Recenzia Motorola Defy (2021): Základy v odolnom tele 300-eurového smartfónu
Smartfóny značky Motorola sú podľa môjho názoru ikonickými pre lacnejšiu strednú triedu. Aj napriek tomu, že možno nezískavajú toľko obľuby ako konkurencia, ide o skvelé zariadenia. Pochváliť sa môžu napríklad už ikonickým dizajnovým jazykom, prakticky čistým Androidom či vzhľadom na cenu pomerne slušnou výbavou. Teraz sa k nám na test dostala nová Motorola Defy.
Pred desiatimi rokmi tu bol ten istý modelový rad, na ktorý verní fanúšikovia spomínajú až dodnes. Ako obstojí jej nástupca? Stojí vôbec za to? Dozviete sa v práve začínajúcej recenzii.
Operačný systém | Android 11 – v jeho čistej verzii so zopár prídavkami od Motoroly |
Displej | 6,5 palca, HD+ (720 x 1600 pixelov), LCD IPS, pomer strán 20:9, 60 Hz, hustota 270 pixelov na palec |
Procesor | Qualcomm Snapdragon 662 (11 nm technológia) |
Operačná pamäť | 4 GB |
Ukladací priestor | 64 GB + možnosť rozšírenia o microSD kartu |
Fotoaparáty | Primárny 48 MP (f/1.8), 2 MP (f/2.4) hĺbkový, 2 MP (f/2.4) makro |
Batéria a nabíjanie | 5000 mAh Li-Polymer, podpora pre 20 W nabíjanie |
Konektivita | 4G LTE, 3,5 mm audio jack, USB-C vo verzii 2.0, Bluetooth 5.0, dvojpásmová WiFi, NFC, GPS, A-GPS |
Cena | 310 € |
Časti recenzie:
Contents
- 1 Balenie: Ochranný obal výrobca nepribalil. Veď je to aj celkom logické
- 2 Konštrukcia a dizajn: Preferujete odolné telo alebo siahnete po nejakej štýlovke?
- 3 S odolnosťou prichádzajú aj klasické neduhy podobných smartfónov
- 4 Displej: Určený pre nenáročných používateľov. Ponúka len tie najzákladnejšie vlastnosti
- 5 Výkon a pamäť: Výkonu veľa nie je, tak ako ani interného ukladacieho priestoru
- 6 Operačný systém: Motorola Defy a prakticky čistý Android, doplnený o skvelé vymoženosti
- 7 Fotoaparáty: Trojica snímačov na zadnej strane, pričom v praxi je použiteľný iba jeden z nich
- 8 Ukážkové fotografie zo smartfónu Motorola Defy:
- 9 Ukážkové video zo smartfónu Motorola Defy:
- 10 Ukážkové video so zapnutým režimom stabilizácie zo smartfónu Motorola Defy:
- 11 Batéria: Dlhá výdrž, ale zároveň aj dlhé nabíjanie
- 12 Konektivita: Opäť základné veci, ktoré sú nevyhnutnými
- 13 Záverečné zhodnotenie: Oplatí sa kupovať odolný smartfón za cenu horšej hardvérovej výbavy?
- 14 Konkurencia pre smartfón Motorola Defy:
- 15 POCO F3
Balenie: Ochranný obal výrobca nepribalil. Veď je to aj celkom logické
V balení okrem samotného smartfónu nájdete aj používateľské príručky, tak ako aj ostatnú nevyhnutnú technickú dokumentáciu. V krabičke nájdeme aj 20 W nabíjací adaptér, spolu s USB-A na USB-C káblom. Zaujímavý je aj prídavok, v podobe úchytky na ruku. Predpokladá sa, že majiteľ bude tento telefón používať v teréne, takže ide o vec, ktorá sa možno využije. Uchytiť je ju možné o ľavý dolný roh smartfónu.
Nechýba samozrejme ani sponka na vyberanie hybridného slotu na dve nanoSIM karty, respektíve kombináciu jednej SIM a microSD karty. V balení som nenašiel ochranný obal, no samotná konštrukcia smartfónu je stavaná na zotrvanie pádov a podobných vecí. Poškodenia tak budú priamo na telefóne, aj keď asi nebudú tak viditeľné, v porovnaní s bežnými mobilnými telefónmi.
Konštrukcia a dizajn: Preferujete odolné telo alebo siahnete po nejakej štýlovke?
Výzor odolných smartfónov sa veľmi nelíši. Samozrejme, nájdu sa aj celkom dobre vyzerajúce novinky, no vždy ide o robustné a hrubé zariadenia, ktoré do oka rozhodne nemusia padnúť práve každému.
Nová Motorola Defy je jeden z tých zaujímavejšie vyzerajúcich odolných telefónov, a to kvôli zvláštnemu tvaru. Ľavá dolná hrana, ktorú som už vyššie spomínal, slúžiaca na pripojenie úchytky na ruku, vytvarovala telefón do zaujímavého útvaru. Ide o zanedbateľnú vec, no takto sa Motorola Defy odlíši od ostatných.
Na druhú stranu si nemyslím, že ide o nejaký pekný smartfón. Je šedý, vpredu má hrubé rámčeky a celkovo pôsobí, akoby pochádzal z predminulého roka. Na druhú stranu však pri odolných telefónoch vo všeobecnosti platia tieto veci, ktoré ľudia, hľadajúci odolný model, zväčša akceptujú. Dizajn je podmienený odolnou konštrukciou, ktorá na mňa pôsobila solídne.
Telefón sa vďaka drsnejšej zadnej strane z ruky len tak nevyšmykne. Bol však trochu ťažký a hrubý, za cenu zvýšenej odolnosti. Motorole Defy samozrejme nechýba certifikácia odolnosti voči vode a prachu IP68. V hĺbke 1,5 metra pod vodou má mobil vydržať po dobu 35 minút. Certifikácia MIL-SPEC 810H potom zaručuje ďalšie schopnosti, ako odolanie pádu z výšky 1,8 metra na betón.
S odolnosťou prichádzajú aj klasické neduhy podobných smartfónov
Ako som už spomínal, spodná brada smartfónu je dosť hrubá, tak ako aj ostatné rámčeky okolo displeja. Hore sa nachádza predný “selfie” snímač, ktorý je umiestnený v “teardrop” výreze. Nad ním sa nachádza reproduktor na hovory. Na pravom boku nájdeme hneď viacero tlačidiel. To najspodnejšie slúži na zapnutie, respektíve vypnutie obrazovky / zariadenia.
Prostredná dvojica tlačidiel zabezpečuje reguláciu hlasitosti. Najvrchnejšie tlačidlo je potom programovateľné a na dvojité stlačenie a na jedno dlhé podržanie dokážete nastaviť otvorenie rôznej aplikácie alebo inej akcie. Vec, ktorá sa hodí, no vždy som na jej existenciu zabudol. Na ľavom boku sa nachádza iba hybridný slot na dve nanoSIM karty, respektíve kombináciu jednej SIM a microSD karty na rozšírenie interného ukladacieho priestoru.
Horná hrana je okupovaná 3,5 mm jack konektorom na pripojenie drôtových slúchadiel. Na spodku potom nájdete USB-C port, spolu s mikrofónom a mriežkou pre primárny reproduktor, ktorý dosahuje mierne podpriemerných kvalít. Veľa som však od neho ani neočakával. Zadná strana je ako som už spomínal vrúbkovaná s dvoma odtieňmi farieb.
V prostriedku hornej časti sa umiestnil modul s fotoaparátmi, LED bleskom a skenerom odtlačkov prstov, v ktorom sa ukrylo aj logo výrobcu Motorola. Čítačka odtlačkov funguje úplne bez problémov a smelo by som povedal, že je rýchlejšia a spoľahlivejšia, aj ako iné skenery odtlačkov prstov, integrované priamo pod displejom. Na mysli mám ale tie optické čítačky z lacnejších modelov.
