Games

Recenzia Fitbit Charge 5: Za kvalitu si priplatíte

Fitness náramky sú ideálnym spoločníkom nie len pre športovcov, ktorí preferujú niečo menšie ako smart hodinky, ale aj ostatných používateľov, ktorí chcú mať lepší prehľad o svojom zdraví. Dnes si bližšie predstavíme, čo dokáže jeden z najdrahších smart náramkov na trhu – model Charge 5 od značky Fitbit, známej vďaka prémiovej nositeľnej elektronike. Okrem farebného 1,04″ AMOLED displeja ponúka slušnú senzorovú výbavu, NFC čip pre bezkontaktné platby a vstavané GPS. Toto je recenzia Fitbit Charge 5.

Recenzia Fitbit Charge 5: Špecifikácie

Rozmery a hmotnosť 36,7 mm x 22,7 mm  x 11,2 mm
28 g
Displej 1,04″ AMOLED, 326 PPI
Senzory meranie tepu srdca, EKG, SpO2, akcelerometer, gyroskop, teplomer
Batéria a nabíjanie 7 dňová výdrž
nabíjanie z nuly na sto za dve hodiny
Konektivita Bluetooth, NFC, GPS + GLONASS,
Vodoodolnosť 5 ATM
Kompatibilita Android 8.0 a novší
iOS 12.2 a novší
Cena Fitbit Charge 5 179,95 €

Balenie: Nutný základ s väčším náramkom navyše

V krabici nájdeme okrem samotného smart náramku aj magnetický nabíjací kábel s USB-A koncovkou, väčší silikónový náramok, povinnú dokumentáciu a krátky návod o tom, čo robiť pri prvom spustení zariadenia.

Fitbit Charge 5 balenie
Balenie Fitbit Charge 5 | Zdroj: Zdenka Smalecová

Dizajn a konštrukcia: Elegantný a pohodlný náramok na každú príležitosť

Zariadenie už hneď na prvý pohľad pôsobí prémiovo vďaka hliníkovej konštrukcii a celkový neformálny, no zároveň elegantný vzhľad dopĺňa silikónový náramok. Zo spodnej strany náramku nájdeme senzory potrebné na meranie srdcového tepu a hladiny kyslíka krvi spolu s nabíjacím konektorom.

Fitbit Charge 5 ciferník
Recenzia Fitbit Charge 5 | Zdroj: Zdenka Smalecová

Vpredu nás čaká 1,04″ AMOLED displej, ktorý lemujú veľké rámiky, pričom horný a spodný rámik je výrazne väčší. Samotná dotyková plocha je síce dosť veľká na bezproblémové ovládanie, no veľkosť rámikov mierne kazí celkový dojem zo zariadenia. Po takmer celej dĺžke oboch bokov sa nachádzajú dotykové plochy, ktoré nájdu svoje využitie napríklad pri meraní hladiny stresu pomocou funkcie EDA Scan.

Vďaka hmotnosti 28 gramov je nosenie a používanie náramku veľmi pohodlné, či už pri bežnom každodennom nosení, pri športovaní alebo počas spánku. S rozmermi 36,7 mm x 22,7 mm  x 11,2 mm sa náramok dá zaradiť medzi zariadenia s priemernou veľkosťou, ktoré vám budú pasovať bez ohľadu na to, či máte malé alebo veľké ruky.

Displej: Podarený AMOLED, s ktorým bude ovládanie náramku hračkou

Na kvalitu tohto 1,04″ farebného panelu s rozlíšením 326 pixelov na palec sa nemôžem sťažovať. Vďaka technológii AMOLED sú farby pestré a čierne miesta sú pri priamom pohľade nerozoznateľné od rámikov obrazovky. Bez problémov si pri vykresľovaní prvkov poradil aj s ostrosťou. V porovnaní s displejom smartfónu je však tento panel menej citlivý a pri dotyku je potrebné viac pritlačiť.

Obrazovku je možné prebudiť dvojitým dotykom alebo zdvihnutím, pričom tieto funkcie sa dajú vypnúť v možnostiach, ktoré sa zobrazia po potiahnutí zhora dole na domovskej obrazovke.

Fitbit Charge 5 prehľad
Informácia o prejdených krokoch a vzdialenosti | Zdroj: Zdenka Smalecová

V nastaveniach priamo v náramku je možné zapnúť Always on displej a nastaviť, či sa má zobrazovať počas celého dňa, alebo či má počas určitých hodín zostať vypnutý. O sekciu vyššie nájdete aj možnosť zmeniť jas displeja, pričom na výber máte z troch možností – tmavý, normálny alebo silný. Medzi jednotlivými profilmi však nie je až tak výrazný rozdiel a na priamom slnku bola viditeľnosť horšia aj s maximálnym jasom. Taktiež chýba možnosť zapnúť automatickú zmenu jasu.

Systém a ovládanie: Jednoduché a praktické používateľské rozhranie

Náramok sa ovláda klasicky, pomocou dotykového displeja, chýba mu však tlačidlo. Pri prepínaní medzi jednotlivými položkami slúžia jednoduché, intuitívne gestá, podobné tým na smartfóne.

Na domovskej obrazovke vás privíta vami zvolený ciferník, pričom pri väčšine z nich je možné dotykom prepínať medzi zobrazovanými údajmi ako prejdená vzdialenosť, kroky či aktuálny tep. Potiahnutím zhora dole sa dostanete k všeobecným nastaveniam náramku, ale aj k rýchlym nastaveniam, kde môžete napríklad zapnúť režim spánku, režim nerušiť alebo spustiť bezkontaktné platby.

Priamo v náramku si môžete zmeniť niekoľko dôležitých nastavení, ako sila jasu a vibrácií, automatické rozsvietenie obrazovky či to, ako dlho ostane zapnutá. Taktiež môžete zapnúť alebo vypnúť Always On displej a sledovanie srdcového tepu alebo prispôsobiť takzvané „tiché režimy” (režim nerušiť, režim spánku a režim sústredenia počas cvičenia).

Opačným gestom sa z domovskej obrazovky dostanete k rýchlemu prehľadu o stave batérie, prejdenej vzdialenosti a krokoch, nazbieraných Active Zone Minutes, ale aj o tom, koľko fyzickej aktivity ste vykonali počas poslednej hodiny, aký je váš aktuálny tep, ako dlho ste spali, hladinu kyslíka v krvi a koľko ste tento týždeň cvičili.

Bez možnosti nainštalovať ďalšie aplikácie alebo odpovedať na správy

Model Charge 5 nepodporuje možnosť dodatočne si nainštalovať ďalšie aplikácie. Po potiahnutí do strany sa po jednom zobrazia len predinštalované aplikácie, konkrétne Notifikácie, Cvičenia, Budík, Časovač, a EDA skener. V mobilnej aplikácii je možné ich odinštalovať.

Pri potiahnutí sprava doľava sa hneď ako prvá sa zobrazí aplikácia na správu notifikácii. Tie sa zobrazia v prípade, že náramok je pomocou technológie Bluetooth pripojený k vášmu smartfónu. Následne je ešte v aplikácii Fitbit nutné nastaviť, z ktorých aplikácií sa upozornenia majú zobrazovať aj na náramku. Prijaté notifikácie je však možné len prečítať alebo vymazať, odpovedať na nich nie je možné.

Fitbit Charge 5 notifikácie
Fitbit Charge 5 a notifikácie | Zdroj: Zdenka Smalecová

Budík, Časovač a Stopky sa funkčnosťou nelíšia od mobilných aplikácií s rovnakým účelom, teda až na jednu zaujímavosť. Pri nastavovaní budíka sa na konci zobrazí funkcia „Smart wake”, kde si nastavíte, v akom časovom rozmedzí chcete vstať. Náramok vás následne zobudí presne počas ľahkého spánku, aby sa vám ľahšie vstávalo.

Fitbit Pay: Bez PIN kódu to nepôjde

Veľkou výhodou náramku je možnosť bezkontaktne platiť, dokonca aj na Slovensku. Pred prvou platbou je nutné do služby pridať vašu platobnú kartu v mobilnej aplikácii Fitbit. V sekcii Wallet stačí vyplniť údaje karty, vaše meno a bydlisko a následne vás overiť kartu pomocou SMS správy alebo hovoru.

Fitbit Charge 5 bezkontaktné platby
Platenie s Fitbit Charge 5 | Zdroj: Zdenka Smalecová

Platenie fungovalo bez problémov, no bolo veľmi nepraktické vzhľadom na to, že pred každou platbou je na náramku potrebné zadať PIN kód nastavený v aplikácii. Zadávanie štvormiestneho kódu na náramku však nie je také jednoduché a rýchle, ako na mobile. V tomto prípade nepomáha ani nižšia citlivosť displeja. Problém sa však teoreticky dá vyriešiť aj nastavením PIN kódu na štyri nuly.

Pri snahe pridať platobnú kartu Tatra Banky som zistila, že služba nepodporuje všetky slovenské banky. Na Slovensku je do Fitbit Pay momentálne možné pridať len platobné karty poskytovateľov 365.bank, bunq, ČSOB, Curve, Fio banka, mBank, Poštová banka, Revolut, Slovenská sporiteľňa a TransferWise.

Recenzia Fitbit Charge 5: Aplikácia je premakaná do posledného detailu

Aplikácia Fitbit vám neposlúži len na správu vášho náramku, ale celého zdravia – od fyzickej aktivity cez stravu až po spánok. Popravde, bolo ťažké nestratiť sa v množstve funkcií, ktoré aplikácia ponúka.

Po zosynchronizovaní náramku na vás hneď v úvode bude čakať rýchly prehľad o nameraných hodnotách, ako kroky, kalórie, spánok, cvičenie či tep. Po rozliknutí získate o jednotlivých možnostiach detailnejší prehľad. Mňa osobne najviac zaujala sekcia s údajmi o mojom spánku. Každé ráno som mohla vidieť nie len to, ako dlho som spala, ale aj koľko času som strávila v jednotlivých fázach spánku, aký som mala tep a hladinu kyslíka v krvi alebo koľko som sa v noci prevracala. Aplikácia na základne údajov následne ohodnotí váš spánok číslom od 0 do 100, pričom 100 predstavuje najlepšiu kvalitu.

V časti Nastavenia účtu sa dostane aj k možnosti spravovať svoj náramok. Hneď navrchu sa zobrazí stav zariadenia a jeho batérie, pričom o riadok nižšie sa dostanete k možnosti zmeniť ciferník, odinštalovať predvolené aplikácie alebo nastaviť bezkontaktné platby.

Výber ciferníkov ma úprimne dosť sklamal, je ich síce niekoľko desiatok, no všetky sú príliš extravagantné. Prijala by som aj niečo minimalistickejšie alebo elegantnejšie. Priamo z aplikácie sa síce viete dostať do oficiálneho obchodu s ďalšími ciferníkmi a aplikáciami, model Charge 5 však nie je podporovaný. Problém sa týka aj možnosti stiahnuť si do náramku ďalšie aplikácie, čiže v ďalšej časti nastavení, ktorá slúži na správu aplikácii, je možné len odinštalovať pre vás nepotrebné predvolené aplikácie.

Nižšie sa taktiež zobrazí možnosť spravovať notifikácie, upozornenia na príliš nízky a vysoký tep, pripomienky na pravidelný pohyb, ktorá sledovaná metrika je pre vás najdôležitejšia, na ktorej ruke náramok nosíte, zámok obrazovky a nakoniec ktoré cvičenia chcete pomocou náramku sledovať.

Sledovať môžete aj stravu, pitný režim či dokonca zdravie svojich priateľov

V aplikácii rovno nájdete aj rôzne návody na zlepšenie zdravia či videá s rôznymi typmi cvičení. Fitbit navyše pravidelne organizuje rôzne zaujímavé výzvy. Aby sa vám žilo zdravo jednoduchšie, môžete si v aplikácii pridať aj priateľov alebo sa pridať do rôznych skupín.

Okrem fyzickej aktivity aplikácia Fitbit ponúka aj možnosť sledovať pitný režim a vašu stravu. V aplikácii je možné jednoducho pridať jedlo a ona vám následne vypočíta, koľko kalórií a základných makroživín ste prijali. K zaznamenaným údajom sa dostanete hneď z domovskej obrazovky aplikácie.

Niektoré z ponúkaných funkcií sú však dostupné len pre používateľov so zakúpeným predplatným. S modelom Fitbit Charge 5 je možné získať členstvo na šesť mesiacov zadarmo, no potom vás aktuálne vyjde na 8,99 eur mesačne alebo 79,99 eur ročne. Bez predplatného prídete najmä o návody na zlepšenie zdravia, fitness videá a o sledovanie výživy. Možností súvisiacich s náramkom a sledovaním fyzickej aktivity sa strata členstva príliš nedotkne, až na niektoré podrobnejšie analýzy.

Meranie fyzickej aktivity: Fitbit Charge 5 vám odsleduje sedem základných športových aktivít

Fitbit Charge 5 cvičenie
Fitbit Charge 5 aktivita | Zdroj: Zdenka Smalecová

Náramok ponúka na výber zo šiestich typov športových aktivít – beh, bicyklovanie, plávanie, bežiaci pás, posilňovanie a intervalový tréning. Po výbere typu cvičenia dostanete aj možnosť nastaviť si cieľ a iné dodatočné nastavenia, ako GPS, automatické stopnutie či Always on displej. Po ukončení cvičenia sa zobrazí prehľad nameraných hodnôt, pričom každý typ cvičenia sleduje iné parametre. K prehľadu je možné sa kedykoľvek vrátiť v mobilnej aplikácii, kde jednotlivé informácie nájdete rozpísané presnejšie. Okrem týchto aktivít náramok rozpozná aj chôdzu, ktorú bude sledovať automaticky, rovnako ako ostatné aktivity.

Senzory: Tep náramok sleduje stále, saturáciu kyslíka v krvi však len v noci

K základnej senzorovej výbave tohto zariadenia patrí akcelerometer, snímač okolitého osvetlenia spolu s GPS a GLONASS senzormi. Okrem toho vám náramok odmeria aj srdcový tep, saturáciu kyslíka v krvi pomocou špeciálnych infračervených senzorov a úroveň stresu pomocou špeciálnych elektrických snímačov. Ďalej je podporované meranie meranie telesnej teploty, sledovanie krokov a od novembra 2021 by malo byť dostupné aj meranie EKG.

Tep srdca Fitbit meria automaticky, počas celej doby nosenia, túto možnosť je však možné vypnúť v nastaveniach. Čo sa týka presnosti, nameraná hodnoty sa zhodujú s tými zaznamenanými domácim tlakomerom. Horšie je to však s meraním okysličenia krvi. Medzi aplikáciami nenájdete takú, ktorá by vám kedykoľvek počas dňa odmerala saturáciu kyslíku v krvi a náramok ju ani nemeria automaticky počas celého dňa. Meria ju len keď spíte. V aplikácii potom ráno nájdete prehľad o tom, ako na tom vaše okysličenie bolo počas celej noci. Priemerná hodnota sa následne zobrazí medzi ostatnými parametrami po potiahnutí zdola hore na domovskej obrazovke náramku.

So senzorov tu máme ešte spomínaný snímač vhodný na sledovanie úrovne stresu. Na začiatku merania sa vás náramok opýta, ako sa cítite a následne sa spustí trojminútový časovač. Počas celej doby je potrebné dotýkať sa bočných strán zariadenia a nehýbať sa. Presnosť môže narušiť aj pohyb, rozprávanie alebo hrajúca hudba. Po uplynutí troch minút vám náramok zobrazí skóre, ktoré určuje vašu hladinu stresu. Čím menší počet bodov, tým kľudnejší ste.

Batéria a nabíjanie: Sedemdňová výdrž ku konkurenčným výhodám nepatrí, no bežnému používateľovi postačí

Podľa výrobcu model Fitbit Charge 5 vydrží až sedem dní používania na jedno nabitie. Pri mojom používaní toto tvrdenie približne sedí, no keby som sa posnažila, možno by túto hranicu aj prekonal. Aby som bola konkrétnejšia, náramok som nosila takmer bez prestávky, aj počas spánku, so zapnutým aktívnym meraním tepu. Avšak na sledovanie fyzickej aktivity alebo hladiny stresu som ho využila iba párkrát a k smartfónu bol pripojený len zriedka. V prípade viac náročného používania vydrží pravdepodobne menej ako sedem dní.

Čo sa týka nabíjania, výrobca udáva, že nabitie z nuly na sto trvá dve hodiny. Ani v tomto prípade neklamal a náramku to trvalo presne 1 hodinu a 50 minút. Model Charge 5 sa nabíja pomocou magnetického konektora, ktorý na vás bude čakať v balení.

Záverečné hodnotenie: Šikovný a kvalitne spracovaný fitness náramok, vysokú cenu však neobhájil

Pravdupovediac, moje očakávania boli vysoké, vzhľadom na vysokú cenu zariadenia. Ostala som však mierne sklamaná, keďže podobnú sadu funkcií majú aj fitness náramky za 60 eur.

Fitbit Charge 5 sa však môže pochváliť vstavaným GPS, senzorom na meranie hladiny kyslíka v krvi (SpO2) a NFC pre takmer bezproblémové bezkontaktné platby. Hladinu stresu a v budúcnosti aj EKG si zase odmeriate pomocou EDA senzoru. Nechýba ani podrobné sledovanie spánku, aktívne meranie tepu a sledovanie rôznych typov fyzickej aktivity. Náramok zaujal aj elegantným a prémiovým dizajnom, pekným AMOLED displejom a dobrou výdržou batérie.

Pochvalu si určite zaslúži aj Fitbit aplikácia, kde nájdete naozaj všetko – od detailného prehľadu všetkých nameraných údajov cez možnosť spravovať a meniť nastavenia náramku až po recepty, fitness návody a videá na cvičenie. Niektoré z funkcií sú však dostupné len pre predplatiteľov služby Fitbit Premium, ktorá je k tomuto modelu síce dostupná na šesť mesiacov zadarmo, no potom vás vyjde na 79,99 eur ročne (už k aj tak drahému náramku).

Fitbit Charge 5 ciferník
Fitbit Charge 5 | Zdroj: Zdenka Smalecová

Čo sa mi páčilo už menej bola chýbajúca možnosť dodatočne stiahnuť ďalšie aplikácie a ciferníky. Prijala by som aj možnosť kedykoľvek počas dňa zmerať hladinu kyslíka v krvi a nie sa spoliehať len na údaje odsledované počas spánku. Chýba mi aj možnosť odpovedať na notifikácie priamo cez náramok. Pri snahe nastaviť bezkontaktné platby ma zas zarazil fakt, že nie všetky slovenské banky sú službou Fitbit Pay podporované.

Plusy:

  • elegantný dizajn
  • pekný AMOLED displej
  • NFC
  • vstavané GPS
  • EDA senzor
  • premakaná mobilná aplikácia
  • jednoduché a prehľadné používateľské prostredie
  • meranie fyzickej aktivity, tepu, stresu, saturácie kyslíka v krvi

Mínusy:

  • vysoká cena
  • niektoré funkcie sú v aplikácii dostupné len pre predplatiteľov Fitbit Premium
  • Fitbit Pay nepodporuje všetky slovenské banky
  • SpO2 sa meria len v noci
  • chýba možnosť stiahnuť ďalšie aplikácie a ciferníky
  • odpovedať na notifikácie priamo cez náramok nie je možné

Recenzia Fitbit Charge 5: Konkurencia

Xiaomi Mi Band 6

Xiaomi Mi Band 6 farby
Xiaomi Mi Band 6 | Zdroj: AndroidPolice.com

Celosvetovo jedny z najpopulárnejších náramkov sa každoročne stávajú modely zo série Xiaomi Mi Band. 6. generácia tento rok prináša 1,56″ AMOLED displej, certifikáciu 5 ATM, 30 športových režimov a batériu s kapacitou 125 mAh, ktorá vydrží na jedno nabitie 14 dní. Náramok taktiež ponúka možnosť merať tep srdca, okysličenie v krvi, kvalitu spánku a kroky, chýba mu však vstavané GPS. Existuje verzia aj s podporou NFC a bezkontaktných platieb, no ku nám aj napriek oficiálnym oznámeniam o spustení predaja v čase písania článku ešte nedorazila.

Garmin Vivosmart 4

Garmin Vivosmart 4
Garmin Vivosmart 4 | zdroj: Garmin

Asi najbližší konkurent recenzovanému Fitbit Charge 5 patrí pod prémiovejšiu značku Garmin. Model Vivosmart 4 ponúka čiernobiely OLED displej s rozlíšením 48 x 128 pixelov, sedemdňovú výdrž a elegantné vodoodolné telo. Zo športových funkcií nechýba meranie krokov a rôznych druhov športov. Zo zdravotných zas klasické meranie spánku, srdcového tepu, úroveň stresu, pulse OX senzor a meranie VO2 (množstvo kyslíku, ktoré sa dostane do svalov pri športových aktivitách).

Náramok po spárovaní so smartfónom dokáže pri prepojení zobraziť aj predpoveď počasia, ovládať hrajúcu hudbu či zobrazovať prijaté správy a odpovedať na nich. V porovnaní s modelom Charge 5 mu však chýba vstavané GPS a NFC.

Huawei Band 6

Huawei Band 6
Huawei Band 6 | Zdroj: Huawei.com

Najnovšej generácii smart náramku od čínskeho výrobcu Huawei dominuje 1,47″ AMOLED displej a pochváliť sa môže dvojtýždňovou výdržou, podporou 96 športových režimov či NFC čipom. Medzi jeho senzormi nechýba ani snímač na meranie tepu srdca a okysličenia krvi. Huawei Band 6 je navyše vhodný aj do vody vďaka certifikácii 5 ATM.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *