Hráli jsme Park Beyond » Vortex
Dámy a pánové, přistupte blíže, vysolte stovku a zažijte doslova dechberoucí jízdu na fenomenální horské dráze, po které se vám zaručeně převrátí všechny orgány v těle! Tak přesně tohle by určitě hlásal promotér mého zábavního parku, kdyby uměl mluvit česky. Nebojte, nestal jsem se majitelem kolotočů, který se by se tu snažil dělat vlastní PR… Tedy, technicky vzato jsem se jím stal, ale pouze virtuálně, protože jsem měl možnost vyzkoušet si preview verzi očekávaného manažersko-budovatelského simulátoru Park Beyond. Ten se již od oznamovací ukázky prezentoval jako velmi barevná sranda s možností naprosté volnosti budování vysněného kolotočářského ráje. Čím více trailerů a zpráv se o hře objevovalo, tím víc se nabízela otázka: Bude to stejně skvělé, nebo i lepší než Planet Coaster? A nyní mohu napsat, že odpověď již částečně znám, a rád se o svá zjištění podělím. Jelikož ale do oficiálního vydání zbývá zhruba měsíc, musíme brát všichni společně v potaz, že na nějaké definitivní závěry je ještě brzy.
Snaha o příběh
Srovnání se zmíněnou hrou od studia Frontier Developments je nicméně už v tuto chvíli na místě, protože tituly jsou si v mnohém podobné, skoro až totožné. I Park Beyond obsahuje kampaň a sandboxový režim. Příběhová část se skládá z několika misí, včetně tutoriálu, kde bude nutné na všelijakých mapách plnit různé úkoly. Tahle část je vhodná zejména pro nováčky v žánru, protože je seznámí s herními mechanismy, zatímco ti zkušenější si už dokáží například s ovládáním poradit sami, protože je celkem intuitivní a hlavně nevybočuje z nastavených kolejí konkurence. Kampaň je navíc protkaná filmečky s dabovanými dialogy, v nichž narazíte i na možnosti volby v odpovědích, i když není v tuto chvíli možné říct, na co to bude mít vliv. V rámci předběžného přístupu totiž bylo možné odehrát pouze úvodní tři scénáře, každopádně se všechno tváří tak, že dějová linka bude poměrně ukecaná, ačkoliv se nebere vůbec vážně. Doufám ale, že v plné verzi tvůrci umožní cutscény přeskakovat – nyní to nebylo možné – protože ne každý dokáže ocenit scenáristické snahy o vyprávění v manažerské hře…
V zajetých kolejích
Mnohem důležitější v tomto žánru je sandboxový režim, protože fanoušci se rádi chlubí svými úžasnými a pracnými výtvory na sociálních sítích nebo ve Steam Workshopu. Ale především, každý si chce stavět podle svých fantazií. Dobrou zprávou pro všechny je, že v tomto režimu je už od základu dostupných přes deset různě velkých map, zahrnujících biomy od pouští, přes evropské horské oblasti, až po asijské zemědělské planiny. Nastavení úvodních podmínek pak je přesně takové, jaké byste čekali: zvolíte si obtížnost, výši počátečního rozpočtu, náklady na údržbu, zda chcete postupně absolvovat výzkum, vytyčit si cíle a tak podobně, a můžete začít. Kde jinde než na zelené louce, tedy za předpokladu, že jste si zrovna nevybrali písčitou oblast.
Budování, a s ním spojené ovládání, se opět nijak výrazně neliší od konkurence. Zkušeným hráčům bude připadat, jako by ani nespustili jinou hru. Ať už jste v poslední době hráli Planet Coaster, Planet Zoo, Jurassic World Evolution nebo cokoliv dalšího, až na odlišné uživatelské rozhraní budete mít pocit, jako byste v Park Beyond už odehráli desítky nebo stovky hodin. Což je fajn, protože se rychle zorientujete, zhruba během dvou hodin si oťukáte, co jaká věc dělá, a potom bez problému (ne doslova) stavíte chodníky, atrakce, horské dráhy, obchody, příslušenství doplňující celkový vzhled zábavního parku, upravujete terén a manažerujete.
Puntičkáři určitě ocení, že dostanou naprosto volnou ruku v tom, jak bude jejich volnočasový ráj vypadat, jak drahé budou atrakce nebo produkty v obchodech, co se bude prodávat a tak dále. Téměř všechno je zcela upravitelné, a tím nemám na mysli jen změny barev nebo názvů, ale i různé části budov či přírody. Vesměs znovu můžu napsat, že to je přesně jako u sérií od Frontieru, kdy stavěním obchodu se suvenýry můžete klidně zabít tři hodiny času, protože pipláte kdejaký detail. Samozřejmě pro méně náročné hráče existují již vytvořené budovy. Jen tedy zrovna kolotoče mají svou jasně danou podobu, a tak je možné měnit pouze barvy či písně, které u nich hrají. Upustit uzdu fantazii ale můžete u tvorby horských drah.
Tabulky, grafy a poznámky
Řízení chodu zábavního parku pak sklouzává do typické rutiny plné tabulek a grafů. Jelikož je nutné souběžně maximalizovat peníze, takzvanou úžasnost, a celkovou spokojenost návštěvníků odvíjející se od zábavnosti, čistotě parku a náladě dospělých, teenagerů a celách rodin (tři základní typy hostů), připravte se, že se nudit nebudete. Zpočátku máte dostupnou jen hrstku kolotočů, obchodů či automatů na pochutiny, tři typy horských drah a hromadu kosmetických serepetiček. Pro odemknutí více typů atrakcí je tedy nutný výzkum, který je závislý na celkové spokojenosti zákazníků. Při dosažení požadovaných hodnot se vždy uvolní jeden bod výzkumu, a pak si už dle vlastních preferencí či potřeb vyberete, čím chcete svůj ráj obohatit. Jsou zde například objekty zaměřené na rodiny, vysoký finanční příjem, celkovou zábavu, obchody rozšiřující základní potřeby a spoustu dalších. Spokojenost návštěvníků je tedy primární hnací motor, který vás motivuje kupředu a zároveň nutí, abyste vyhověli všem požadavkům. Co se hostům líbí a nelíbí se snadno dozvíte, ať už obecně nebo konkrétně u každé budovy pomocí poznámek.
Druhým speciálním ukazatelem je onen ukazatel úžasnosti, díky kterému si sami zvolíte, jaká věc se zrovna vylepšuje. Kolotočům, horským drahám či obchodům se pak různě zvýší výdělky, zábavnost a další parametry, ale zároveň i náklady na údržbu. Zaměstnanci pro změnu získají lepší předměty či zařízení k vykonávání své práce, čímž se zvýší jejich celková efektivita. Je to fajn osvěžující prvek v žánru, protože u jiných her bývá zvykem, že vylepšení jsou automatická, čímž se trochu vytrácí pocit absolutní kontroly nad svěřeným segmentem. Veškeré ukazatele jsou vesměs přehledné, není díky nim najít své slabé a silné stránky, a podle toho svůj park vést. Nechybí ani heatmapa zaměřené na návštěvníky, budovy a tak dále, které rychle zobrazí například hlad, žízeň či náladu zákazníků, případně ziskovost a údržbu budov. V tomhle ohledu zatím nemůžu říct, že by mi cokoliv chybělo. Když se objevily potíže, dokázal jsem je rychle pomocí přehledů nebo heatmap lokalizovat a následně vyřešit. Celkově obtížnost mi připadala o něco nižší než třeba v Planet Coaster, ale tvůrci upozornili, že by do vydání ještě mělo dojít k vybalancování, a tak finální verze nabídne mnohem větší výzvu. Inu, necháme se překvapit.
Barevné kolotoče
V čem se Park Beyond výrazně liší od svého konkurenta je barevnost textur. Skutečně všechno září křiklavými odstíny a z dálky lze park přirovnat ke kopečkové zmrzlině s příchutí jahody, broskve a šmoulí s barevným posypem. Veselou atmosféru pak doplňují zvuky atrakcí a dalších objektů, a při přiblížení kamery se najednou ocitnete na kolotočích, které znáte z vaší obce – tedy co zařízení, to jiná techno párty, křik, jásot, mumlající davy, a než to všechno uklidíte, tak i zvratky a odpadky na chodníku. Park skutečně působí živě a jako místo, kam se stovky až tisíce lidí chodí pobavit, a to se mi děsně líbí. Fandové kolotočů pak jistě ocení kameru – ne kvůli klasickému ptačímu pohledu, ale protože je možné absolvovat atrakce z pohledu hostů, aby se vám z toho všeho mohla pěkně zamotat hlava.
Bohužel je ale ještě poznat, že hra má měsíc do vydání, protože jsem narazil na větší množství technických problémů, které se na jednu stranu stále objevují u jiných dávno vydaných sandboxových her, ale v tomto případě doufám, že se je tvůrcům podaří do vydání vyřešit. Mám tím namysli například zasekávání návštěvníků v chodníku nebo nepochopitelné nevyužívání budov, které usadím pomocí šipek pro umístění. Každopádně k tomuto zatím je zbytečné se víc vyjadřovat, a počkáme s tím na plnohodnotnou recenzi. Jinak ale vypadá Park Beyond slibně – přehledné tabulky, uživatelské rozhraní i ovládání naučí nové hráče pracovat s mechanismy poměrně snadno, pardálové naopak nebudou v tomto ohledu ničím zaskočení, a tak se mohou rovnou pustit do řízení svého vlastního Disneylandu. Pokud tvůrci vyžehlí veškeré dosavadní technické problémy, budou se o hru nadále starat a přinášet i postupně nový obsah, tak si myslím, že titul si dokáže vybudovat velkou fanouškovskou základnu. Rozhodně má potenciál stát se hrou, ke které se hráči rádi vrací, případně nehrají nic jiného, protože budují epesní výtvory. Ale tuhle predikci si ještě musíme potvrdit za měsíc v recenzi.