Informujte o nich aj svojich blízkych. Toto sú podvody, na ktoré si musíte pred Vianocami dávať pozor
Internetoví podvodníci sú bohužiaľ súčasťou dnešného internetu a počas vianočných prázdnin je ich správanie ešte extrémnejšie. Spoločnosť Google teraz na svojom blogu zverejnila najčastejšie typy podvodov, pred ktorými by ste sa mali mať počas sviatkov na pozore.
Contents
1. Darčekové karty a darčeky
Počas nákupnej sezóny sú v plnom prúde podvody s darčekovými kartami a darčekmi. Podvodníci sa môžu pokúsiť oklamať ľudí, aby pre blízkych kúpili darčekovú kartu a niekedy aj s použitím imitácie známeho kontaktu. Dokonca môžu ponúknuť bezplatnú cenu za darček výmenou za zdieľanie informácií o vašej kreditnej karte.
Ak dostanete e-mail od svojho známeho, aby ste mu kúpili darčekovú kartu, pošlite mu najprv rýchlu textovú správu, aby ste si potvrdili, že žiadosť skutočne odoslal on. A ak darček vyzerá príliš cenovo výhodne alebo dokonca zadarmo, tak určite zvýšte svoju opatrnosť, pretože pravdepodobne ide podvod.
2. Charity
V období vianočných sviatkov sa šíria aj charitatívne podvody v spojení s pokusmi o phishing. Podvodníci k tomu často použijú charitatívnu organizáciu so známym menom a požiadajú vás, aby ste ich kontaktovali prostredníctvom osobného e-mailu alebo im priamo poslali peniaze. Nepoškodzujú tak len ľudí, ktorí sa stanu obeťou podvodu, ale aj charitatívne organizácie, ktoré by mali z darovania prospech.
3. Demografické zacielenie
Niektoré z najškodlivejších podvodov sú smerované špecifický na konkrétnu osobu. Tieto podvody sa môžu zdať osobnejšie, pretože zahŕňajú nejaký špecifický prvok vášho života alebo identity. Či už ide o falšovanie správ od organizácii, s ktorými pravidelne komunikujete, alebo posielanie podvodných e-mailov zameraných na konkrétnu vekovú skupinu, do ktorej patríte.
4. Obnovenie predplatného
S koncom roka narastajú aj podvody s obnovením predplatného internetových služieb, ktoré dnes využíva množstvo ľudí. Podvodníci si vytipujú službu, ktorú využívate aj vy a cez falošnou stránku od vás získajú údaje ku kreditnej karte pri fingovanej obnove predplatného. Často falšujú aj antivírusové služby pre uplynutím ročného predplatného. Vždy si preto porovnajte e-mail odosielateľa s kontaktom na oficiálnych stránkach služby.
5. Krypto podvody
Najnovší typom podvodov sú podvody založené na kryptomenách. Bežná variácia týchto podvodov cieli kryptomenovú peňaženku a často sa pokúša vymôcť finančné prostriedky od obete prostredníctvom vydierania, falošnej kryptomenovej burzy, phishingu alebo falošných darčekov. Podvodníci vás napríklad požiadajú o poslanie malej sumy , aby ste mohli na oplátku získať viac Bitcoinov.. Samozrejme nič nedostanete a svoje kryptopeniaze už neuvidíte.
Náš tip
Nadstavba Honor MagicOS 7.0 je tu. Kedy a ktoré smartfóny budú aktualizované?