Emulátor Dolphin s konečnou platností nevyjde na Steamu » Vortex
Na konci května jsme vás informovali, že společnost Nintendo s největší pravděpodobností zamezila vydání emulátoru Dolphin na Steamu. Autoři populárního nástroje pro softwarovou simulaci prostředí konzolí GameCube a Wii měli obdržet námitku proti vydání, odvolávající se na DMCA, na což zareagoval Valve coby provozovatel Steamu a uvedení skutečně pozastavil. Do doby, dokud si obě strany vzájemně problém nevyřeší. V této souvislosti se pak hodně mluvilo o tzv. Wii common key – tedy dešifrovacímu klíči, který Dolphin používá ke spouštění her a aplikací pro Nintendo Wii, což působilo poměrně výhružně a kdekdo se pozastavoval nad tím, jak to mohlo autorům emulátoru procházet tak dlouho, případně co si asi mysleli, že se stane, když v zásadě prolamují ochrany konzole a v samém důsledku zpřístupňují hraní pirátských verzí her. Po necelých dvou měsících ticha však autoři Dolphinu přichází s vysvětlením celé situace (přes The Verge) a vyvrácením některých nařčení, která se na ně v uplynulých týdnech snášela.
„Tahle kauza docela vystřelila, co,“ pokládají autoři emulátoru řečnickou otázku na úvod obsáhlého blogového příspěvku. Už od prvních řádků je z něj cítit jistá úleva, což možná na první pohled stojí v kontrastu s potvrzením, že Dolphin na Steamu skutečně nevyjde. Vývojáři ale celou situaci detailně popisují a začínají tím, že žádnou stížnost ze strany Nintenda nikdy neobdrželi. Vše mělo proběhnout trochu jinak, na popud Valve, které kontaktovalo Nintendo s dotazem, zda je všechno v pořádku, a teprve poté – až když se právníci amerického zastoupení Nintenda postavili na odpor – informoval provozovatel Steamu autory Dolphinu. Platí nicméně, že se měly obě strany nejprve dohodnout mezi sebou, než by mohl být obnoven proces vydání na Steamu, ale k tomu patrně nikdy nedojde. „Shledali jsme, že požadavek Valve, získat souhlas od Nintenda k vydání na [Dolphinu] na Steamu, je nesplnitelný,“ říkají doslova autoři emulátoru a odkazují se přirozeně na řadu dalších kauz, v nichž se emulátory a v horším případě pirátské kopie her od Nintenda řešily.
Ačkoliv tedy nemožnost uvést Dolphin na Steamu považují za svého druhu prohru s hořkou příchutí, vymezují se dále proti tomu, že by byl emulátor primárně zaměřený na prolamování ochrany her pro Nintendo Wii. Vysvětlují, že onen dešifrovací klíč je veřejně znám už mnoho let a dostal se do zdrojového kódu Dolphinu už před patnácti lety. Až do situace se Steamem to nikomu nevadilo, na což vývojáři rovněž upozorňují, a použití common key pak opírají také o to, co jim dovolují americké zákony. Ty dovolují vytvořit nezávislý počítačový program, který obcházení ochrany využívá na technologické úrovni v zájmu zachování kompatibility s dalším softwarem, který je pro tento program vyvíjen. Autoři Dolphinu proto zmiňují například modifikace jednotlivých her, které vznikají přímo pro tento emulátor, a vytahují ze zákonů i zmínku, že v případě takového postupu mohou vývojáři dokonce veřejně mluvit o obcházených ochranách.
„Poté, co tahle kauza vypukla, jsme obdrželi mnoho žádostí a dokonce i několik přímých požadavků na odstranění common keys ze zdrojového kódu. Jsme zklamaní, že tolik lidí na YouTube a sociálních sítích vůbec neuvažovalo nad tím, že jsme před použitím těchto klíčů podnikli vlastní analýzu rizik,“ říkají pak autoři Dolphinu. Po incidentu a dalším kolečku diskuzí s právníky si jsou nicméně v tuto chvíli jistí, že jim nehrozí žádná právní újma a budou pokračovat ve vývoji emulátoru jako doposud. Dokonce se rozhodli, že některé prvky, jako je podpora Big Picture režimu na Steamu, zanesou do budoucích verzí Dolphinu, stejně jako řadu dalších menších věcí, které plánovali.