Games

Na Android v ČR útočí nový spyware. Vypadá jako minihra

Společnost ESET zveřejnila pravidelný měsíční žebříček, který zmiňuje nejčastěji detekované hrozby pro zařízení se systémem Android a jejich tuzemské uživatele. Na dlouhodobého lídra této nelichotivé statistiky, trojského koně s názvem Hiddad, se v průběhu červa dotáhl nový malware Spy.SpinOk. Šíří se jako doplněk pro vývojáře a má funkce spywaru – jeho úkolem je například získávat informace o souborech v zařízení oběti a odesílat je útočníkům, dokáže ale také kopírovat dočasný obsah ve schránce zařízení nebo ho nahradit.

“Jako nejčastější hrozbu pro platformu Android v Česku nadále detekujeme trojského koně Hiddad. V červnu se objevil v pětině všech případů a v porovnání s květnovou statistikou tak počet jeho detekcí klesl. S téměř shodným počtem detekcí měl pak za červen největší pozornost bezpečnostních expertů také nový malware Spy.SpinOk. Jedná se o zcela nový typ rizika. Spy.SpinOk je softwarový modul s funkcemi spywaru, který dokáže shromažďovat informace o souborech v napadeném zařízení a následně je odesílat útočníkům,” popisuje ESET v tiskové zprávě.

Nejčastější kybernetické hrozby v České republice pro platformu Android za červen 2023:

  1. Android/Hiddad.BAQ trojan (22,19 %)
  2. Android/Spy.SpinOk trojan (19,47 %)
  3. Android/Andreed trojan (9,98 %)
  4. Android/TrojanDropper.Agent.GKW trojan (3,11 %)
  5. Android/TrojanDropper.Agent.GWO trojan (2,66 %)
  6. Android/Hiddad.BAP trojan (2,16 %)
  7. Android/Spy.Agent.BYP trojan (2,05 %)
  8. Android/Agent.ELC trojan (1,83 %)
  9. Android/FakeApp.RR trojan (1,72 %)
  10. Android/Agent.ELP trojan (1,61 %)

Nový softwarový záškodník se objevil například v aplikacích určených k úpravě videí. „Spy.SpinOk má provádět v zařízeních obětí špionáž. Útočníci mohou vývojářům aplikací nabízet tento modul jako marketingový doplněk, takzvaný Software Development Kit, SDK. V aplikacích se pak projevuje jako nějaká minihra nebo losování o ceny. Útočníci mohou prostřednictvím malwaru Spy.SpinOk získávat informace o souborech v zařízení i zkopírovat či nahradit dočasný obsah uložený ve schránce zařízení,“ vysvětluje Martin Jirkal, vedoucí analytického týmu v pražském ESETu.


Původně užitečná aplikace iRecorder se proměnila ve šmírovací krysu

Zprávičky

Marek Houser

Marek Houser



čtení: 2 minuty (
uložit na později

)



čtení: 2 min.

uloženo






uložit na později

2 min.