Games

Toto sú dôvody, prečo by ste smart domácnosť mali mať na samostatnej Wi-Fi sieti

Väčšina z nás sa pri kúpe nového smart zariadenia sa nezamýšľa nad tým, akým spôsobom ho v prípade potreby pripojí na internet. Automaticky mu povolíme prístup k tej istej Wi-Fi sieti, akú používame aj na iné účely. Ako však informuje portál Android Authority, pri používaní jednej siete pre produkty inteligentnej domácnosti a aj vaše ostatné zariadenia, môžete naraziť na dva nepríjemné problémy. V dnešnom článku si povieme aké a prečo by ste mali zvážiť vytvorenie ešte jednej siete, ktorá bude exkluzívne určená len pre smart home zariadenia.

Prečo smart domácnosť pripojiť na samostatné Wi-Fi?

Problém s nestabilným pripojením

Prvý z nich sa týka najmä používateľov, ktorí majú doma veľa smart produktov. Môže sa však dotknúť aj majiteľov starších alebo slabších routerov. Totižto keď všetky smart home zariadenia pripojíme na rovnaké Wi-Fi, pomocou ktorého sa na internet pripájame aj cez smartfóny, počítače či televízory, sieť takýto nápor zariadení nemusí zvládnuť.

Taktiež ide o, ku ktorému pásmu sú jednotlivé zariadenia pripojené. Produkty smart domácnosti zväčša podporujú len 2,4 GHz frekvenciu, keďže tá ponúka lepší dosah a nižšiu spotrebu energie. Taktiež znižuje náklady na výrobu, pretože dvojpásmové čipy s podporu aj lepšieho 5 GHz pásma sú o niečo drahšie.

Nous smart kamera | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Moderné Wi-Fi routery dnes automaticky dokážu spojiť obe frekvencie pod jednu sieť. Teda ak máte doma zariadenia, ktoré podporujú výlučne staršie 2,4 GHz pásmo, nemusíte mať doma dve siete s odlišnými SSID, jednu 2,4 GHz a druhú 5 GHz. Stačí sa pripojiť k jednej a router už automaticky vyberie, ku ktorému pásmu sa zariadenie pripojí. To vám ako používateľovi nie len že šetrí čas a starosti, ale pripojeným zariadeniam to taktiež umožňuje komunikovať medzi sebou. Avšak nevýhodou je, že príslušenstvo s podporou 2,4 GHz môže kvôli 5 GHz frekvencii dočasne strácať pripojenie.

Riziko bezpečnostných hrozieb

Potom je tu otázka bezpečnosti. Zatiaľ čo smart home príslušenstvo je v súčasnosti často správne šifrované, stále môže dôjsť k jeho napadnutiu prostredníctvom bezpečnostných chýb alebo úniku dát výrobcu. Ak sa tak náhodou stane, hackeri môžu zrazu získať prístup nie len k napadnutému zariadeniu, ale aj k všetkým ostatným, ktoré sú na sieti pripojené, vrátane vášho smartfónu alebo počítača.

Ako spomínané problémy vyriešiť?

Režim hosťa

Ak sa v budúcnosti chcete vyhnúť problémom so zabezpečením, ale zariadení máte málo a nehrozí vám preťaženie siete, nemusíte pre produkty smart domácnosti vytvárať samostatnú Wi-Fi sieť. Stačí v admine routera zapnúť takzvaný „režim hosťa“, ktorý poskytuje jedinečné SSID a heslo s obmedzeným prístupom.

Pre každé pásmo vytvoriť samostatnú sieť

Oba problémy však vyrieši až oddelenie 2,4 a 5 GHz pásma a vytvorenie dvoch samotných Wi-Fi sietí pre každé z nich. Následne k 5 GHz sieti sa budú pripájať len „bežné“ smart zariadenia ako smartfóny, tablety alebo notebooky, zatiaľ čo na 2,4 GHz Wi-Fi bude pripojená len smart domácnosť.

Toto riešenie vás nebude stáť nič navyše (pokiaľ nemáte doma starší router, ktorý by takúto úlohu nezvládol). No ako aj všetko ostatné, táto metóda má aj niekoľko nevýhod. V prvom rade budete musieť všetky aktívne smart zariadenia prepojiť na novovytvorenú 2,4 GHz sieť. Taktiež v závislosti od toho, ako váš router bude siete spravovať, je možné, že zariadenia pripojené k 5 GHz sieti nebudú schopné komunikovať s tými na 2,4 GHz sieti. Tento problém sa však dá obísť, napríklad tak, že smartfón, cez ktorý smart domácnosť ovládate, bude používať 2,4 GHz sieť.

Kúpiť ďalší router

Riešením môže byť aj kúpa ďalšieho routera, v tomto prípade však nevýhody prevažujú nad výhodami, preto radšej odporúčame použiť metódu spomenutú vyššie. V podstate opäť pôjde o vytvorenie dvoch samostatných Wi-Fi sietí, avšak tentokrát na hardvérovej úrovni. To ponúka silnú výhodu v oblasti zabezpečenia, keďže umožňuje jednoduchým spôsobom (vytiahnutím zo zástrčky) príslušenstvo úplne odpojiť od internetu. Avšak väčšina bežných používateľov nečelí natoľko vážnym bezpečnostným hrozbám, aby potrebovali takéto extrémne zabezpečenie.

Kedy je lepšie zostať pri používaní jednej siete?

Zostať pri používaní iba jednej spoločnej siete pre vás bude výhodnejšie, pokiaľ jedna alebo viacero spomínaných nevýhod by vám bránili v pohodlnom používaní vašej smart domácnosti. Napríklad ak trváte na tom, aby váš smartfón zostal pripojený k 5GHz sieti alebo ak pravidelne používate AirPlay alebo Google Cast a nie ste si istí, či by služby následne fungovali aj s ostatnými zariadeniami.

Náš tip

Podvodníci napádajú bankové aplikácie novým spôsobom

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *