Games

Páteční souhrn k Ukrajině. Bloober Team bojkotuje Rusy a Bělorusy » Vortex

Herní společnosti dál reagují na dění na Ukrajině a my vám přinášíme další souhrn toho nejpodstatnějšího, co se na tomto poli odehrála. Opět připomínáme, že v našem archivu najdete starší články na toto téma, které doplní další souvislosti.

Polské studio Bloober Team (Layers of Fear, Observer, Blair Witch, The Medium) se rozhodlo zastavit prodej svých her v Rusku a Bělorusku na všech platformách. Se svými partnery už začali podnikat vývojáři první kroky a nejprve mají tituly v daných zemích zmizet ze Steamu. Podle Blooberu jde o jeden z kroků, kterým chtějí Ukrajinu podpořit. “Chápeme, že naše rozhodnutí může ovlivnit mnoho ruských a běloruských hráčů, kteří nemají s invazí nic společného. Ale věřím, že každý krok, který může pomoci zastavit válku, je třeba udělat,” píše Bloober Team. To podle něj zahrnuje i ukázku solidarity s lidmi na Ukrajině slovy i činy. Cílem je také vyvolat tlak na veřejné mínění Rusů a Bělorusů. Studio věří, že tento spojený odpor může pomoci. Autoři chtějí být podle svých slov součástí světa, který se k tomu neotočí zády. Nebudou neutrální, když jsou v sázce lidské životy.

Vicepremiér a ministr pro digitalizaci Mychajlo Fedorov vyzval už dřív otevřeným dopisem videoherní společnosti, vývojáře a esportové organizace, aby dočasně pozastavili podporu ruskému a běloruskému trhu. Fedorov chtěl, aby příslušné firmy dočasně zablokovaly všechny ruské a běloruské účty, aby se pozastavila účast ruských a běloruských týmů a hráčů na mezinárodních akcích podobně jako ve sportu, a aby byly zrušeny všechny mezinárodní akce pořádané v těchto zemích. První vzkaz přitom přímo na Twitteru adresoval také Xboxu a PlayStationu, respektive Microsoftu a Sony. Ještě předtím vyzval také další technologické firmy a IT giganty. Společnosti Electronic Arts, Ubisoft, Riot Games, Gameloft a Wargaming vybídl, aby uzavřely své pobočky v Rusku.

Teď své volání znovu rozšířil. Rusko podle něj ukázalo svou pravou tvář. Přeje si, aby herní firmy pozastavily prodej svých titulů v Rusku. Vzkaz adresoval společnostem Epic Games, Nintendo, Rockstar Games, 2K, Bandai Namco, Activision Blizzard, Konami, Bethesda, Tencent a dalším.

Podporu Ukrajině vyjádřil prostřednictvím své hry Mashinky také český vývojář Jan Zelený, který do ní umístil ukrajinskou vlajku. „I já posledních pár dní s napětím sleduji zprávy o hrozném činu ruské agrese na Ukrajině, ostřelování civilních budov, dokonce nemocnic a vyhrožování zbraněmi hromadného ničení,“ říká Jan Zelený a neskrývá smutek i hluboký respekt k Ukrajincům. Co se týče podpory, český vývojář během minulého víkendu zaslal organizaci Člověk v tísni 2 průměrné měsíční příjmy z ruského a běloruského regionu, kterými chce pomoci nejzranitelnějším lidem přímo na Ukrajině. „Odsuzuji ruskou invazi na Ukrajinu. Stojím za Ukrajinou a stojím i za ruskými občany, kteří v tomto nesouhlasí s ruskou vládou,“ uzavírá Zelený.

I s přihlédnutím k tomu, kolik fanoušků Mashinek žije v Rusku a Bělorusku, se však nesetkal jen se souhlasnými komentáři. Jak nám sám sdělil, jeho titul poprvé v historii čelí review bombingu, kvůli kterému jinak velmi kladně hodnocená hra sklouzlo v nedávných recenzích na Steamu až ke slovnímu hodnocení smíšené. Vše pochopitelně vychází z komentářů a hodnocení lidí, kteří naopak se vstupem ruských vojsk na Ukrajinu souhlasí.

Vyjádření podpory Ukrajincům ze strany českých vývojářů z Keen Software House vyvolalo další vlnu solidarity a podpory skrze organizaci Červený kříž. Stejně jako v případě Mashinek ale hra Space Engineers momentálně čelí review bombingu, opět ze strany těch, kdo invazi na Ukrajinu schvalují. Vzhledem k množství negativních recenzí už zafungovaly mechanismy Steamu, které hodnocení z posledních dní nezahrnují do celkového skóre.

Nad rámec finanční pomoci zaujímá k válce na Ukrajině své stanovisko také německá e-sportová organizace ESL, která stojí za pořádáním mnoha velkých turnajů od ESL Pro League až po Intel Extreme Masters. „Všichni jsme šokováni a zarmouceni ruskou invazí na Ukrajinu a doufáme v rychlé a mírové řešení,“ uvádí zástupci organizace. Obratem potvrzují, že e-sportové organizace, které jsou přímo napojeny na ruskou vládu nebo subjekty, které jsou zasaženy sankcemi Evropské unie, nebudou moci v turnajích nastupovat. Momentálně se omezení týká týmů Virtus.pro a Gambit, nevztahuj se však nutně na jednotlivé hráče.

„Uznáváme, že hráči nejsou s touto situací nijak spojeni a nemyslím si, že je v duchu e-sportu uvalovat na ně podobná omezení,“ říká ESL a nabízí jednotlivcům možnost soutěžit pod neutrálním označením, aniž by jejich oblečení či dresy jakkoliv odkazovaly na původní organizaci, pod kterou hráli před zahájením války. „Dále jsme se z respektu k situaci rozhodli pozastavit všechny plánované soutěže na území Společenství nezávislých států a další turnaje budeme vyhodnocovat s ohledem na vývoj okolností,“ uzavírá ESL.

Společnost The Pokémon Company oznámila, že věnuje 200 tisíc dolarů na humanitární pomoc určenou rodinám a dětem zasaženým válkou.

Švédské studio Fatshark (Warhammer: Vermintide, Warhammer 40,000: Darktide) oznámilo, že věnuje 300 tisíc švédských korun Červenému kříži.

Tým Quantic Dream (Heavy Rain, Beyond: Two Souls, Detroit: Become Human) daroval 75 tisíc dolarů Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky na pomoc lidem v nouzi.

Finský mobilní gigant Supercell vlastněný Tencentem věnuje 1 milion dolarů a dorovná příspěvky od hráčů až do výše dalšího milionu dolarů.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *