Infinite pohledem fanouška » Vortex
Společnost Paradox Interactive v posledních hodinách kromě jiného oznámila nový Star Trek. A i když toho zatím neřekla o hře mnoho, už teď stojí za to podívat se na ni blíže. Star Trek: Infinite je nová grand strategie, která vyjde už letos na podzim na PC a Macu a pracují na ní vývojáři ze studia Nimble Giant Entertainment. Dočkali jsme se prvního krátkého videa a základních informací, ale zatím jsme neviděli nic konkrétního ze hry a neznáme ani bližší podrobnosti. Ty vydavatel a autoři slibují zveřejnit už 16. června.
Podle autorů se vydáme odvážně tam, kam se dosud nikdo nevydal, a čekají nás unikátní výpravy i příběhy. Hra má být zasazená několik desetiletí před události seriálu Nová generace a budeme v ní velet celé flotile. Zvolíme si přitom jednu ze čtyř stran. Na výběr bude Spojená federace planet, Klingonská říše, Romulanské hvězdné impérium a Cardassijská unie. Každá má přitom nabídnout unikátní obsah, příběhy i přístup. Autoři lákají na ohromující grafiku, obtížné volby i unikátní hratelnost, i když už nevysvětlují, co tím myslí.
Jde o velkou hru, nikoli mobilní nebo webovou strategii, jak jsme se chvíli při oznámení obávali.
Milovaný vesmír si prý užijeme novým způsobem a budeme dělat to, co je pro Star Trek typické. Hledat nové formy života a nové civilizace. Šéf Paradoxu Fredrik Wester si pochvaluje příležitost oživit Star Trek a je to pro vydavatele podle něj čest. Ví podle svých slov, jak moc tahle značka znamená pro fanoušky po celém světě, a spolupracují s Nimble Giant i Paramountem, aby vytvořili věrnou hru, která dostojí očekáváním. Autoři spustili oficiální web i profily na sociálních sítích, ale moc toho tady zatím nenajdete.
S tímhle se ale redakce disponující odborníkem na Star Trek nemůže spokojit. Tak se pojďme podívat blíž na některé nejasnosti. V první řadě je ale nutno zdůraznit, že je super, že jde o velkou hru, nikoli mobilní nebo webovou strategii, jak jsme se chvíli při oznámení obávali. Paradox Interactive má samozřejmě s grand strategiemi bohaté zkušenosti. Mimo jiné má na kontě skvělou 4X sci-fi strategii Stellaris, která samotná nabízí úžasné Star Trek mody od fanoušků. Jedny z nejlepších vůbec.
Ale za pozornost stojí také vývojáři z argentinského studia Nimble Giant Entertainment. Ti jsou totiž vedle jiných her podepsaní i pod hrou Master of Orion: Conquer the Stars z roku 2016, kterou vydával Wargaming. Už v roce 1999 přitom vyšel klon původního Master of Orion z prostředí Star Treku pod názvem Star Trek: Birth of the Federation od slavných MicroProse, takže autoři mají na co navazovat.
Samotné oznámení a video ale přináší několik důležitých otázek. Tiskovka výslovně zmiňuje, že je hra zasazená několik desetiletí před události Nové generace. Ale trailer začíná hvězdným datem 43152.4, což je stejná chvíle, kdy se odehrává třetí epizoda třetí sezóny TNG nazvaná The Survivors/Zničená planeta. Nezdá se přitom, že by se hrou a trailerem měla mít nějakou souvislost.
Romulany zastupuje komandérka Toreth, která ale byla epizodní postavou a dalo by se říct řadovou velitelkou lodi.
Kapitán nějaké lodi třídy Galaxy zaznamenává do deníku, že flotila vstupuje na nepřátelské území, přičemž rychle pochopíme, že se tím myslí prostor borgů, kteří se velmi brzy ozvou se svou tradiční zdravicí. Jenže v tom případě nesledujeme události několik desetiletí před Novou generací. V té době až na určité výjimky nebylo lidem přesně zřejmé, kdo jsou borgové a většina neměla o jejich existenci ponětí. Také by v té době nemusela vůbec existovat loď třídy Galaxy.
A korunu všemu nasazuje titulní artwork, který se objeví i na konci upoutávky. Tady se objevuje Jean-Luc Picard, jak ho známe z Nové generace. Klingony tu reprezentuje Gowron, i když v té době ještě nebyl kancléřem a radu před ním vedl K’mpec. Romulany zastupuje komandérka Toreth, která ale byla epizodní postavou a dalo by se říct řadovou velitelkou lodi. A tak bych mohl pokračovat.
Nicméně ano, vše by šlo jednoduše vysvětlit tím, že se budeme pohybovat po delší časové linii jako v jiných grand strategiích a začneme v období před TNG a skočíme… kdoví. Proč pak ale mluví vydavatel o éře před TNG? Na odpovědi si musíme počkat.