EU dá miliardy € do místní výroby čipů. Chce 2x větší podíl
Nedávno velmi kritické a v menší míře stále trvající problémy s produkcí mikročipů zvedly v zemích mimo Čínu, Tchaj-wan či USA palčivé téma, zda by nebylo vhodné v této oblasti omezit závislost na těchto velkých producentech. Důležitá otázka se již několik měsíců řeší také na půdě EU a nyní přichází oficiální postup řešení. Jmenuje se Evropský akt o čipech a jeho cílem je zdvojnásobit současný podíl čipů původem z našeho kontinentu na celosvětovém trhu.
“Evropský akt o čipech zvýší konkurenceschopnost a odolnost Evropy v oblasti polovodičových technologií a aplikací a pomůže dosáhnout digitální i ekologické transformace. Posílí zároveň vedoucí postavení Evropy v této technologické oblasti,” stojí v úvodu oficiální prezentace tohoto plánu. Společně s členskými státy a mezinárodními partnery hodlá Komise zmobilizovat veřejné a soukromé investice ve výši přes 43 miliard Eur. Záměrem přitom je zavést rámec pro zvýšení evropské výrobní kapacity na 20 % celosvětového trhu do roku 2030. Nyní je to 10 %.
Contents
Evropský akt o čipech – co je cílem?
- posílit vedoucí postavení Evropy v oblasti výzkumu a technologií směrem k menším a rychlejším čipům
- zavést rámec pro zvýšení výrobní kapacity na 20 % celosvětového trhu do roku 2030
- budovat a posilovat inovační kapacitu v oblasti navrhování, výroby a balení pokročilých čipů
- důkladně porozumět globálním dodavatelským řetězcům polovodičů
- řešit nedostatek kvalifikovaných pracovníků, přilákat nové talenty a podpořit vznik kvalifikované pracovní síly
“Členské země EU zahájily koordinaci společného úsilí v souladu s doporučením. Cílem je pochopit současný stav hodnotového řetězce polovodičů v celé EU, předvídat potenciální narušení a přijmout odpovídající nápravná opatření k překonání současného nedostatku, dokud nebude nařízení přijato. Jako jeden z prvních kroků zahájila Evropská komise konzultaci týkající se dodavatelského řetězce polovodičů,” informuje dále web europa.eu.
Evropský parlament a členské státy EU budou muset projednat návrhy Evropské komise týkající se evropského aktu o čipech řádným legislativním postupem. Pokud bude přijato, bude nařízení přímo použitelné v celé EU. Z průzkumu týkajícího se čipů, který zorganizovala Evropská komise, vyplynulo, že průmysl očekává zdvojnásobení poptávky po čipech do roku 2030. To odráží rostoucí význam polovodičů pro evropský průmysl i společnost. Uspokojení této rostoucí poptávky bude problematické, zejména s ohledem na současnou krizi dodávek polovodičů.
- investice do technologií nové generace
- zajištění celoevropské dostupnosti nástrojů pro navrhování a pilotních linek pro vývoj prototypů, testování a provádění experimentů se špičkovými čipy
- postupy certifikace energeticky účinných a spolehlivých čipů s cílem zaručit kvalitu a bezpečnost kritických aplikací
- rámec pro zřizování výrobních zařízení v Evropě, který bude vstřícnější k investorům
- podporu přístupu inovativních začínajících podniků, rychle se rozvíjejících podniků a malých a středních podniků ke kapitálovému financování
- rozvoj dovedností, talentů a inovací v oblasti mikroelektroniky
- nástroje pro předvídání nedostatku polovodičů a řešení s ním spojených krizí s cílem zajistit bezpečnost dodávek
- uzavírání mezinárodních partnerství v oblasti polovodičů s podobně smýšlejícími zeměmi
Nedostatek polovodičů, který nedávno celý svět pocítil, si vynutil uzavření továren v řadě odvětví, od automobilů až po zdravotnické prostředky. To důrazně připomnělo extrémní globální závislost hodnotového řetězce polovodičů na velmi omezeném počtu aktérů ve složitém geopolitickém kontextu.