AliExpress sa dostal na čiernu listinu USA
Čierna listina Spojených štátov amerických sa rozrastá o ďalšie veľká mená. USA za problematickú po novom považuje platformu AliExpress, ktorá sa vďaka dostupnosti lacného tovaru z každého segmentu stala obľúbená aj na Slovensku.
V tomto prípade však nejde o podozrenie z ohrozenia bezpečnosti, ako to bolo pri rozhodnutí udeliť ban spoločnosti Huawei. Miesto na tejto listine si vyslúžila pretože sa údajne podieľa alebo dáva priestor na falšovanie ochranných známok alebo porušovanie autorských práv. Správu priniesol portál Tech Radar.
Neobmedzený predaj falšovaného tovaru je pre USA problém
Na rovnakom zozname od jeho vzniku v roku 2011 skončila široká škála čínskych spoločností. Ukázalo sa, že každoročné zverejnenie jeho aktualizovanej verzie pomáha vyvíjať tlak na spoločnosti pôsobiace mimo USA, aby zlepšili svoje postupy. Pre Spojené štáty je distribúcia falšovaného tovaru problematická hneď z niekoľkých dôvodov.
Tým, že na platforme môžu voľne obchodníci predávať produkty, ktoré porušujú autorské práva a ochranné známky, nepodkopávajú len inováciu a kreativitu amerických firiem a tvorcov. Problém siaha aj do oblasti výroby a kvality spracovania výsledných produktov. Pri výrobe falšovaného tovaru sa nedbá na férové pracovné podmienky a pracovníci v týchto továrňach sú často vykorisťovaní. Taktiež vznikajú pochybnosti o bezpečnosti produktov, čím môžu predstavovať značné riziko pre zdravie a bezpečnosť spotrebiteľov.
Vzťah USA a Číny sa zhoršuje
Okrem spomínaného zákazu pre čínskeho výrobcu Huawei, sa USA snaží obmedziť krajinu aj inými spôsobmi. Najďalej zašiel bývalý prezident Donald Trump, ktorý napríklad uplatnil obrovské clá na tovar dovážaný z Číny. Všetko jeho úsilie malo za následok to, že vzťah krajín sa v posledných rokoch výrazne zhoršil.
Náš tip
Huawei pre Britániu nepredstavoval riziko. Stopku dostal na príkaz USA