Games

Test Xiaomi Buds 3: Slušný zvuk s aktívnym potlačením hluku za stovku

Ďalšie cenovo dostupné slúchadlá, ktorých výbava na papieri vôbec nevyzerá zle. Výrobca sa chváli kvalitným zvukom, bezdrôtovým nabíjaním, základnou vodoodolnosťou či prítomnosťou aktívneho potlačenia hluku. Toto všetko oficiálne len za 99 eur, pričom niektoré slovenské e-shopy ich ponúkajú aj lacnejšie. Ako však slúchadlá obstáli v praxi, aké sú ich výhody a nevýhody? Toto je test slúchadiel Xiaomi Buds 3.

Slúchadlá boli predstavené spoločne s novou vlajkovou sériou Xiaomi 12 a má ísť o akýsi cenovo dostupný model, ktorý ponúkne všetky podstatné funkcie. Na Slovensku sú k dispozícii v bielej a čiernej farbe, ja som mal možnosť testovať biely variant.

Základné balenie postačí

Vzhľadom na to, že ide len o Bluetooth slúchadlá, je predajné balenie pomerne veľké. V krabičke sa nachádza len nevyhnutné príslušenstvo. To znamená, že okrem slúchadiel tu nájdeme (krátky) nabíjací kábel na jednej strane s USB-C konektorom a na strane druhej s USB-A portom. Nabíjací adaptér tu nie je, no ako nevýhodu to vôbec nevidím. Nabíjačky k bezdrôtovým slúchadlám výrobcovia dávať nezvyknú.

Krabička nepatrí medzi najlepšie, ale vyzerá dobre | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Ďalej sa tu nachádza dvojica náhradných náušníkov rôznej veľkosti. Ja som nič meniť nemusel, tie prednastavené mi v ušiach sedeli dobre. Posledným prvkom v balení je jednoduchý návod na používanie v rôznych jazykoch. Slovenčina však chýba.

Konštrukcia, dizajn a prvé spojenie

Pre mňa jedna z najväčších slabín inak podarených slúchadiel. Už pri prvom dotyku je cítiť, že ide o cenovo dostupný model. Výrobca sa snažil vyrobiť slúchadlá s maximálnou mierou funkčnosti a dobrým zvukom, no všetko nemôže byť dokonalé a pri cene 99 eur sa nejaké kompromisy urobiť museli.

Xiaomi Buds 3
Xiaomi Buds 3 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Konštrukcia je práve jedným a možno aj jediným z nich. Nabíjacia krabička je lesklá a plastová, čo by až tak nevadilo. Jej otváranie je isté a jednoduché, dokonca aj otvárací mechanizmus je pomerne pevný a dvierka sa nekývu. Len sa neviem zbaviť pocitu lacného zariadenia.

Aj otváranie dvierok pri doťuknutí sprevádza lacný zvuk. A v tomto duchu pokračujem aj ďalej. Ani samotné slúchadlá nepôsobia veľmi kvalitne. Tiež sú plastové a doslova z nich kričí, že sa chcú podobať na AirPods Pro. To mi však osobne nevadí, lenže AirPods Pro sú dizajnom úplne niekde inde. Toto vyzerá ako ich lacná napodobenina.

Aj napriek tomu, že som testoval biely variant, zachytávaniu špiny a prachu som sa ani zďaleka nevyhol. Odtlačky prstov síce na krabičke neboli, no akoby bola magnetom na prach.

Aby som len nekritizoval, chválim pevné magnetické prichytenie slúchadiel o nabíjacie puzdro a tiež aj jednoduchú manipuláciu. Bez problémov viem, ktoré kam patrí, ľahko sa vyberajú aj vkladajú. Výrobca sa očividne skôr sústredil na pohodlie používania, ktoré dostalo prednosť pred dizajnom a kvalitou materiálov. V konečnom dôsledku je to vlastne dobre.

Prepojenie so smartfónom je veľmi jednoduché. Stačí slúchadlá otvoriť a na smartfóne sa automaticky zobrazí vyskakovacie okno. Teda v prípade, ak vlastníte telefón od Xiaomi. Pokiaľ ho nemáte, párovanie je klasické. Slúchadlá je potrebné najskôr resetovať podržaním tlačidla na krabičke a následne ich vyhľadať cez Bluetooth.

V ušiach sedia výborne

Pochváliť musím to, ako slúchadlá sedia v ušiach. Pre mňa ide o absolútne najdôležitejší parameter a v tomto ma Xiaomi Buds 3 nesklamali. Práve naopak, potešili. Pri slúchadlách tohto typu zvykne byť problémom vypadávanie, nepohodlné náušníky, bolesť ucha pri dlhšom používaní a podobne. Ja som nič z tohto nepozoroval.

Xiaomi Buds 3
Xiaomi Buds 3 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Slúchadlá mi v ušiach sedeli perfektne a pri počúvaní hudby nevznikal nijaký podtlak či pretlak, ktorý by znižoval kvalitu zvuku. Možno nejde o vyslovene športové slúchadlá, ale bez problémov by som ich odporučil napríklad aj na behanie. Ak to skombinujem s certifikáciou zvýšenej odolnosti voči vode, môže ísť o vhodného pomocníka na šport. Nezľaknú sa totiž ľahkého dažďa a ani potu.

Ovládanie priamo zo slúchadiel

Slúchadlá Xiaomi Buds 3 obsahujú na “anténkach” tlakové senzory, pomocou ktorých je možné ovládať základné funkcionality. Jedno stlačenie pozastaví/spustí prehrávanie skladby, dvojité zatlačenie skladbu preskočí a trojité ma zase vráti o skladbu späť.

Dlhšie podržanie slúži na prepínanie režimu aktívneho potlačenia hluku a transparentného režimu, prípadne vypnutie týchto funkcií.

Xiaomi Buds 3
Xiaomi Buds 3 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Funkcia, ktorú podľa mňa musia mať každé dobré bezdrôtové slúchadlá, je automatické pozastavenie prehrávanej skladby pri vytiahnutí ktoréhokoľvek slúchadla z ucha. Tá tu je prítomná a funguje výborne. Počas testovania som sa nestretol so žiadnymi zbytočnými zdržaniami a podobne.

Na slúchadlách sa nachádza senzor priblíženia, ktorý okamžite deteguje, že som ich vybral z uší a hudba sa pozastaví. Akonáhle slúchadlá vrátim späť, prehrávanie okamžite pokračuje. Je to naozaj rýchle a spoľahlivé. Dokonca mi to prišlo rýchlejšie ako napríklad na AirPods Pro.

Aktívne potlačenie hluku a transparentný režim

Táto funkcionalita ma počas testovania prekvapila pozitívne. Aktívne potlačenie hluku je prítomné a naozaj funguje. V nastaveniach si dokonca viem zvoliť jeho úroveň. Na výber mám slabé, vyvážené a hlboké. Všetky tri úrovne potláčajú okolitý hluk veľmi slušne a rozdiely medzi nimi sú minimálne, ja som však používal maximálnu možnú úroveň.

Slúchadlá dokážu zvuk potlačiť naozaj veľmi slušne. Funkciu som využil na prechádzkach mestom a ocenil som veľmi dobre izolovaný zvuk okoloidúcich áut. Ak by som to mal porovnať s počúvaním hudby bez aktívnej funkcie ANC, je to naozaj 100 a 1.

Xiaomi Buds 3
Xiaomi Buds 3 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Potlačenie hluku sa dobre hodí aj na cestovanie, či už v aute, autobuse, vlaku alebo v lietadle. Môžem tak prakticky nerušene počúvať svoju obľúbenú hudbu či podcasty bez toho, aby som musel kvôli okoliu zvyšovať hlasitosť do extrémnych úrovní.

Slúchadlá Xiaomi Buds 3 si výborne poradia aj so silnejším vetrom. Určite poznáte ten nepríjemný zvuk, keď sa do vás takýto vietor poriadne obuje. Ten je aj tu, ale len do okamihu, kedy aktívne potlačenie hluku prepnem na špeciálny režim “Vietor”. Spočiatku som tomu veľmi neveril, no keď som tento režim vyskúšal, bol som veľmi príjemne prekvapený. Nepríjemný zvuk vetra obtekajúceho okolo ucha a slúchadiel dokáže eliminovať naozaj veľmi účinne.

Úplne opačnou funkciou je takzvaný transparentný režim, ktorý do uší prepúšťa ešte viac okolitého hluku. Hodiť sa môže napríklad pri behaní v oblastiach, kde je potrebné dbať na zvýšenú bezpečnosť (premávka, okoloidúci ľudia atď), alebo pri platení v obchode a podobne. Tento režim som samozrejme vyskúšal a funguje dobre, no ja nie som cieľovka. Pri platení dám radšej slúchadlá z ucha von a na základné prepúšťanie okolitého hluku mi pokojne stačí vypnúť ANC. To ale neznamená, že neexistujú ľudia, ktorí túto funkciu určite využijú.

Zvuk je lepší, ako by sa mohlo zdať

Po každom pripojení slúchadiel k telefónu alebo inému zariadeniu vás o tom patrične informujú zvukovým signálom. To je úplne v poriadku, takto to robia aj ostatní. Avšak kvalita tohto zvuku vo mne vzbudila veľké obavy. Pripomína mi to najlacnejšie čínske slúchadlá, ktoré k tomu niekedy aj dodajú nejakú vtipnú hlášku v čínštine, ktorej absolútne nerozumiem.

Tento uvítací zvuk v kombinácii s nie najhodnotnejšími materiálmi naozaj nevzyerali dobre. Moje obavy sa našťastie vytratili ihneď, ako som začal počúvať hudbu. Slúchadlá hrajú vzhľadom na svoju cenu naozaj veľmi dobre.

Zvuk je vyvážený a nechýbajú basy, ktoré však nie sú prehnané. Výšky sú tiež pekne a čisté. Za svojich 100 eur dostanete doslova kvalitu. Mal som možnosť Xiaomi Buds 3 priamo porovnať s Apple AirPods Pro, ktoré sú podstatne drahšie a výsledok bol veľmi zaujímavý.

Xiaomi Buds 3
Xiaomi Buds 3 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Oboje slúchadlá sú na tom kvalitou zvuku veľmi podobne. AirPody mi síce prišli o trochu dynamickejšie, ale v prípade Xiaomi sa rozhodne nemôžem sťažovať. Majú veľmi podobné basy, stredy aj výšky. Viem, že AirPods Pro kvalitou zvuku nepatria medzi najlepšie TWS slúchadlá a ich výhody sú niekde inde, avšak stoja viac ako 250 eur.

Výrobca sa chváli vylepšenou konštrukciou, vďaka ktorej slúchadlá ponúkajú čistý zvuk s minimálnym skreslením. S tým súhlasím. Dokonca tvrdí, že to prináša takmer štúdiovú kvalitu. S týmto tvrdením by som ale už bol opatrnejší.

Skvelou funkciou je možnosť pripojenia dvoch zariadení súčasne, medzi ktorými je možné rýchlo prepínať a nie je potrebné ich znovu párovať. Funkcia, ktorú by som určite privítal v každých moderných Bluetooth slúchadlách a som rád, že na to výrobca myslel aj v prípade cenovo dostupného modelu.

Sťažovať sa absolútne nemôžem ani na kvalitu hovoru, ktorá je veľmi dobrá. Druhá strana si pochvaľovala čistý a (možno až príliš) hlasný zvuk a problém s dorozumením nebol ani pri silnejšom vetre. Ak mám slúchadlá v ušiach a sú spárované s telefónom, zvuk je pri telefonovaní automaticky vedený do nich.

Nestretol som sa ani s nečakanými výpadkami spojenia medzi slúchadlami a telefónom, či už pri samotnom telefonovaní alebo počúvaní hudby. Za toto môžem poďakovať Bluetooth v modernej verzii 5.2.

Test Xiaomi Buds 3: Aplikáciu nehľadajte, neexistuje

Slúchaldá sa oplatí používať so Xiaomi smartfónom. Ak ich pripojíte k modelu inej značky, k dispozícii nemáte prakticky žiadne nastavenia. V prípade prepojenia so Xiaomi smartfónom tu síce nie je dedikovaná aplikácia, ale všetko je k dispozícii priamo v nastaveniach Bluetooth. Podobne to majú vyriešené napríklad slúchadlá od Apple.

Čo sa týka možností, je tu prakticky všetko okrem ekvalizéru. Samozrejme, je možné použiť ktorúkoľvek aplikáciu s ekvalizérom, ale mať ho natívne by určite potešilo viac.

Môžem si tu nastaviť úroveň potlačenia hluku alebo transparentný režim a slúchadlá aj aktualizovať (počas testovania prišla jedna aktualizácia). Sú tu aj nastavenia gest. Svoje vlastné si viem nastaviť na dvojité ťuknutie, trojité ťuknutie a podržanie pre každé slúchadlo zvlášť.

Odporúčam tiež zapnúť upozornenie na chýbajúce slúchadlo. V “aplikácii” vidím aj aktuálny stav nabitia jednotlivých slúchadiel spolu s nabíjacou krabičkou. Tieto informácie sa automaticky zobrazia vždy po otvorení krabičky (len na smartfóne od Xiaomi).

Xiaomi Buds 3
Aplikácia Mi Buds 8 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Dedikovaná aplikácia od výrobcu pre Xiaomi Buds 3 neexistuje, no za seba môžem odporučiť aplikáciu s názvom Mi Buds M8, ktorá ponúka prakticky totožnú funkcionalitu. Slúchadlá som mal väčšinu času pripojené k smartfónu Xiaomi 12, ktorý testujem a skúšal som ich aj s Motorolou edge 20 a aplikáciou Mi Buds M8.

Výdrž a nabíjanie

V tomto smere sa slúchadlá určite nemajú za čo hanbiť. 7 hodín počúvania hudby bez aktívneho potlačenia hluku je reálnych približne pri nastavení hlasitosti na niečo cez polovicu. Celková výdrž aj s nabíjacím puzdrom je potom 32 hodín.

V preklade to znamená, že sa vôbec nemusíte obávať o to, že by vás slúchadlá nechali bez energie. Tieto časy sú naozaj výborné. Plné nabitie puzdra cez USB-C konektor trvá približne hodinu aj 20 minút. Slúchadlá Xiaomi Buds 3 je dokonca môže nabíjať aj bezdrôtovo na ktorejkoľvek nabíjačke podporujúcej štandard Qi. Ja som to vyskúšal s mojou bezdrôtovou powerbankou a nabíjanie fungovalo bez problémov.

Zatiaľ čo puzdro je možné nabíjať aj bezdrôtovo, samotné slúchadlá  sa v ňom nabíjajú prostredníctvom dvoch pinov a ku krabičke sú prichytené magnetom.

Parametre

Rozmery
Pripojenie Bluetooth 5.2 (dosah 10 metrov)
Aktívne potlačenie hluku áno, rôzne úrovne, aj transparentný režim
Vodoodolnosť IPX5
Kapacita batérie 38 mAh (slúchadlo)
480 mAh (nabíjacie puzdro)
Výdrž batérie (bez ANC) 7 hodín
32 hodín aj s nabíjacím puzdrom
Čas nabíjania 83 minút
Nabíjanie USB-C + bezdrôtové nabíjanie
Hmotnosť 4,6 g (slúchadlo)
52 gramov (celkom)

Test Xiaomi Buds 3: Konkurencia

Konkurencia v cenovke okolo 100 eur je silná. Mňa zaujali napríklad slúchadlá Nothing Ear (1), ktoré rozhodne ponúknu krajší dizajn, no zvukovo sú na tom o niečo lepšie práve slúchadlá od Xiaomi. Problémom môže byť aj to, že zohnať Nothing slúchadlá nie je vôbec jednoduché.

Za podobnú cenu zoženiete slúchadlá Samsung Galaxy Buds2. Taktiež ponúkajú kvalitný, možno ešte o trochu lepší zvuk a dobré ANC. Nevýhodou, aspoň pre mňa osobne, je to, že som pri ich nosení nemal až takú istotu.

Samsung Galaxy Buds2 puzdro
Samsung Galaxy Buds2 | Zdroj: Zdenka Smalecová

Zabudnúť nesmiem na síce už výpredajový, avšak veľmi kvalitný model slúchadiel Sony WF-1000XM3, ktoré zoženiete za približne 130 eur. Za jemný príplatok dostanete slúchadlá s kvalitnejšou konštrukciou, lepším zvukom a lepším ANC, avšak zbytočne veľkou nabíjacou krabičkou a nie najlepšou aplikáciou.

Z konkurencie spomeniem aj slúchadlá Huawei FreeBuds 4, taktiež s ANC, ale otvorenou konštrukciou, ktorá mne osobne až tak nevyhovuje, ale pre niekoho môže byť práve toto výhodou.

Test Xiaomi Buds 3: Záverečné hodnotenie

Slúchadlá Xiaomi Buds 3 ma príjemne prekvapili. Aj napriek tomu, že prvé zoznámenie nedopadlo podľa mojich predstáv a je z nich cítiť akúsi lacnotu, svoju úlohu splnia prekvapivo dobre. Ak zabudnete na kvalitu spracovania a sústredíte sa len na hudbu a funkcie, Xiaomi Buds 3 môžu byť skvelou voľbou.

Za necelú stovku dostanete výborne vybavené slúchadlá so všetkými modernými funkciami, vrátane funkčného ANC, transparentného režimu, automatického pozastavenia hudby po vybratí z ucha a čo je najdôležitejšie, vzhľadom na cenu s veľmi dobrým zvukom.

Chýbala mi nejaká oficiálna aplikácia. Pokiaľ vlastníte Xiaomi smartfón, toto vás ale trápiť nemusí, pretože všetky možnosti a nastavenia sú k dispozícii natívne. Ak ste majiteľom smartfónu inej značky, odporúčam aplikáciu Mi Buds M8, ktorá je akousi kópiou natívnych nastavení v Xiaomi smartfónoch.

Plusy

  • Výborne sedia v ušiach
  • Dobrý a vyvážený zvuk
  • Možnosť spárovať dve zariadenia súčasne
  • Aktívne potlačenie hluku funguje veľmi dobre
  • Bezdrôtové nabíjanie
  • Pohodlné telefonovanie
  • Cena
  • Dobrá výdrž
  • Bluetooth 5.2

Minusy

  • Chýba oficiálna aplikácia pre ne-Xiaomi smartfóny
  • Telo náchylné na zachytávanie nečistôt
  • Lacná konštrukcia

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *