Evropská rada chce výměnné baterie v handheldech » Vortex
Evropská rada přijala v průběhu pondělí nařízení, které má zpřísnit pravidla týkající se udržitelnosti pro baterie a odpad, které vytváří. Hlavním smyslem je zaměřit se na celý životní cyklus baterií, včetně jejich likvidace či recyklace, a to na celém spektru úrovní průmyslu a spotřebního zboží. Jak uvádí tisková zpráva Evropské unie, nařízení se bude od roku 2027 vztahovat na všechny baterie v přenosných zařízeních, elektrických vozidlech, dále startovacích, osvětlovacích či zapalovacích baterií a baterií lehkých dopravních prostředků, kam spadají například jízdní kola, mopedy nebo elektrické skútry.
Jak obratem poznamenal britský Eurogamer, nařízení se tudíž dotkne i herních zařízení či příslušenství, které by mělo nabídnout snadnou výměnu ze strany uživatele. Jak už je uvedeno výše, nařízení by mělo v plnou platnost vstoupit až v roce 2027, díky čemuž by podle EU měli mít výrobci dostatek času se na nová pravidla připravit. Ačkoliv nejsou například handheldy zmíněny v tiskové zprávě přímo, magazín Overkill získal vyjádření jednoho ze zástupců Rady a ten mu potvrdil, že se to právě zařízení jako je například Switch nebo Steam Deck týká, byť s největší pravděpodobností nikoliv retroaktivně, ale pouze v souvislosti s novými zařízeními. Pro uživatele by tak mělo být snadné za pomoci volně dostupných nástrojů – typicky šroubovák – akumulátor vyjmout a vyměnit za nový, případně mít takovou možnost provést bezplatně v obchodě či servisu.
Důvodem, proč se Evropská rada tímto problémem zaobírá, je však stále narůstající potřeba řešit situaci na poli baterií do elektro aut, a i z toho důvodu se tisková zpráva ve větší míře zaměřuje na recyklaci látek jako je lithium, kobalt, olovo nebo nikl. Dalším cílem nových opatření je zlepšit fungování vnitřního trhu s bateriemi a zaručit spravedlivější hospodářskou soutěž a stím spojený větší výběr možností pro zákazníka. Současně s tím pak chce EU kontrolovat používání nebezpečných látek, jako je rtuť nebo kadmium a přimět výrobce, aby poskytovali informace o uhlíkové stopě jejich baterií. „Cílem nařízení je snížit enviromentální a sociální dopady během celého životního cyklu baterie. Za tímto účelem stanoví nařízení přísná pravidla náležité péče pro hospodářské subjekty, které mají povinnost ověřovat zdroj surovin,“ dodává pak tisková zpráva.