Games

Nová hra od Paradoxu unikla na internet » Vortex

Polda 7 samozřejmě není jedinou hrou, která se momentálně potýká s pirátstvím. Velmi nepříjemnou situaci řeší shodou okolností ve stejnou chvíli i autoři strategie Victoria 3 ze společnosti Paradox Interactive. Loni v květnu oznámená hra se potuluje po temných zákoutích internetu. Situace je o to horší, že vývojáře podobně jako v případě Poldy 7 zradil někdo z jejich “fanoušků”. Na veřejnost totiž unikla raná verze grand strategie určená pro testery z řad skalních fanoušků. Jedná se o další případ nedokončené verze plné hry, která se dostal ven nelegální cestou. Stejnou situaci řešili před vydáním třeba autoři Horizon Forbidden West ze studia Guerrilla Games.

Victoria 3 přitom patří mezi jedny z nejočekávanějších her od Paradoxu. Fanoušci v pokračování doufali přes 10 let. Předpokládalo se, že hra vyjde ještě letos nebo nejpozději příští rok, do těchto plánů ale mohli piráti nečekaně vstoupit. Nebylo by to poprvé, kdy v důsledku úniku autoři hru odloží, i když v tomto případě neměla stanové datum vydání. Nelegálně zveřejněná verze má být kompletní hratelný build, i když jeho přesné stáří není známé. Původně se přitom zdálo, že na veřejnost unikla “jen” nějaká gameplay videa ze hry. Až během dalších hodin vyplynulo, že záběry pocházejí právě z nedokončené verze hry. Hráči jsou přirozeně zvědaví, jak hra vypadá a jak její vývoj pokračuje, ale tady zcela zjevně zašla zvědavost až příliš daleko.

Není vyloučené, že Paradox využívá nějakou podobnou metodu a viníka odhalí, nebo už dokonce odhalil. Občas to poslouží jako varování nebo možnost, jak předejít v budoucnu dalším a ještě horším škodám.

Komunita fanoušků okolo Paradoxu řešila, kdo za únikem stojí, ale jednoznačného závěru se zřejmě nedopátrala. Podobné vývojářské buildy a betaverze jsou ale velmi často opatřeny nějakými identifikačními údaji a autoři obvykle dokáží vypátrat, odkud kopie pochází a kdo ji vypustil do světa. Může se jednat o různé unikátní číselné sady nebo kódy v obraze. Někdy jsou záměrně viditelné na první pohled tak, aby případného leakera a priori odradily. Jindy mohou být nenápadné nebo dokonce důmyslně skryté. Jedním z dobrých příkladů je animované logo v dashboardu Xboxu 360, které v blikajících prstencích ukrývalo zakódované sériové číslo samotné konzole. Microsoft tak dokázal jen z videa a pohledu do dashboardu odhalit zdroj úniku. Tento trik přitom vyšel najevo až před pár lety.

Není vyloučené, že Paradox využívá nějakou podobnou metodu a viníka odhalí, nebo už dokonce odhalil. Občas to poslouží jako varování nebo možnost, jak předejít v budoucnu dalším a ještě horším škodám. Firma se k tomuto problému zatím nevyjádřila. Závěrem mi dovolte malý dodatek. Z naší strany jde pochopitelně jen o snahu přinést důležitou informaci, která už sama o sobě není žádným tajemstvím a řeší se na internetu. Rozhodně bychom neradi, aby někdo chápal podobný text jako tip. To pro nás vždy představuje velké dilema – psát, nebo raději nepsat. Mějte ale mimo jiné na paměti, že při snaze najít podobný nelegální software se spoléháte na zdroje, které mohly takový balíček “vylepšit” o další “dobroty” pro váš počítač. Sami sebe byste tak vystavili zbytečnému riziku, protože kdo se neštítí betaverzi zveřejnit a dál distribuovat, nebude se štítit ani malwaru a hledání dalšího prospěchu. Pirát není žádný digitální Robin Hood.

Nechceme ani vyvolat podezření, že se vezme na další podobné zprávě poté, co pirátství zasáhlo Poldu 7. Je dílem náhody, že v tak krátké době po sobě se předčasný únik dotkl hned dvou zajímavých her, a je tu společný ústřední motiv zrady ze strany nejbližších.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *