Papers, Please slaví 10 let speciálním demakem » Vortex
V roce 2013 se herní designér a vývojář Lucas Pope nesmazatelně zapsal do kroniky nezávislých her svým titulem Papers, Please. Chytlavá logická simulace pohraničního úředníka státu Arstotzka zabodovala v recenzích a hlavně zaujala obrovské množství hráčů, kterých je podle oficiální zprávy schválené Ministerstvem plánovaných oslav státu Arstotzka přes 5 milionů. Jedním z hlavních důvodů, proč se o čísle dozvídáme, je 10leté výročí, které připadlo na tento týden, kdy se Lucas Pope rozhodl svůj titul zpětně připomenout a nabídnout fanouškům několik zajímavých bonusů. Jako první přichází výrazné zlevnění hry na všech dostupných platformách, kterých má být v souhrnu přes čtyřicet, takže si Papers, Please můžete pořídit až do konce tohoto týdne za cenu odpovídající 2 dolarům. Pope ale přidává také soundtrack, tematický plakát, dále odeslal 100 000 dolarů na konto Mezinárodního záchranného výboru na pomoc uprchlíkům a vydal také oficiální demake své hry.
„Národ je definovám svými hranicemi a kontrolní stanoviště v Západním Grestinu představuje nezpochybnitelný úspěch v prezentaci Arstotzky v tom nejlepším možném světle,“ uvádí vývojář ve zprávě, která se nese v duchu oslavované hry. V jednotlivých bodech pak podrobněji rozebírá dílčí bonusy uvedené výše, z nichž patrně nejzajímavější je onen demake. „Ministerstvo kapesní elektroniky vyvinulo špičkový handheldový nástroj určený k tréninku – LCD Please – který má ještě zbystřit důvtip inspektorů,“ mluví Pope o nové verzi jeho hry, kterou si můžete zahrát v podobě staré digihry. Američané by řekli jako na handheldu Game & Watch, my bychom spíše vzpomněli starou Elektroniku IM, ve výsledku je to ale jedno. LCD Please si můžete zahrát přímo v prohlížeči, na samém úvodu, před spuštěním hry se dočkáte i velmi věrného prosvícení celého displeje, a pak už vás čeká trochu odlehčená verze Papers, Please. Posuzujete v ní pouze jméno, podobu a místo, ze kterého daný člověk přichází, což se zdá být docela snadné, ale hra je v prezentaci klíčových informací poměrně rychlá, takže musíte dávat pozor.
Co se týče soundtracku, je nově dostupný na Spotify nebo Apple Music, a podle autora obsahuje trojici skladeb, které navíc v souvislosti s 10. výročím hry prošly i lehkým remasterem. Pravda, asi nepůjde o hudební volbu pro klidné sobotní odpoledne, ale zejména Glory to Arstotzka ve vás může vzbudit pocit, že si opravdu chcete hru zahrát. A kdybyste se naopak chtěli spíše dozvědět něco o tom, jak hra vznikla, Pope připomíná také podrobný deníček z vývoje, který pečlivě psal na svůj blog. Podívat se můžete například na to, jak volil jméno, můžete se ponořit do myšlenkových pochodů za volbou grafického stylu, zhlédnout, jak se kreslily tváře jednotilvých lidí nebo jak vznikaly trailer, případně jen nasát atmosféru, v níž hra vznikala a pochytit i několik postřehů velmi nadaného vývojáře k herním událostem v průběhu uplynulých let. Připomínáme pak, že nejnovějším počinem Lucase Popea je Return of the Obra Dinn, který vyšel v roce 2018, nepočítáme-li vznikající, ale stále ještě nenarozenou hru Mars After Midnight, s níž Pope míří na handheld Playdate.