Games

Íránské Call of Duty začne v americké zombie laboratoři na Ukrajině » Vortex

Hráči si často kladou otázku, jak by vypadala či ona hra nebo série, pokud by se v ní hrálo za tu druhou stranu. Na tuhle hypotetickou otázku už v minulosti odpověděla řada titulů ze zemí, které jsou častěji ve hrách vyobrazeny jako nepřátelské. Na obzoru je další taková a nutno říct dost bizarní, kterou by šlo popsat slovy íránské Call of Duty. Autoři hry se přitom “alternativní perspektivy” opravdu nebojí a prezentují dosti svérázný fiktivní konflikt.

Za projektem nazvaným Revenge stojí íránské původně animační studio Kosar3D a hráči se v něm ocitnou uprostřed konfliktu mezi Severoatlantickou aliancí na jedné straně a Ruskem a Íránem na druhé straně. Titul světu představila anglickojazyčná mutace ruské televize RT a i ta ho popisuje jako íránské Call of Duty. Hráče má ohromit špičkovou grafikou a realistickými scénáři, což je docela zábavná ambice, když se člověk zaměří na některé další detaily.

Studio sídlící ve městě Mašhad láká na sedm úrovní a hned první kapitola dává jasně tušit, v jakém duchu se obsah ponese. V ní hráči musí proniknout do americké biologické laboratoře na Ukrajině, která produkuje vir měnící ukrajinské vojáky na zombíky. Ti pak mají útočit na ruské vojáky. Hráči se musí pokusit zastavit virus a jeho šíření. Čirá pravda. Autoři se nadšeně odvolávají na to, jak se nechali inspirovat skutečností.

Vojenská technika má být ve hře věrně vyobrazena do nejmenších detailů. Vývojáři k tomu říkají, že chtějí vyvinout hru srovnatelnou s Call of Duty, která se přiblíží grafikou a kvalitou americkým titulům, i když mají omezené prostředky. Ačkoli má první mise začít útokem na zmíněnou americkou laboratoř na Ukrajině měnící Ukrajince v zombíky, Irán a Rusko tu pochopitelně nevystupují v roli agresora, ale někoho, kdo je podle autorů ve skutečnosti jen nucen podniknout preventivní úder ve snaze předejít třetí světové válce.

Papírovým vítězem by sice měl být F-35, ale v souboji na blízko prý zvítězí ruský Su-35, zvlášť, pokud je pilot Íránec, tvrdí autoři.

Zdá se vám to odvážné? Reportáž RT navíc ani nezmiňuje některé pikantnosti, které najdeme na oficiálním webu, jako je třeba zničení “sionistické letecké základny”. Nadšenci do letectví myslím ocenění i další tvrzení pocházející z oficiální prezentace. Důležitou částí hry je podle studia souboj mezi íránskou stíhačkou čtvrté generace (ruské výroby) a americkou stíhačkou páté generace. Papírovým vítězem by sice měl být F-35, ale v souboji na blízko prý zvítězí ruský Su-35, zvlášť, pokud je pilot Íránec, tvrdí autoři.

I když videohry představují pro autory nové území, už v minulosti se věnovali podobným příběhům. Mají na kontě animovaný film Battle of Persian Gulf II, jehož premisou je opět konflikt mezi Íránem a Západem. Ani to ale vývojářům nebrání spoléhat na americkou technologii v podobě Unreal Enginu od Epic Games. Tým ostatně na svém webu píše, že se chce přímo měřit se světovou konkurencí.

Hra je ve vývoji dva roky a má být financovaná z vlastních prostředků. Autoři na oficiálním webu píší, že s božím svolením vydělají spoustu peněz. Revenge má vyjít v roce 2024 a pokud vás zajímá víc, určitě se podívejte na kanál autorů na YouTube, kde najdete další videa.

Sluší se dodat, že nejde ani zdaleka o první podobnou hru pocházející z Íránu nebo jiné země, která není příliš nakloněna Spojeným státům, NATO či Západu obecně. Na druhé straně se není čemu divit, že zdejší válečné hry celkem přirozeně nabízejí dost odlišný pohled na fiktivní moderní ozbrojený střet než americké střílečky, které zase jiní hráči mohou chápat jako nepřátelskou propagandu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *