Dostali vaše deti na Vianoce smartfón? Pozor na vírusy a obťažovanie
Chytrý telefón so svojimi nekonečnými možnosťami v súčasnosti predstavuje zdroj zábavy číslo jeden pre väčšinu detí. Nezabúdajte však na to, že ste im zverili do rúk plnohodnotný počítač, ktorý v prípade neopatrného používania dokáže spôsobiť obrovské škody.
Contents
Malvér, kyberšikana či online predátori
V online svete sa to hemží všemožnými hrozbami. Čeliť všetkým nástrahám dá poriadne zabrať aj dospelým, nie to ešte deťom, ktoré sú v digitálnom priestore mimoriadne zraniteľné. Väčšina hrozieb, s ktorými sa môžu deti stretnúť, pochádza práve z mobilu. Napríklad si do zariadenia môžu stiahnuť vírus skrytý za falošnú hru. Vírus v mobile je rovnako nebezpečný ako škodlivý kód na počítači. Nový smartfón je preto potrebné chrániť spoľahlivým bezpečnostným softvérom rovnako ako PC.
Oveľa nebezpečnejšie hrozby sú však často netechnického charakteru. Pocit anonymity podnecuje mnohé deti k správaniu, aké by si v skutočnom svete nedovolili. Napríklad na prvý pohľad nevinné preposielanie zosmiešňujúcich obrázkov môže prerásť do brutálnej a systematickej kyberšikany.
Osobitnou kapitolou hrozieb sú sexuálni predátori. Prostredníctvom manipulatívnej techniky, ktorá sa nazýva grooming, sa pokúšajú často skrytí za falošný profil zblížiť s dieťaťom a získať si jeho dôveru. Následne začnú po dieťati pýtať intímne materiály. Ak im ich dieťa pošle, začnú ho vydierať zverejnením, ak sa s nimi nestretne.
Najlepšia ochrana je prevencia
Tak ako pri hrozbách vo fyzickom svete, aj v online prostredí platí, že najlepšou ochranou je prevencia. Ak ste darovali ratolesti prvý smartfón, je dôležité, aby ste si od začiatku stanovili jasné pravidlá používania a dbali na ich dodržiavanie. Vaše deti by mali pochopiť, že čas za obrazovkou je privilégium a nie právo.
Aby ste nástrahám dokázali predchádzať, musíte ich v prvom rade poznať a hovoriť o nich s deťmi. Nehanbite sa preto v tejto oblasti dovzdelať. Aj keď ste vyrastali s technológiami a myslíte si, že viete o všetkých nebezpečenstvách, doba sa neustále mení a dnešné deti čelia stále novým problémom. Začať môžete na edukačnom portáli Bezpečne na nete, kde je pre rodičov venovaná celá sekcia.
Ochranu dokáže zabezpečiť technológia
Pri ochrane vašich detí na internete vám poslúži aj šikovná aplikácia rodičovskej kontroly ESET Parental Control pre Android. Pomocou tohto nástroja dokážete deťom nastaviť pravidlá používania smartfónov alebo tabletov. Aplikácia navyše deti uchráni pred nevhodným obsahom a obmedzí čas, ktorý môže dieťa na mobile stráviť. Vďaka technológii získate dokonalý prehľad o tom, čomu sa vaše dieťa v online svete venuje. Keď mu obmedzíte nejaký druh obsahu, môže vás požiadať o prístup.
Prémiovú verziu aplikácie ESET Parental Control pre Android môžete získať výhodne aj v balíku ESET Family Security Pack, ktorý dokáže ochrániť až 10 zariadení a postará sa o digitálnu bezpečnosť celej rodiny.
Kľúčová je komunikácia
Nemenej dôležitá ako kontrola je otvorená komunikácia s vašimi ratolesťami. Aby nemalo dieťa pocit, že ho sledujete, nastavte si ešte na samom začiatku pravidlá, ktoré vzídu zo spoločnej diskusie. Uistite sa, že rozumie tomu, prečo je potrebná takáto forma ochrany. Budujte s vašim dieťaťom zdravý vzťah založený na dôvere a otvorenej komunikácii. Iba vtedy sa ratolesti dokážu obrátiť na rodičov v prípade problémov.