Games

Hry pro Game Pass už stály Microsoft miliony dolarů » Vortex

Microsoft už v závěru minulého týdne oslavil devět let fungování programu [email protected], který je určený nezávislým vývojářům a jejich tvorbě. Na platformě mohou sami vydávat své hry, využít možnosti získat od Microsoftu bezplatně vývojářský kit aktuální konzole nebo se spolehnout na marketing, který rovněž Microsoft v určité míře obstarává. Že iniciativa funguje, pak podtrhuje blogový příspěvek generálního manažer pro kurátorovaný obsah Chrise Charly, ve kterém se navíc nezmiňuje pouze o [email protected] a 2,5 miliardách dolarů, které už nezávislí vývojáři vydělali prodejem svých her skrze tento program.

„Když jsme s programem [email protected] začínali (téměř před devíti lety!), nevěděli jsme toho opravdu mnoho. Věděli jsme ale, že nezávislí vývojáři udávají tempo inovací videoher rychleji, než jsme kdy mohli sledovat a byli jsme si jistí, že jejich práce je neuvěřitelně progresivní,“ říká na úvod Charla. V kombinaci s tím, že i hráči na Xboxu mají rádi indie tituly, se proto Microsoft rozhodl spustit zmiňovaný program a udělat vše, co bylo v jeho silách, aby mohli vývojářům pomoci maximalizovat svůj úspěch v ekoystému Xboxu. Charla tvrdí, že cesta vedla skrze pozorné naslouchání tomu, co vývojáři potřebovali – jako je například podpora cross-playe nebo řada změn ve vývojářském softwaru. Ačkoliv Charla připouští, že takové změny se mohou při bližším pohledu zdát jako vcelku obyčejné, ono číslo výdělků má podtrhnout, že napomohly celkovému úspěchu a bylo jich třeba.

„Výsledky předčily naše nejdivočejší sny. Od vzniku programu získalo přes 4600 nezávislých vývojářů z 94 zemí světa na poplatcích více než 2,5 miliardy dolarů a celkové příjmy partnerů [email protected] na naší konzoli se za poslední tři roky téměř zdvojnásobily,“ vyjmenovává Charla a dodává, že ohromující čísla vypovídají o obrovské síle nezávislých vývojářů. Jak už jsme ale uvedli výše, manažer nemluvil pouze o programu pro nezávislé tvůrce, zmínil také Game Pass, který je jednou z nejdůležitějších součástí ekosystému a Microsoft do něj masivně investuje. Konkrétně už prý zaplatil za hry třetích stran stovky milionů dolarů a Charla tvrdí, že jsou tituly, které by bez Game Passu nikdy nevznikly. „Průměrný člen hraje o 30 procent více žánrů a o 40 procent více her, přičemž k většině těchto her přistupuje mimo službu Game Pass,“ doplňuje manažer a naznačuje tak často opomíjenou konverzi směrem k tradičnímu prodeji jednotlivých titulů za stanovenou cenu. „Kromě toho neustále hodně investujeme do marketingových a merchandisingových programů, abychom zajistili, že hráči na Xboxu více než 3000 nezávislých titulů na naší platformě objeví,“ uzavírá Chris Charla.

Trochu bokem pak stojí informace od analytika Davida Gibsona z finanční skupiny MST, který odhaduje, že Microsoft zaplatil za hru Guardians of the Galaxy pro Game Pass až 10 milionů dolarů. Jde to pochopitelně ruku v ruce s náznakem, jak moc Microsoft dosud do svého herního Netflixu investoval a Gibson je v tomto ohledu velmi věrohodným zdrojem. Jak uvádí magazín Video Games Chronicle, Gibson se společností Square Enix, která zmiňovanou hru vydávala, zabývá už 15 let a částka, pohybující se v rozpětí 5-10 milionů dolarů, prý vychází z vlastních rozhovorů s vydavatelem a dalšími společnostmi. Ačkoliv mnoho diskutujících odhad napadá a tvrdí, že je to příliš málo, je důležité připomenout, že se Strážci vesmíru dostali na Game Pass pět měsíců po svém vydání, kdy nepochybně opadla první (a pro mnoho her jediná) vlna prodejů, kterou navíc Square Enix hodnotil jako nečekaně nízkou. Navíc ani rozpočet v případě tohoto titulu nemusel být závratný, takže možnost získat až 10 milionů půl roku po vydání mohla být pro Square Enix, potažmo vývojáře z Eidosu velmi lákavá.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *