Games

5+1 aplikácií za ktoré nezaplatíte ani cent, no môžu vám zachrániť život

Každý vlastník smartfónu už dávno pozná rôznorodosť aplikácií a využitia ich moderného pomocníka. No aj vďaka rôznorodosti všetkých možností, nie každý má možnosť poznať všetky, a tak vám dnes predstavíme kúsok z našich každodenných aplikácií.

Mapy.cz

Pomerne známa appka v našich česko-slovenských končinách. Aplikácia neponúka len obyčajné mapy, ale aj pohodlnú navigáciu v offline časoch, nech ste v akomkoľvek kraji, v akejkoľvek džungli, kľudne aj na konci sveta. Používa podobné systémy ako Google maps, no narozdiel od Googlu, tu nájdete aj netradičné, tzv. domorodé, trasy a skratky.

Naplánovali ste si svoj výlet už dopredu? Trasu si môžete uložiť a všetky takto uložené trasy si pre lepšiu prehľadnosť môžete rozdeliť do rôznych priečinkov. Chcete si byť istí počasím, vedieť presne kde, na ktorom bode cesty ako bude? Mapy.cz mysleli aj na to a na mape vám ukážu, aké počasie vás tam bude čakať o 2 hodiny či niekoľko dní.

Celkové ovládanie je veľmi jednoduché a intuitívne – 2 klikmi zmeníte typ trasy z navigácie pre autá na cyklistickú či pešiu, z rýchleho na turistický mód. Okrem bicykla, auta a vlastných nôh si svoje nájdu aj užívatelia kayakingu, bežkári, ale aj verejno dopravisti.

A pre najväčších fajnšmekrov – Mapy.cz, ako poriadna aplikácia turistov, eviduje každú známu útulňu a všetky zákutia stvorené k prebádaniu zvedavými cestovateľmi.


Horská záchranná služba

Pokračujeme v aplikáciách pre tých dobrodružnejších, Horská záchranná služba. GENERALI Slovensko nedávno vydalo veľmi užitočnú aplikáciu pre všetkých nadšencov hôr. Aplikácia umožňuje rýchle a efektívne zavolanie služby spolu s prístupom ku kontaktom na všetky chaty a iné horské zariadenia na Slovensku. V prípade núdze privoláte pomoc jedným tlačidlom, zdieľate svoju polohu so záchranármi a máte prehľad o počasí, výstrahách a teréne.

Pri zriaďovaní vlastného konta môžete dobrovoľne vyplniť základné údaje o vašom zdraví, poprípade kontakty na najbližších, a tak uľahčiť prácu HZS, ak by sa vám nebodaj niečo stalo.

Podobne ako Mapy.cz, aj na HZS si môžete naplánovať svoju trasu. Jednak, aj napriek veľkej premenlivosti vo vysokých nadmorských výškach, ponúka spomínanú predpoveď počasia, no tiež prichádza s novinkou zbierania vašich turistických ciest.


TickTick

A teraz kúsok každodennosti. Niečo pre každého. Niečo znejúce ako najpopulárnejšia aplikácia všetkých čias, avšak s absolútne iným využitím. Táto aplikácia vám, narozdiel od TikToku, šetrí čas. To-do list, manažér povinností, plánovač… nazvite si to ako chcete, táto aplikácia nám neraz zachránila krk.

Načasovanie pripomienky, poznámky, pod-úlohy a mnoho ďalšieho. Moderný jednoduchý dizajn v rôznych farebných variáciách. Prepojenie s Gmailom, ako holubárom pre notifikácie kalendárové, z Googlu, a naopak, z Tick-tick na mail.

Jednoducho jeden z tých pohodlnejších checklistov, kde máte naozaj všetko pokope – všetky vaše úlohy roztriedené podľa dňa, času, podľa dôležitosti, každodenné výzvy pre osobný rozvoj, každodenne opakujúce sa úlohy, poznámky aj k úlohám, aj všeobecne ku dňu.


Mental Math Master

Keď sme už spomenuli ten osobný rozvoj, tu je zase niečo pre každého, kto má rád svoju šedú hmotu v pohybe. MMM je dobrý aj na učenie sa, ale hlavne cvičenie (vyššej) matematiky, reflexov a pozornosti. Pomaly sa predierate príkladmi, prechádzate rôznymi stupňami matematiky až sa zo začiatočníka stane najväčší majster v odbore.


Cram

Ďalšia aplikácia je tiež skôr pre stále-učiace sa osoby. Väčšinou využívaná na jazyky, konkrétne memorovanie slovíčok. Okrem toho, že na memorovanie vašich vlastných slovíčok ponúka niekoľko rôznych štýlov (hry, klasické kartičky alebo špeciálne upravený spôsob kartičiek pre lepšie zapamätanie si, tzv. Cram mode, písací mód alebo len otáčanie, náhodný výber atď.), prináša aj možnosť učiť sa z iných, verejných súborov kartičiek. Môžete si teda napr. medzi kamošmi a spolužiakmi zdieľať pomôcky na učenie alebo súťažiť v hrách, v ktorých aktívne vidno, kto vedie.

Ja osobne túto aplikáciu využívam aj na memorovanie si fráz, vzorcov, mien stavcov, funkcií python kódov a čohokoľvek, čo sa dá buď opísať slovami alebo aspoň nahradiť fotkou. Áno, ak nemáte nervy na prepisovanie si všetkého, môžete to pokojne len odfotiť à vložiť do kartičky namiesto slova alebo opisu.

Kartičky v Crame, majú “vlastnú fyziku” – majú 3 strany. Okrem základného slova a prekladu obsahujú aj “nápovedu” alebo “hint”. Ten nemusíte zakaždým vypĺňať, ako pri preklade, no pre tých náročnejších alebo zábudlivejších to môže byť veľmi výhodné. Alebo ak vám učiteľka nadelila veľa slovíčok s takmer rovnakým prekladom.


stoic. mental health training

Bonusová aplikácia, ktorú sme si proste nemohli odpustiť. Dnes veľmi populárne filozofické učenie – stoicizmus. To je jej základom. No nejde o rádovú appku každo-ranného posielania myšlienok a citátov. Jednak vám len ich bude posielať len vtedy, že si to sami vyžiadate a nastavíte, no cieľom tejto aplikácie je previesť múdrosť stoikov do praxe.

Keď otvoríte stoic., zakaždým vás tam víta jednoduchá čierno-biela upokojujúca grafika s citátom od zvolených filozofov a vždy tá istá otázka “Ako sa cítiš?”. Núti vás to zamyslieť sa, na chvíľu sa zastaviť nad samým sebou a vnímať seba aj okolie trošku pozornejšie.

Ďalej má rôzne programy na rôznu časť dňa na hlbšiu seba-reflexiu alebo rôzny typy cvičení pokojnej mysle, ako napr. kontrolované hĺbkové dýchanie alebo písanie (tzv. journaling), meditáciu, vizualizáciu či “cvičenie myšlienok.”


Náš tip

Najlepšie turistické mapy pre Android | Tipy redakcie

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *