémov urobí deň.
Niekomu by sa to mohlo páčiť, no výsledky sú značne neprirodzené. Agresívny nočný režim má podľa mňa význam v takmer úplnej tme, kedy dokáže zo scény vytiahnuť maximum svetla. Fotka síce kvalitná nie je, no aspoň je na nej niečo vidieť. Konkurencia by skončila s tmavou machuľou.
Video
Maximom pre video je 4K rozlíšenie a 60 snímok za sekundu, ale len v prípade hlavného snímača. Vlastne 60 fps video vie len hlavný snímač bez ohľadu na rozlíšenie. Maximom pre ultra širokouhlý objektív je 4K@30fps video. Zamrzí aj nemožnosť prepínania snímačov počas záznamu. Ak teda začnem natáčať napríklad FullHD video ultra širokouhlým objektívom, počas natáčania na hlavný snímač prepnúť neviem.
Kvalita videa nie je najhoršia, no nepatrí ani medzi najlepšie. S dostatkom svetla sa môžete spoľahnúť na slušné zábery, aj stabilizácia funguje celkom dobre. Ultra širokouhlému objektívu chvíľu po prepnutí trvá, kým správne zaostrí a počas natáčania videa má tendenciu zbytočne preostrovať. Smartfónu chvíľu trvá aj samotný štart natáčania, reálne začne záznam tak o pol sekundy po ťuknutí na spúšť.
V noci natáčať veľmi neodporúčam, kvalita ide výrazne dole ihneď po západe Slnka. Prichádza šum, ale najmä stabilizácia nefunguje podľa mojich predstáv. Obraz sa viac trasie a dochádza k častému rozmazávaniu.
Dobrá výdrž, rýchle nabíjanie a nabíjačka v balení
Aj napriek tomu, že ide o veľmi tenký smartfón, sa výrobcovi podarilo vtesnať doň batériu s kapacitou 4400 mAh. Táto hodnota síce netrhá žiadne rekordy a konkurencia ponúka aj väčšie akumulátory, no dôležitá je reálna výdrž. A tá prekvapila skôr pozitívne.
Nie, nejde síce o žiadny nadštandard, ale výdržou sa Motorola edge 30 fusion bez problémov vyrovná najbližšej konkurencii v rovnakej cenovej hladine s väčšou batériou. Pri Motorole sme si na to už akosi zvykli, optimalizácia systému je opäť zvládnutá veľmi dobre.
V praxi to znamená, že som nemal problém prežiť bez nabíjačky celý pracovný deň. A to je méta, ktorá je pre mňa základom smartfónu s dobrou výdržou. Samozrejme, ak často fotíte, percentá batérie môžu klesať rýchlejšie a môže sa stať, že celý deň nedá. Toto je však bežné správanie každého smartfónu.
A keď potrebujete batériu rýchlo dobiť, tu je novinka ako doma. Na rad totiž prichádza 68 W nabíjanie s nabíjačkou v balení. Celkové nabitie tak trvá len 45 minút.
- 10 min: 39 %
- 20 min: 59 %
- 30 min: 76 %
- 40 min: 94 %
- 45 min: Plné nabitie
Zaujímavejšie sú však aj ďalšie hodnoty, ktoré som počas testu nameral. Len 10 minút stačí na to, aby sa telefón nabil z 0 na 39 %, za 20 minút máte už 59 %. A to je hodnota, s ktorou vám pri nenáročnom používaní vydrží Motorola edge 30 fusion celý deň. Bezdrôtové nabíjanie bohužiaľ chýba, čo môže byť nevýhodou, pretože niektoré konkurenčné modely v podobnej cene túto funkcionalitu ponúkajú.
Záverečné hodnotenie: Prekvapivo dobrá
Motorola edge 30 fusion vo mne zanechala veľmi dobré pocity. Ak rozmýšľate nad novým smartfónom v cene okolo 600 eur, tento model by určite nemal chýbať v užšom výbere. Ide o pekný telefón s množstvom zaujímavých funkcií a bez výraznejších nedostatkov.
Medzi jeho najlepšie vlastnosti patrí samozrejme cena, čistý Android s množstvom menších vylepšení, atraktívny dizajn či rýchle nabíjanie a vysoký výkon. Z nedostatkov môžem spomenúť najmä absenciu bezdrôtového nabíjania či vodoodolnosti.
Recenzia Motorola edge 30 fusion: Konkurencia
Za podobnú cenu je možné na Slovensku zohnať viacero zaujímavých telefónov. Napríklad už takmer ročný Google Pixel 6 s 90 Hz displejom, špičkovým fotoaparátom a vlastným čipsetom od Googlu. Atraktívnym súperom je Realme GT 2 Pro zo začiatku tohto roka s výkonným hardvérom, ale napríklad aj úplne nový Honor 70 s atraktívnym dizajnom, dobrou nadstavbou a slušnými parametrami.