Displej: Určený pre nenáročných používateľov. Ponúka len tie najzákladnejšie vlastnosti
Výrobca sa na prednú stranu smartfónu Motorola Defy rozhodol implementovať 6,5-palcovú obrazovku. Tá má rozlíšenie HD+, čo je 720 x 1600 pixelov. Vzhľadom na uhlopriečku ide o veľmi nízke rozlíšenie, ktoré v tejto dobe vidím veľmi nerád. Dosahuje hustotu len 270 pixelov na palec.
Displej je typu IPS LCD, takže ani zobrazovanie farieb nie je najlepšie. Displej na pohľad nevyzerá zle, no v telefóne, ktorý stojí nad 300 €, by som chcel vidieť nejaký lepší zobrazovač. Jeho jedinou výhodou je nasadenie ochranného sklíčka Corning Gorilla Glass Victus, ktoré by malo byť veľmi odolné.
Spočiatku sa na displeji nenachádzala žiadna ochranná fólia. Tú by som odporúčal dokúpiť prakticky vždy. Skvelou možnosťou je aj siahnuť po tvrdenom skle, ktoré sklo na obrazovke ochráni ešte lepšie. Pozorovacie uhly panela nie sú najlepšie, no nenáročným budú samozrejme bohate postačovať. Keďže ide o telefón do exteriéru, hodil by sa o čosi vyšší maximálny jas.
Výkon a pamäť: Výkonu veľa nie je, tak ako ani interného ukladacieho priestoru
Pokiaľ ide o výkon a pamäťové hodnoty smartfónu Motorola Defy, na silný procesor sa tešiť nemôžete. Na druhú stranu opäť platí, že nenáročným používateľom bude Qualcomm Snapdragon 662, vyrábaný 11 nm technológiou, stačiť. Počas používania som nejakú extrému núdzu o viac výkonu nemal, pretože všetko išlo celkom dobre.
Na otvorenie niektorých aplikácií som si musel počkať, no multitasking prebiehal prekvapivo v poriadku. Nie je to možné porovnávať s inými smartfónmi z rovnakej cenovej kategórie, nie to ešte s vlajkovými loďami. 4 GB operačnej pamäte je stále dostatočná hodnota, no 64 GB interného ukladacieho priestoru sa dokáže zaplniť celkom rýchlo. Riešením je vloženie pamäťovej microSD karty.
Skúsil som si na telefóne zahrať aj nejakú tú hru a žiaden problém nevznikol. Nešlo však o nič graficky náročné, to by s najväčším predpokladom sekalo. Dôkazom je aj dnes už nízke skóre v benchmarkovej aplikácii Geekbench 5.
Operačný systém: Motorola Defy a prakticky čistý Android, doplnený o skvelé vymoženosti
Softvér smartfónov značky Motorola mám v obľube. Veľa úloh zohráva práve optimalizácia používateľského prostredia, jeho prídavné funkcie, vzhľad, funkčnosť, pravidelnosť systémových aktualizácií a podobne. Z tohto pohľadu to Motorola vo väčšine prípadov zvláda na výbornú.
Operačným systémom sa stal Android 11. Potešia prídavné funkcie navyše, ktoré nájdete v prídavnej aplikácii Moto. Pokiaľ vám záleží na tom, aby na telefóne nebola nejaká náročná, zaťažujúca grafická nadstavba, smartfóny s logom Motoroly vám jednoznačne vyhovejú.
Prakticky jedinou výraznou zmenou je aplikácia od Motoroly, ktorá disponuje všelijakými vlastným funkciami, spolu s upravenou aplikáciou fotoaparátu. Softvér je odladený dobre, no to neznamená, že ide úplne bezchybne a bez sekania. Myslím si, že smartfónu Motorola Defy chýba kúsok toho hrubého výkonu.
V operačnom systéme nájdete aj funkciu, ktorá podporuje hranie hier, respektíve optimalizuje dostupný výkon práve pre ne. Vy si vo svojom hernom paneli môžete ja rýchlo otvoriť nejaké tie rýchle nastavenia či prispôsobiť upozornenia tak, aby vás počas gamingu nevyrušovali. Motorola pridala aj svoju prispôsobenú ambientnú obrazovku, ktorá však v prípade, že telefón nedisponuje OLED displejom, nemá veľmi zmysel.
Fotoaparáty: Trojica snímačov na zadnej strane, pričom v praxi je použiteľný iba jeden z nich
Ako vždy, začnem papierovými špecifikáciami. Motorola Defy má na svojej zadnej strane tri fotoaparáty. Ten primárny sa vyznačuje rozlíšením 48 MP a svetelnosťou f/1.8. Druhý snímač má 2 MP rozlíšenie, svetelnosť f/2.4 a slúži na zmeranie hĺbky ostrosti a následné lepšie rozmazanie pozadia počas používania portrétového režimu. Makro senzor má rovnaké rozlíšenie a aj zhodne clonové číslo. Predný “selfie” snímač má 8 MP a svetelnosť f/2.2. Svojimi kvalitami príliš nezaujme, ale naopak ani nesklame.
V praxi ide o veľmi podpriemerné fotoaparáty. Horšie fotografujúci telefón som dlho netestoval. Nuž, to nie je jeho primárnym určením, no myslím si, že ľudia, ktorí chcú mobil do exteriéru, by si radi urobili aj nejaké tie fotky či video. Fotografie sú podexponované s vyblednutými farbami.
Na druhú stranu si ale udržiavajú dobrý dynamický rozsah. Za dobrých svetelných podmienok primárny senzor vyprodukuje použiteľné snímky, no v tme je to veľká bieda. Makro fotoaparát asi využívať nebudete, no svoju úlohu plní, i keď len najviac dostatočným spôsobom.
Lepšie je na tom video, ktoré nevyzerá až tak zle. Natočíte ho však len v 1080p pri snímkovej frekvencii 30 fps. Vo fotoaplikácii nájdete aj možnosť zapnúť režim so zvýšenou stabilizáciou natáčaného obrazu, no okrem vyššej stabilizácie tým dosiahnete aj horšie ostrenie a celkovo tmavší záber, ktorý sa niekedy nemusí radiť k použiteľným.
Ukážkové fotografie zo smartfónu Motorola Defy:
Ukážkové video zo smartfónu Motorola Defy:
Ukážkové video so zapnutým režimom stabilizácie zo smartfónu Motorola Defy:
Batéria: Dlhá výdrž, ale zároveň aj dlhé nabíjanie
Vo vnútri smartfónu Motorola Defy sa nachádza akumulátor s kapacitou 5000 mAh. Ide o celkom nadpriemernú kapacitu a vzhľadom na úsporné komponenty je možné očakávať aj dlhú výdrž.
Moje predpoklady sa aj potvrdili a ak budete telefón denne vyťažovať bežným spôsobom, dostanete sa na dva dni na jedno nabitie. Pokiaľ ide o nabíjanie, to prebieha vďaka 20 W adaptéru, ktorý sa nachádza priamo v balení aj spolu s USB-A na USB-C káblom.
Nabíjanie z 0 % na 100 %
- 15 minút: 10 %
- 30 minút: 22 %
- 45 minút: 34 %
- 60 minút: 45 %
- Plné nabitie: 2 hodiny 34 minút
Doplna sa Motorola Defy nabije za približne dve a pol hodiny. Ak by sa mal smartfón vybiť už do jedného dňa, museli by ste ho veľmi ťažko a aktívne vyťažovať. Dostanete aj na dobu 6 hodín so zapnutým displejom na jedno nabitie.
Konektivita: Opäť základné veci, ktoré sú nevyhnutnými
Konektivita smartfónu Motorola Defy prináša základy, ktoré sú prakticky priam nevyhnutné pre každý moderný model. Spoľahnúť sa môžete na dvojpásmovú WiFi, nízkoenergetický Bluetooth 5.0, GPS, A-GPS, NFC, USB-C vo verzii 2.0 a FM rádio, ktoré je zabezpečované 3,5 mm jack konektorom ja drôtové slúchadlá, ktoré vytvoria anténu pre príjem rádia.
S telefónom sa pripojíte maximálne na 4G LTE sieť, čo však rozhodne nie je na škodu. 5G modem by cenu zariadenia iba zbytočne zvýšil a možno by aj znížil celkovú výdrž na batériu. Telefón má slabší mikrofón, no druhá strana vám bude pravdepodobne rozumieť dostatočne dobre. Do slotu môžete vložiť buď de nanoSIM karty, alebo kombináciu jednej SIM a jednej pamäťovej microSD karty. Interné úložisko má totiž 64 GB, tak podpora pamäťových kariet sa určite zíde.
Záverečné zhodnotenie: Oplatí sa kupovať odolný smartfón za cenu horšej hardvérovej výbavy?
Úprimne si myslím, že je oveľa rozumnejšie investovať do neodolného telefónu s lepšími parametrami. Dokúpiť si k nemu totiž môžete akékoľvek odolné puzdro. To síce vodoodolnosť nezaručí, no ani tá na odolných modeloch nie je stopercentná. Ide iba o ochranu v prípade nehody, keby vám telefón spadol do vody alebo by ste ho používali vo veľmi vlhkom prostredí.
Odolné smartfóny sú určené pre tých, ktorí skutočne potrebujú niečo do terénu a existuje vysoké riziko poškodenia jeho konštrukcie. Takýchto prípadov je ale minimum a skoro vždy je lepšou voľbou normálny smartfón. Za rovnakú cenu môžete mať čokoľvek iné a lepšie. Týmto vás rozhodne nechcem od kúpi modelu Motorola Defy odradiť. Ide o skvelý odolný mobil pre nenáročných, no cena hovorí, že konkurencia dokáže ponúknuť niečo lepšie a oveľa výhodnejšie.
Konkurencia pre smartfón Motorola Defy:
Do konkurencie zaradím aj modely, ktoré nepatria medzi odolné. Namiesto robustnej konštrukcie však prinášajú podstatne lepšiu harvérovú výbavu. Konečné rozhodnutie bude samozrejme na samotnom používateľovi.
Model Samsung Galaxy A52 je schopným konkurentom pre smartfón Motorola Defy. Vpredu má 6,5-palcový Super AMOLED displej s rozlíšením Full HD+ (1080 x 2400 pixelov), obnovovacou frekvenciou 90 Hz a maximálnym jasom o hodnote 800 nitov. Je odolný voči vode a prachu podľa certifikácie IP67.
O pohon zariadenia sa stará čipset Qualcomm Snapdragon 720G. Primárny fotoaparát má rozlíšenie 64 MP, svetelnosť f/1.8 a vyznačuje sa aj prítomnosťou optickej stabilizácie obrazu. Sekunduje mu 12 MP ultra širokouhlý senzor. Štvoricu uzatvárajú dva 2 MP snímače, slúžiace na vytváranie makro záberov a na zmeranie hĺbky ostrosti.
Predný “selfie” fotoaparát sa tiež vyznačuje vyšším rozlíšením 32 MP. Poteší aj prítomnosť stereo reproduktorov, 3,5 mm audio konektora na drôtové slúchadlá či optický skener odtlačkov prstov, implementovaný priamo v obrazovke. Batéria má kapacitu 4500 mAh a podporuje nabíjanie o najvyššom výkone 25 W. Za 30 minút nabíjania bude batéria hlásiť približne 50 %.
Ako ďalší smartfón sme sa do konkurencie rozhodli zaradiť Xiaomi Mi 11 Lite. Ten sa môže pochváliť 6,55-palcovým AMOLED panelom s rozlíšením Full HD+ (1080 x 2400 pixelov), 1 miliardou farieb, štandardnom HDR10, obnovovacou frekvenciou 90 Hz a maximálnym jasom o hodnote 800 nitov.
Potešiť dokáže aj zvýšená odolnosť voči postriekaniu a prachu IP53. Výkon zariadenia zabezpečuje procesor Qualcomm Snapdragon 732G, vyrábaný 8 nm technológiou. Na zadnej strane je možné nájsť trojicu snímačov.
Primárny má rozlíšenie 64 MP a clonové číslo f/1.8. Sekundárnym sa stal ultra širokouhlý objektív s 8 MP, svetelnosťou f/2.2 a 119-stupňovým uhlom záberu. Trojicu uzatvára nadpriemerný, 5 MP makro senzor. Clona sa zastavila na hodnote f/2.4.
Vpredu sa nachádza 16 MP “selfie” fotoaparát so svetelnosťou f/2.5. Nadšencov zvuku potešia stereo reproduktory. 4250 mAh batériu je možné nabíjať pomocou 33 W adaptéra.
POCO F3
POCO F3 je ďalším zástupcom z dielne výrobcu Xiaomi. Má 6,67-palcovú AMOLED obrazovku s rozlíšením Full HD+ (1080 x 2400 pixelov), štandardnom HDR10+, vysokou obnovovacou frekvenciou na úrovni 120 Hz a veľmi silným maximálnym jasom o hodnote 1300 nitov.
Telefón je certifikovaný ako odolný voči ošpliechaniu vodou a prachu podľa IP53. Extrémne vysoký výkon s pohodou zaobstaráva procesor Qualcomm Snapdragon 870, ktorý sa radí medzi tie aktuálne najvýkonnejšie mobilné čipy.
Fotografickú výbavu zaručujú tri fotoaparáty na zadnej strane. Primárny má rozlíšenie 48 MP a svetelnosť f/1.8. Sekunduje mu 8 MP ultra širokouhlý senzor s clonovým číslom f/2.2 a 119-stupňovým uhlom záberu. 5 MP makro fotoaparát sa potom radí k tým podarenejším.
Na prípadné “selfies” vpredu čaká 20 MP senzor s clonou f/2.5. Stereo reproduktory nájdeme aj pri tomto modeli, tak ako aj 4520 mAh akumulátor, schopný nabíjať sa maximálnym možným výkonom 33 W.
Motorola Defy má za konkurenciu aj tento skvelo vybavený telefón zo vlastnej výroby. Zaplatíte si síce o pár desiatok eur viac, no dostanete neporovnateľne lepšie zariadenie. Motorola moto g100 zaujme 6,7-palcovým IPS LCD displejom s Full HD+ rozlíšením (1080 x 2520 pixelov), veľmi širokouhlým pomerom strán 21:9, zvýšenou obnovovacou frekvenciou 90 Hz, štandardom HDR10 a maximálnym jasom 560 nitov.
Výkon je zaobstaraný procesorom Qualcomm Snapdragon 870, ktorý sa nachádza aj v modeli POCO F3. 64 MP fotoaparát so svetelnosťou f/1.7 je celkom slušný, tak ako aj 16 MP ultra širokouhlý senzor s clonou f/2.2 a 117-stupňovým uhlom záberu. Hĺbkový snímač má 2 MP.
Vpredu nájdeme dvojicu “selfie” fotoaparátov s rozlíšeniami 16 MP (svetelnosť f/2.2) a 8 MP (svetelnosť f/2.4, ultra širokouhlý, 118-stupňový uhol záberu). 5000 mAh batéria dozaista niečo vydrží. Nabíjanie prebieha pomocou 20 W adaptéru.