Výstava Herní svět představí umění v českých hrách » Vortex
Ačkoli se o tom stále v jistých kruzích vedou spory, dnes už málokoho překvapí, když někdo označí hry za umění. Koneckonců, proč by měly se vším tím spojením všemožných výtvarných oborů stát stranou od malířství, literatury, hudby nebo kinematografie? Výstava Herní svět, kterou bude možné navštívit v červenci v Olomouci, proto dá na odiv umění v českých hrách, zejména to výtvarné, aby už nikdo nemusel pochybovat.
Za výstavou stojí Vojtěch a Miroslav Schubertovi, kteří se kromě koncepce postarali i o její organizaci. Herní svět se zaměří na tři česká studia, jimiž jsou Bohemia Interactive, Amanita Design a Warhorse Studios. Pro Amanitu nejde o nic nového, můžeme například vzpomenout jejich někdejší výstavu například k Samorostu 3, společně s Warhorse navíc loni vystavovali i v českém centru v Tokiu. Součástí této výstavy budou nejrůznější skici, nákresy, koncepty či pozadí, screenshoty, ale třeba i fotografie. Cílem je poukázat na výtvarnou hodnotu a vizuální atraktivitu těchto počinů.
Význam umění pro hry a naopak i her pro umění ostatně vhodně shrnují sami pořadatelé přímo na pozvánce: „Videohry obecně (ať už na PC, konzole či jiná zařízení) mohou být de facto vrcholnou formou umění, jelikož snoubí spoustu oblastí lidské kreativity, a to i té umělecké – od programování, skriptování, tvůrčího psaní, designu fiktivních světů, prostředí a postav přes kartografii, lokalizaci a překlad, design herních zážitků a mechanik, až po výtvarné umění, fotografii, herectví, dabing, skládání hudby všech žánrů a práci se zvukem či audiovizuálními prvky obecně.“ V tomto případě se však budeme muset spokojit „pouze“ se zlomkem těchto oborů a odvětví.
Bohemia Interactive se představí se svým nejnovějším přírůstkem, jímž je nedávno vydaná Arma Reforger. Za Bohemku se na výstavě podílejí kreativní ředitel studia Ivan Buchta, marketingová specialistka Helga Martinková, marketingový manažer Štěpán Osoha a především pak fotograf Stanislav Petera s koncept designérem Josefem Surým. Z Peterovy práce bude možné zhlédnout propagační fotografie, jež pro hru nafotil. Ty kromě další grafiky doplní nejrůznější vizuální koncepty, které navrhl právě Surý.
Amanita ukáže svůj předposlední vydaný titul, tedy logickou plošinovku Creaks, která vyhrála nejen ocenění Česká hra roku 2020, ale současně svým výtvarným zpracováním tehdy ovládla právě i audiovizuální kategorii. Není tedy divu, že v tomto případě se zde o prezentaci postarají s producentem Lukášem Kuncem i výtvarníci Jan Chlup a Radim Jurda. Ti kromě skic a návrhů vystaví i originály ručně kreslených pozadí nebo malovaných obrazů ze hry.
Posledním účastníkem je Warhorse Studio, jež pochopitelně ukáže Kingdom Come: Deliverance. K vidění budou screenshoty, návrhy a koncepty, za nimiž stojí hlavní výtvarník Mikuláš Podprocký se svým týmem. Tuto část výstavy navíc kurátorsky zajišťuje autorská výtvarná dvojice Anna Slama & Marek Delong, která nemá ke hrám daleko a vystavovala například na stále probíhající výstavě Gamifikace v ústecké galerii Hraničář.
Výstava bude k vidění od 7. července do 26. srpna v olomoucké Galerii Caesar, 12. července v 18 hodin navíc proběhne vernisáž s úvodním slovem organizátorů.