Android mobily v ČR začal znovu trápit trojský kůň Triada
Společnost ESET před několika hodinami zveřejnila svou pravidelnou zprávu mapující hrozby pro systém Android za uplynulý měsíc. Během letošního června se znovu nejvíce činil malware Andreed, který v telefonech spouští velké množství agresivních reklam a může sbírat citlivé údaje. Byl spojen s více než třetinou všech odhalených útoků. Do českého prostředí se také vrátil trojský kůň Triada, který je rizikem pro elektronické platby v aplikacích. I přes pokles počtu detekcí je v Česku nadále rizikem také bankovní malware Cerberus.
Ve starších verzích z minulého roku šířil trojan Triada především nevyžádanou reklamu a spam, s novějšími funkcemi se však stal rizikem pro elektronické platby v aplikacích. Jde navíc o typ škodlivého kódu, který se v zařízení dokáže dlouho skrývat a je tak velmi obtížné se ho zbavit.
Nejčastější kybernetické hrozby v České republice pro platformu Android za červen 2022:
- Android/Andreed trojan (37,60 %)
- Android/Triada trojan (6,52 %)
- Android/Spy.Cerberus (3,84 %)
- Android/TrojanDropper.Agent.GKW trojan (3,64 %)
- Android/Spy.Cerberus trojan (3,01 %)
- Android/TrojanDropper.Agent.JDU trojan (1,98 %)
- Android/Clicker.DQ trojan (1,92 %)
- Android/Spy.Agent.CBT trojan (1,60 %)
- Android/TrojanDropper.Agent.DER trojan (1,60 %)
- Android/TrojanDownloader.Agent.WI trojan (1,53 %)
„Trojský kůň Triada dokáže například modifikovat verifikační SMS zprávy a manipulovat tak finančními transakcemi v legitimních aplikacích. Ty totiž nejsou tak chráněné jako například v internetovém bankovnictví. Peníze za nákupy v aplikacích pak Triada přesměruje přímo k útočníkům,“ říká Martin Jirkal, vedoucí analytického týmu v pražské pobočce společnosti ESET.
Analýza tentokrát nezmiňuje, za jaké konkrétní aplikace se škodlivé trojany a malwary schovávají. V minulosti šlo například i o falešné Fotky Google, různé zkrášlovací nástroje nebo aplikace dopravců. Každopádně jde vždy o aplikace, které uživatel neopatrně či nechtěně stáhne z neověřených zdrojů mimo Obchod Google Play.
Používáte v mobilu nějaký ochranný “antivir”?
Zdroj: ESET