Z malej firmy medzi lídrov. Navštívili sme nové sídlo
Sťahovanie do nových priestorov v industriálnej budove, kde sídlila historická smaltovňa, vymanenie sa z pazúrov koronakrízy, budovanie bytov pre zamestnancov a neustále vzdelávanie či príprava na ďalšiu expanziu do zahraničia. Rodinná firma Mobilonline toho v ostatných dvoch rokoch stihla veľa a dych rozhodne nestráca ani v dnešných časoch.
Odvážny projekt sa pod rukami zakladateľa Milana Kovalančíka a jeho manželky Tatiany z malej rodinnej firmy rýchlo prebojoval do pozície druhého najväčšieho predajcu smartfónov na slovenskom trhu.
Rok po roku dosahuje výborné finančné výsledky a uvedomuje si, že za svoje úspechy vďačí aj šikovnosti svojich zamestnancov, ktorí vedú jednotlivé predajne. Symbiotický vzťah sa preto nebojí podporovať spätným investovaním do svojich ľudí.
Vzdelávanie zamestnancov
Inšpiráciu čerpá z prístupu ikonického slovenského podnikateľa Tomáša Baťu. Vychádza z jednoduchej myšlienky. Vzdelaný, dobre zabezpečený a spokojný zamestnanec pracuje efektívne a neodradia ho ani nové výzvy.
V prípade Mobilonline sa podpora zamestnancov, okrem systematického vzdelávania, najnovšie pretavila aj do budovania bytov, ktoré budú môcť využívať.
Tak ako každá začínajúca firma, aj projekt Milana Kovalančíka počas rokov prešiel veľkou obrodou, množstvom pokusov a omylov, až kým sa dostal do štádia, kedy zistil, ktoré veci fungujú, a ktorým sa treba vyhýbať. Manželia svoje skúsenosti pretavili do príručky pre zamestnancov, ktorú rozšírili aj samotní zamestnanci a dnes ide o skvelo fungujúci koncept.
Z pazúrov koronakrízy k novému segmentu
Firme, tak ako mnohým ďalším, dala poriadne zabrať pandémia koronavírusu. Išlo o skúšku ohňom, ktorá sa rozdýchavala len veľmi ťažko a prijať bolo nutné nepopulárne rozhodnutia. Nútené zatváranie predajní znamenalo, že na stole bolo prepúšťanie zamestnancov.
Dnes je z najhoršieho vonku a dokonca sa pripravuje na expanziu do Maďarska a Rumunska. Niektoré veci sa v spôsobe predaja zmenili, online predaj prebral dominantné postavenie, avšak rýchla adaptácia na túto zmenu firmu nakoniec posilnila. Okrem posilnenia online komunikácie a marketingu nastal čas na vstup do nového segmentu výkupu a repasovanie notebookov. To všetko s inovatívnym prístupom.
Pripravovaný je špecializovaný softvér, ktorý zákazníkom automaticky nacení ich zariadenia, aby okamžite vedeli, koľko peňazí môžu očakávať za svoj starší notebook. Základné princípy si overili a vybudovali pri výkupe smartfónov, teraz na nich budujú pri výpočtovej technike.
Práve vo výkupe používaných smartfónov je Mobilonline na našom trhu jednotkou. Rokmi vybudovaný systém na výkup, spracovanie a recykláciu smartfónov dnes funguje veľmi dobre. Telefóny získané od zákazníkov prechádzajú rozsiahlou kontrolou a následne sú určené na ďalšie spracovanie.
V závislosti od veku a poškodenia sa buď dostávajú do ďalšieho predaja, vrátane repasu, skončia v múzeu telefónov alebo sú rozobraté na súčiastky využívané pri servise, prípadne idú priamo na recykláciu. Ekologicky udržateľný spôsob nakladania s telefónmi podporuje ochranu životného prostredia a zákazníkom umožňuje získať peniaze za nepoužívaný mobil, rovnako ako vytvára možnosť zakúpiť si cenovo dostupný kúsok.
Druhú šancu na život dostávajú aj výraznejšie poškodené telefóny. Vytvorená na to bola výkupová trieda D, kam spadajú zariadenia s vysokým stupňom poškodenia, ktoré sú však stále vhodné na ďalšie používanie. Mobilonline za každý vykúpený telefón v triede D prispieva 1 € na výsadbu nových stromčekov občianskemu združeniu Sadíme stromy. Ekológiu to tu jednoducho žije. Od A po Z.
Ekologická predajňa a obnova histórie
Jednou z novších aktivít je vybudovanie ekologickej predajne Mobilonline, ktorá vyrástla priamo v domovskom. Dominantnými prvkami sú preto recyklovaný papier a recyklované drevo. Koncept prechádza zaťažkávacou skúškou v reálnom prostredí, a ak sa materiály osvedčia, ekologické predajne Mobilonline zamieria aj do ďalších miest Slovenska.
Na ekologickej predajni sa podieľal ten istý ateliér, ktorý zrekonštruoval a zachránil historickú budovu bývalej smaltovne, kde už aktuálne sídli centrála Mobilonline. Šikovní architekti bude vdýchli nový život, no súčasne zachovali jej historický ráz. Projekt moderného pracovného priestoru skombinovali s pôvodnými prvkami ako sú nekryté tehlové steny a masívne drevené trámy.
V budove nájdeme coworkingové priestory, oddychovú zónu, tvorivé zóny pre tímovú prácu, biznis zónu či príjemnú terasu. Prestavba bola komplexná a myslelo sa pri nej na potrebu pokryť všetky aspekty moderného pracovného života. Od priestorov kde to srší pracovným nasadením až po miesto, kde si človek môže v tichosti vydýchnuť. Mobilonline má s budovou veľké plány. Priestory chce prenajímať a vytvoriť živú komunitu plnú kreatívnych nápadov a nových talentov.