Games

Saudský princ bin Salmán získal většinu společnosti SNK » Vortex

Společnost SNK Corporation, která stojí za konzolí Neo-Geo a hrami či sériemi jako Metal Slug, Fatal Fury, Samurai Shodown nebo The King of Fighters má nového většinového majitele. Jak uvádí například IGN, stal se jím saudský korunní princ Mohammed bin Salmán, který od února letošního roku nakládá s podílem ve výši 96,2 procent. Kontrolu nad japonskými vývojáři získal skrze společnost Electronic Gaming Development Company, která spadá pod jeho vlastní nadaci. Postupné získání většiny v SNK probíhalo už od roku 2020, kdy bin Salmánova nadace získala úvodních 33 procent a otevřeně mluvila o nákupu dalších akcií až do výše 51 procent celkového objemu. Nakonec se ale saudský princ rozhodl koupit mnohem větší část a i když nevlastní společnost zcela, zbývajících pár procent už je pouze formalita.

„Investice Nadace Mohammeda bin Salmána do japonské společnosti SNK posiluje její trvalý závazek posilovat postavení saúdských mužů a žen prostřednictvím budování ekonomických partnerství,“ uvádí tisková zpráva. Cílem je maximalizovat pozitivní dopad na posílení postavení mladých lidí v Saúdské Arábii, ale přirozeně pomoci také společnosti SNK v rozvoji svých zavedených herních značek a budování nových. Ačkoliv by se mohlo zdát, že pro SNK půjde o velkou změnu, kronika společnosti založené v roce 1978 má hned několik dlouhých a významných kapitol, které pokaždé načínaly novou inkarnaci, když ta předchozí z nejrůznějších důvodů selhala. Přerody má za sebou SNK čtyři, přičemž od roku 2015 se o společnost začala zabývat čínská společnost Leyou Technologies, která následně získala většinový podíl, vývojáři poté opustili segment s automaty pačinko, začali se naplno věnovat videohrám i titulům pro mobily a nedávno přidali do portfolia například další Samurai Shodown.

Nákup ze strany zmiňované nadace ale přirozeně vyvolává značnou kontroverzi. Korunni princ bin Salmán je spojován s vraždou novináře listu Washington Post Džamála Chášukdžího, zároveň byl princ obviněn z vyslání komanda do Kanady a je faktickým vůdcem země, která je opakovaně pranýřovaná za četná popírání lidských práv. Investicím do videoherního segmentu to ale patrně nebrání, zvlášť když můžeme k zisku podílu v SNK přidat také předchozí investice do společností jako Capcom, Nexon, Activision Blizzard, EA nebo Take-Two. V případě tří posledních společností drží Saudská Arábie skrze veřejný investiční fond podíl ve výši 3,3 miliard dolarů, v případě Capcomu a Nexonu drží země 5 procent akcií.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *