Games

Test Xiaomi Robot Vacuum X10+: Špičkový vysávač, na ktorý sme čakali

Trh robotických vysávačov je už doslova preplnený rôznymi modelmi všetkých cenových kategórií. Novinka, Xiaomi X10+ patrí medzi absolútnu špičku. Cena je síce poriadne vysoká, no v rámci toho najlepšieho ide stále o veľmi zaujímavú ponuku. Podobne vybavená konkurencia je častokrát drahšia.

Recenzia Xiaomi Robot Vacuum X10+: Základné parametre

  • Navigačný systém LDS
  • Vyhýbanie sa prekážkam pomocou umelej inteligencie a kamery
  • Duálne mopovanie
  • Automatické umývanie, dopĺňanie vody, vyprázdňovanie nečistôt, zdvíhanie mopových podložiek
  • Sušenie horúcim vzduchom
  • 5200 mAh batéria
  • Sací výkon 4000 Pa
  • Kapacita nádoby na prach vo vysávači: 350 ml
  • Kapacita vodnej nádrže vo vysávači: 80 ml
  • Nádrž na čistú / špinavú vodu: 2,5 l
  • Jednorazové vrecko na prach s objemom 2,5 l

Tento vysávač pritom dokáže prakticky všetko, na čo by ste si v súvislosti s robotickým vysávaním spomenuli. Okrem klasického vysávania vám aj vymopuje, no nie je to len obyčajné ťahanie utierky za sebou. Disponuje dvomi rotačnými handrami, čo zabezpečí podstatne kvalitnejšie mopovanie. To ale nie je všetko. Okrem toho, že dokáže automaticky vysypať obsah zbernej nádoby do nabíjacej stanice, starať sa nemusíte ani o veci, ktoré súvisia s mopovaním. Vysávač si automaticky naberie čistú vodu, po umývaní špinavú vodu odčerpá, vyčistí mopovacie handričky a dokonca ich aj vysuší. Presne takéto zariadenie som doma potreboval, naozaj sa nemusím o nič starať. Poďme ale pekne poporiadku.

Prvé zoznámenie

Krabica, v ktorej tento vysávač prichádza, je naozaj poriadne veľká. Zásluhu na tom má najmä dokovacia stanica, ktorá v sebe obsahuje nádobu na prach, čistú a aj špinavú vodu. A to jednoducho chce priestor. V balení je všetko podstatné. Bočná kefka sa k vysávaču len pricvakne, konkurencia to má napríklad väčšinou riešené skrutkami. Tento systém je jednoduchší na údržbu, na výmenu kefky nepotrebujem žiadne náradie.

Xiaomi Robot Vacuum X10+
Pripravený na mopovanie | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Priamo v dokovacej stanici sa už nachádzajú spomínané nádoby na vodu a je tu aj sáčok na odpad. Jeden náhradný sáčok nájdete aj v balení, to je už ale štandardom. Okrúhle handričky slúžiace na mopovanie sú v balení zvlášť, je potrebné ich pripnúť na vysávač. Teda ak chcete aj mopovať. Robot však dokáže fungovať aj bez nich, prípadne ich môže mať nasadené a nemopovať. To sa dá pekne nastaviť v aplikácii.

Xiaomi Robot Vacuum X10+
Sáčok na odpad | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Proces párovania je klasicky jednoduchý. Vysávač sa pripojí k vašej Wi-Fi sieti, na všetko slúži už dobre známa aplikácia Xiaomi Home.


Čo sa týka samotného robota, ide o klasický inteligentný vysávač v bielom farebnom prevedení, ktoré osobne pred čiernym preferujem. Svojou veľkosťou nijako nevybočuje z priemeru. Najzaujímavejšími prvkami sú kamery v prednej časti a LDS senzor, ktorý si našiel miesto na samom vrchu. Opäť nič, čo by sme už predtým nevideli.

Recenzia Xiaomi Robot Vacuum X10+: Tichý a účinný pomocník

Poďme k tomu najdôležitejšiemu – funkčnosti robota. Vysávanie v štandardnom režime je príjemne tiché, vysávač príliš nehučí. Práve v tomto režime ho budete využívať najčastejšie, na bežnú špinu úplne postačuje. Vyššie výkony bude ideálne zvoliť v prípade hustejších kobercov, kde sa naozaj môžu hodiť.

Xiaomi Robot Vacuum X10+
Spodná kefa a priestor na uchytenie mopov | Zdroj: Miroslav Schwamberg

S vysávaním som počas testovania problém nemal. Robot po sebe nenechal prakticky nič, je maximálne efektívny. Čo je dôležité pre mňa, je spôsob, akým sa dokáže pohybovať po miestnosti. A v tomto smere som bol spokojný, ide o najlepší vysávač, aký som kedy testoval.

Navigácia a pohyb po miestnosti

Základom dobrého vysávača je dnes LDS senzor na vrchnej časti. Tento parameter Xiaomi X10+ spĺňa. Pridáva k nemu kameru v prednej časti, ktorá so sebou prináša obrovské výhody. Teda minimálne pre mňa. Vysávače, ktoré disponujú len radarom, nedokážu vidieť priamo pred seba. Ak je pred nimi nejaký nižší objekt, narazia doň, prípadne ho nasajú. A to naozaj nechcete.

Xiaomi Robot Vacuum X10+
Xiaomi Robot Vacuum X10+ | Zdroj: Miroslav Schwamberg

V tomto prípade sa to nestane. Tento vysávač sa ideálne hodí do domácnosti, v ktorej sa často po zemi povaľujú nabíjačky, káble či ponožky, prípadne exkrementy domácich zvierat. Dokáže sa im naozaj efektívne vyhnúť. Jediné, čo mi tu akosi chýbalo, boli informácie o veciach, ktorým sa vyhol. Napríklad taký Roborock S6 MaxV mi poslal notifikáciu s fotkou a snahou o rozpoznanie objektu, Roomba j7+ sa dokáže opýtať či je prekážka náhodná alebo stála a na základe toho upraviť si svoju mapu.

Xiaomi Robot Vacuum X10+
Zdroj: Miroslav Schwamberg

Počas celej doby testovania sa mi ani raz nestalo, že by vysávač nasal nejaký kábel, pokiaľ počítam s tým, že v miestnosti je dostatok svetla. LDS senzor síce umožňuje bezproblémové upratovanie aj v noci, no vyhýbanie sa prekážkam je podmienené svetlom. V úplnej tme kamera vysávača jednoducho objekt pred sebou nemá šancu vidieť. Kvôli tomuto raz namotal kábel pod posteľou, kde bola naozaj tma. Vyriešil som to pomocou aplikácie, kde som pridal zónu, kam vysávač nesmie.

Prekážky nie sú žiadny problém

Spokojný som aj s tým, ako sa vysávač vyhýba väčším prekážkam. Navigácia je maximálne presná. Absolútne sa nestáva, že by sa napríklad šuchol o stenu, no prejde popri nej naozaj blízko. K nábytku je tento robot naozaj šetrný. Ak to porovnám napríklad s takou Roombou S9+, ktorá nemá problém narážať do stoličiek či stien, ide o veľký pokrok. Problémom nie sú ani sušiaky na prádlo, na ktoré ostatné mnou testované vysávače bez problémov vychádzali a nevedeli sa dostať späť.

Xiaomi Robot Vacuum X10+
LDS + kamera | Skvelá kombinácia

V aplikácii si viem všetko pekne dopodrobna nastaviť. Pridal som virtuálne steny, avšak tie sa z nejakého dôvodu posunuli asi o 30 cm a vysávač išiel tam, kam nemal. Po následnej oprave už bolo všetko v poriadku. Páči sa mi, že mu stačí len jedna krátka “prechádzka” po domácnosti a mapa je hotová. K dispozícii je aj 3D mapa, no veľký význam v nej nevidím, pretože sa s ňou nedá nič robiť. Dá sa len pozrieť.

Prepracovaná aplikácia a inteligentné možnosti upratovania

Pred samotným vysávaním si môžem rýchlo nastaviť vlastné parametre. Napríklad množstvo použitej vody pri mopovaní, sací výkon či miestnosti, ktoré má robot upratať. Taktiež môžem do mapy nakresliť štvorček, čiže oblasť, ktorá má byť uprataná. Robot tam príde, uprace a vráti sa. Jednoducho, rýchlo a efektívne. Hodí sa to napríklad na oblasti pri sedacej súprave v obývačke či pod kuchynským stolom, kedy nie je potrebné upratovanie celej miestnosti, ale len určitej oblasti v nej.

Xiaomi Vacuum X10+
Xiaomi Vacuum X10+ | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Viem si jednoducho nastaviť, v ktorých miestnostiach chcem len vysávač, len mopovať, prípadne vysávač a mopovať zároveň. Mopovanie je naozaj funkčné a je to jeden z mála robotických vysávačov, s ktorým som v tomto smere spokojný. Je síce pravda, že stále to nie je 100 % a robot nemá šancu mopovať ako človek, ale použiteľné to rozhodne je.

Vyliať, doplniť, hotovo

Počas testovania som s vysávačom veľa práce nemal. Raz za čas som doplnil čistú vodu a vylial špinavú z dokovacej stanice, sáčok na odpad som meniť nemusel, ten vydrží naozaj dlho. S dlhými vlasmi si spodná kefa poradiť nevie, niektoré vysávače ich dokážu napríklad rozstrihnúť, aby sa nenamotávali na boky ich kief. V tomto prípade som ich musel raz za čas vytiahnuť ručne. Nebolo to nič náročné, je to otázka minúty.

Xiaomi Robot Vacuum X10+
Nádoby na čistú a špinavú vodu | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Xiaomi sľubuje výdrž batérie na úrovni až 2 hodiny, a to vďaka kapacite 5000 mAh. 2 hodiny je veľmi pohodlný čas. Ak by ste náhodou bývali v naozaj obrovskom dome a dve hodiny by nestačili na celkové upratanie, žiadny problém. XIaomi X10+ sa dokáže počas upratovania vrátiť do stanice, dobiť a pokračovať ďalej.

Recenzia Xiaomi Robot Vacuum X10+: Záverečné hodnotenie

Na výbere robotického vysávača vám naozaj záleží a potrebujete do najlepšie na trhu? Xiaomi Robot Vacuum X10+ sa zmestí do cenovky 1000 eur, podobne vybavená konkurencia je ešte o niekoľko stoviek drahšia. A práve preto sa z môjho pohľadu určite oplatí nad ním uvažovať.

Robot počas testu zvládol všetko, čo som od neho očakával. Nenáraža do nábytku, vidí káble, ktoré nenamotáva. Pokročilá navigácia spoločne s prepracovanou vyprázdňovacou stanicou zabezpečí, že sa nemusíte prakticky o nič starať. Vysávač vie fungovať samostatne, stačí mu naplánovať pravidelné čistenie a raz za čas vymeniť vodu.

Xiaomi Vacuum X10+
Xiaomi Robot Vacuum X10+ | Zdroj: Miroslav Schwamberg

Mínusov tu naozaj nie je veľa. Tým hlavným je samozrejme cena, ktorá je síce v porovnaní s podobne vybavenou konkurenciou nižšia, no stále vysoká. Z nedostatkov môžem spomenúť, že počas testu sa raz robot nedokázal vrátiť do dokovacej stanice a raz prešiel za nastavenú virtuálnu stenu, ktorá sa v aplikácii z nejakých mne neznámych dôvodov o pár centimetrov pravidelne posúvala.

Celkovo tohto robota jednodznačne odporúčam a ide o najlepší robotický vysávač, aký som doteraz mal možnosť testovať.

  • Kompletné riešenie vysávania a umývania podláh
  • Prepracovaná vyprázdňovacia stanica s výmenníkom vody
  • Pokročilé navigovanie prostredníctvom LDS aj kamery
  • Efektívne sa vyhýba prekážkam, nenaráža do nábytku
  • Tichý chod
  • Dlhá výdrž batérie
  • Prepracovaná aplikácia

  • vysoká cena
  • Pomerne hlučné sušenie mopovacích podložiek

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *