EU může přinutit Apple povolit aplikace mimo App Store » Vortex
Vleklý spor společností Apple a Epic Games není u konce. A ačkoliv začalo být v průběhu jeho řešení jasné, že nejde pouze o Fortnite, nýbrž o celý přístup k uzavřeným distribučním platformám a poplatkům z jejich používání, právě úspěšný battle royale je všeobecným symbolem rozepře. Hráče – snad víc než důležitější detaily – proto zajímá jediné, kdy se Fortnite na iOS vrátí? Na tuhle otázku by možná trochu překvapivě mohla pomoci přinést odpověď Evropská unie, která předložila další návrh rozsáhlého zákona o digitálních trzích, který se přiblížil k podpisu. Platit by mohl začít už v průběhu roku 2022 a jeden z bodů dává občanům Evropské unie právo na to rozhodnout se, jakou aplikaci budou na svém zařízení používat. To by znamenalo povolení obchodů či distribučních kanálů třetích stran, proti kterému Apple i s řadou věcných argumentů o bezpečnosti stojí, a tudíž i návrat Fortnite a příchod mnoha dalších služeb, které by mohly být ve výsledku pro zákazníka zajímavější, nežli tomu bylo dosud v ekosystému operačního systému iOS.
Z nařízení Evropského parlamentu a Rady o spravedlivých trzích otevřených hospodářské soutěži v digitálním odvětví – tzv. aktu o digitálních trzích – je kritický bod č. 47, který přímo zmiňuje distribuční kanály a způsob jejich fungování. Návrh zde provozovatele uzavřených obchodů s aplikacemi označuje za strážce bran mezi podnikateli a koncovými zákazníky, což přirozeně přímo platí na Apple a částečně i na Google. „Pravidla, která strážci stanoví pro distribuci softwarových aplikací, mohou za určitých okolností omezit schopnost koncových uživatelů instalovat a účinně využívat softwarové aplikace nebo obchody se softwarovými aplikacemi třetích stran v operačních systémech nebo hardwaru příslušného strážce a omeziž možnost koncových uživatelů získat přístup k těmto softwarovým aplikacím nebo obchodům se softwarovými aplikacemi mimo hlavní služby platformy tohoto strážce,“ zní uvedení do problému ze strany Evropské unie.
Následně navrhuje, aby tato omezení byla zakázána jako nespravedlivá, zejména stran narušení otevřenosti hlavních služeb platforem hospodářské soutěže, což s sebou ale přirozeně může přinést technické i bezpečnostní problémy. Právě na ně se Apple často odvolává s tvrzením, že prostředí App Storu je bezpečné, a to včetně plateb třetím stranám, které probíhají skrze App Store, tedy nejen z toho důvodu, aby mohla společnost účtovat za transakce poplatky, ale právě proto, aby ochránila zákazníka. I na to ale Evropská unie myslí a ve stejném bodě citovaného návrhu dává oněm strážcům prostor přijmout přiměřená technická nebo smluvní opatření k dosažení vlastních cílů. Pokud ale návrh zákona projde schválením a ratifikací, provozovatelé platforem budou muset prokázat, že opatření, kterými zatíží možnost instalace aplikací třetích stran nebo využívání dalších distribučních kanálů, jsou nezbytná, odůvodněná a že neexistují méně omezující prostředky k zajištění integrity hardwaru nebo operačního systému.
Otázkou tedy je, nakolik silně bude moci Apple – bavíme-li se stále o této kauze – argumentovat například proti dostupnosti Epic Games Storu či jiných kanálů, případně instalaci aplikací mimo App Store, jak se budou potenciální opatření omezující vše mimo oficiální distribuci aplikací posuzovat a nakolik efektivní bude pro vývojáře či vydavatele nemít aplikaci na App Storu, ale inzerovat ji mimo něj. Jistě, návrh předkládá, že se řešením sporů bude zabývat Komise, stejně jako například udělováním penále, žádostí o přezkoumání ale může být v jednu chvíli tolik, že může dojít k efektivnímu zahlcení rozhodovacích orgánů a odkládání rozhodnutí na nepříjemně dlouhou dobu, která může i s ohledem na dynamiku digitálního trhu ztratit relevanci už za několik týdnů. Na každý pád je alespoň zajímavé, kam se může digitální trh ubírat v nadcházejících letech a jaké změny může přinést jen na segment her.