Jak funguje a co všechno umí?
Pokud se rozhodnete pořídit některé z chytrých zařízení z nabídky řetězce LIDL, po jejich montáži či umístění pravděpodobně povedou vaše další kroky do mobilní aplikace LIDL Home. Tento softwarový pomocník je nejen oporou pro smart prvky s komunikačním standardem Zigbee 3.0 (nebo už mu máme říkat Matter?), ale třeba i robotické vysavače značky Silvercrest s Wi-Fi připojením. Každopádně jde pro tato zařízení o oficiálního prostředníka, skrze kterého se provádí velká spousta nastavení. Někdy nevyhnutelných, jindy dodatečných. Pojďme se podívat…
Jak bylo řečeno, aplikace LIDL Home nespolupracuje pouze se zařízeními se Zigbee, ale třeba i s přístroji, které pro komunikaci využívají pouze Wi-Fi. Pro obě skupiny je připravena široká paleta možností. V prvé řadě je potřeba mít vytvořený účet a do aplikace se přihlásit. V rámci osobního účtu je možné spravovat různé domácnosti i místnosti a případně je sdílet s dalšími lidmi. Skrze aplikaci je samozřejmě možné ovládat domácnost i vzdáleně. Stačí jakékoli připojení k internetu.
Důležitou informací je, že ačkoli aplikace nese jméno LIDL, jde vlastně o velmi široce zaměřený nástroj, který je schopný pojmout zařízení různých značek. A těm v rámci ovládání a nastavení velmi často nabízí jejich vlastní prostředí, které by se dalo najít i v jejich vlastní aplikaci. Do LIDL Home můžete plnohodnotně napárovat například termostatické hlavice Tesla, chytré zásuvky Blitzwolf nebo i úplně bezejmenný Zigbee LED pásek z Číny. Zjednodušeně řečeno se v aplikaci po stránce kompatibility ukrývá mnohem více, než se na první pohled zdá.
Omezeno to pochopitelně může být tím, že je zařízení nějak softwarově “uzamčeno” výrobcem pro použití s konkrétní aplikací nebo bránou konkrétní značky. To je například případ zařízení značky Aqara. S dalším rozvojem zmíněného standardu Matter už by ale měla tato proprietární omezení mizet.
Základní karta aplikace LIDL Home nese název Můj domov a obsahuje veškerá zařízení, která jsou připojená k dané domácnosti. Mezi těmi se dá přepínat. Zobrazení zařízení může být filtrováno také podle místností. Na této kartě má každý přístroj svůj panel a možnosti zejména manuálního nastavení, případně drobných automatizací jako je časový plán nebo základní odpočet. Určitě je dobré si na těchto panelech nejprve “osahat”, co daná zařízení umožňují.
Když se s připojenými hlavicemi, světly nebo třeba vysavači seznámíte, můžete se podívat na kartu Automatizace, se kterou už se dostanete na novou úroveň ovládání vaší chytré domácnosti. Je zde k dispozici nastavení dvou základních typů úkonů – reakce na klepnutí (tzn. vytvoření tlačítka, po jehož stisknutí se bude provádět nějaká akce) a skutečná automatizace (tzn. zařízení sama reagují na chování jiných zařízení nebo změny prostředí včetně počasí nebo lokace uživatele). Možnosti jsou široké a nemá smysl je sem vypisovat všechny. Na některé mrkněte do galerie.
Poslední kartou je Můj účet, na které najdete například správu místností, sdílení přístupu s dalšími lidmi, nastavení oznámení či různé návody. Součástí je také Středisko zpráv, které obsahuje veškeré požadované reporty od aplikace a zařízení, takže máte přehled, jak dobře vaše chytrá domácnost “šlape”.
Aplikace LIDL Home (ke stažení také v AppStore) je překvapivě komplexní nástroj, který evidentně leží na širokých základech prostředí vytvořených pro přístroje různých výrobců a značek. Pokud tedy uvažujete o pořízení nějakých smart home prvků z LIDLu (nebo už nějaké máte), dost možná nebudete muset u některých dalších “cizích” se Zigbee či Wi-Fi konektivitou řešit instalaci další brány a aplikace. Ale to už je na vlastní vyzkoušení…