Games

Hideo Kodžima se rozpovídal u příležitosti výročí studia » Vortex

Už včera jsme vás informovali o novém Kodžimově hororu, na němž pracuje vedle nedávno oznámeného Death Stranding 2. O dosud stále neznámé hře prozradil v rozhovoru pro IGN, který vznikl u příležitosti sedmého výročí studia Kojima Productions, že je tak neobvyklá, až s ním žádná ze společností nechtěla spolupracovat na vydání. Právě proto nakonec došlo k partnerství s Microsoftem, neboť pouze tam měl být Kodžimův nápad pochopen, zatímco jinde byl považován za příliš bláznivý. Rozhovor byl nicméně obsáhlý, pokrýval celou řadu témat a sám Hideo Kodžima byl velice sdílný. Vraťme se tedy k interview ještě jednou, jelikož zazněly i další zajímavé informace, především vzpomínkového typu, jež nepochybně stojí za pozornost.

Výročí studia a jeho založení

V Kojima Productions slavili sedmé výročí 16. prosince, i když to není podle Kodžimy úplně přesné. Ten den, tedy 16. prosince 2015, došlo pouze k zaregistrování značky, ale ke skutečnému studiu v podobě prostorů to byla ještě dlouhá cesta. Kodžima prozradil, že teprve po nějaké době si pronajal malou místnost pro sebe, kde tvořil první návrhy. Do současné budovy se tým nastěhoval až v roce 2016, kdy už prostory opravdu připomínaly studio (nyní se v rámci stěhování přesunuli do většího, ale zůstávají stále ve stejné budově).

Kodžima chtěl svůj projekt představit co nejdříve, přičemž nejprve oslovil Normana Reeduse, který v Death Stranding ztvárňuje hlavní postavu Sama – to bylo v únoru 2016. Stalo se tak v Los Angeles v restauraci během pojídání suši. Herec po zhruba dvouhodinovém rozhovoru bez téměř jakýchkoli ukázek jednoduše souhlasil, čili se téměř okamžitě vrhli na první nahrávání performance capture a v červnu už Death Stranding představovali.

Založení společnosti Kojima Productions nicméně pomohla i předchozí Kodžimova tvorba. „Když jsme společnost zakládali, neměli jsme vůbec nic, ale díky konexím jsme se dostali tak daleko,“ řekl Kodžima v rozhovoru. Když si chtěli pronajmout kanceláře, byli nejprve odmítnuti, ale nakonec se ukázalo, že jeden z majitelů je fanouškem Kodžimových her. Spousta věcí v začátku vznikala téměř na koleni. Logo společnosti vzniklo původně na papíře a teprve později ho někdo z Kodžimových známých předělal digitálně. Nebo otisky rukou na pláži, které poutaly pozornost v prvním traileru, byly v rámci první vizualizace na sucho ve sdílené chodbě a za přítomnosti kolem procházejících dalších nájemníků budovy vytvořeny za pomoci drátu.

Nízkonákladový film Death Stranding

Před pár dny byla rovněž oznámena filmová adaptace Death Stranding, na které se samozřejmě podílí i sám Kodžima. Ač je on sám velkým filmovým fanouškem, jedná se o první adaptaci jeho díla i jeho první vlastní filmový počin. Nemuselo tomu tak být, jelikož měl v přípravě krátký film, rovněž ze světa Death Stranding. Kodžima měl připravený scénář, který sám napsal, ovšem realizaci překazila pandemie, která celkově zkomplikovala druhou fázi studia velice krátce po vydání Death Stranding v listopadu 2019.

Podle Kodžimy se rázem všichni stali jakoby externími zaměstnanci a práce na dálku byla velice náročná, jelikož se tak praktikovala i nahrávání a natáčení. Narušilo to i práce na Director’s Cut, i když byla hlavní část práce již hotova. Právě kvůli této situaci byl však nakonec odpískán i již zmíněný film. „Přemýšlel jsem o tom, že bych natočil krátký film coby první pokus o vstup do Hollywoodu,“ řekl Kodžima a poznamenal, že scénář samotný stále existuje, ale není momentálně v plánu jej realizovat. Místo toho se každopádně dočkáme velké filmové adaptace.

Nabídky přicházely pravidelně, ale Kodžimovi dle jeho vlastních slov nešlo o žádný velký trhák. Nejde mu o velké hvězdy, výbuchy ani peníze, protože k čemu by mu prý byly? Alex Lebovici z Hammerstone Studios ovšem sdílel Kodžimovu artovější vizi a nabídl mu film v tomto duchu, což Kodžima přijal. Zároveň se chce vyhnout tomu, aby šlo o přesnou kopii hry, proto hodlá rozšířit samotný svět.

„Death Stranding jsem vytvořil jako hru a hry jsou hry. Nemám potřebu z toho dělat film. Takže filmový Death Stranding se svým způsobem vydává směrem, který ještě nikdo předtím u filmové adaptace hry nezkusil. Myslím, že je potřeba vytvořit něco, co lidi, kteří se na to budou dívat, inspiruje k tomu, aby se z nich za deset nebo dvacet let stali vývojáři,“ vysvětlil. Zatím nicméně nedošlo k rozhodnutí, zda ono rozšiřování světa zahrnuje i propojení s tím již vytvořeným a tedy i případným výskytem postav, které už známe ze hry.

Přepisování Death Stranding 2

Kvůli covidu se nicméně nezměnily jen pracovní procesy, ale i samotné pokračování Death Strandingu. Covid a události ve světě měly na projekt obrovský vliv, přičemž Kodžima připomněl i 11. září a Metal Gear Solid 2. „Když se odehraje něco, o čem si nikdo nemyslel, že je to možné, předtím napsaná fiktivní díla ztrácejí na působivosti. Proto jsem kompletně přepsal Death Stranding 2. Nelze předstírat, že se něco tak velkého nikdy nestalo. Zatímco hry samotné jsou založeny na postavách, které nejsou svázány naší realitou, hráči pandemií prošli a příběh napsaný před touto zkušeností by s nimi zkrátka tak nerezonoval, ať už by to bylo fantasy nebo sci-fi,“ vysvětlil. Naťukl i další proměny světa a jakou roli v tom všem může sehrát zábavní průmysl: „Zábava nemůže zasahovat do politiky, ani ji nelze použít jako zbraň. Zábava však může změnit svět a já chci přispět k tomu, že ji lidem nabídnu.“

V samém závěru se věnoval již zmíněnému druhému projektu, jímž by měl být horor Overdose pro Xbox, který by rád v příštím roce představil veřejnosti. Co více k tomuto svému dalšímu počinu, jenž vzniká současně s pokračováním Death Strandingu, prozradil, si můžete přečíst již v našem včerejším článku, co dalšího celkově víme o hře pak v našem archivu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *