Steam Deck nově zvládne Doom Eternal s ray tracingem » Vortex
Je to možná k nevíře, ale přenosný počítač Steam Deck, který si lze pořídit už od 419 eur, zvládne vedle Linuxu, tisícovek her nebo kompatibility s nejrůznějšími periferiemi také ray tracing. O zpřístupnění této technologie informují sami lidé z Valve a opět podtrhují obrovský potenciál, který v tomhle zařízení očividně leží. Pokud si sami chcete tuhle funkci vyzkoušet, budete muset nainstalovat betaverzi Steam OS, konkrétně verzi 3.4.6, kterou lze najít v preview kanálu bez jakéhokoliv omezení. Jak vývojáři upozorňují, všechny funkce jsou dostupné v testovacím režimu, takže hráči mohou narazit na různé problémy, podle ohlasů se tak ale neděje. Důležité je nicméně vymezit, že se nativní podpora ray tracingu alespoň prozatím týká pouze hry Doom Eternal, což má své vysvětlení.
Malý technologický zázrak mají konkrétně na svědomí ovladače Mesa pro grafický čip Steam Decku. Jak Valve upozrňuje v krátkém seznamu provedených změn, v první řadě se podařilo opravit některé grafické chyby spojené s nedávno vydaným Wo Long: Fallen Dynasty. Hráči by rovněž měli narážet na méně chyb, při kterých hry spadnou právě kvůli grafických záležitostem. A pak je tu zmiňovaný ray tracing pro Doom Eternal. Programátor a jeden z lidí zodpovědných za Steam Deck Pierre-Loup Griffais na Twitteru sdílel screenshot, na kterém je hra zachycena se zapnutým ray tracingem, při kterém běží grafický čip na 99 procent, CPU na 54 procent a bez bližších detailů k dalšímu nastavení grafiky ve 35 fps. Je samozřejmě jasné, že od nynějška nelze o Steam Decku mluvit jako o zařízení, které „zvládá ray tracing“, jako benchmark i způsob, ve kterém lze hru hrát, ale všechno skutečně funguje.
Jak jsme ale uvedli výše, zpřístupnění téhle rozdílové technologie je dáno především způsobem její implementace do Doomu Eternal. Jak uvádí redaktoři PC Gameru, vývojáři z id Software si dali opravdu záležet a hardwarové nároky i pro hraní s ray tracingem zůstaly nezvykle nízko. Jinými slovy, abyste mohli technologii využít, stačí vám v rozlišení 1080p a při snaze hrát v 60 fps jen Nvidia RTX 2060 či AMD RX 6700XT, což není z dnešního pohledu žádný high-end a optimalizace v tomto případě tvrdí muziku. A pokud samozřejmě chcete důkaz i v pohybu, na YouTube se objevila řada videí, v nichž autoři Doom Eternal zkouší a testují, jaký má dopad na frekvencí snímků. Překvapivě, i se středním nastavením úrovně detailů grafiky a zapnutým ray tracingem drží Steam Deck hru nad hranicí 30 fps během soubojů, což je vskutku fenomenální výkon, vezmeme-li v potaz, o jaké zařízení a za jakou cenu jde.
Sám Pierre-Loup Griffais pak ještě na Twitteru zmiňuje, že u Doomu Eternal nechtějí skončit. Jen pro pořádek, v tomto případě se o ray tracing stará nativně API Vulkan, Valve však podle Griffaise hledá cestu, jak zpřístupnit i ray tracing přes API DirectX, které by však musela zpracovávat emulační vrstva Proton. To by na jednu stranu zvýšilo množství titulů, které by potenciálně mohly na Steam Decku ray tracing nabídnout, ale z druhé strany bude mít tento postup ještě větší nároky na hardware, kde už není mnoho rezerv. Uvidíme tedy do budoucna, jak se s tím výrobce tohoto zazáračného přenosného PC vyrovná, už dosavadní možnosti celého zařízení ale rozhodně zasluhují pochvaly.