Novinka, ktorá poteší dizajnom aj výdržou
Čínska spoločnosť Huawei predstavila nový smartfón nova 9 SE a my sme mali možnosť ho v našej redakcii otestovať. Tento model má byť lacnejšou verziou minuloročného Huawei nova 9.
Oba modely majú dosť rozdielne parametre, čo však je zjavné už len z ceny týchto smartfónov. Naša recenzia na Huawei nova 9 SE vám určite prezradí funkcie, ktoré prinesie nový a zároveň lacnejší variant smartfónu, ktorý je určený pre strednú triedu.
Recenzia Huawei nova 9 SE je rozdelená na niekoľko častí:
Contents
- 1 Recenzia Huawei nova 9 SE: Cena a dostupnosť na Slovensku
- 2 Recenzia Huawei nova 9 SE: Balenie
- 3 Recenzia Huawei nova 9 SE: Konštrukcia a dizajn
- 4 Recenzia Huawei nova 9 SE: Displej
- 5 Recenzia Huawei nova 9 SE: Výkon a pamäť
- 6 Recenzia Huawei nova 9 SE: Systém, konektivita a zvuk
- 7 Recenzia Huawei nova 9 SE: Fotoaparát
- 8 Recenzia Huawei nova 9 SE: Batéria a nabíjanie
- 9 Recenzia Huawei nova 9 SE: Záverečné hodnotenie
- 10 Recenzia Huawei nova 9 SE: Parametre (tabuľka)
- 11 Recnzia Huawei nova 9 SE: Konkurencia
Recenzia Huawei nova 9 SE: Cena a dostupnosť na Slovensku
Smartfón Huawei nova 9 SE bol predstavený 8.3.2022 a na slovenskom trhu je dostupný približne od 20. marca. Jeho odhadovaná cena po predstavení bola 350 € a aktuálne sa jeho cena pohybuje okolo tejto hranice, no je možné túto novinku zohnať aj o niečo lacnejšie.
Tento smartfón ponúka 8 GB RAM a úložisko s veľkosťou 128 GB alebo 64 GB. Podľa oficiálnej stránky by mala existovať aj verzia s 256 GB úložiskom, no na Slovensku sa tento variant predávať nebude.
Ideálnou cenovou a výkonovou konkurenciou pre novinku od spoločnosti Huawei môže byť napríklad Samsung Galaxy A33, OnePlus Nord CE 2 alebo Xiaomi 11T. Niektoré zo spomenutých smartfónov majú síce menšiu RAM, no parametrami sú veľmi podobné testovanej novinke.
Recenzia Huawei nova 9 SE: Balenie
Balenie je vskutku veľmi obyčajné. Neprekvapilo ničím špeciálnym. V pomerne veľkej krabici pre tento obrovský smartfón sa nachádzal netradične veľký adaptér, ktorý podporuje supernabíjanie s výkonom až 66 W.
K adaptéru je pribalený kábel, ktorý je na jednej strane ukončený konektorom USB-A a na druhom konci novým USB-C konektorom. Výhodou je, že za tento výkonný adaptér si nemusíte nič priplácať a dostanete ho rovno v balení.
V krabičke sa nachádzal, tak ako obyčajne, aj nástroj na vyťahovanie karty SIM a priesvitný obal na zariadenie. Prekvapilo ma, že sa v boxe nenachádzala žiadna dokumentácia ohľadom smartfónu.
Recenzia Huawei nova 9 SE: Konštrukcia a dizajn
Už na prvý pohľad je viditeľné, že spoločnosť na novej špeciálnej edícií nova 9 SE nevykonala veľa dizajnových zmien oproti drahšiemu modelu nova 9. Novinku môžete zakúpiť v troch rôznych farebných variantoch a to v matnej čiernej, perlovej bielej a kryštálovej modrej.
Ja osobne som testoval model s modrým sfarbením a hneď po jeho odbalení ma oslovila neuveriteľne lesklá zadná strana s nápisom “NOVA.” Nevýhodou je, že táto zrkadlovo čistá sklenená zadná strana je veľmi citlivá na odtlačky prstov.
Preto som radšej na telefón ihneď nasadil priesvitný obal, ktorý vôbec neovplyvnil jeho prestížny výzor. Na zadnej strane sa oproti obyčajnému modelu nova 9 nachádzajú v oválnom výreze namiesto jedného veľkého objektívu a troch menších, dva veľké objektívy, ktoré sú podporované ďalšími snímačmi.
Pri pokladaní telefónu na stôl som aj s obalom mal menšie obavy o objektívy, pretože sú výrazne vysunuté zo zadnej konštrukcie. Toto vysunutie je dôvodom, kvôli ktorému sa položený telefón pri dotyku mierne kýve. Na prednej strane sa v malom okrúhlom výreze nachádza selfie kamera.
Smartfón sa vďaka zaobleným hranám v ruke drží celkom príjemne. Používanie len pomocou jednej ruky veľmi neodporúčam, keďže som aj s mojimi pomerne veľkými rukami mal problémy s jeho udržaním.
Jeho hmotnosť je príjemných 191 gramov, no aj napriek tomu je potrebné s ním manipulovať veľmi opatrne. Treba dávať pozor aj na to, že zariadenie nedisponuje vodoodolnou konštrukciou. Na obvode sa nájdete viacero zaujímavých výrezov a tlačidiel.
Na pravej strane sa nachádza snímač odtlačkov prstov a klasické podlhovasté tlačidlo na ovládanie hlasitosti. Vrchná časť obsahuje slot pre dve SIM karty a reproduktor. Na ľavej strane nenájdete žiadne užitočné tlačidlá.
Spodná strana obsahuje výrez na USB-C konektor a ďalší reproduktor. Úložný priestor však nie je možné rozšíriť, keďže na konštrukcii nenájdete žiadny slot na vkladanie pamäťových kariet.
Recenzia Huawei nova 9 SE: Displej
Čo sa týka displeja, ja osobne som s ním nemal žiaden problém. Uhlopriečka s veľkosťou 6.78 palca je priam stvorená na pozeranie videí. Rozlíšenie 1080 x 2388 pixelov v spolupráci s IPS LCD obrazovkou pracuje veľmi plynulo, no stávalo sa mi, že som zaregistroval menšie seknutie obrazu.
Frekvencia obnovovania obrazovky s hodnotou 90 Hz dodáva smartfónu o niečo exkluzívnejší pocit. Musím však podotknúť, že oproti svojmu staršiemu bratovi, ktorým je model nova 9 s 120 Hz OLED displejom, je táto novinka, čo sa týka displeja, trošku horšia.
O tom samozrejme hovorí aj cena nového modelu, ktorému 90 Hz displej pasuje ako uliaty. Na povrchu displeja sa už od samotného rozbalenia nachádza ochranná fólia, s ktorou som počas testu nemal žiaden problém.
Na druhej strane musím skritizovať, že svietivosť obrazovky by mohla byť ešte trošku vyššia. Počas slnečných dní sú údaje zobrazované na displeji trošku ťažšie viditeľné. Musím ešte dodať, že farebné spektrum obrazovky je veľmi pestré a živé, čo mi naozaj vyhovovalo.
Farby sa však podobne, ako aj obnovovacia frekvencia, dajú nastavovať podľa vlastných predstáv. V nastaveniach dokonca nájdete možnosť nastavenia vykrojenia, ktoré sa nachádza v okolí predného fotoaparátu.
So smartfónom sa dá pracovať omnoho jednoduchšie aj vďaka sekcii v nastaveniach, ktorá je zameraná na funkcie pre uľahčenie prístupu a zjednodušenie používania pomocou skratiek a gest. Ja osobne som tieto skratky vôbec nevyužíval, ale pevne verím, že si ich niektorí používatelia obľúbia.
Recenzia Huawei nova 9 SE: Výkon a pamäť
Smartfón beží veľmi plynule hlavne vďaka procesoru Snapdragon 680 s podporou 4G sietí a 6 nm architektúrou. Čipset je pri bežnom používaní veľmi úsporný, no pri prepnutí do výkonnejšieho režimu som zaznamenal, že percentá batérie ubúdali rýchlejšie.
Výrazným “žrútom” batérie je najmä fotoaparát, ktorý aj pri najúspornejších nastaveniach dokáže dať smartfónu celkom zabrať. Pri dlhodobejšom fotení som zaregistroval aj jemné zvýšenie teploty na zadnej strane sklenenej konštrukcie. Čo sa týka výkonu, aj hráči by si mohli prísť na svoje.
Skúšal som aj graficky náročnejšie hry a seknutie obrazovky som zachytil len občas. Pri hraní na výkonnom režime sa však smartfón dosť zahrieval. Huawei nova 9 SE však nie je určený na hranie, a preto ma vôbec neprekvapilo zvyšovanie teploty procesora. Veľmi ma však prekvapili hodnoty pri testovaní pomocou aplikácie Benchmark AnTuTu.
Skóre | |
Test 1 | 256 682 |
Test 2 | 256 157 |
Test 3 | 255 629 |
Testy benchmarku dopadli priam neuveriteľne. Takýto malý pokles bodového skóre po troch po sebe nasledujúcich testoch nezaznamenali ani niektoré vlajkové lode. Preto mám veľké podozrenie, že sa nás vývojári v Huawei snažia “oklamať.”
Pred niekoľkými týždňami bola v novinách spomenutá kauza, kedy vývojári úmyselne nastavili zariadenie tak, aby pri spustení benchmarku namiesto 100 % výkonu procesora využili len 50 %. Toto zmiernenie výkonu zabezpečí menší pokles bodov a menšie zahrievanie zariadenia. Obávam sa, že aj Huawei nova 9 SE je od výroby nastavený na redukciu výkonu pri benchmarkoch.
Čo sa týka interného úložného priestoru, po prenesení všetkých aplikácií zo svojho vlastného smartfónu som nezaplnil ani štvrtinu pamäte. S nedostatkom pamäte určite nebudete mať pri používaní smartfónu problém, pretože Huawei, podobne ako jeho konkurencia poskytuje používateľom aj 5 GB cloud úložisko zdarma.
Recenzia Huawei nova 9 SE: Systém, konektivita a zvuk
Ako už určite viete, niektoré smartfóny Huawei majú operačný systém HarmonyOS. Ide však len o modely, ktoré sú určené pre čínsky trh. V prípade novinky Nova 9 SE však spoločnosť do zariadenia vložila systém Android 11 s nadstavbou EMUI 12.0.1. Predpokladám, že podpora pre tento model strednej triedy bude poskytovať aktualizácie systému a bezpečnostné záplaty počas nasledujúcich troch rokov.
Mne osobne nadstavba EMUI veľmi nevyhovovala, no predpokladám, že to bude iba sila zvyku. Ohľadom konektivity som zaznamenal menšie problémy pri spolupráci s mojim smart náramkom Xiaomi Mi Band 4. Náramok sa mi niekoľkokrát denne odpojil a nasledovne pripojil, čo mi v niektorých prípadoch prekážalo.
Neviem, kde sa mohla vyskytnúť chyba, no Bluetooth 5.0, ktorým disponuje smartfón by nemal mať problém s pripojením takého typu náramku. Huawei nova 9 SE nemá 3,5 mm audio jack na pripojenie reproduktorov alebo slúchadiel. Jednoduchým riešením môže byť aj kúpa redukcie cez USB-C konektor.
Na počúvanie hudby som teda používal bezdrôtové slúchadlá. Pri počúvaní nebol problém s kvalitou zvuku ani vtedy, keď som náhodou nechal telefón vo vedľajšej miestnosti. Dosah Bluetooth signálu však nie je neobmedzený. Ak zatvoríte medzi miestnosťami dvere alebo zväčšíte odstup od telefónu na približne 8 – 10 metrov, aj kvalitné slúchadlá už začínajú vynechávať.
K pripojeniu na internet pomocou Wi-fi a k určovaniu polohy pomocou GPS modemu nemám čo dodať, keďže obe funkcie fungovali úplne bežne. Tak, ako na ostatných smartfónoch. K nastaveniam zvuku patrí aj vibrovanie, kvôli ktorému som za niekoľko dní testovania našiel zopár zmeškaných hovorov.
Vibrovanie som necítil, ani keď som mal ruku priamo vo vrecku so smartfónom. V prípade, že preferujete upozornenia pomocou vibrácií, určite odporúčam telefón odkladať na pevné plochy, kde vibrujúce zariadenie určite zaregistrujete.
Keď už som spomenul aj telefonáty, jednou z najväčších nevýhod sú určite mikrofóny a reproduktory na hornej a dolnej časti konštrukcie. Aj napriek tomu, že Huawei nova 9 SE podporuje funkciu VoLTE, tak si myslím že kvalita hovorov je podpriemerná.
Recenzia Huawei nova 9 SE: Fotoaparát
Najväčším rozdielom pri novej špeciálnej edícii oproti drahšiemu modelu Huawei nova 9 je viditeľný najmä pri zadnom fotoaparáte. Jediný markantný rozdiel nastal len pri hlavnom fotoaparáte, ktorý má 108 MP a svetelnosť f/1.9.
Fotografie z hlavného snímača vyzerajú naozaj veľmi pekne. Pri samotnom fotení sa mi nezdalo, že by 108 megapixelový objektív fotil až tak sýte snímky. Po otvorení v galérii mi došlo, že to pravdepodobne bude novým spôsobom automatického upravovania fotografii.
Širokouhlý objektív tradične jemne zaoblil a roztiahol celú snímku. Svetelnosť objektívu je f/2.2 a so 112˚ uhlom záberu nie je problém zachytiť široké okolie fotografovaného objektu. Stalo sa mi, že som kvôli zlému zaostreniu musel v širokouhlom móde opakovať fotenie jedného záberu aj niekoľkokrát. Širokouhlé fotografie boli kvôli snímaniu svetla veľmi tmavé, no o tento problém sa opäť postarala funkcia úpravy a skrášlenia jednotlivých snímok.
Najviac zo všetkých fotiek, ktoré sa mi podarilo urobiť sa mi páčili najmä zábery robené pomocou dvojnásobného priblíženia. Aj tie sú samozrejme mierne upravené, no tieto zmeny im veľmi pristanú.
Každé jedno priblíženie je realizované digitálne. Na dvojnásobnom priblížení to nie je až tak viditeľné, no 10x digitálny zoom je už na tom podstatne horšie. Nápisy na hoteloch a reklamných banneroch sú čitateľné, no menšie objekty, ako napríklad hodiny, už nebudú kvôli rozostreniu vôbec rozpoznateľné.
Nočný režim obstál vďaka umelej inteligencii a kvalitnému svetelnému spracovaniu veľmi slušne. Nečakal som, že fotografie s použitím tohto režimu budú vyzerať oproti štandardným až tak rozdielne. V nočnom režime bolo dokonca možné používať aj priblíženie tak, ako pri denných fotografiách. Pri zoomovaní v sa naozaj vyplatilo len dvojnásobné priblíženie. Škoda, že sa pri nočnom režime nedá používať aj ultra-širokouhlý objektív.
Pri štandardnom režime fotoaparátu sa mi pri nočných fotografiách stalo, že niekedy po odfotení vyskočilo upozornenie. V ňom bolo napísané, že fotografia sa ešte vyostruje a je potrebné ešte pár sekúnd dlhšie podržať smartfón v čo najstabilnejšej polohe. Po vyostrení fotky vyzerali naozaj obyčajne. Večer odporúčam používať nočné nastavenia objektívov, pretože štvorsekundová uzávierka dokáže naozaj zázraky.
Predný 16 MP fotoaparát je bežným štandardom, ktorý nájdete aj v konkurenčných smartfónoch. Skrášlenie dokáže na snímkach za dobrého svetla niekedy zmeniť človeka na nepoznanie. No ako som už spomenul, sú na to potrebné dobré svetelné podmienky.
V tmavšom prostredí už snímky nie sú až tak kvalitné, ale kvalitné nočné selfie fotografie v dnešnej dobre robí len malé množstvo vlajkových lodí, ktoré sa cenovo pohybujú na úplne inej úrovni. Pri použití režimu portrétu na prednej kamere som pri prvom pohľade nezaregistroval žiadne rozdiely. Rozostrenie objektov, ktoré sa nachádzajú v diaľke, je na portréte takmer neviditeľné.
Fotografie s režimom portrétu z predného fotoaparátu sa od tých obyčajných veľmi nelíšia. Podobne tomu bolo aj pri fotení hlavným fotoaparátom, kedy bolo úplne jedno, ako ďaleko som stál od samotného objektívu. Rozostrenie pozadia bolo opäť len veľmi ťažko viditeľné. Tým nechcem naznačiť, že rozostrenie vôbec nefunguje. Funguje, len ak by ste ho chceli vidieť naozaj poriadne, museli by ste si objektív priblížiť až neprirodzene blízko k tvári.
Pri testovaní zadného fotoaparátu som nezabudol ani na režim super makro, ktorý ma prekvapil veľmi peknými a ostrými snímkami.
Pri natáčaní videa som bol veľmi nemilo prekvapený. Očakával som, že smartfón so 108 MP fotoaparátom dokáže natočiť aspoň 4K video na plynulých 60 fps. Najväčším sklamaním bolo zistenie, že zadná kamera natáča video len vo Full HD a na 30 fps. Problémom môže byť aj obmedzenie kvôli slabšiemu výkonu procesora. Vyskúšal som si aj zoom, ktorý je počas natáčania možné používať. Po prekročení 4x priblíženia sa už podľa mňa ďalej ani neoplatí zoomovať. Posúďte sami.
Zmena zaostrenia pri bežnom priblížení funguje úplne bezchybne. Na videu je zachytené aj 8-násobné priblíženie pri natáčaní. Tento maximálny zoom vám už veľa informácií neponúkne, keďže pri jeho použití nie je možné detailne vidieť objekty a nápisy. Ešte musím skritizovať aj audio, ktoré tiež úplne nevyhovovalo mojim predstavám.
Recenzia Huawei nova 9 SE: Batéria a nabíjanie
Kapacita a výdrž batérie ma veľmi príjemne prekvapila. Novinka prichádza na trh s 4 000 mAh batériou, čo je oproti štandardnému modelu Nova 9 o niečo menej. Napriek tomu je výdrž pri bežnom používaní viac než postačujúca.
Bežným používaním myslím odpisovanie na správy, občasné fotografovanie, pozeranie videí, sledovanie sociálnych sietí a hranie mobilných hier. Aj pri takomto dennom režime mi zariadenie bez problémov vydržalo po nabití na 100 % celkom pohodlné dva dni.
Musím však podotknúť, že počas všetkých dní som mal zapnutý tmavý režim a frekvenciu nastavenú na 90 Hz s bežnými nastaveniami. Telefón je možné nastaviť aj do výkonnejšieho režimu pre hry, no ten samozrejme spotrebúva batériu rýchlejšie. V nastaveniach batérie je možné zvoliť aj opačnú alternatívu, ktorá v úspornom režime dokáže predĺžiť jej životnosť aj o niekoľko hodín.
Huawei nova 9 SE má, tak ako som už spomínal, v balení 66 W adaptér pre super rýchle nabíjanie. Tento spôsob je bohužiaľ jedinou možnosťou, keďže novinka nemá možnosť pre bezdrôtové nabíjanie. Musím dodať, že som bol pri testovaní rýchlosti drôtového nabíjania ohromený výsledkami, ktoré som zaznamenával od úplne vybitého a vypnutého zariadenia do celkového nabitia.
- 15 min: 51 %
- 30 min: 88 %
- Celkové nabitie: 40 minút
Recenzia Huawei nova 9 SE: Záverečné hodnotenie
Huawei nova 9 SE je na pohľad veľmi elegantný smartfón, ktorý určite dokáže uspokojiť menej náročných používateľov. V prvom rade musím uviesť, že cena tejto novinky nie je vzhľadom na parametre najnižšia a konkurencia v niektorých lacnejších modeloch ponúka veľmi podobné špecifikácie. Na trošku rozdielne fungovanie systému a aplikácií sa určite dá zvyknúť. Ak ste aktívnym používateľom smartfónu počas dňa, batéria vás v tomto prípade určite nesklame.
Výdrž je podľa mňa viac než dostačujúca a ak by sa vám aj náhodou stalo, že sa vám zariadenie počas dňa vybije, o rýchle nabitie sa určite postará výkonná 66 W nabíjačka. Odtlačok prsta na bočnej strane smartfónu funguje skvelo spolu s 90 Hz displejom, ktorý sa však sem tam mierne zasekne. Výkon by mal byť dostatočný aj pre hráčov náročnejších mobilných hier. Fotoaparáty postačia na bežné fotenie, no milovníkom umeleckých a profesionálnejších fotografií určite odporúčam zainvestovať do drahších smartfónov.
Recenzia Huawei nova 9 SE: Parametre (tabuľka)
Displej | 6,78 palcový IPS LCD, obnovovacia frekvencia 90 Hz |
Procesor | Snapdragon 680, 6 nm |
Operačná pamäť | 8 GB |
Interný ukladací priestor | 64 až 128 GB |
Fotoaparáty | Primárny 108 MP (f/1.9), 8 MP ultra širokouhlý (f/2.2), 2 MP makro (f/2.4), 2 MP hĺbkový senzor (f/2.4), 16 MP predný (f/2.2) |
Batéria | 4 000 mAh, 66 W drôtové nabíjanie |
Rozmery | 164,6 x 75,6 x 7,9 milimetrov |
Hmotnosť | 191 gramov |
Farebné prevedenia | Čierna, biela, modrá |
Cena | 399 €, 349 € |
Recnzia Huawei nova 9 SE: Konkurencia
Veľmi zdatnou konkurenciou pre novinku od čínskej spoločnosti Huawei je o niečo ľahší a menší OnePlus Nord CE s podporou 5G sietí. Jeho výhodou, ktorá môže byť pri výbere smartfónu rozhodujúca je, že zariadenie od OnePlusu má dostupné aj všetky Google služby. Veľmi podobný fotoaparát s rozlíšením 108 Mp má aj Xiaomi 11T, ktorý sa stal na slovenskom trhu jedným z najpopulárnejších smartfónov.
Náš tip
Samsung Galaxy Watch4 získavajú novú aktualizáciu