Recenze Oura Ring 2 jak spát lépe a žít zdravěji? Biohacking
Když se řekne “chytrý prsten”, velká spousta lidí asi ani nebude tušit, že tak daleko již nositelná elektronika dospěla. A ti, kteří už o tom něco vědí, si pravděpodobně představí hlavně Oura Ring od finského startupu Oura Health. Naprosto po právu, protože prsten této společnosti určitě lze označit ze největšího průkopníka v tomto oboru. Nebo minimálně do užšího výběru. V prodeji je aktuálně jeho třetí generace, nicméně mě se do ruky (spíš teda na ruku) dostala generace druhá, kterou se pokusím v následujících řádcích zhodnotit. Jak zjistíte, mít o něco starší model nemusí být úplně na škodu…
Chytrý prsten Oura Ring (2. generace)
Hned úvodem je potřeba říct, že Oura Ring se vyloženě nesnaží vyrovnat špičkovým chytrým hodinkám nebo je snad překonat. Prsten zvládá zlomek jejich funkci, ale většinu z nich na druhou stranu dotahuje k dokonalosti. Ale začněme nejprve od designu. Ten je velmi decentní a minimalistický (v případě mé tmavě matné Stealth varianty to platí dvojnásob) a na ruce zvenčí působí jako naprosto běžný prsten. Skoro se nedá věřit, do jakého prostoru se podařilo elektroniku vměstnat. Dokonce i baterii, která zajistí chod třeba i na celý týden.
Pro nositele to ale úplná hitparáda není. Kvůli senzorům a dalším obvodům musí mít prsten pochopitelně nějakou minimální tloušťku, která se pak podepisuje na pohodlnosti. Zatímco na samotném prstu je vše v naprostém pořádku (před finálním pořízením máte možnost vybrat velikost díky šikovnému vzorníku) a Oura Ring je i skutečně velmi lehký, trochu tlustší stěny mohou velmi snadno způsobit, že prsten tlačí do okolních prstů, pokud jsou přimáčknuty k sobě. Tedy typicky například při pozdravu, různém posilování nebo držení poutka tašky nebo batohu. Je potřeba počítat s tím, že někdy je Oura Ring opravdu nepohodlný.
Senzory umístěné na straně “polštářků” prstů zajišťují, že bude mít prsten dobrý přístup ke krevnímu oběhu a tedy i přesnější analýze. To pak tento druh nositelné elektroniky povyšuje nad hodinky, které běžně měří z horní strany zápěstí a mají tak úkol o něco těžší. Díky malým hranám na prstenu Oura Ring je velmi snadné zjistit, jestli se náhodou nepootočil do nežádoucí pozice.
Malé výstupky ukrývající senzory jsou na prstu absolutně nerozeznatelné, nemusíte se bát. Co se týká odolnosti materiálu, tak o ten taky není potřeba mít strach. Povrch v pohodě snese i nárazy nebo škrábnutí a nejde nic poznat.
Měření tepu, spánku… a tak trochu sportovních aktivit
Analýza tělesných atributů je věc, která spolehlivě staví Oura Ring před drtivou většinu wearables konkurentů. A to nejen mezi prsteny, ale kompletně v oboru nositelné elektroniky. Například certifikovaná 98% přesnost měření HRV a 99,8% přesnost u měření tepu mluví samy za sebe. I mnohé magazíny, které se věnují měření srdeční aktivity, uvádějí prsteny od Oura jako vzorný příklad. Tím to ale rozhodně nekončí. Největším lákadlem je totiž hlavně precizní analýza spánku (včetně jeho fází) a také metrika readiness, tedy jakýsi ukazatel “svěžesti” těla a jeho připravenosti na případný sportovní nebo pracovní výkon.