Games

Jupiter k nám bude najbližšie za posledných 59 rokov. Odfotíte ho aj mobilom?

Pre milovníkov nočnej oblohy máme potešujúce správy. Jupiter bude podľa slov NASA k našej planéte najbližšie za uplynulých 59 rokov. Ten vychádza na východe počas západu slnka. Takzvaná opozícia Jupitera nastáva každých 13 mesiacov. Vďaka tomu, že je na presne opačnej strane od slnka, sa zdá byť väčší a jasnejší.

Jupiter bude na oblohe jasný a veľký

Už 26. septembra bude zároveň najbližšie priblížený k Zemi za posledných 59 rokov. Ak by ste si tento vesmírny objekt chceli odfotografovať no nemáte nejakú profesionálnu zrkadlovku či fotoaparát, máme pre vás potešujúce správy.

Xiaomi Mi 9 nočná obloha s Jupiterom | Zdroj: Tomáš Kanálik

S dostatočnými schopnosťami sa vám podarí urobiť pekný záber aj na váš mobilný telefón. Ako na to? Najskôr by sme vám odporučili hneď niekoľko aplikácií, vďaka ktorým budeme môcť identifikovať jednotlivé objekty na nočnej oblohe.

Nočná obloha astro foto astrofotografia
OnePlus 7T Pro nočná obloha s Jupiterom | Zdroj: Tomáš Kanálik

Výber najlepších aplikácií na sledovanie nočnej oblohy

SkyMap

SkyMap patrí k historicky najznámejším a taktiež k najlepším aplikáciám na sledovanie nočnej oblohy z obrazovky smartfónu. Aj napriek pomerne jednoduchému grafickému spracovaniu dokáže zaujať nejedného nadšenca, pretože disponuje všetkými základnými informáciami. Na základe vašej aktuálnej polohy, kompasu a gyroskopu vo vašom smartfóne môžete otáčaním zariadenia vidieť na obrazovke presnú polohu objektov na oblohe.

Objektami sa samozrejme myslia napríklad hviezdy, mesiac, planéty alebo súhvezdia. V appke si pritom môžete nastaviť funkciu, ktorá vám odfiltruje iba vami vybrané a požadované objekty na zobrazenie. Samozrejme tú nájdete aj textové vyhľadávanie objektov, malú galériu tých najznámejších “drobných žltých a bielych bodiek” na oblohe a aj posun času. Vďaka nemu viete zistiť, ako bude nebo vyzerať o pár dní, respektíve ako vyzeralo v minulých dňoch z miesta vašej polohy.

Stellarium

Stellarium je favoritom, pokiaľ ide o sledovanie nočnej oblohy. Ponúka množstvo funkcií a snaží sa vzhľad nočnej oblohy zobrazovať čo najviac realisticky. Stellarium si určite zamilujete.

Light Pollution Map – Dark Sky & Astronomy Tools

Najhlavnejším problémom pri nočnom pozorovaní oblohy je v dnešnej dobe značný svetelný smog. To znamená, že osvetlenie z mesta prekáža viditeľnosti hviezdnych objektov. Aby ste si vychutnali čistú nočnú oblohu, musíte vyraziť do odľahlejších oblastí s menšou zástavbou. S tým vám pomôže aplikácia Light Pollution Map.

Solar System Scope

Solar System Scope je aplikácia slovenského pôvodu. Ponúka základné, ale aj pokročilejšie informácie o našom známom vesmíre, respektíve o slnečnej sústave. Aplikácia je určená pre milovníkov vesmíru a bádania, pretože je možné v nej spustiť simuláciu minulosti a budúcnosti – planéty sa začnú otáčať okolo slnka a okolo svojej osi podľa toho, aká je práve hodina, deň, mesiac a rok.

Poteší aj dostupnosť 3D encyklopédie, ktorá stručne zdôrazní fakty o Zemi, ale aj o ďalších susedných planétach. Vy tak môžte mať vo svojom smartfóne mobilné virtuálne observatórium. Stačí vám spraviť iba jediné. Nemierte telefón k oblohe a Solar System Scope vám popíše, na čo sa práve pozeráte.

Ako fotiť Jupiter a nočnú oblohu?

Ak vlastníte moderný smartfón, tak pravdepodobne disponuje profesionálnym režimom fotografie alebo prípadne aj dedikovaným astrofotografickým režimom. Ten stačí len zapnúť, telefón ideálne pomocou statívu namieriť smerom na oblohu a počkať, kým vykoná svoju prácu. Výsledkom bude hotová fotografia, ktorá potrebuje len menšie množstvo úpravy. V prípade “Pro” režimu potrebujete nastaviť uzávierku a ISO.

Nočná obloha astro foto astrofotografia
Xiaomi Mi 9 nočná obloha s Jupiterom | Zdroj: Tomáš Kanálik

Keďže smartfóny majú malé senzory, Uzávierku nastavujeme na čo najvyšší počet sekúnd (zvyčajne 30) a ISO meníme podľa potreby. Odporúčame vykonať niekoľko fotografií a presvedčiť sa, ktorá hodnota ISO je najvhodnejšia. Pohybovať sa bude v rozmedzí od 800 po 6400. Čím vyššiu hodnotu zvolíte, tým svetlejší bude výsledný obrázok, avšak aj so zvýšeným množstvom digitálneho šumu.

Nočná obloha astro foto astrofotografia
Samsung Galaxy S21 Ultra nočná obloha | Zdroj: Tomáš Kanálik

Tí skúsenejší vytvoria hneď niekoľko snímok a následne ich poskladajú do jednej pomocou softvéru pre zvýšenie úrovne detailov a minimalizáciu šumu. Ak sa rozhodnete fotiť ešte počas západu slnka, uzávierku je potrebné radikálne znížiť, tak ako aj hodnotu ISO. Nastavenie týchto hodnôt je veľmi špecifické na základe danej situácie.

Náš tip

Zrušený rolovací smartfón od LG na novom videu vyzerá výborne

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *