Nový prieskum ukazuje, koľko času denne trávia ľudia s mobilmi
Prieskum spoločnosti data.a ukazuje, koľko hodín denne trávia ľudia s mobilnými telefónmi v ruke. Okrem toho z neho vyplýva, ktoré aplikácie využívajú najčastejšie.
Prieskum ukazuje, aký vplyv mala na používanie smartfónov pandémia
Prieskum skúmal správanie používateľov na celkovo 13 svetových trhoch (Brazília, Mexiko, Austrália, India, Japonsko, Južná Kórea, Kanada, Rusko, Turecko, Singapur, Veľká Británia a USA). Bol vykonaný o roku 2019 do roku 2022 a graf prieskumu zobrazuje rozdiely v používaní na medziročných rozdieloch v prvých štvrťrokoch.
Z výsledkov vyplýva, že väčšina ľudí trávi používaním smartfónu štyri až päť hodín denne. V niektorých regiónoch (Singapur, Rusko, Kanada a Austrália) bol však medziročný nárast používania až dramaticky. Čísla tam vzrástli od Q1 2019 do Q1 2022 o 35 %, 35 %, 30 % a 35 %.V Indonézii napríklad strávia na smartfónoch denne dokonca viac ako päť hodín ( 5,7 hodín) a hlavným dôvodom je konzumáciou obsahu na sociálnych sieťach.
Vďaka niekoľkoročnému prieskumu je k dispozícii aj porovnanie a vývoj v súvislosti s pandémiou koronavirusu. Zatiaľ čo v spomínanom Singapure trávili používatelia v roku 2020 priemerne 4,1 hodín používaním smartfónu, v roku 2022 po pandémii je to už 5,7 hodín za deň. V Austrálii zase v rovnakom časovom období vzrástlo používanie telefónu z 3,6 hodín na 4,9 hodín.
V oboch prípadoch sa jedná o 40 % nárast času stráveného so smartfónom v ruke. Samozrejme sa dá v niektorých krajinách pozorovať, že pandémia príliš používanie smartfónov neovplyvnila. Napríklad v Mexiku sa priemerný čas používania stále drží okolo 5 hodín v priebehu celého sledovaného obdobia v rokoch 2020, 2021 a 2022.
Aké boli najpoužívanejšie aplikácie?
Prieskum taktiež ukázal, ktoré mobilné aplikácie boli v týchto regiónoch najpoužívanejšie. Rebríčku najviac používaných aplikácií v sledovanom období bez prekvapenia dominuje sociálna sieť TikTok, Za ňou nasleduje YouTube, zoznamovacia aplikácia Tinder a nová streamovacia služba Disney+. Z pohľadu aktívnych používateľov behom mesiaca je víťazom Facebook.
Za nim nasledujú aplikácie WhatsApp, Instagram a Facebook Messenger, ktoré taktiež patria pod rovnakú spoločnosť Meta. V rebríčku najsťahovanejších aplikácií jednoznačne vedie sociálna sieť Instagram. Len tesne za ňou nasledujú Facebook, TikTok a WhatsApp. Samozrejme aj tu sa nájdu v jednotlivých regiónoch rozdiely. V Nemecku bol napríklad najsťahovanejšou aplikáciou očkovací preukaz CovPass.
Náš tip
Samsung vydal editor fotografií Galaxy Enhance-X s AI funkciami