Prémiový dojem narúšajú iba maličkosti
Hneď na úvod by ma celkom zaujímalo, či ste sa so značkou TCL už niekedy predtým stretli. O TCL som samozrejme dávnejšie už počul a tento čínsky výrobca je známy svojimi televízormi a nie drahými smartfónmi. Smartfón TCL 10 Plus síce nepatrí medzi tie najnovšie, no konkurovať vďaka svojej súťaživej cenovke dokáže hneď viacerým veľkým značkám. A myslím to seriózne. Hneď na úvod tak rád spomeniem, že z tohto telefónu som ostal vcelku milo prekvapený.
Contents
- 1 Parametre TCL 10 Plus:
- 2 TCL 10 Plus v slovenských obchodoch:
- 3 Balenie: (Nad)štandard strednej triedy
- 4 Konštrukcia a dizajn: Krásny spredu, zvláštny zozadu
- 5 Displej: Dodáva smartfónu TCL 10 Plus ten správny šmrnc
- 6 Odomykanie: Uprednostnite zabezpečenie tvárou, skener odtlačkov je pomalý
- 7 Operačný systém: Skvelá optimalizácia a celkový vzhľad softvéru
- 8 Výkon a pamäť: TCL 10 Plus pracuje lepšie, ako som čakal
- 9 Fotoaparáty: Na ten širokouhlý radšej zabudnite
- 10 Ukážkové fotografie:
- 11 Konektivita: Klasika danej cenovej kategórie
- 12 Batéria: Dobrá výdrž, pomalé nabíjanie
- 13 Záverečné zhodnotenie: Luxusne vyzerajúci displej za malý peniaz
- 14 Konkurencia pre TCL 10 Plus:
- 15 Xiaomi Mi 10T Lite
- 16 Xiaomi Mi Note 10 Lite
Parametre TCL 10 Plus:
Komponent | Názov / hodnota |
---|---|
Procesor | Qualcomm Snapdragon 665 |
Operačná pamäť | 6 GB |
Ukladací priestor | 64 GB |
Displej | 6,47-palcový AMOLED, HDR, rozlíšenie Full HD+ (1080 x 2340 pixelov), pomer strán 19,5:9, hustota 398 ppi |
Zadné fotoaparáty | Primárny 48 MP (f/1.8), ultra širokouhlý 8 MP (f/2.2), 2 MP makro, 2 MP hĺbkový |
Predný fotoaparát | 16 MP f/2.2 |
Operačný systém | Android 10 + nadstavba TCL UI |
Batéria | 4 500 mAh, 18 W nabíjanie (Quick Charge 3) |
Konektivita | Dvojpásmová WiFi, nízkoenergetický Bluetooth 5.0, GPS, A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, NFC, FM rádio, USB-C 2.0, USB OTG |
Časti recenzie:
TCL 10 Plus v slovenských obchodoch:
Balenie: (Nad)štandard strednej triedy
Telefón prišiel zabalený v bielej krabičke. Na nej sa nachádza obrázok sýto modrého telefónu, no samotné zariadenie je sivej farby. To je ale iba detail, ktorý som chcel spomenúť.
Okrem samotného smartfónu TCL 10 Plus sa v balení nachádza biely nabíjací adaptér s maximálnym výkonom 18 W, biely USB-C kábel, ktorý by mohol byť o niečo dlhší a priehľadný, ochranný obal, ktorý vídame už pri čoraz viac smartfónoch aj zo strednej triedy. Za toto dávam vždy palec nahor.
Nakoniec tu samozrejme nesmú chýbať ani nevyhnutnosti v podobe návodov, rozličnej technickej dokumentácie a sponky na vyberanie hybridného slotu na dve nanoSIM karty, respektíve jednu nanoSIM a pamäťovú microSD kartu.
Konštrukcia a dizajn: Krásny spredu, zvláštny zozadu
Telefón TCL 10 Plus je celý vyhotovený z plastu. Nie je to však nutne na škodu, pretože jednak tento materiál zariadi nižšiu predajnú cenu zariadenia, no aj vďaka použitiu polykarbonátu môžem usúdiť, že ide dosť pravdepodobne o ten najľahší smartfón, ktorý som za poslednú dobu testoval. Váži 172 gramov, čo je vzhľadom na 6,47-palcovú uhlopriečku displeja vcelku nízka hodnota. Zobrazovač je veľmi pekne a elegantne zahnutý.
K dobrému pocitu v ruke ďalej prispievajú aj úzke boky mobilného telefónu, ktoré dodávajú používateľovi dojem, že má čo dočinenia s extrémne tenkým a ľahkým prístrojom. Pritom je TCL 10 Plus presným opakom s 9 milimetrovou hrúbkou. Pri používaní to ale absolútne nepocítite. Prednej strane dominuje už spomínaná, 6,47-palcová obrazovka s kvapkovitým výrazom v jej strede hornej časti.
Displej je pekne zahnutý ku stranám. Nejde pritom o nič extrémne výrazné či prehnané – s nechcenými dotykmi som sa nejako nestretával a samotný 3D efekt obrazovky je v porovnaní s niektorými dnešnými vlajkovými loďami podstatne menej výrazný, čo rozhodne nie je na škodu. Ide tak iba o prvok, ktorý pridá smartfónu na jeho elegancii.
Rámčeky v okolí displeja sú úzke a veľmi ma teší, že som sa niečoho takého dočkal aj v telefóne za približne 300 €. Prejdime teraz k zadnej časti zariadenia. Tá sa snaží imitovať matné sklo, no pritom je celý prístroj vyhotovený z plastového materiálu.
Vzhľad je veru zaujímavý. Niekomu sa páčiť môže, iným zas vôbec. Môj názor je taký “medzi”. Možno by sa mi telefón páčil viac, keby mi dorazil v podľa mňa krajšom, sýtomodrom farebnom prevedení. Vzadu teda nájdeme logo firmy TCL, spolu so štvoricou fotoaparátov a zaujímavo na okraj umiestnenými dvoma LED bleskami.
Rozloženie snímačov a konkrétne zvýraznený pásik v okolí nich mi pripomína staršie modely z radu Huawei Mate. Boky smartfónu sú taktiež vyrobené z plastu a v stredovej línii sú tenšie, pre vytvorenie prémiovejšieho efektu v ruke. Toto sa výrobcovi vskutku aj podarilo a po uchopení TCL 10 Plus budete mať aspoň na chvíľu pocit, akoby ste mali v ruke jeden z najtenších a najľahších smartfónov so zahnutým displejom na trhu.
Na pravom boku sa nachádzajú ovládacie prvky v podobe tlačidiel hlasitostí a tlačidla na zapnutie/vypnutie. Na ľavej hrane si svoje miesto našlo tlačidlo na vyvolanie inteligentného asistenta od Google. To tu byť úprimne ani nemuselo, no možno sa niekomu zíde.
Vrchnej strane dominuje 3,5 mm audio jack konektor na klasické slúchadlá, spolu so sekundárnym mikrofónom. Hurá! Na spodnej strane na záver uvidíte hybridný slot na dve nanoSIM karty, respektíve kombináciu jednej SIM s microSD, spolu s USB-C konektorom, primárnym mikrofónom a hlavným, hlasitým reproduktorom. Ten nie je na tom nijak dobre ako kvalitou zvuku, tak ani hlasitosťou. Prichádzajúce hovory či upozornenia ale neprepočujete. Sekundárny reproduktor sa nachádza nad displejom a využijete ho na telefonovanie.
Displej: Dodáva smartfónu TCL 10 Plus ten správny šmrnc
Povedal by som, že displej je hlavnou prednosťou smartfónu TCL 10 Plus, no chýba mi tu jedna, dnes dosť podstatná vec. Obrazovka má uhlopriečku 6,47-palca, je typu AMOLED a podporuje technológiu HDR. Má skvelé pozorovacie uhly, je zahnutá, rozlíšenie sa zastavilo na plne dostatočnej hodnote Full HD+ (1080 x 2340 pixelov) a postačí aj hustota 398 pixelov na palec.
Jedna dnes podstatná vec tu ale chýba. Na mysli mám práve vyššiu obnovovaciu frekvenciu. Tá keby mala aspoň 90 Hz, dokázal by som povedať, že TCL 10 Plus má vo svojej kategórii zrejme ten najlepší displej. Pravda to koniec koncov však byť môže aj napriek tým 60 Hz. Maximálny jas mohol byť vyšší, no problémy spôsobovať nebude. Minimálny jas je naopak skvelý a v noci vám “nevypáli” oči.
Čo sa týka samotného zobrazovania, obrazovka má extrémne pestré farby a všetko vyzerá na displeji pekne. Ak by ste ale uprednostňovali korektnejšie zobrazovanie farieb, odporúčal by som vypnúť funkciu NXTVISION, ktorá umelo pridáva kontrast a sýtosť obsahu na displeji.
V nastaveniach obrazovky nájdeme potom aj Always-ON displej s rozličnými štýlmi či možnosť zapnutia svetelných efektov v zahnutých častiach displeja, v prípade prichádzajúcich oznámení. Táto maličkosť je tu kvôli tomu, že TCL 10 Plus nedisponuje notifikačnou LED diódou. Šikovnú vecičku totiž plne vynahradí samotný AMOLED panel.
Pozorovacie uhly sú super, s nechcenými dotykmi som sa takmer vôbec nestretol a musím povedať, že na moje počudovanie podľa mňa drahá obrazovka v pomerne lacnom zariadení funguje bez chýb. Nerobí jej problém ani viacero dotykov súčasne.
Zo zahnutých hrán je možné aj prakticky benefitovať, keďže je tu integrovaná funkcia, ktorú môžeme poznať napríklad zo zariadení značky Samsung. Niekde v pravej časti zahnutia obrazovky si môžete vyhradiť priestor pre bočný panel, ktorý ukrýva buď vami vybrané skratky pre aplikácie, kontakty alebo pravítko. Možno tu nájdeme aj niekoľko ďalších, chytrých vychytávok po softvérových aktualizáciách.
Odomykanie: Uprednostnite zabezpečenie tvárou, skener odtlačkov je pomalý
V dnešnej dobe existujú vo všeobecnosti dva najčastejšie využívané inteligentné možnosti odomykania smartfónu. Preto je super, že TCL 10 Plus sa môže pochváliť ako podporou odomykania prostredníctvom odtlačku prsta, tak aj odomykaním tvárou.
Nuž, po prvýkrát musím asi povedať, že v prípade nejakého telefónu bude riešenie tvárou lepšou možnosťou. Je síce skvelé, že tento smartfón má čítačku odtlačkov prstov zakomponovanú priamo v displeji, no s pomalším skenerom som sa ešte doposiaľ nestretol. Veľakrát sa pritom stane, že rozpoznávanie sa nepodarí ani na prvý, a dokonca niekedy ani na druhý pokus. Tieto problémy má prinútili využívať rozpoznávanie tváre, ktoré je oveľa rýchlejšie, aj keď menej bezpečné.
Úprimne, bol by som radšej za implementáciu skenera odtlačkov na zadnú stranu, aby mohol fungovať oveľa rýchlejšie a spoľahlivejšie. Túto chybičku beriem ako malé upozornenie, že TCL 10 Plus nie je vzhľadom na danú cenu tak dokonalým smartfónom, ako som si spočiatku myslel. Možno to mnohým z vás prekážať ani nebude, no jednoducho som zvyknutý na rýchlejšie skenery. Mimochodom, telefón si dokáže zapamätať hneď päť prstov, ako zvyčajne.
Operačný systém: Skvelá optimalizácia a celkový vzhľad softvéru
Od menej známych značiek na trhu by som nečakal tak dobre spracovaný systém, aký má TCL 10 Plus. Nadstavba TCL UI je po dizajnovej stránke pekne spracovaná a vyzerá veľmi moderne. Mojou obľúbenou časťou softvéru je vzhľad uzamknutej obrazovky. Vyzerá veľmi unikátne a pekne. Poteší aj prítomnosť funkcie Always On, ktorej dizajn je možné upraviť v nastaveniach.
V sekcii rozšírené funkcie budete možno poniektorí prekvapení z toho, čo tento telefón vlastne dokáže. “Navigácia v systéme” prináša možnosť úpravy navigácie, a to či už pomocou tlačidiel, alebo gest. “Klonovanie aplikácií” umožňuje vytvorenie druhej, alternatívnej aplikácie sociálnej siete pre sekundárny účet. “Bočný pruh” je tu na úpravu vecí, ktorých uvidíte po aktivácii funkcie, ktorou sa vyznačuje hrana zahnutého displeja. “Záznamník obrazovky” ponúka možnosť úpravy parametrov pre nahrávanie diania na displeji. “Gestá” umožňujú používateľovi vybrať si aktiváciu rôznych šikovných vymožeností, ako “Stíšiť otočením”, “Snímka obrazovky 3 prstami”, “Gesto rozdelenia obrazovky”, “Rýchle spustenie fotoaparátu” či “Ťuknutím prebudiť”.
Ďalej tu je ešte “Režim jednej ruky”, “Režim hry” slúžiaci na zlepšenie zážitku z hrania hier na smartfóne, “Režim auto” ktorý prináša zaujímavé funkcie, ako napríklad automatické zapamätanie si pozície, kde ste zaparkovali svoje auto a na záver ešte spomeniem “Aplikácia Výmena telefónu”, ktorá sa pre začiatočníkov rozhodne hodí.
Výkon a pamäť: TCL 10 Plus pracuje lepšie, ako som čakal
TCL 10 Plus je asi tým pravým dôkazom, že špecifikácie na papieri nemusia hovoriť úplne o všetkom. Máme tu nie najsilnejší procesor Snapdragon 665, ktorý je skombinovaný s veľkorysou, 6 GB operačnou pamäťou a 64 GB interným ukladacím priestorom. Existuje ale aj variant so 128 GB úložiskom, či dokonca s 8 GB RAM a 256 GB pamäťou. Telefón je na svoje pomery plynulejší, ako konkurencia s rovnakou cenovkou.
Neviem povedať, ako by na tom bol po zopár mesiacoch používania. No počas dvoch až troch týždňov TCL 10 Plus skoro vôbec nezaváhal a stretol som sa maximálne so sekaním animácií. To je ale ešte stále v strednej triede smartfónov celkom bežné. Hlavné je, že tieto občasné záseky nijako výrazne neovplyvňujú zážitok z používania smartfónu. V operačnej pamäti sa appky držia, znovu zapínať sa museli iba občas. Multitasking je bezproblémový.
Ako som už spomínal, systém je dobre optimalizovaný a na prvý tip by som povedal, že sa v útrobách zariadenia ukrýva o čosi výkonnejší čip. Hranie hier by som asi neodporúčal, no tie menej náročné tituly by nemali robiť žiaden problém. So zahrievaním je na tom mobilný telefón taktiež dobre, pretože som v rukách nezaznamenal žiadne výraznejšie zvyšovanie teploty po celom povrchu zariadenia.
Fotoaparáty: Na ten širokouhlý radšej zabudnite
Bez pochýb je tou najvýraznejšou črtou zadnej strany modelu TCL 10 Plus práve vodorovná zostava fotoaparátov. Tie sú tu hneď štyri a je takmer nemožné ich prehliadnuť. A to ani nevystupujú nad okolitý povrchu skoro vôbec. Dobrá práca, TCL! Hlavný snímač má 48 MP, svetelnosť f/1.8 a pixely s veľkosťou 0,8 mikrometra. Nejde o nič extra, takže je super, že softvér skladá štyri pixely do jedného a výsledkom sú lepšie vyzerajúce fotografie v 12 MP.
Ultra-širokouhlý snímač má 8 MP, clonové číslo f/2.2, 1,12 mikrometrové pixely a 118-stupňové zorné pole. Toto kvarteto uzatvára ešte dvojica senzorov, ktoré sú tu z praktického hľadiska prebytočné. Disponuje nimi takmer každý nový telefón z nižšej cenovej kategórie. Reč je o 2 MP makro fotoaparáte s clonou f/2.4 a ďalšom 2 MP senzore s rovnakou svetelnosťou. Druhý spomínaný slúži na zmeranie hĺbky ostrosti.
Žiaden zo snímačov sa nevyznačuje optickou stabilizáciou obrazu. Máme tu aj dva LED blesky a podporu nahrávania videa hlavným objektívom v 4k pri 30 fps či vo Full HD pri 30 fps. Spomalené video nahráte pri 120 fps v 1080p.
Predný „selfie“ snímač má rozlíšenie 16 MP, svetelnosť f/2.2 a 1 mikrometrové pixely. Všetko, čo som práve spomenul, sú ale špecifikácie „na papieri“. Aké sú výsledky z praxe? No, veľmi slušné, pokiaľ bude reč o tom primárnom snímači. Ostatok sa radí nanajvýš do priemeru. Najviac ma ale sklamal širokouhlý fotoaparát, ku ktorému sa ešte bližšie dostanem.
Primárny fotoaparát robí cez deň veľmi pekné fotografie, no je očividné, že tu chýba nejaká forma stabilizácie obrazu. Isté časti snímky mi mnohokrát prídu mäkšie, ako ostatné časti obrázka. Okraje sú niekedy až priam rozmazané. Všeobecná ostrosť je však prekvapivo na úrovni. Fotografie v horšom svetle sú na tom už oveľa, oveľa horšie. Hodiny, kedy slnko zapadá, TCL 10 Plus zvláda ešte celkom fajn, no úplná tma s rozsvietenými pouličnými svetlami je pre smartfón hotovou katastrofou.
Nočný režim tu je, no jeho efektivitu nejako nevnímam. Fotografie s a bez jeho použitia mi prídu v podstatne rovnaké. Keby na tomto TCL v budúcich aktualizáciách popracovalo, išlo by o všestranný fotoaparát skoro do každej situácie. Potom tu je ten širokouhlý snímač, ktorý by som najradšej ani nepoužíval. Výsledky z neho sú neostré, tmavé a celkovo sa mi vôbec nepáčia. Farebným podaním sa od toho primárneho kompletne odlišujú.
Makro senzor využijete málokedy a ten objektív na zmeranie hĺbky ostrosti je tu taktiež iba do počtu. Takže z výraznej štvorice fotoaparátov prakticky využijete iba jeden. Škoda, veľká škoda. Aspoň že ten jeden pomerne kvalitnejší.
Ukážkové fotografie:
Konektivita: Klasika danej cenovej kategórie
Každý správny smartfón sa musí vyznačovať dobrou konektivitou. TCL 10 Plus našťastie nikoho nepríjemne neprekvapí, práve naopak. Nájdete tu dvojpásmovú Wi-Fi, ktorá funguje bezproblémovo, rýchlo a stabilne, podporu 4G LTE sietí pre obidve SIM karty, Bluetooth 5.0, ktorý je nízkoenergetický, GPS, A-GPS, GLONASS, GALILEO, BDS a našťastie aj NFC či 3,5 mm audio jack.
Spomeniem ešte FM rádio, možnosť rozšírenia interného ukladacieho priestoru o pamäťovú microSD kartu či fakt, že USB-C je tu len vo svojej staršej verzii 2.0. Myslím si, že menej náročný používateľ by mohol byť maximálne spokojný. Sťažovať by sa ale nemali ani tí náročnejší. Všetko funguje v úplnom poriadku. Myslím tým aj telefonické hovory. Horné slúchadlo reprodukuje druhú stranu veľmi čisto a zreteľne. Na kvalitu môjho hlasu si taktiež nikto nesťažoval.
Batéria: Dobrá výdrž, pomalé nabíjanie
Možno by ste očakávali od tak na prvý dojem ľahkého a tenkého smartfónu nejakú malú batériu. Opak je však pravdou a akumulátor v TCL 10 Plus sa vyznačuje pomerne veľkou, 4500 mAh kapacitou. Nakoniec ale vydrží o niečo kratšie, ako by som očakával. Deň až jeden a pol dňa bežného používania tento model samozrejme zvládne, no to iba za predpokladu nižšieho vyťažovania so zníženým jasom obrazovky.
V priemere som sa dočkal od štyroch do piatich, poprípade šiestich hodín so zapnutým displejom, no to som sa musel snažiť nazbierať čo najnižší čas s vypnutým displejom. Teda musel som sa snažiť o pravidelné používanie aktívneho zariadenia s čo najmenším časom stráveným v pohotovostnom režime.
Ako som už spomenul, TCL 10 Plus by vám malo vydržať zhruba jeden a pol dňa bežnej prevádzky, v ktorej bude zahrnutý internet, vytvorenie zopár fotografií, sledovanie sociálnych médií a videí či telefonáty. Hranie hier môže túto výdrž znížiť. Tie náročnejšie však podľa môjho názoru na tomto smartfóne hrať ani nebudete, takže vás to trápiť až tak nemusí.
Nabíjanie z 0 % na 100 %:
- 15 minút: 17 %
- 30 minút: 35 %
- 45 minút: 48 %
- 60 minút: 60 %
- Plné nabitie: 2 hodiny
Nabíjanie prebieha prostredníctvom konektora USB-C. Pribalená nabíjačka má výkon 18 W, no nejak nadpriemerne rýchle nabitie z nuly na sto nečakajte. Za dve hodinky ale máte zariadenie nabité.
Záverečné zhodnotenie: Luxusne vyzerajúci displej za malý peniaz
Smartfón TCL 10 Plus sa v prvom rade vyznačuje dobrým pomerom ceny a výbavy. Má dostatok výkonu, systém je pekne spracovaný a skvelo optimalizovaný, primárny fotoaparát by mohol postačovať a výdrž batéria sa môže zaradiť do dnešného priemeru. Ide o telefón, ktorý vzhľadom na svoju cenu dokáže ponúknuť veľmi veľa.
Hlavnou prednosťou je podľa môjho názoru jednoznačne displej. Reč je o krásnom, nie až tak veľkom AMOLED paneli so zahnutými hranami. Jeho rozlíšenie činí klasických Full HD+. Sklamať ma dokázala len jeho obnovovacia frekvencia, ktorá sa zastavila na 60 Hz. Veľmi rád by som tu videl aspoň 90 Hz. Fotoaparáty sú v pohode, no držal by som sa iba toho primárneho. Ostatné vás asi sklamú.
Na záver by som chcel TCL 10 Plus odporučiť ľuďom, ktorý hľadajú moderne vyzerajúci smartfón s kompaktnými rozmermi, ktorý je za nízku cenu schopný prekvapiť svojimi prémiovejšími prednosťami. Zariadenie sa predáva v sýtej modrej a mnou testovanej striebornej farbe. Cena sa pohybuje na čiastke 309 €, čo nie je vôbec zlá ponuka.
Konkurencia pre TCL 10 Plus:
Samsung Galaxy A71 je pre model TCL 10 Plus vskutku schopným konkurentom. Má veľký, 6,7-palcový Super AMOLED Plus displej s Full HD+ rozlíšením (1080 x 2400 pixelov). O pohon sa stará výkonnejší čipset Qualcomm Snapdragon 730, spolu so 6 GB operačnej pamäte a 128 GB interného ukladacieho priestoru.
Toto zariadenie z dielne juhokórejského Samsungu je na tom lepšie aj v oblasti fotoaparátov. Primárny, 64 MP snímač robí skvelé fotografie. To sa dá na rozdiel od TCL povedať aj o širokouhlom objektíve, ktorý má 12 MP. Kvarteto uzatvárajú dva 5 MP senzory, slúžiace na vytváranie makro fotografií a zmeranie hĺbky ostrosti. Batéria má 4500 mAh a jej výdrž je porovnateľná.
Xiaomi Mi 10T Lite
Xiaomi Mi 10T Lite je ďalšou potenciálnou konkurenciou pre TCL 10 Plus. Zaujať dokáže svojim 6,67-palcovým displejom s Full HD+ rozlíšením (1080 x 2400 pixelov), ktorého obnovovacia frekvencia činí až 120 Hz. Za to je ale tento panel typu IPS LCD. Ďalej tu máme ešte výkonnejší čip Qualcomm Snapdragon 750G, v kombinácii so 6 GB RAM a 64, respektíve 128 GB vnútornej pamäte.
Pokiaľ ide o zostavu fotoaparátov na zadnej strane, tak poteší prítomnosť hlavného, 64 MP snímača, ktorý je doplnený 8 MP ultra širokouhlým objektívom a dvojicou 2 MP senzorov – jeden slúži na makro fotky, druhý potom na zistenie hĺbky ostrosti. Batéria by v tomto prípade mohla vydržať ešte o niečo viac, vďaka vyššej kapacite, ktorá sa zastavila na úrovni 4820 mAh.
Xiaomi Mi Note 10 Lite
Tento smartfón je vcelku podobný TCL 10 Plus, aspoň pokiaľ ide o obrazovku. Tá má 6,47-palcovú uhlopriečku, je typu AMOLED má 60 Hz a rozlíšenie Full HD+ (1080 x 2340 pixelov). Pod kapotou sa ukrýva procesor Qualcomm Snapdragon 730G, ktorý v kombinácii so 6 GB operačnej pamäte vytvára skvelé duo. Na výber má používateľ medzi 64 a 128 GB internej pamäte.
Na zadnej strane sa opäť raz nachádza stará známa zostava štyroch fotoaparátov, v podobe 64 MP primárneho, 8 MP ultra širokouhlého, 2 MP makro a 5 MP hĺbkového snímača. Xiaomi Mi Note 10 Lite má zatiaľ najväčšiu batériu zo všetkých spomínaných zariadení z konkurencie. Akumulátor dosiahol pekných 5260 mAh.
Na záver by som rád zmienil aj smartfón strednej triedy značky OnePlus. Reč je o modeli OnePlus Nord N10, ktorý sa posnaží čínsku legendu navrátiť aj do kategórie s tými lacnejšími telefónmi. Zaujať sa bude snažiť svojou 6,49-palcovou obrazovkou typu IPS LCD. Tá má 90 Hz obnovovaciu frekvenciu a Full HD+ rozlíšenie (1080 x 2400 pixelov). Ide o mobilný telefón, ktorý podporuje pripojenie k najmodernejším sieťam piatej generácie, alebo skrátene 5G. To všetko vďaka použitiu čipsetu Qualcomm Snapdragon 690 5G.
K dispozícii je variant so 6 GB RAM a 128 GB interného ukladacieho priestoru na používateľské dáta. Očividne je štvorica fotoaparátov na zadnej strane dnešným štandardom. Opäť tu máme 64 MP hlavný senzor, spolu s 8 MP ultra širokouhlým, 2 MP hĺbkovým a 2 MP makro snímačom. O napájanie tohto hardvéru sa stará batéria s kapacitou 4300 mAh.