Games

Recenzia Asus Zenfone 9: Kandidát na kompaktný smartfón roka

Séria Zenfone od spoločnosti Asus po novom značí pre kompaktné vlajkové lode. Novinka Asus Zenfone 9 je ideálnou malou vlajkovou loďou, ktorá je snom viacerých milovníkov smartfónov s menšími rozmermi. Nejde však o dokonalý telefón a okrem skutočne špičkových vlastností má tak ako každý iný mobil aj nejaké tie nevýhody. O aké konkrétne ide? Oplatí sa novinku z portfólia značky Asus kúpiť? Prezradí vám naša recenzia na Asus Zenfone 9.

Recenzia smartfónu Asus Zenfone 9 je rozdelená na niekoľko častí:

Recenzia Asus Zenfone 9: Cena a dostupnosť na Slovensku

Vlajková loď Asus Zenfone 9 sa oficiálne predáva aj u nás na Slovensku. Cena za pamäťové prevedenie 8 / 128 GB začína na čiastke 798,90 eur. Vyššie pamäťové verzie v podobe 8 / 256 GB a 16 / 256 GB vyjdú na 868,90 eur, respektíve 929 eur.

Asus Zenfone 9
Asus Zenfone 9 | Zdroj: Tomáš Kanálik

Recenzia Asus Zenfone 9: Obsah balenia

V balení sa okrem samotného smartfónu nachádza aj nabíjací adaptér s maximálnym výkonom 30 W. Nechýba k nemu samozrejme ani kábel s koncovkami typu USB-C na obidvoch stranách. Povinnou výbavou krabičky je potom pomôcka na vyťahovanie slotu pre dve nanoSIM karty, používateľské príručky a nevyhnutná technická dokumentácia. Poteší aj pribalený tvrdý plastový obal, ktorý vyzerá vskutku solídne. Telefón sa ale dá pohodlne používať aj bez neho, keďže zadná strana nie je sklenená.

Recenzia Asus Zenfone 9: Konštrukcia a dizajn

Asus Zenfone 9 je pravým kandidátom na kúpu pre milovníkov kompaktných zariadení. Ak hľadáte špičkovo vybavený malý telefón, už to nemusí byť len iPhone. Asus Zenfone 9 je zástupcom Android vlajkových lodí, ktorý sa veľmi pohodlne ovláda len za pomoci jednej ruky. Zadná strana je pravdepodobne z nejakého umelého materiálu. Ten na druhú stranu pôsobí vskutku prémiovo a v ruke je veľmi príjemný. Určite sa drží pohodlnejšie ako na pohľad možno krajšie smartfóny so sklenenými zadnými stranami.

Asus Zenfone 9
Asus Zenfone 9 | Zdroj: Tomáš Kanálik

V ľavom hornom rohu sa nachádzajú dve priam obrovské šošovky pre fotoaparáty. Nechýba im ani LED blesk. Asus Zenfone 9 vyzerá spredu veľmi obyčajne a nesnaží sa na nič hrať. V ľavom hornom rohu je umiestnený “hole-punch” pre prednú “selfie” snímač. Trochu sa mi nepáči strieborné zvýraznenie tejto “diery” pre fotoaparát. Bez toho by bol senzor menej nápadný a podľa môjho názoru by zariadenie spredu vyzeralo o čosi prémiovejšie. Rámčeky v okolí displeja sú veľmi tenké. Brada smartfónu je oproti iným vlajkovým lodiam o trochu hrubšia.

Asus Zenfone 9
Asus Zenfone 9 | Zdroj: Tomáš Kanálik

Na samom vrchu prednej strany je umiestnený reproduktor. Ten neslúži iba na hovory, ale sekunduje aj hlavnému hlasitému reproduktoru vo vytváraní kvalitnejšieho stereo výstupu. Musím uznať, že ide o jedny z najlepších reproduktorov na smartfóne. Spoločnosti Asus sa podarilo vtesnať kvalitný audio systém aj do tak malého telefónu. Pochvaľujem si nielen maximálnu hlasitosť, ale aj samotnú kvalitu zvuku. Nechýba ani príjemný náznak basovej zložky.

Boky telefónu sú z hliníka. Nachádzajú sa na nich aj plastové predely na príjem a odosielanie signálov. Ľavý bok je prázdny. Na tom pravom sú umiestnené ovládacie prvky v podobe zapínacieho tlačidla s implementovaným skenerom odtlačkov prstov a tlačidiel na reguláciu hlasitosti. Na spodku sa nachádza nabíjací a dátový USB-C port spolu s hlavným hlasitým reproduktorom, slotom na dve nanoSIM karty a primárnym mikrofónom. Ten sekundárny sa nachádza na vrchu zariadenia.

Asus Zenfone 9
Asus Zenfone 9 | Zdroj: Tomáš Kanálik

Spoločnosť mu dokonca robí aj 3,5 mm audio jack na pripojenie drôtových slúchadiel. Jeho prítomnosť určite dokáže aj v dnešnej dobe niekoho potešiť. Z konštrukcie modelu Asus Zenfone 9 mám skvelý pocit aj napriek dizajnu, ktorý aspoň v mnou testovanej čiernej farbe z radu príliš nevyčnieva. Osobne by som šiel napríklad do bieleho farebného prevedenia. Ikonickým poznávacím znakom pre novú vlajkovú loď sú jednoznačne veľké šošovky fotoaparátov.

Recenzia Asus Zenfone 9: Displej

Asus Zenfone 9 má pomerne malý, 5,9-palcový Super AMOLED displej. Na tejto uhlopriečke sa rozpína Full HD+ rozlíšenie (1080 x 2400 pixelov), čo nám dáva výslednú hustotu približne 445 pixelov na palec. Panel svojou kvalitou rozhodne nesklamal. Maximálny jas je úplne dostatočný aj na priamom slnku. Najvyššia svietivosť činí 1100 nitov. Zobrazovač podporuje prehrávanie HDR10+ obsahu.

Pozorovacie uhly sú na skvelej úrovni a tak isto aj podanie farieb. To je možné ešte rozšírene upraviť v nastaveniach obrazovky. Táto sekcia systémových nastavení má množstvo možností. Nastavíte si sem nielen úroveň jasu, ale aj jeho automatickú adaptáciu. Nesmie chýbať nočný režim, čas potrebný na uspanie obrazovky, aktivácia automatického otáčania obrazovky, nastavenie obnovovacej frekvencie (automaticky, 120 Hz, 90 Hz a 60 Hz) a ďalšie možnosti, ktoré môžete vidieť na priložených snímkach obrazoviek.

Asus Zenfone 9
Asus Zenfone 9 | Zdroj: Tomáš Kanálik

Potešila ma možnosť zmeniť rýchlosť animácií priamo z nastavení zobrazenia, a to aj bez nutnosti prejsť do vývojárskych nastavení. Upraviť si viete zobrazované ikony v stavovom riadku a taktiež aj to, ako má vyzerať menu po stlačení zapínacieho tlačidla. Možno využijete aj funkcionalitu, ktorá kontroluje vašu pozornosť a podľa toho, či sa na smartfón pozeráte, je možné dočasne predlžiť čas potrebný na automatické uspanie displeja.

Asus Zenfone 9
Asus Zenfone 9 | Zdroj: Tomáš Kanálik

Obrazovka je chránená sklíčkom Corning Gorilla Glass Victus. Po prvom dni môjho testovania som si na displeji všimol viacero tenších, menej výrazných škrabančekov, ale aj jeden výraznejší. Popravde nemám tušenia, ako sa to mohlo stať, keďže som do konca dňa telefón prakticky nikam nebral a ani som ho na stôl nepokladal obrazovkou nadol. Preto by som vám chcel odporučiť radšej hneď zo začiatku používať nejaké ochranné sklo alebo fóliu, keďže Asus ju z výroby na displej nelepí.

Recenzia Asus Zenfone 9: Výkon a pamäť

V útrobách zariadenia je nasadený procesor Snapdragon 8+ Gen 1, navrhnutý americkým gigantom Qualcomm a vyrobený spoločnosťou TSMC. Aktuálne ide o skvelú a pravdepodobne aj najlepšiu voľbu pre vlajkové lode s Androidom. Čip je veľmi výkonný a zároveň aj energeticky efektívny. Osvedčilo sa to aj v prípade vlajkového smartfónu Asus Zenfone 9. Najskôr som si myslel, že tak malé telo telefónu možno nebude schopné efektívne odvádzať teplo, no mýlil som sa.

Asus Zenfone 9
Asus Zenfone 9 | Zdroj: Tomáš Kanálik

So zahrievaním nebol žiaden problém a taktiež ani so samotným výkonom. Ide o jeden z najrýchlejších mobilov na trhu. Optimalizácia softvéru je naozaj úctyhodná. Môžete používať viacero aplikácií spustených súčasne a telefónu to nebude robiť problém. Hranie aj tých najnáročnejších hier je maličkosťou. Zahrievanie ucítite, no ide o prirodzenú vec. Hlavne že to nebude pre koncového používateľa nijak nepríjemné a tiež si nemyslím že by to malo mať vplyv na maximálny výkon zariadenia.

Výrobca si očividne uvedomuje, že čipset Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 je na drvivú väčšinu aktivít až priam zbytočne príliš výkonný a implementoval takzvané “Systémové režimy”. Predvolene bude smartfón fungovať v dynamickom režime, ktorý optimalizuje výkon pre každodenné používanie. Plný potenciál však dosiahnete po spustení režimu “Vysoký výkon”. Ten sa mimochodom automaticky spustil po tom, čo telefón zistil, že je zapnutá benchmarková aplikácia. Celkom prefíkaný trik, nemyslíte?

Asus Zenfone 9 snímka obrazovky výkon a pamä
Automatické zapnutie režimu vysokého výkonu po spustení benchmarkovej aplikácie | Zdroj: Tomáš Kanálik

Mód “Odolný” nastaví obnovovaciu frekvenciu obrazovky na 60 Hz. Automaticky reguluje pripojenie k 5G sieti, zníži výkon a obmedzí aplikácie spustené na pozadí. Zníži tiež hlasitosť prehrávaných médií a vynúti čas prepnutia displeja do spánku na 30 sekúnd. Tieto nastavenia si viete aj sami poupraviť. “Ultra odolný” je potom schopný ešte znásobiť výdrž batérie. Sám som si to overil, keď mi Asus Zenfone 9 oznámil 5 % zostávajúcej batérie. To, čo všetko obmedzí, si môžete pozrieť na priložených snímkach obrazoviek. Ako som už predtým spomenul, telefón som nezabudol otestovať ani v benchmarkových aplikáciách. Aj napriek tomu, že nejde o smerodajnú informáciu, podľa mňa stále stojí za zmienku. Výsledné skóre je priam jednoznačne nadpriemerné.

Recenzia Asus Zenfone 9: Operačný systém

Operačným systémom na Asuse Zenfone 9 je Android 12. Ten sa vyznačuje len minimálnym množstvom úprav. Teda, aspoň po tej grafickej stránke. Dovolím si tvrdiť, že svojimi vymoženosťami je na tom ešte lepšie, ako klasický čistý Android. Asus sa do softvéru rozhodol pridať viacero šikovných funkcií. Máme tu vylepšený spôsob ovládania hlasitostí médií, ovládanie gestami, herný režim, rozličné už spomínané režimy spravovania výkonu a ďalšie zaujímavé vecičky, s ktorými sa budete chcieť pohrať. Možnosti personalizácie sú taktiež vylepšené o niekoľko nových možných úprav vzhľadu používateľského prostredia. Optimalizácia je na skvelej úrovni a veľmi sa mi páči implementácia špeciálnej živej tapety pre sériu Zenfone 9. Tá zanecháva super dojem.

Asus Zenfone 9 domovská obrazovka
Domovská obrazovka | Zdroj: Tomáš Kanálik

Recenzia Asus Zenfone 9: Odomykanie

Asus Zenfone 9 ponúka možnosť odomykania nielen za pomoci odtlačkov prstov, ale aj tvárou. Ide samozrejme o menej bezpečnú možnosť, ktorú by som nevyužíval. Zároveň je to aj pomalší spôsob. Čítačka odtlačkov prstov, ktorá je na Asuse Zenfone 9 implementovaná priamo v zapínacom tlačidle, je veľmi rýchla, bezpečná a spoľahlivá.

Asus Zenfone 9
Asus Zenfone 9 | Zdroj: Tomáš Kanálik

Asi sa mi dokonca ani nestalo, že by skenovanie neprebehlo bez problémov. Kapacitné skenery rozhodne majú niečo do seba. Podľa môjho názoru ide o lepšie alternatívy ako čítačky nachádzajúce sa priamo v displeji. Telefón si zapamätá až päť rôznych odtlačkov.

Recenzia Asus Zenfone 9: Fotoaparáty

Primárny fotoaparát na smartfóne Asus Zenfone 9 má rozlíšenie 50 MP. Svetelnosť sa zastavila na hodnote f/1.9 a nechýba ani optická stabilizácia obrazu. Sekundárny snímač je ultraširokouhlý s rozlíšením 12 MP a clonou f/2.2. Vyznačuje sa 114-stupňovým uhlom záberu. Kvalitou tieto fotoaparáty nie sú na tom najhoršie. Myslím si, že niektorá konkurencia zvláda fotenie o čosi lepšie.

Asus Zenfone 9
Asus Zenfone 9 | Zdroj: Tomáš Kanálik

Mal som vedľa seba o 100 eur drahšiu Motorolu edge 30 ultra, ktorá disponuje 200 MP snímačom, a fotila v porovnaní s modelom Asus Zenfone 9 horšie. Zaujímavé zistenie, nemyslíte? Megapixely dnes už rozhodne neznamenajú veľmi veľa. Vráťme sa však teraz naspäť ku kvalitám fotografií recenzovaného telefónu. Už na prvý pohľad je vidieť, že fotky sú trochu tmavšie a podexponované. Na druhú stranu si myslím, že vyzerajú o čosi bližšie k realite a nekričia farbami.

Trochu ma však zaskočilo zistenie, že ultraširokouhlý senzor dokáže vo väčšine prípadov zachytiť viac svetla, ako ten hlavný. Toto je asi prvý prípad, kedy sa mi zábery z ultraširokouhlého fotoaparátu páčia viac, ako tie z primárneho, ktoré mimochodom určite nie sú na zahodenie. To je skvelá správa pre milovníkov širokouhlých snímok. Občas sú ale jeho výsledkom fotky s prepalmi v ich najsvetlejších miestach.

Asus Zenfone 9
Asus Zenfone 9 | Zdroj: Tomáš Kanálik

Fotografie sú inak vo všeobecnosti detailné po celej ploche, ostré a farebne verné. V tme robí nočný režim svoje a fotografie vyhotovované večer vyzerajú celkom dobre. Určite by som ich nazval konkurencieschopnými. Nie sú vyslovene excelentné, ale svojou kvalitou určite potešia. Čo vám tiež spraví radosť je video. To je možné nahrávať až do extrémne vysokého 8K rozlíšenia. Mnohí však využijú skôr to 4K do snímkovej frekvencie 60 fps. Výsledné video je veľmi pekné a nechýba ani dobre fungujúca optická stabilizácia či skvelé automatické zaostrovanie. Predný “selfie” snímač je potom pre svoje účely plne postačujúci. Fotografie vytvára veľmi detailné, ostré a s korektnými farbami.

Ukážkové fotografie:

Predný fotoaparát:

Asus Zenfone 9 ukážková fotografia
Predný snímač | Zdroj: Tomáš Kanálik

Ukážkové videá:

Recenzia Asus Zenfone 9: Batéria a nabíjanie

Ďalšou vecou, ktorá ma na novom Asuse Zenfone 9 prekvapila, je výdrž batérie. Aj napriek pomerne nízkej kapacite 4300 mAh sa mi z telefónu podarilo na jedno nabitie vyťažiť viac, ako z niektorých drahších vlajkových lodí. Telefón mi vydržal pokojne aj deň a pol s tromi až štyrmi hodinami so zapnutým displejom. Vzhľadom na dlhší čas v pohotovostnom režime nejde o vôbec zlú výdrž.

Asus Zenfone 9
Asus Zenfone 9 | Zdroj: Tomáš Kanálik

Nabíjanie z 0 % na 100 %:

  • 15 minút – 32 %
  • 30 minút – 55 %
  • 45 minút – 75 %
  • 60 minút – 86 %
  • 75 minút – 97 %
  • Plné nabitie – 1 hodina 20 minút

Pri aktívnom využívaní by som sa spoliehal na tých 4 až 6 hodín so zapnutým displejom podľa spôsobu vášho využívania. Pochváliť musím aj to, že počas neaktivity nezvyklo z nabitia batérie ubudnúť značné množstvo percent. Netvrdím, že čas 7 hodín so zapnutým displejom by bol nedosiahnuteľný, no bolo by nutné obmedziť viacero vecí. Ako som už v časti “Výkon a pamäť” spomenul, implementácia výkonnostných režimov vám dokáže zabezpečiť ešte dlhšiu výdrž na jedno nabitie. Ako ste sa už ale dočítali, rátať je potrebné s niektorými obmedzeniami.

Nabíjanie prebieha pomocou 30 W adaptéru, ktorý je súčasťou balenia. Z 0 % na 100 % sa dostanete už do priebehu hodiny a pol. Rozhodne nejde o najrýchlejšie nabíjanie na svete, no maž telefón nabitý v za približne hodinu nie je vôbec zlý výsledok (za predpokladu, že nebudete nabíjať od veľmi nízkych percent). Podobne rýchlo sa nabíjajú napríklad aj aktuálne vlajkové lode značky Samsung. Menšou (pre niekoho aj veľkou) nevýhodou tohto modelu je absencia bezdrôtového nabíjania. Tá je ale na druhú stranu vykompenzovaná nižšou cenou telefónu.

Recenzia Asus Zenfone 9: Konektivita

Asus Zenfone 9 sa môže pochváliť aj bohatou konektivitou. Spomenúť musím podporu pre najmodernejšie mobilné siete 5G, dvojpásmovú Wi-Fi, nízkoenergetický Bluetooth vo verzii 5.2 a máme tu dokonca aj 3,5 mm audio jack na pripojenie drôtových slúchadiel. Myslím si, že ešte stále sa nájde niekto, kto preň nájde využitie. Z polohovacích služieb nechýba GPS, A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS a NavIC.

Asus Zenfone 9 rýchlosť internetu (5G)
Rýchlosť 5G pripojenia u operátora Orange (Košice – mestská časť Sever) | Zdroj: Tomáš Kanálik

Samozrejmosťou už musí byť USB-C konektor pre nabíjanie a prenos dát. Vďaka NFC budete môcť bezproblémovo platiť telefónom. Raz sa počas doby môjho testovania stalo, že sa mi niekto nevedel dovolať napriek tomu, že som mal bezproblémové pripojenie k mobilnej sieti. Neviem, čo sa vtedy stalo, no určite nejde o pozitívnu informáciu. Verím, že sa to vám diať nebude. Pripojenie k internetu v rámci 5G siete mi inak v Košiciach fungovalo skvelo.

Recenzia Asus Zenfone 9: Záverečné zhodnotenie

Asus Zenfone 9 je podľa môjho názoru aktuálne najlepší malý Android smartfón na trhu. Slabiny sa hľadajú iba ťažko. V jeho výbave sú zahrnuté solídne fotoaparáty, pekný displej, príjemný dizajn (aj keď v čiernom prevedení je viac konzervatívny) a ďalšie plusové vlastnosti, ako viac než dobrá výdrž batérie či veľmi vysoký výkon, ktorého je skutočne viac než dosť. Keď k tomu prirátame skvelo optimalizovaný systém s viacerými funkciami navyše, dostaneme skutočne hodnotný telefón v malých rozmeroch, ktoré padnú každému do ruky.

Asus Zenfone 9
Asus Zenfone 9 | Zdroj: Tomáš Kanálik

Aké sú teda nevýhody? Reálne ich je veľmi málo. Konkurencia za túto cenu možno fotí o čosi lepšie, má krajší displej, vyzerá lepšie (vec osobného názoru) a nabíja sa rýchlejšie. Inak je Asus Zenfone 9 skvelým spoločníkom i z hľadiska konektivity a jeho cena taktiež nie je priam prestrelená. Tá začína už na približne 800 eurách. Čo viac si môžete za toľko peňazí priať? Možno len to bezdrôtové nabíjanie, ktoré bude niekomu naozaj chýbať. Možno je to taký tip pre Asus na zlepšenie do budúcnosti.

Recenzia Asus Zenfone 9: Tabuľka parametrov

Rozmery
  • 146.5 x 68.1 x 9.1 milimetra
Hmotnosť
Displej
  • 5,9-palcová uhlopriečka
  • Super AMOLED
  • Full HD+ rozlíšenie (1080 x 2400 pixelov)
  • Hustota približne 445 pixelov na palec
  • Pomer strán 20:9
  • Najvyššia obnovovacia frekvencia 120 Hz
  • Pomer obrazovky k prednej strane asi 84,6 percent
  • Maximálna svietivosť 1100 nitov
  • HDR10+
  • Corning Gorilla Glass Victus
Procesor
  • Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1 (4 nm)
Operačná pamäť
Vnútorný ukladací priestor
Operačný systém
  • Android 12
  • Používateľská nadstavba ZenUI
Fotoaparáty
  • Primárny 50 MP (f/1.9) s gimbalovou optickou stabilizáciou obrazu
  • Ultraširokouhlý 12 MP (f/2.2) so 113-stupňovým uhlom záberu
  • Predný 12 MP (f/2.5)
Batérie a nabíjanie
  • 4300 mAh
  • 30 W rýchle nabíjanie
Cena
  • 798,90 eur (8 / 128 GB)
  • 868,90 eur (8 / 256 GB)
  • 929 eur (16 / 256 GB)

Konkurencia pre smartfón Asus Zenfone 9

Špičkových vlajkových lodí s takto kompaktnými rozmermi sa veľa veru nenájde. Pozrieť sa ale odporúčam napríklad na Samsung Galaxy S22, čo je základným vlajkovým modelom juhokórejského giganta pre tento rok.

Samsung Galaxy S22 displej
Samsung Galaxy S22 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Za zmienku stojí aj iPhone 13 Pro, iPhone 13, iPhone 13 Mini či iPhone SE (2022), a to za predpokladu, že by ste nemali problém používať zariadenie s operačným systémom iOS. Určite nesmiem zabudnúť ani na Google Pixel 6 či Google Pixel 6a. Ide o trochu väčšie kúsky, no mali by ste sa po nich poobhliadnuť. Na záver by som dal rád aj tip na telefón Sony Xperia 10 II. Viac sa však oplatí práve testovaný Asus Zenfone 9.

iPhone 13 Pro a iPhone SE (2022)
iPhone 13 Pro a iPhone SE (2022) | Zdroj: Tomáš Kanálik

iPhone 13 Pro

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *