Games

Autor knihy Tetris žaluje autory filmu Tetris » Vortex

Letos v březnu na streamovací službě Apple TV+ vyšel film s názvem Tetris s Taronem Egertonem a Nikitou Jefremovem v hlavních rolích. Namísto adaptace legendárního titulu šlo o víceméně životopisný snímek zpracovávající příběh provázející vznik a rozšíření této hry, ačkoli se jeho skutečný protagonista Henk Rogers vyjádřil, že je spousta věcí přikrášlených a neodráží realitu. Film celkově získal pozitivní recenze a ohlasy, ale ne všichni byli spokojeni. Spisovatel a žurnalista Dan Ackerman zažaloval Apple, The Tetris Company a další zúčastněné společnosti kvůli tomu, že film adaptuje jeho knihu bez jeho souhlasu.

Ackerman v roce 2016 napsal knihu The Tetris Effect: The Game that Hypnotized the World, která též vypráví o zajímavém vzniku populární hry, kterou původně navrhl sovětský inženýr a designér Alexej Pažitnov. Z malé hříčky se ovšem stala celosvětová senzace a nejhranější i nejznámější hra světa, přičemž její cestu k tomuto označení Ackerman sleduje a detailně vypráví. Tedy včetně zapojení Henka Rogerse, s nímž nakonec Pažitnov založil pod odchodu do USA The Tetris Company. Film zpracovává jen část celého příběhu, především pak vznik hry a následný spletitý boj o práva napříč zeměmi, veskrze tak, jak se události skutečně udály, ale Ackerman nyní podal žalobu u newyorského federálního soudu a požaduje od tvůrců milionové odškodné, přesněji asi 4,8 milionu dolarů, což je v přepočtu téměř 105,5 milionů korun.

Žaloba se opírá a vyjmenovává určité pasáže, jež byly podle Ackermana převzaty z jeho knihy, přičemž má jít o podobnosti v celkové struktuře a samotném jádru. To působí na první pohled trochu zvláštně vzhledem k tomu, že se tomuto tématu věnovaly už jiné publikace či dokumenty a vyprávěli je různě zainteresování lidé, jichž nebylo rozhodně málo. Ackermaovi právníci nicméně tvrdí, že jeho kniha zasadila skutečný příběh do „kontextu studené války s politickými intrikami a hrdinným protagonistou Henkem Rogersem“. Jedním z dvaadvaceti konkrétních příkladů je upozadění hry a soustředění se na okolní vztahy a situace, což měli tvůrci filmu bez nějakých větších úprav v přístupu přejmout.

Dále žaloba zmiňuje fakt, že Ackerman zaslal v roce 2017 výtisk své knihy Maye Rogers, dceři Henka Rogerse, která je generální ředitelkou The Tetris Company a měla přispět vzniku scénáře k filmu. Důkazem o zkopírování mají být i některé odchylky, jež si Ackerman vymyslel, ale přesto se dostaly i do filmu. Kromě toho Ackerman tvrdí, že The Tetris Company zarazila jeho snahy o prodání filmových či televizních práv na knihu The Tetris Effect kvůli licenci, přičemž společnost měla zaslat výzvy o zastavení a ukončení potenciálním kupcům z řad producentů, ale dokonce i Ackermanovu agentovi. Společnosti Apple a Tetris se zatím nevyjádřily, žaloba každopádně žádá soudní řízení před porotou.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *