Navštivte výstavu Herní svět v Olomouci » Vortex
Hry jsou umění. To se nyní kromě mnoha titulů, které tuto definici splňují, snaží dokázat a především názorně ukázat i v olomoucké Galerii Caesar. Právě tam nyní probíhá výstava Herní svět, která představuje umění v českých hrách. My jsme se byli podívat na její zahájení, nicméně dojmy a záběry rozhodně nenahradí výstavu jako takovou. Navštívit ji naštěstí můžete až do 26. srpna.
České hry a jejich umění zde prezentovala a zastupovala tři studia – Bohemia Interactive s Armou Reforger, Amanita Design s Creaks a Warhorse Studios a Kingdom Come: Deliverance. Přítomni byli i lidé, kteří za výtvarnou stránkou v těchto hrách stojí. Za Amanitu zde byli tvůrci Creaks Radim Jurda a Jan Chlup, za Bohemia Interactive Ivan Buchta a za Warhorse Viktor Höschl. Vernisáž zahájil úvodním slovem vedoucí galerie Miroslav Schubert, který představil vystavované tituly a jejich tvůrce, ale i připomněl, proč se vůbec scházíme kvůli hrám v galerii. Ačkoli tato expozice vznikala přibližně rok, ve skutečnosti byla v plánu už dlouhá léta. Jako inspiraci udává olomouckou výstavu uskupení The Residents a expozici americké figurativní malířky a sochařky Leigh Barbier. Poté se ke slovu dostali všichni „vystavující“, kteří svými slovy jen podpořili tvrzení, že hry za umění považovat lze.
Arma Reforger se prezentovala fotografiemi, které pro hru její propagaci nafotil známý fotograf Stanislav Petera. Doplněny jsou však i dalšími fotkami, které zachycují přípravy samotného focení, nabízí se tak i pohled na lokace nebo rekvizity, jež byly využity. Nechybí ale ani concept arty, jež jsou tvorbou Josefa Surého. Mezi nimi jsou i některé z vůbec první konceptů, i ty nevyužité. Na jedné ze stěn se dále vyjímá i pohled na ostrov Everon a jeho vlajka, to celé doplňují různé pohledy do krajiny a další scenérie ze hry, jež dávají na odiv její grafickou stránku.
Kingdom Come se chlubilo mapami, nákresy oblečení ve hře nebo artworky, jimiž dominoval velký obraz Jindřicha na koni. Ačkoli jsou tyto obrázky řadě hráčů již známé, jelikož se s nimi mohli setkat během propagace hry a na dalších místech, vidět je takto ve velkém provedení a na stěně bylo samozřejmě hned o něčem jiném. Stojí za nimi tým Mikuláše Podprockého, který však již ve studiu nepracuje.
Nejvíce k ukázání má ovšem s největší pravděpodobností Creaks. Jak sám poznamenal Radim Jurda, za ty roky práce se jim nashromáždilo velké množství materiálu, většina navíc není pouze digitální. Jejich sbírka zahrnuje množství kreseb, návrhů, skic, ručně malovaných pozadí a další kusy umění. Vedle designu úrovní, obrazů nebo samotných výřezů ze hry zřejmě udělá největší dojem detailně vyvedená (včetně žebříků) mapa celé hry, jež se v celé své kráse skládá hned z několika částí.
Pokud byste rádi výstavu výstavu navštívili i osobně a ne jen takto zprostředkovaně, ještě máte možnost, výstava bude k vidění až do 26. srpna. Galerii Caesar navíc naleznete v samém srdci Olomouce v renesanční budově olomoucké radnice na Horním náměstí, jen kousek od sloupu Nejsvětější Trojice. Výstava Herní svět rozhodně stojí za navštívení.