Games

Autoři Baldur’s Gate III se omlouvají za rozbitý hotfix » Vortex

Hráči, kteří se v Baldur’s Gate III dostali za první akt – tedy obsah hry, který byl v uplynulých třech letech optimalizován a testován v rámci předběžného přístupu – začínají narážet na technické nedostatky. I proto chystají vývojáři ze studia Larian velký patch, který by měl opravit přes 1000 chyb, ovšem ještě před tím chtěli rychleji reagovat na drobnosti, a to prostřednictvím v pořadí již čtvrtým hotfixem. Ten skutečně před několika dny vyšel, aby však hráči obratem zjistili, že jim hru rozbíjí nečekanými pády, což určitě není výsledek, kterého chtěli lidé kolem Swena Vinckeho dosáhnout. Hotfix byl proto rychle odstraněn, hráči, kteří si jej aplikovali, zůstali na krátkou dobu v limbu, protože jim nemusely fungovat uložené pozice, a následně se malý patch vrátil a vše už běželo podle představ. Po téhle eskapádě se k celému incidentu vývojáři vyjádřili pro magazín Eurogamer, aby vysvětlili, co se stalo a zároveň naznačili, jak budou postupovat do budoucna.

„Hotfix čísl o4 prošel přísnou kontrolou kvality a včera [16. srpna] byl potvrzen jako kandidát na vydání,“ pustil se do vysvětlování mluvčí Larianu. „Relativně na poslední chvíli jsme se však rozhodli vytvořit nový build, abychom změnili číslo verze. Bohužel, došlo na chybu v kompilátoru, což způsobilo, že některé výjimky, které zpravidla nezpůsobují pády hry, hádáte správně, způsobily pády hry,“ dodal mluvčí. Potvrdil, že podobné chyby kompilátor vykazuje jen velmi vzácně, čímž ale z druhé strany nechtěl špatný postup studia omlouvat. „Nebyli jsme na to připravení, a přitom jsme měli být, nezvládli jsme to,“ přiznal zástupce studia.

Problém byl v tom, že skutečně otestovaný byl původní build, nikoliv ten, který vznikl jen kvůli změně očíslování dané verze, což se už do budoucna nesmí podle mluvčího opakovat. Od této chvíle budou kompletním procesem testování v oddělení QA procházet právě ty buildy, které budou následně fyzicky odeslány na Steam, případně na PlayStation Network, aby si mohli být vývojáři skutečně jistí, že udělali maximum a patche jsou pokud možno bezvadné. Testování obstarávají nejen zaměstnanci studia z příslušného oddělení, ale také automatické analyzátory chyb, které se zaměřují třeba i na kompatibilitu uložených pozic, která byla hotfixem číslo 4 narušena. Snad se tedy podobné chyby nezačnou kumulovat a hráči se budou moci soustředit jen na samotné hraní, které se prozatím komunitě povětšinou velmi zamlouvá, čemuž odpovídají i recenze.

Faktem ale je, že například rozdíly v optimalizaci napříč dlouhými úseky hry jsou značné, objevují se i další technické nedostatky a při hraní můžete narazit i na nejrůznější glitche nebo třeba problémy s kamerou. Více o mých dojmech převážně z prvního aktu si můžete přečíst ve středečním článku, zbytek o hře pak přímo na její kartě v naší databázi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *