Games

Podvádzanie v benchmarkoch alebo len snaha vyriešiť vážny problém Androidu? Čo výrobcov vedie k manipulácii s výkonom?

Podvádzanie v benchmarkoch je problém, ktorý sa vo svete Androidu vyskytuje už nejaký ten piatok. Nedávno tému znova otvorili Xiaomi a Samsung, ktorí boli vývojármi benchmarkov obvinení z upravovania výkonu tak, aby ich zariadenia dosiahli v teste vyššie skóre. No ako píše portál Android Police, výrobcovia v skutočnosti nemuseli mať zlé úmysly.

Pravidlá sú nejasné

Najskôr si povedzme, ako vývojári benchmarkov vlastne došli k záveru, že išlo o manipuláciu s výsledným skóre. Tím stojaci za aplikáciou Geekbench hovorí, že nemajú presne určené parametre, podľa ktorých hodnotia. Vraj to spoznajú, keď to uvidia. Podľa hlavného vývojára Johna Poolea spoločnosť vo všeobecnosti považuje „akúkoľvek situáciu, keď zariadenie zaobchádza s benchmarkovými aplikáciami inak ako s inými aplikáciami“, za manipuláciu.

Podvádzanie nemuselo byť zámerom

Na prvý pohľad sa to môže zdať jasné. Benchmarky sú momentálne jediným spôsobom, ako objektívne porovnať výkon smartfónov. Síce nie sú dokonalé, no mnoho používateľov ich zohľadňuje pri výbere nového zariadenia. Je teda prirodzené, že výrobcovia budú chcieť, aby ich modely získali čo najlepšie skóre.

Samsung Galaxy S22 Ultra | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Niekedy však na dosiahnutie super výsledku nestačí výkon samotného hardvéru a je potrebný aj softvérový zásah. Systém je možné optimalizovať rôznymi spôsobmi a do istej miery to výrobcovia musia urobiť, inak by zariadenia boli výrazne horšie z hľadiska výkonu alebo výdrže. Pri optimalizácií je však možné použiť aj pochybné praktiky, ktoré zaistia, že smartfón v benchmarku dosiahne vyššie skóre, ako by reálne mal.

Problematika je však zložitejšia a to, čo sa navonok javí ako manipulácia benchmarkov, môže v skutočnosti byť len snaha nájsť ideálny balans medzi výkonom, teplotou a výdržou. Taktiež to, že tímy stojace za vývojom týchto aplikácií nemajú stanovené jasné a presné podmienky, ktoré by načrtli lepšiu hranicu medzi manipuláciou a bežným správaním, len celú situáciu ešte viac komplikuje.

Je optimalizovanie výkonu potrebné?

Nech už je zámer akýkoľvek, prečo vlastne výrobcovia majú potrebu hrať sa s výkonom? A tým nemyslím nejakú základnú optimalizáciu softvéru alebo v horšom prípade viaceré výkonnostné režimy ovládateľné priamo v nastaveniach systému. Myslím tým všelijaké divné taktiky skryté hlboko v systéme, o ktorých používatelia väčšinou ani len nevedia a nie to ešte žeby nad nimi mali akúkoľvek kontrolu.

Smartfóny sú v dnešnej dobe neskutočne výkonné. Je až neuveriteľné, ako do tak malého a tenkého tela dokážu technologickí giganti natlačiť toľko výkonu. Bez nevýhod to však nebude.

Xiaomi 12
Xiaomi 12 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Ako ste asi zachytili, v posledných rokoch majú vlajkové procesory problémy s prehrievaním. Vzhľadom na to, čo dokážu, je to prirodzené. Avšak to ešte neznamená, že to nevplýva negatívne na používateľský zážitok. A nie len kvôli tomu, že po niekoľkých minútach náročného hrania začne byť zariadenie teplé, prípadne až horúce na dotyk, no ale aj kvôli následným obmedzeniam na výkone.

Vyriešiť tento problém po hardvérovej stránke však nie je jednoduché, pokiaľ nechcete robiť kompromisy vo váhe a veľkosti zariadenia. Jasné, veľa robí aj samotný čipset a jeho spracovanie spolu s dizajnom smartfónu, no potom sú výrobcovia odkázaní už len na softvér. A tu na scénu prichádzajú spomínané taktiky na úpravu výkonu.

Je pravda, že výrobcovia by ich používanie mohli spomenúť aj skôr, ako sa objaví problém. Avšak ani chýbajúca transparentnosť nedokazuje, že k čarovaniu s výkonom ich dohnali zlé úmysly.

Google by mohol zasiahnuť, ale asi tak neurobí

Existujú z hľadiska softvérovej optimalizácie aj iné riešenia, ktoré by neotvárali podobné kauzy s podvádzaním v benchmarkoch? Ťažko povedať. Oblasť optimalizovania samotných aplikácií pripomína divoký západ. Vývojári sú viac menej odkázaní sami na seba, pretože riešenia od Googlu sú vraj nepoužiteľné.

No potom to vyzerá tak, že výrobcovia si robia, čo sa im zachce. Ak už nie univerzálne riešenie, tak od Googlu by sa žiadalo vymyslieť pre Android aspoň nejaké pravidlá, ktoré by zabránili používaniu pochybných praktík. V minulosti neschopnosť spoločnosti urobiť tak (čo sa správania aplikácií na pozadí týka) viedla k vzniku rôznych problémov, vrátane oneskorených upozornení.

Náš tip

Neaktualizované aplikácie si do Androidu už nenainštalujete. Google Play zavádza prísnejšie pravidlá

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *