Games

NÚKIB analyzoval komunikačné aplikácie. Ktorým sa darilo najlepšie?

Ako portál SvětAndroida informoval, Český Národný úrad pre kybernetickú a informačnú bezpečnosť – NÚKIB, pripravil dokument, kde analyzuje komunikačné aplikácie s end-to-end šifrovaním. Tento dokument môže využiť verejnosť a aj iné subjekty, pri výbere komunikačných platforiem, ktoré im budú najviac vyhovovať.

End-to-end šifrovanie je funkcia, ktorá umožňuje bezpečnosť komunikácie medzi odosielateľom a príjemcom. Použitím tejto funkcie sa komunikácia stáva neviditeľná a nezistiteľná pre nikoho iného. Dokonca ani vývojári aplikácií k týmto dátam prístup nemajú, aj keď v nešifrovanej komunikácii si tento prístup k správam dokážu zabezpečiť.

Podľa čoho NÚKIB aplikácie hodnotil?

Keďže nám v súčasnosti trh ponúka širokú škálu rôznych aplikácií určených na komunikáciu, každá z nich sa niečím líši. Či už je to komfort pri ich používaní, bezpečnosť, alebo dôveryhodnosť ich poskytovateľa. NÚKIB nás chce práve z tohto dôvodu informovať o konkrétnych špecifikáciách týchto aplikácií v analytickom materiáli, ktorý vytvoril.

V tomto dokumente môžeme nájsť bližšie popísané základné dostupné komunikačné aplikácie, a to Threema, Signal, Telegram, WhatsApp, Messenger, Google messages a Apple iMessages.

Aplikácia End-to-end šifrovanie End-to-end šifrovanie pre skupinové konverzácie Podpora češtiny Nevyžaduje osobné údaje, e-mail alebo telefónne číslo Zadarmo Automatické vymazávanie správ po určitom čase Dostupnosť pre viac platforiem

(iOS, Mac, PC, Android)

Threema
Signal
Telegram -*
WhatsApp
Messenger -*
Google Messages -*
Apple iMessages -*
V aplikáciách sa šifrovanie musí manuálne aktivovať a/alebo je dostupné len v špeciálnych druhoch konverzácie. K ostatným má poskytovateľ prístup. V prípade iMessage je potrebné deaktivovať aj zálohy na iCloud, ktoré sa ukladajú v nezašifrovanej podobe. 

V tabuľke sú uvedené údaje o šifrovaní, o prístupe k osobným údajom, o bezplatnosti a ďalšie kategórie, podľa ktorých boli aplikácie posudzované. Najlepšie umiestnenie tak zaujali aplikácie Threema a Signal.

Threema síce v hodnotení nemá najviac splnených požiadaviek, je platená a neumožňuje automatické mazanie starších správ. NÚKIB ju aj napriek tomu zaradil na prvé miesto, a to z dôvodu perfektnej ochrany súkromia. Nevyžaduje totiž telefónne číslo, e-mail alebo iné osobné údaje. Signal ma v štatistikách jedinú nevýhodu. Aj napriek tomu, že je aplikácia zadarmo a poskytuje množstvo funkcií, požaduje určité osobné údaje. Na predposlednom mieste sa v tabuľke umiestnili Google messages, ktoré sú súčasťou systému Android. Ich najlepšou funkciou je podľa expertov iba prítomnosť češtiny a bezplatné používanie.

Aké aplikácie používate na komunikáciu vy? Ste s nimi spokojní? Napíšte nám do komentárov vaše skúsenosti!

Náš tip

Meta chystá ďalšiu hardvérovú novinku

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *