Games

Aktualizácie smartfónov. Prečo sú dôležité a prečo by ste na to nemali zabúdať

Ako ste si mohli všimnúť, na našom webe celkom pravidelne publikujeme články o bezpečnostných alebo i väčších aktualizáciách pre smartfóny od rozličných výrobcov. Prečo sa však oplatí tejto téme venovať? Na čo sú vlastne aktualizácie softvéru dobre? Objasníme v tomto článku.

Aktualizácie systému sú užitočné. Čo prinášajú pre používateľa?

Mnohé aktualizácie prinášajú len novšiu úroveň bezpečnostných záplat a opravu nejakých drobných chýb v operačnom systéme, ktoré si drvivá väčšina používateľov ani nemala šancu povšimnúť. Niektoré updaty sú ale väčšie a dôrazne vylepšujú a vynovujú celé používateľské prostredie. Najväčšou aktualizáciou, ktorú môže vaše zariadenie počas svojho životného cyklu dostať, je príchod novej verzie operačného systému Android. O jej vývoj sa starajú zamestnanci amerického giganta Google. Prvé smartfóny, ktoré nový Android teda dostávajú, sú modely zo série Google Pixel. Tie sa vyznačujú až štvorročnou podporou na verziu operačného systému a mnohí výrobcovia sa mu doťahujú. Za zmienku stojí napríklad Samsung, ale po novom aj OPPO.

Google Pixel 7 Pro ponúka 4-ročnú podporu na verziu operačného systému Android a 5 rokov bezpečnostných záplat | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Dĺžka podpory je dôležitá

Platí, že čím je dlhšia softvérová podpora, tým dlhšie budete môcť smartfón používať. Ak je jeho softvér neaktuálny, po určitom čase nebude možné inštalovať najnovšie aplikácie či aktualizovať tie súčasné na ich nové verzie. Neaktuálny operačný systém môže priniesť hneď viacero problémov s kompatibilitou a nemusí byť najlepšie optimalizovaný pre chod novších aplikácií, čoho následkom býva pokles výkonu. Nový Android prináša viacero prerobených prvkov. Často sa stretneme s lepšie riešeným zabezpečením, novými funkciami určenými na navýšenie súkromia či prerobenými animáciami. Samozrejme, zmien býva omnoho viac a zmienili sme iba malú časť z nich.

recenzia Samsung Galaxy S23 Ultra
Samsung Galaxy S23 Ultra ponúka 4-ročnú podporu na verziu operačného systému Android a 5 rokov bezpečnostných záplat | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Nové používateľské rozhranie poteší

Niektoré iterácie Androidu priniesli aj kompletne nový vzhľad grafického rozhrania. Ak však nevlastníte smartfón s takzvaným čistým Androidom, ktorým disponujú Pixely, telefóny Motorola a minimálne množstvo ďalších značiek, grafické novinky nových verzií Androidu si možno ani nevšimnete. Viditeľné zmeny zvyknú byť v rámci používateľskej nadstavby, ktorú poskytuje výrobca. Takmer každá značka má svoje vlastnú prerobenú verziu Androidu, do ktorej zahŕňa svoje vlastné funkcie a grafické prvky. To je však vhodnou témou na samostatný článok.

OPPO Find N2 Flip
OPPO Find N2 Flip ponúka 4-ročnú podporu na verziu operačného systému Android a 5 rokov bezpečnostných záplat | Zdroj: Tomáš Kanálik

Nová aktualizácia, menej chýb v systéme

Ako sme už zmienili, aktualizáciami sa opravujú chyby v systéme, a to nielen tie bezpečnostné. Vývojári často optimalizujú aj niekoľko algoritmov, aby fungovali efektívnejšie. Výsledkom je plynulejší chod telefónu. Nedostatky v softvéri totiž dokážu celkom ľahko ovplyvniť výkon zariadenia a funkčnosť aplikácií. Keďže dnes sa mobilná fotografia spolieha viac na softvérové spracovanie obrázkov ako na samotný hardvér, taký systémový update dokáže zlepšiť aj kvalitu vyhotovovaných záberov. Firmvérový update však môže mať aj svoju temnú stránku. Stalo sa, že po jeho inštalácií už telefón nebolo možné zapnúť. Ide však o extrémne vzácny jav, ktorý v prípade vzniku výrobcovia okamžite riešia a robia všetko pre to, aby sa chybný balíček s aktualizáciou nešíril k ďalším používateľom.

Samsung Galaxy s22 aktualizacia
Aktualizácia pre Samsung Galaxy S22 | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Teraz sa vráťme ešte k tým bezpečnostným záplatám. Tie má opäť v rukách samotný Google. Čas od času sa nájde nejaká slabina v systéme, ktorá mohla (alebo v horších prípadoch aj predstavovala) vstupnú bránu do vášho zariadenia pre hackerov či pre škodlivý softvér. Väčšina bezpečnostných dier pre bežného používateľa neznamená žiadnu hrozbu, no tie väčšie dokážu byť v konkrétnych situáciách rizikovými a preto by ste inštaláciu bezpečnostných aktualizácií nemali dlhodobo odkladať. Za zmienku stojí aj fakt, že bezpečnostnú dieru môže mať na svedomí aj hardvér mobilného telefónu. Najčastejšie to býva práve použitý čipset. Na tému bezpečnostné aktualizácie sme vytvorili aj samostatný článok, ktorý v prípade vášho záujmu rozhodne stojí za prečítanie.

Loading ... Loading …

Náš tip

Prišiel s Androidom 9, teraz dostáva Android 13. Tomu sa povie podpora

Android Aktualizácie

Chceš získať najnovšie info o aktualizácii pre tvoj Android? Zadaj názov zariadenia a zadarmo ti pošleme nový článok priamo na email.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *