Jaká je nyní situace kolem akvizice Activision Blizzard » Vortex
Už od oznámení záměru Microsoftu koupit Activision Blizzard loni v lednu bylo jasné, že nemusí jít o úplnou samozřejmost. Nakonec však poměrně překvapivě Microsoft narazil ve Velké Británii u britského Úřadu pro hospodářskou soutěž a trhy (CMA), který akvizici předevčírem zablokoval, ačkoli tomu náznaky z poslední doby nenaznačovaly, spíše naopak. Tím samozřejmě celá záležitost nekončí a už nyní se kolem ní pochopitelně kupí nejrůznější novinky a také otázky… Co teď?
Nadcházející postup
Microsoft se hodlá vůči tomuto rozhodnutí odvolat, což není vzhledem k vynaloženému úsilí i financím příliš překvapivé. Jedná se nicméně o zdlouhavý a náročný proces, kdy se bude muset rozhodnutí CMA přezkoumat a prokázat v něm chybu, případě dokázat, že jednání CMA bylo „iracionální“, jak vysvětlil například analytik Piers Harding-Rolls. Nutno podotknout, že řada analytiků příliš nevěří v úspěch včetně Harding-Rollse. Důvodem je i samotné důkladné přezkoumání, které trvalo doteď, navíc CMA už odmítlo některé „ústupky“ ze strany Microsoftu, například nabízení her pro Nvidia GeForce Now po dobu deseti let, ale byly označeny jako nedostačující.
Reakce Microsoftu
Zajímavé jsou reakce a vyjádření aktérů celé gigantické akvizice. Podle zdrojů Bloombergu Phil Spencer měl už údajně na schůzi uklidňovat své zaměstnance, ale stále platí, že není v plánu ustoupit. Podle Spencera měla akvizice urychlit plány společnosti v oblasti her, ale že rozhodně nejde o to jediné, na čem by záleželo a vše stálo. Celková strategie má být funkční a hýbat se dopředu i bez akvizice, ačkoli by to s ní bylo pochopitelně lepší. Případný neúspěch nicméně v žádném případě Microsft ani Xbox nepoloží, jen by musely hledat jiný způsob, jak dosáhnout svých cílů a poohlédnout se po jiných a menších nákupech.
Úmysl vytrvat oznámil krátce po zablokování i přímo prezident Microsoftu Brad Smith, který ovšem nad rámec toho dodal, že rozhodnutí CMA je pro Microsoft „nejtemnějším dnem za čtyři desetiletí v Británii“ a že CMA chybně chápe trh i to, jak funguje cloudové hraní. Celkově kritizoval nejen rozhodnutí, ale přímo i počínání CMA „Rozhodnutí CMA nás samozřejmě velmi zklamalo, ale bohužel si myslím, že je pro Británii špatné,“ zareagoval Smith na výsledek s tím, že pro obchodní a technologický sektor po celém světě je tohle zpráva, že inovace a investice se ve Spojeném království nevyplatí. Smith si rovněž postěžoval, že byla společnost připravena reagovat na další otázky ze strany CMA, na něž bylo v minulosti ochotně reagováno, ale úřad se poté odmlčel a již nevyžadoval žádné další doplnění.
Call of Duty trochu jinak
Častým tématem sporu ohledně akvizice, a zejména pak mezi Microsoftem a Sony, byla případná exkluzivita Call of Duty. To Microsoft i Xbox opakovaně vyvracely a dávaly záruku, že nemají v úmyslu ze značky učinit exkluzivitu, ale Sony to přece jen nestačilo. Navzdory tomu, jak často se Call of Duty řešilo, není tím, co představuje podle CMA problém. Ostatně i na základě tohoto prohlášení minulý měsíc se předpokládalo, že akvizice ve Velké Británii projde. Trnem v oku se ovšem nakonec stalo cloudové hraní, ale na Call of Duty také došlo, ovšem v souvislosti s Nintendem. CMA napadl tvrzení Microsoftu, že by mohly hry běžet i na Nintendu Switch s tím, že toho není Switch technicky schopen – Nintendo Call of Duty jednak nenabízí, ale nebyly ani předloženy žádné důkazy, které by svědčily o proveditelnosti plánu o 10leté dohodě.
Celkově se kolem této akvizice začínají stahovat mračna a Microsoft se bude muset rozhodnout, zda se skutečně vyplatí do odvolání vkládat další čas a ještě více financí. Jak ovšem zaznělo výše, v tuto chvíli se zdá, že klíčové osoby tohoto sporu jsou odhodlány zabojovat a doufají v šanci na vítězství. Zatím však nic není u konce a dá se očekávat, že se v souvislosti s akvizicí v nadcházejících dnech objeví nová fakta a informace. Právní bitva se každopádně může táhnout dalších několik měsíců.