Games

Recenzia Asus Zenfone 10: Skvelý kompaktný smartfón s jedným nedostatkom

Asus je asi jediným výrobcom Android smartfónov, ktorý myslí aj na používateľov vyžadujúcich kompaktné zariadenie s dobrou výbavou. Všetko to začal Zenfone 8, na ktorý neskôr nadviazal Zenfone 9. Ten priniesol podstatne vylepšený dizajn, dlhšiu výdrž a niekoľko nových vlastností. A teraz mám v rukách ďalšiu novinku, nástupcu tejto zaujímavej série. Pri pohľade na toto zariadenie je jasné, že až tak veľa vecí sa v porovnaní s predchodcom nezmenilo. Aká je novinka a oplatí sa uvažovať nad jej kúpou? Toto je recenzia smartfónu Asus Zenfone 10.

Recenzia Asus Zenfone 10 je rozdelená na niekoľko častí:

  • Recenzia Asus Zenfone 10: Cena a konkurencia
  • Recenzia Asus Zenfone 10: Balenie
  • Recenzia Asus Zenfone 10: Konštrukcia a dizajn
  • Recenzia Asus Zenfone 10: Displej
  • Recenzia Asus Zenfone 10: Výkon a pamäť
  • Recenzia Asus Zenfone 10: Operačný systém
  • Recenzia Asus Zenfone 10: Fotoaparát
  • Recenzia Asus Zenfone 10: Batéria a nabíjanie
  • Recenzia Asus Zenfone 10: Záverečné hodnotenie
  • Recenzia Asus Zenfone 10: Tabuľka s parametrami

Asus Zenfone 10: Cena a konkurencia

Cena smartfónu v základnej výbave sa jemne zvýšila. Z minuloročných 799 eur na aktuálnych 819 eur. Za tieto peniaze dostanete variant s 8 GB RAM a 128 GB úložiskom. Ja som testoval najvyšší variant so 16 GB RAM a 512 GB úložiskom za 989 eur, v ponuke je aj model s 8 GB RAM a 256 GB úložiskom, ktorého cena je 859 eur. Tých 40 eur v porovnaní so základnou verziou sa podľa mňa priplatiť oplatí, keďže získate 128 GB priestoru navyše.

Variant Cena
8 GB RAM + 128 GB úložisko 819 eur
8 GB RAM + 256 GB úložisko 859 eur
16 GB RAM + 512 GB úložisko 989 eur

Ako konkurenciu môžeme brať napríklad základný Samsung Galaxy S23, prípadne Xiaomi 13. Oba tieto smartfóny sú základnými verziami vlajkových lodí výrobcov. Samsung ponúka navyše napríklad teleobjektív, no má menšiu batériu. 128 GB variant stojí oficiálne 949 eur.

Xiaomi 13
Xiaomi 13 | Zdroj: Tomáš Kanálik

Xiaomi 13 taktiež disponuje teleobjektívom a má dokonca ešte o niečo väčšiu batériu, jeho cena za variant s 8 GB RAM a 256 GB úložiskom je oficiálne 999 eur. Čo sa týka výkonu, všetky tri smartfóny disponujú čipsetom Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2.

Recenzia Asus Zenfone 10: Nabíjačka, kábel aj kryt v balení

Asus so svojimi vlajkovými loďami nenaskočil na vlnu zmenšovania balení. Samotná krabička je síce do dĺžky a šírky samozrejme menšia, keďže aj zariadenie je maličké, no je poriadne hrubá. Ale má to svoj dôvod, pretože obsah balenia je na dnešné vlajkové lode výrazne nadštandardný.

Samozrejmosťou je obojstranný USB-C kábel, ktorý vôbec nedáva zatiaľ len Sony. Nachádza sa tu našťastie aj nabíjačka s USB-C konektorom a výkonom rovných 30 W. To je zároveň aj maximálny možný nabíjací výkon smartfónu Asus Zenfone 10. Adaptér nie je vzhľadom na jeho výkon extra veľký, no nepatrí ani medzi tie najmenšie.

Ďalej tu máme klasiku vo forme dokumentácie a nástroja na vyberanie SIM karty. Zenfone 10 ponúka dva sloty na SIM kartu, pamäťovú kartu doň vložiť možné nie je. Príjemným spestrením je prítomnosť ochranného krytu v balení. A nejde pritom len o obyčajný priehľadný gumený kryt, je to tvrdý plast. Myslelo sa aj na vystúpené fotoaparáty, okolo krotých je kryt vyvýšený.

Konštrukcia sa prakticky nezmenila

Priznám sa, že dizajn je pre mňa miernym sklamaním. To ale neznamená, že je to vyslovene zle. Narážam skôr na to, že v porovnaní s predchodcom sa nezmenilo prakticky nič. Rozmery a aj samotný dizajn zostali rovnaké. Teda vlastne hrúbka smartfónu sa trochu zvýšila, pravdepodobne kvôli prítomnosti bezdrôtového nabíjania.

Ako majiteľovi predošlého modelu, sa mi dizajn stále veľmi páči. Hranaté boky, kvalitné materiály a zadná strana príjemná na dotyk. Navyše matná, takže nezachytáva odtlačky prstov. A výhodou je aj to, že sa v ruke zariadenie nešmýka. Bohužiaľ, nečistoty, prípadne mastnotu na zadnej strane nájdete, nie je úplne odolná. Aj z tohto dôvodu by som radšej testoval iný farebný variant. Mimochodom, je ich až 5. Okrem čiernej tu máme bielu, modrú, červenú a zelenú.

recenzia Asus Zenfone 10
Asus Zenfone 10 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Pochváliť musím zamykacie tlačidlo, ktoré je zároveň aj snímačom odtlačkov prstov. Funguje rýchlo a presne. V nastaveniach si môžem zvoliť odomknutie stlačením tlačidla (kedy zariadenie automaticky oskenuje aj odtlačok prsta), prípadne len jeho pohladením. Môže sa to hodiť napríklad vtedy, ak máte zariadenie vo vrecku a náhodou zavadíte o snímač odtlačkov, ak tlačidlo nestlačíte, smartfón sa neodblokuje.

Tu ale funkcia zamykacieho tlačidla nekončí. Jeho dvojitým stlačením vyvolám Google Asistenta a funkciu mu môžem priradiť aj na klasický posun prsta po ňom. Môžem si tak nechať pomocou tlačidla rozbaliť notifikačnú lištu, obnoviť webové stránky, prechádzať medzi multimédiami a podobne.

Vráťme sa ale späť k dizajnu. Zenfone 10 pôsobí naozaj kompaktne, aj keď možno trochu hrubým dojmom. Rozmery sú ideálne a perfektne sadne do ruky. Zo zadnej strany vytŕčajú mohutné kruhy, v ktorých sú zasedené fotoaparáty. Ten vrchný trčí ešte o niečo viac, pretože jednoducho potrebuje viac miesta. Obsahuje gimbalovú stabilizáciu, ktorá si tiež vyžiada svoj priestor.

recenzia Asus Zenfone 10
Asus Zenfone 10 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Na stole sa smartfón síce nešmýka, no kvôli vystupujúcim fotoaparátom sa kýve. Pravá strana obsahuje okrem zapínacieho tlačidla aj ovládanie hlasitosti, ľavá je až na plastové predely kovového rámu kvôli priestupnosti signálu úplne prázdna. Hore máme 3,5 mm audio jack, ktorý ponúkali aj predchodcovia, na spodnej strane je okrem zásuvky na SIM kartu ešte USB-C konektor a reproduktor. Druhý zo stereo reproduktorov sa nachádza na vrchu a slúži zároveň aj ako slúchadlo na telefonovanie.

Recenzia Asus Zenfone 10: Pekný 144 Hz displej so slabším jasom

Pri pohľade na parametre displeja zostalo všetko prakticky nezmenené, až na jeden parameter. Maximálna obnovovacia frekvencia sa zvýšila zo 120 Hz na 144 Hz. V praxi ide o zanedbateľnú zmenu, o to viac, keďže 144 Hz je dostupných len v hernom režime pri hraní podporovaných hier. 120 Hz je však viac než dosť.

V nastaveniach si môžem zvoliť frekvenciu na úrovni 60 Hz, 90 Hz, 120 Hz alebo automatickú. Takto by to malo byť a takto by to mal ponúkať každý smartfón. Je len na mne, čo si vyberiem. Ja som počas testovania fungoval na automatike, no zariadenie nonstop ukazovalo aktuálnu frekvenciu 90 Hz. Vyššie jednoducho nešla. Očakával by som, že pri always on režime sa prepne na základných 60 Hz kvôli šetreniu batérie, no tiež sa tak nestane. Jediné prepínanie frekvencie som pozoroval pri aplikáciách, ktoré nepodporovali viac ako 60 Hz. Inak bežal displej stále na 90 Hz. Ak som chcel 120 Hz, musel som ich vynútiť, automatika ma tak vysoko nepustila.

Toto všetko platí pri režime Dynamického výkonu. K dispozícii mám ešte Odolný režim, Ultra odolný  a Vysoký výkon. Pri vysokom výkone ide frekvencia v automatike na 120 Hz, no tých 120 Hz môže aj v tomto režime vypnúť.

recenzia Asus Zenfone 10
Asus Zenfone 10 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Ale…. Ak by som nevedel o tom, že fungujem na 90 Hz, asi by som si to nevšimol. Displej a zážitok z používania bol plynulý a bezproblémový. A ak zariadenie kvôli tomu ušetrí nejaké to percento batérie, neprekáža mi to.

Uhlpiriečka 5,9″ je rovnaká ako u predchodcu, rozlíšenie 2400 x 1080 pixelov je plne postačujúce a viac naozaj netreba. Hustota je 445 pixelov na palec, takže obraz je krásne ostrý. Maximálny jas na úrovni 1100 nitov v automatike nijako neoslní. Napríklad konkurenčný Galaxy S23 ponúka až 1750 nitov.

A na priamom slnečnom svetle to je poznať. Nemôžem síce povedať, že displej by bol nečitateľný, ale v porovnaní napríklad s Galaxy S23 je na tom citeľne horšie. Je to škoda, pretože som očakával, že tento parameter sa medzigeneračne zlepší. Rovnako je na tom totiž aj Zenfone 9.

recenzia Asus Zenfone 10
Asus Zenfone 10 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Ku kvalite samotného displeja a jeho farebnému podaniu nemám výhrady. Je naozaj pekný, jasný a kvalitný. Navyše, k dispozícii mám množstvo nastavení farebného podania, nechýba nočný režim, always on displej a všetko, na čo sme zvyknutí aj z ostatných Android smartfónov.

Rámiky okolo displeja ale mohli byť pokojne o niečo užšie. Na taký Xiaomi 13 či Galaxy S23 sa toto proste nechytá a v porovnaní s týmito dvoma smartfónmi sú rámiky doslova gigantické. V praxi mi to veľmi neprekážalo, zase až také hrozné na pohľad to nie je.

Výkon a pamäť

Asus opäť nenechal nič na náhodu a svoju najnovšiu vlajkovú loď vybavil tým najlepším na trhu. O výkon sa stará čipset Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2, najvýkonnejší čipset pre Android zariadenia súčasnosti. Ak k tomu pripočítam rýchle UFS 4.0 úložisko, rozhodne sa nemám na čo sťažovať.

A sťažovať sa ani nebudem. Či už ide o bežnú prácu so systémom, otváranie aplikácií, prácu s náročnejšími aplikáciami či hranie, všetko je tu na najvyššej možnej úrovni. Rýchle a bez sekania. Na druhú stranu, nič iné by som od vlajkovej lode ani nečakal.

Aj vzhľadom na kompaktnú konštrukciu som počas testovania nepociťoval nadmerné prehrievanie. Áno, telefón bol síce často teplý, ale beriem do úvahy fakt, že som testoval počas horúcich letných dní.

V mojom konkrétnom prípade som mal k dispozícii najvyšší variant, ktorý má 16 GB RAM a 512 GB úložisko. Tých 16 GB RAM vyzerá na papieri super a určite je to super aj v reálnom používaní. O nejakom nadmernom zatváraní aplikácií kvôli čisteniu operačnej pamäte tu nemôže byť ani reč. Asus Zenfone 10 je k dispozícii aj vo verzii s 8 GB RAM a 128 alebo 256 GB úložiskom. Pamäťové karty podporované nie sú.

Recenzia Asus Zenfone 10: Systém

Asus Zenfone 10 beží na najnovšom operačnom systéme Android 13. Prisľúbené má 2 aktualizácie Androidu a 4 roky bezpečnostných aktualizácií. V porovnaní s najbližšou konkurenciou to je však málo. Samsung Galaxy S23 dostane 4 aktualizácie Androidu a 5 rokov bezpečnostných aktualizácií, Xiaomi 13 by tiež mal dostať minimálne 3 aktualizácie systému.  Ak plánujete telefón používať dlhšie ako dva roky, pravdepodobne až vtedy sa to stane problémom. Otázkou tiež zostáva rýchlosť aktualizácií.

Menu aplikacii asus zenfone 10
Asus Zenfone 10 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Systém je tu takmer čistý, bez náročnej nadstavby výrobcu. To ale neznamená, že tu nič nie je, Zenfone 10 obsahuje viacero vylepšení. O niektorých som už rozprával v predchádzajúcich častiach recenzie, no sú tu aj ďalšie. Napríklad funkcia s názvom “Nástroj Hrana.” Ide o akýsi bočný panel, ktorý sa vysunie potiahnutím prstom zboku v presne určenej časti displeja. Obsahuje skratky k aplikáciám, ktoré si môžete sami nastaviť. Ak by vám funkcionalita prekážala, môžete ju samozrejme aj vypnúť. Mne sa počas testovania párkrát stalo, že namiesto gesta “späť” som vyroloval tento bočný panel.

Recenzia Asus Zenfone 10: Dobrý fotoaparát, no niečo chýba

Napriek tomu, že Asus Zenfone 10 je vlajkovou loďou, hlavný fotoaparát patrí hardvérovo skôr do vyššej strednej triedy. V tomto prípade, rovnako ako aj v minulom roku, bol doplnený o gimbalovú stabilizáciu obrazu, ktorá je ešte o niečo vylepšená. To pomôže pri nočných záberoch a nočných fotografiách, kedy je potrebná o niečo dlhšia uzávierka. Má rozlíšenie 50 megapixelov a svetelnosť f/1.9.

fotoaparat asus zenfone 10
Asus Zenfone 10 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Ultra-širokoiuhlý objektív je nový a prišiel o automatické zaostrovanie. Namiesto toho ponúka o niečo širší uhol záberu, čo sa samozrejme môže hodiť. Avšak zabudnite na makro zábery, tie so Zenfonom 10 neurobíte. Rozlíšenie tohto objektívu je 12 megapixelov a má svetelnosť f/2.2. Najväčším mínusom fotoaparátu ako takého je absencia akéhokoľvek približovacieho objektívu, tej sa jednoducho do kompaktného tela nezmestil. Vystačiť si tak budete musieť s digitálnym priblížením. Dvoj či trojnásobné priblíženie nevyzerá úplne zle, maximálne sa digitálne viete dostať na 8x.

Fotoaplikácia ponúka základné funkcie, nechýba portrétový režim a je tu aj profesionálny manuálny režim. To je prakticky všetko. Ak ju porovnám so smartfónmi Xiaomi, Samsung a podobne, je proste nudná. Žiadne špeciálne funkcie, nič. Osobne ich síce nevyužívam, ale niekedy by sa možno hodili. Na druhú stranu, všetko je tu ihneď poruke a v menu sa prakticky ani nedá stratiť.

Zdroj: Miroslav Schwamberg
Zdroj: Miroslav Schwamberg

Kvalita fotografií je však na slušnej úrovni. Hlavnému fofoaparátu výrazne pomáha spomínaná gimbalová stabilizácia obrazu, takže ani nočné fotky nevyzerajú úplne zle. Pravdou však je, že na špičku nemajú. Aj základný Galaxy S23, ktorý je konkurentom, fotí lepšie. A má navyše aj teleobjektív.

Zdroj: Miroslav Schwamberg
Zdroj: Miroslav Schwamberg

Avšak nočné videá sa mi celkom páčia. Samozrejme vytvorené hlavným fotoaparátom, pretože ultra-širokouhlé sú tmavé a nekvalitné. Nič iné sa ani nedalo čakať. Oceňujem fakt dobrú stabilizáciu obrazu a pokiaľ nie je úplná tma, ani detaily na tom nie sú najhoršie, no zároveň musím priznať, že taký Samsung či Apple ponúkajú kvalitnejšie a detailnejšie nočné video. Asus ale podľa mňa vedie stabilizáciou, ktorá je naozaj skvelá.

Ak chcete natáčať 60fps video ultra-širokouhlým objketívom, musíte sa uspokojiť s FullHD rozllíšením. 4K@60fps nepodporuje. 4K@30fps však áno.

Pri fotení sa mi párkrát stalo, že som minul objekt, ktorý som chcel odfotiť. Stlačil som spúšť, telefón zareagoval, ale fotografia sa vytvorila o niekoľko milisekúnd neskôr. Toto oneskorenie ale nie je štandardom a nedeje sa to neustále. Očakávam, že to vyrieši najbližšia softvérová aktualizácia. Tá dokonca prišla deň pred koncom testovania, tých pár fotografií, ktoré som urobil po nej, týmto problémom netrpeli.

Nabíjať je možné konečne aj bezdrôtovo

Kapacita batérie sa v porovnaní s predchodcom nezmenila, opäť tu máme 4300 mAh. Výdrž som už chválil aj minulý rok a chváliť budem aj teraz. Medzi kompaktnými smartfónmi ide o to najlepšie na trhu, dokonca sa môže rovnať aj s veľkými vlajkovými loďami s väčšími batériami. Výdrž v tomto prípade rozhodne nie je slabinou v porovnaní s akýmkoľvek smartfónom.

Medziročne sa zase o niečo zvýšila. Vďačí tomu najmä lepšiemu a úspornejšiemu čipsetu a tradične dobrej optimalizácii na čele s veľmi ľahkou nadstavbou systému. Ak ráno odchádzate s plne nabitou batériou, do konca dňa určite vydrží. Bez problémov.

Bežne som sa počas testovania dostával na 6 hodín so zapnutým displejom, párkrát zvládol aj 7, čo je naozaj skvelé číslo. Boli aj dni, kedy nezvládol spomínaných 6 hodín, no išlo skôr o dni, kedy som často robil testovacie fotografie. Fotografovanie sa všeobecne podieľa na zníženej výdrži nielen Zenfonu 10, ale aj ktorejkoľvek konkurencie. V konečnom dôsledku musím povedať, že výdrž batérie je jednou zo silných stránok tohto telefónu.

recenzia Asus Zenfone 10
Asus Zenfone 10 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Možnosti nabíjania sú prakticky rovnaké ako v prípade predchodcu, až na to, že Zenfone 10 podporuje bezdrôtové nabíjanie. Maximálny výkon pri nabíjaní káblom je 30 W a Asus svoju technológiu nazval HyperCharge. Teší má, že si môžem nastaviť limit nabíjania na 80 alebo 90 percent, čo sa hodí pre šetrenie batérie.

Samozrejmosťou je aj inteligentné nabíjanie, ktoré sa tu nazýva “stabilné nabíjanie.” Zariadenie sa v ňom nabíja tak, aby sa čo najviac šetrila batéria, no je to samozrejme na úkor rýchlosti. Preto je ideálne využívať toto nabíjanie v noci.

Nabíjanie môže mať maximálny výkon 30 W a adaptér spolu s káblom sa nachádzajú už v balení. Samotné nabíjanie ale extra rýchle nie je, z 0 na 100 % to trvá hodinu a pol. Za 10 minút som mal nabité na 18 %, za 20 minút 34 % a polhodina na nabíjačke dobila 48 % energie.

Novinkou je prítomnosť bezdrôtového nabíjania. Konečne sa tak vlajková loď od Asusu môže porovnávať s ďalšími kompaktnými modelmi ostatných výrobcov, ktoré túto funkcionalitu ponúkajú. Z tohto dôvodu je pravdepodobne telo o niečo hrubšie v porovnaní s predchodcom, no v praxi to vôbec nie je poznať.

Bezdrôtové nabíjanie má maximálny výkon 15 W, no reverzne zariadenia nabíjať nedokáže. Takže ak si chcete nabiť svoje slúchadlá či hodinky, máte smolu. Reverzné nabíjanie síce Zenfone 10 podporuje, ale len to káblové. Má výkon 5 W.

Recenzia Asus Zenfone 10: Záverečné hodnotenie

Asus Zenfone 10 patrí medzi najlepšie kompaktné smartfóny na trhu a opäť prináša funkcie, ktoré konkurencia nemá. Napríklad sa do tela zmestil aj 3,5 mm audio jack či obnovovacia frekvencia displeja je až 144 Hz. Bohužiaľ, len pri hraní podporovaných hier. Za jeho najväčšiu výhodu, no aj najväčší nedostatok považujem práve malý displej.

Kompaktné rozmery sú super a naozaj výborne sadne do ruky. Ale prezeranie internetu, fotografií a najmä písanie na menšom displeji je menej pohodlné. Som síce fanúšikom kompaktných smartfónov, no nie som úplne cieľovkou. Ale ak hľadáte menšie výborne vybavené zariadenie, nemôžem nič iné, ako Asus Zenfone 10 odporučiť všetkými desiatimi.

recenzia Asus zenfone 10
Asus Zenfone 10 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Nedostatky sa ale predsalen nájdu. V prvom rade tu chýba teleobjektív, takže na kvalitné priblížené zábery môžete rovno zabudnúť. Ultra-širokouhlým objektívom nie je možné natáčať 4K@60fps video a vo videu neexceluje ani selfie fotoaparát.

Recenzia Asus Zenfone 10: Tabuľka s parametrami

Rozmery 146,5 x 68,1 x 9,4 mm
Hmotnosť 172 gramov
Čipset Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2
Displej 5,9″, 20:9, 2400 x 1080p, 1100 nitov, 144 Hz (v hernom režime, inak 120 Hz), Gorilla Glass Victus
Operačný systém Android 12 (2 aktualizácie systému, 4 roky bezpečnostných aktualizácií)
RAM 8 / 16 GB
Úložisko UFS 4.0, 128 / 256 / 512 GB (bez možnosti rozšírenia)
Fotoaparát 50 MP Sony IMX766, gimbalová stabilizácia obrazu, f/1.9 (hlavný)

13 MP, f/2.2,  uhol záberu 120 ̊ (ultra-širokouhlý)

32 MP, f/2.5 (selfie)

Video 8K@24fps, 4K@60fps (zadný fotoaparát)

1080p@30fps, 720p@60fps (selfie)

Farebné prevedenia Midnight Black
Comet White
Aurora Green
Starry Blue
Cena 819 € (8 + 128 GB)
859 € (8 + 256 GB)
989 € (16 + 512 GB)

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *